Raport TOR dotyczący Kolei Śląskich oraz materiał Kolei Śląskich

W czwartek 18.04.2013r. na Komisji Infrastruktury Sejmiku Śląskiego gościliśmy ekspertów z TOR-u. To co nam ujawniono w raporcie przeszło wszelkie oczekiwania. Prawie od początku kadencji radni opozycji mówili odnośnie złego zarządzani oraz funkcjonowania kolei na Śląsku, a potem przekształcenia jej w „Koleje Śląskie”. Według ekspertów nie powinno to mieć w ogóle miejsca na takich wariackich warunkach.. Ja jestem zbulwersowana, że po raz kolejny, kiedy są podejmowane bardzo strategiczne decyzje, nie bierze się pod uwagę rozsądek, przestrzeganie prawa oraz nie wyznacza się Strategii przedsięwzięcia. Taka działalność jest niedopuszczalna. Dobrze ,że wypowiedzieli się fachowcy w tym temacie. Dali konkretne bardzo drastyczne rozwiązania. Co do szczegółów to odsyłam do zamieszczonego raportu.

POBIERZ RAPORT PDF
POBIERZ RAPORT DOC

Jedno co mnie bardzo zastanowiło to, to że ciężkie miliony złotych „wyparowały”.

Potwierdza się powiedzenie: jak kraść to miliony. Tylko, że to nas się okłamuje co do wydatkowania publicznych pieniędzy i tym samym blokuje się rozwój regionu. Jak można pod przykrywka prawa tak postępować!

Serce boli patrząc na nowoczesne pociągi w innych krajach, a u nas władza pracuje na opóźnienie w tych działaniach. Jak się protestuje i zwraca uwagę dla dobra ogólnego, to się jest uważanym za największego wroga. Tu można dać przykład w procedowaniu odnośnie połączenia kolejowego z Katowic do Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

Jak widać na przykładzie Kolei Śląskich, nie można się zgadzać i dawać aprobatę do sytuacji korupcyjnych.

"Tożsamość Śląska"

Dzisiaj o godz. 11.00 byłam w Rudzie Śląskiej w Miejskim Centrum Kultury na konferencji „Tożsamość Śląska”, która miała odpowiedzieć na pytania: Jaka jest tożsamość Śląska? Czy w ogóle istnieje? Czy jest wspólna wszystkim mieszkańcom Śląska, czy też jest ich wiele? Debatę poprowadził znany polski dziennikarz – Krzysztof Skowroński. Dyskusja była prowadzona w czterech działach tematycznych: naukowo-historycznym, kulturalnym, społecznym i politycznym. Udział debacie wzięli m.in. prof. Zygmunt Woźniczka, prof. Ryszard Kaczmarek, dr Jerzy Gorzelik, Wojciech Szarama, Michał Wójcik, Jerzy Markowski, Józef Skrzek, Piotr Semka, ks. prałat Stanisław Puchała i Marek Kempski. Dodatkowo dla wszystkich chętnych przygotowane było specjalne stanowisko, gdzie na zasadzie hydepark’u zaprezentowali przed kamerą swój pogląd na temat Śląska i jego tożsamości.

Konferencja była poprzedzona projekcją filmu Stefana Skrzypczaka pod tytułem „Zgoda – miejsce niezgody”. Dokument traktuje o komunistycznym obozie w Świętochłowicach, którego komendantem był Salomon Morel. Zdaniem jego twórców film jest kwintesencją losów śląskiej ziemi w trudnych latach powojennych. Całość upiększyły utwory z Oratorium Śląskiego „Wziemięwzięci”. Z wszystkich występujących najbardziej podobało mi się wystąpienie ks. prałata Stanisława Puchały oraz Józefa Skrzeka, którzy krótko i na temat mówili o różnorodności oraz tolerancji w imię wspólnych działań dla rozwoju Śląska. Z tymi postawami najbardziej się zgadzam, natomiast nie mogę się pogodzić z niektórymi wypowiedziami polityków, którzy za dużo wkładają antagonizmów, „autonomii” w celu prowadzenia jawnej lub skrytej wojny o bycie większym Ślązakiem od innych. Ten nurt jest obecnie niebezpieczny. My mamy razem być najlepszą marką dla innych i wchodzić w XXI wiek z otwartym umysłem przy wykorzystaniu najnowszych technologii dla rozwoju gospodarczego szanując się wzajemnie.

Konkurs Duetów w Państwowej Szkole Muzycznej w Tarnowskich Górach

Popołudnie i wieczór bardzo pracowitego piątku 12 kwietnia 2013r. spędziłam w Państwowej Szkole Muzycznej na Konkursie Duetów Instrumentalnych.
Była to już piąta edycja konkursu. Przed laty mgr Marzena Mzyk zaproponowała po raz pierwszy tę formę aktywności nauczycielom z sekcji instrumentów dętych, z którymi współpracuje w szkole na co dzień. Z czasem zaczęli dołączać uczniowie grający na innych instrumentach ( skrzypce, fortepian, akordeon) przez co konkurs stał się ciekawszy i zyskał rangę konkursu ogólnoszkolnego. Być może w przyszłości Pani Marzena zachęci do udziału w nim nauczycieli z okolicznych szkół muzycznych... Konkurs duetów jest ważnym przedsięwzięciem, ponieważ ministerstwo kultury i sztuki przygotowując reformę szkolnictwa artystycznego proponuje wprowadzić wiele zajęć związanych z zespołowym muzykowaniem uczniów.


Podczas tego konkursu wzięło udział 16 duetów różnych specjalności. Były one oceniane przez 5 – osobowe jury składające się z nauczycieli naszej szkoły : Grzegorza Waloszczyka, Beatę Doleżych, Karinę Kapuściok, Patrycję Drozen i Zenona Siwego, sekretarzem była Dorota Szmaj.
Każdego roku Pani Marzena Mzyk stara się wprowadzić nowy element w przebiegu konkursu. Tym razem poprosiła również uczniów do pomocy powołując Jury – Junior w składzie : Paulina Jacek, Franciszek Polak, Alicja Foraiter, uczniowie otrzymali od niej odrębne karty punktacyjne oraz kryteria, według których oceniali wykonawców.
Nowością były również warsztaty z kinezjologii muzyki, które poprowadziła wraz z dwiema uczennicami Magdą Michalik i Kają Morawiec.
Konkurs przebiegał w miłej atmosferze, wszystkie osoby biorące udział w imprezie wykazały duże zaangażowanie, za co Pani Marzena jest im bardzo wdzięczna.
Ostateczne wyniki konkursu były z pewnością sprawiedliwe i mobilizujące do dalszej pracy nad doskonaleniem gry zespołowej w naszej szkole muzycznej.

Jury – Junior wyłoniło następujące zespoły:

I miejsce : duet fletowy Magda Michalik i Kaja Morawiec
II miejsce : duet fortepianowy Paulina Zaręba i Sonia Wardejn
III miejsce : deut obojowy Paulina Pilarska i Szymon Sosada
I wyróżnienie: duet trąbkowy Anna Knol i Jakub Sakowski
II wyróżnienie Weronika Służałek i Julia Pretorian

Wyniki Jury:

grupa starsza:

I miejsce: duet klarnetowy Ruben Aczkiewicz i Paweł Dziuk (mój syn i jego kolega z czego jestem dumna, ponieważ gra rewelacyjnie)
II miejsce: duet obojowy Paulina Pilarska i Szymon Sosada
III miejsce: duet fletowy Magda Michalik i Kaja Morawiec

grupa młodsza:

I miejsce: Paulina Zaręba i Sonia Wardejn
II miejsce: Weronika Służałek Julia i Pretorian
wyróżnienie: Antonina Spyra i Julia Sotel
wyróżnienie: Kinga Drużyńska i Krzysztof Drużyński
Gratulacje dla organizatorów, występujących oraz zwycięzców!

V Śląska Wiosna ze Zdrowiem otwarta

W piątek w ramach otwarcia V Śląskiej Wiosny ze Zdrowiem z bezpłatnych porad lekarskich i badań profilaktycznych skorzystać mogli mieszkańcy Bytomia, którzy 12 kwietnia odwiedzili galerię handlową Agora. Stoiska medyczne odwiedziło około tysiąca osób!

Na mieszkańców Bytomia w Agorze czekali lekarze-specjaliści z naszego Szpitala, którzy udzielali specjalistycznych porad. Uczestnicy akcji mogli zbadać słuch, wzrok, a także zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi oraz wykonać badanie stóp za pomocą podoskopu. Jest to specjalne badanie, dzięki któremu można ocenić kształt stopy, sposób obciążenia palców, przodostopia, śródstopia i pięt. W ten sposób dowiedzieć można się czy konieczne jest zastosowanie wkładki lub obuwia ortopedycznego. Bytomianie mogli też skonsultować się z dietetyczką, trenerem fitness, posłuchać cennych porad kosmetycznych, a także skosztować zdrowej żywności. Na miłośników sportowej rywalizacji czekało specjalnie przygotowane pole do mini golfa. Można było również wziąć udział w kursie udzielania pierwszej pomocy, a także oddać krew w ramach wielkiej akcji krwiodawstwa.
Dla maluchów Państwowa Stacja Sanitarna przygotowała kącik profilaktyczny, gdzie mogły kolorować obrazki w aspekcie promujące zdrowy styl życia.
Akcja bardzo się spodobała i z roku na rok przybiera coraz większe rozmiary.
Na bieżąco będę informować o wszystkich imprezach towarzyszących.

Rozpoczęcie V Ślaskiej Wiosny ze Zdrowiem

Dziś o godz. 10.00 w Agorze w Bytomiu rozpoczęłam V Śląską Wiosnę ze Zdrowiem.

Dziękuję Państwowej Stacji Sanitarnej, Szpitalowi Specjalistycznemu Nr 2 w Bytomiu, Agorze, Instytutowi Onkologii z Gliwic oraz wszystkim współpartnerom (a jest ich wielu), za okazana życzliwość i wykonaną pracę, aby wszystko dla naszych mieszkańców wyszło. Zapraszam na konsultacje lekarskie, badania, ukazania samodyscypliny zdrowotnej, natomiast maluchów zapraszam do odwiedzenia stanowiska z obrazkami, gdzie będą mogły kolorować, a przy okazji otrzymać informacje prozdrowotne.

Wiele podjęłam inicjatyw prozdrowotnych, które proszę śledzić na moim blogu. Sukcesywnie będę je zamieszczać.

Jutro wspólnie z Prezydentami Bytomia, będziemy zachęcać do profilaktyki. Również podczas tych akcji zapraszam kobiety do badań w mammobusie, który nam użyczył Instytut Onkologii z Gliwic na całym terenie akcji. Również i PCK ze Stacją Krwiodawstwa podczas akcji będą zbierać krew. Zapraszam tez chętnych do oddawania krwi.

Obserwuję, że cykliczne moje działania związane z profilaktyką zakręciło wiele samorządów i też się włączają w tę akcje społeczną. Bardzo im za to dziękuję.

Rewolucja Śmieciowa- Szukamy Rady na Odpady

Wczoraj byłam jednym z prelegentów VIII Otwartej konferencji Ekologicznej „Szukamy Rady na Odpady- REWOLUCJA ŚMIECIOWA”. Zabrałam głos w temacie „Nowe obowiązki i kompetencje samorządów związane z władztwem nad odpadami”. Od 1.07.2013r. zmienia się Ustawa o odpadach. Jest całkowicie niezależne, kto będzie zajmował się zbieraniem i zagospodarowaniem odpadów. Firmy wyłonione w przetargach, będą traktowane przez Ustawodawcę jako podwykonawcy Samorządów. Odpowiedzialność za gospodarkę odpadami, pozostanie po stronie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów. Do kontrolowania Gmin z obowiązków Ustawy zasadniczej w oparciu o wybrane zadania własne, są instytucje sprawdzające zasadność ponoszonych wydatków i kilka instytucji nadzorujących faktyczny stan redukcji składowisk. W ostateczności kary unijne zapłacą Gminy (czyli my) za niedotrzymanie terminów i stan faktyczny zaniechań. W związku z tym musimy zminimalizować koszty dotyczące gospodarowaniem odpadami i to nie tylko komunalnymi, bo również przemysłowymi, osadami, odpadami medycznymi.

Przygotowałam innowacyjny program dla Gmin, ponieważ widzę śmieci jako tanie paliwo energetyczne, ponieważ obecnie należy minimalizować koszty związane z gospodarka śmieciową. Do takich działań mam już powołaną grupę ekspercką z certyfikatami międzynarodowymi, którzy są liderami światowymi. Jest to obecnie jedyny kierunek prowadzenia polityki – rewolucji śmieciowej. Dla zobrazowania stworzyłam piramidę gospodarki odpadami:

Prawa autorskie chronione (opracowała Barbara Dziuk)

To jest wzorcowy model, który zamierzam wdrażać w gminy. Składowanie celowo umieściłam na górze i najmniejsze, ponieważ te wszystkie etapy musimy wdrożyć zarówno w życiu domowym jak i w gospodarce. Mam wiele ciekawych rozwiązań, które zamierzam zrealizować z mądrymi gospodarzami samorządowymi, którzy dołożą wszelkich starań, aby mieszkańcy nie ponosili dodatkowych obciążeń finansowych. Dziękuję organizatorom Stowarzyszeniu Zielona Ziemia, a szczególnie Pani Teresie Bryś- Szczygieł, za możliwość przekazania zdobytej wiedzy z zakresu zmian ustawowych oraz ciekawych rozwiązań dla gmin.

Konferencja Samorządowa Razem Zadbajmy o Rozwój Regionu

Wczorajsza konferencja dotycząca przebiegu kolei z Katowic do Pyrzowic przez Tarnowskie Góry w Bytomiu dała nowe światło wszystkim przybyłym przedstawicielom samorządów, z kolei, organizacjom pozarządowym, młodzieży jak i mediom. Bytom to szczególne miejsce na Śląsku, o które szczególnie należy zadbać pod każdym względem.

Bardzo jestem wdzięczna Panu Prezydentowi Bytomia, że udostępnił mi Salę Sesyjną w celu przekazania bardzo ważnych aspektów w sprawie procedowania dotyczącego połączenia kolejowego Katowice z Pyrzowicami.

Ja mówiłam o nieprawidłowościach proceduralnych, Jacek Mościński Radny Gminy Bobrowniki mówił o MOCNYCH STRONACH PRZEBIEGU POŁĄCZENIA KOLEJOWEGO MPL „KATOWICE” W PYRZOWICACH Z MIASTAMI AGLOMERACJI GÓRNOŚLĄSKIEJ PO TRASIE NR IV PRZEZ TARNOWSKIE GÓRY.

Natomiast Pani Zofia Krzykawska Prezes Stowarzyszenie PTP opowiadała o aspektach z zakresu ochrony środowiska oraz społecznych, które są lekceważone przez inwestora i projektanta.

Spotkanie bardzo udane ukazujące kierunek wspólnych działań dla dobra i rozwoju całego regionu śląskiego, ponieważ „Śląskie Najlepsze”. Do zapoznania się z całością materiału odsyłam na stronę www.przebiegkolei.pl.

Dziękuję wszystkim, którzy mi okazują życzliwość oraz cierpliwość w tych działaniach.

Szczególnie dziękuję niezależnej telewizji internetowej www.bobrowniki.tv, która od początku uczestniczy w całej batalii respektowania prawa w państwie prawa. Dziękuję również portalowi www.tg.net.pl za wspieranie w trudach ciężkiej pracy. Dziękuję wszystkim mediom publicznym, a jest ich wielu, za ukazywanie prawdy. Jestem szczęśliwa, ponieważ w tych działaniach jednoczę coraz szersze grono ludzi nieobojętnych. Jest nas wielu, którym zależy być razem dla zrównoważonego rozwoju oraz dobra ogólnego.

Rok 1993, Widok z samolotu. Gmina Bobrowniki. Sołectwo Sączów. Widok na Jezioro Świerklanieckie. Na końcu drogi proponowany jest przystanek planowanej inwestycji kolejowej. Nie pozwólmy, aby zniszczono bezpowrotnie jeden z ważniejszych zbiorników wodnych dla całego regionu. Proszę wszystkich otwartych, mądrych ludzi o wspieranie oraz nawiązywanie współpracy. Razem możemy więcej. Wszystkich, a szczególnie władzę obowiązuje przestrzeganie prawa, a nie arogancja i apodyktyczne stanowienie prawa, nie zwracając uwagi na nic.

Działajmy razem.

ZOBACZ FILM BOBROWNIKI.TV Z KONFERENCJI

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |