Jubileusz 80-lecia Kolejowej Magistrali Węglowej Śląsk-Porty

Co roku odbywają się przed dworcem różne uroczystości i nie sposób nie zauważyć, jak ten fragment miasta pięknieje - zwrócił uwagę Grzegorz Skarwecki, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach w swoim przemówieniu otwierającym jubileusz 80-lecia Kolejowej Magistrali Węglowej Śląsk-Porty w dniu 10.10.2013r.

Uroczystości rozpoczęły się przed dworcem głośnym gwizdem lokomotywy i koncertem Orkiestry Kolejowej z Tarnowskich Gór. Była też okazja do wspomnień.
- Budowa magistrali trwała 5 lat. Jej pomysłodawcą był inż. Eugeniusz Kwiatkowski, międzywojenny minister przemysłu i handlu. Budową kierował inż. Józef Nowkuński i to jemu dziś dedykujemy tablicę na budynku dworca - informował Skarwecki.

Do jej odsłonięcia kolejarze zaprosili m.in. wnuka inż. Józefa Nowkuńskiego, który nosi imię swego sławnego dziadka. - Dziadek był bardzo skromnych człowiekiem i gdyby dziś był tu z nami podziękowałby w imieniu całej załogi - wzruszony komentował Józef Nowkuński.

W odsłonieciu uczestniczył również Jakub Kapturzak zastępca dyrektora Departamentu Transportu Kolejowego, który zapowiedział, że linia 131 ze względu na swoje znaczenia dla transportu krajowego będzie rewitalizowana - Mijały lata i na kolei wiele się zmieniło. Tarnogórska magistarla nie straciła jednak na ważności. Jest kręgosłupem transportu towarego w Polsce - zauważył Kapturzak.

Po uroczystym poświęceniu tablicy delegacje władz miasta, powiatu i kolei złożyły pod nią kwiaty. Na zakończenie odbył się również koncert dziewczyn z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Jordana w Tarnowskich Górach.

Tarnogórskim uroczystościom towarzyszyła IV ogólnopolska konferencja naukowo-techniczna "Stacja rozrządowa Tarnowskie Góry w 80-lecie funkcjonowania kolejowej magistrali węglowej Śląsk-Porty", zorganizowana w Zawierciu.

W obecności przedstawicieli z Tarnowskich Gór udałam się do Zawiercia w celu wysłuchania historii dotyczącej magistrali śląskiej, jak również poproszono mnie, abym zabrał głos w sprawie rewitalizacji linii kolejowych prowadzonych przez Sejmik Województwa Śląskiego. Muszę powiedzieć, że zarówno rewitalizacja linii 131 jak 182 są w priorytetach wojewódzkich, co dla mnie jest bardzo ważną wygraną batalią wojewódzką. Jestem szczęśliwa, ale dmucham na zimne, aby trasa do lotniska w Pyrzowicach była jedyna przez TG. Jeszcze tylko niewielkie działania formalno prawne z moimi doradcami i będziemy mieć sukces dla Tarnowskich Gór i Województwa Śląskiego, ponieważ połączenie kolejowe w okręgu całego województwa, będzie służyło wszystkim mieszkańcom i nikt nie może powiedzieć, że jest w jakiś sposób dyskryminowany, czy pomijany.

Autor tekstu : http://www.tarnowskiegory.pl/articles,article,1976,80_lat_minelo

Ja tu posłużę się moją ideą, która głoszę również w tym przypadku: „ Historia + Współczesność = SUKCES”, również druga mądrość jest ważna przy podejmowaniu działań w obrębie Środowiska Naturalnego, którą usłyszałam na konferencji, to „Natura nie wybacza błędów”

Wszyscy obecni na uroczystości składali gratulacje obecnemu Panu dyrektorowi Grzegorzowi Skarweckiemu i życzyli powrotu do świetności naszej stacji kolejowej.

Otwarcie TGSTACJI

Po południu 9.10.2013r. wspólnie z przedstawicielami całego Powiatu Tarnogórskiego uczestniczyłam w uroczystym otwarciu telewizji tarnogórskie TGSTACJA. Gratulacje dla tworzących jak i pracujących w naszej lokalnej internetowej telewizji. Miło było popatrzeć na młodych dziennikarzy oraz wysłuchać ich wizji działania. Bardzo miłe spotkanie.

Więcej można przeczytać na www.tgstacja.pl

Dzień Integracji Sprtowej w "Chemiku"

08.10.2013 r nie mogłam być razem z młodzieżą w ważnym wydarzeniu prozdrowotnym, ponieważ w tym dniu razem z wszystkimi oddziałami w Polsce Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej byłam na konferencji międzynarodowej „Bądź Zdrów”. Tu muszę dodać, że byli wszyscy oprócz przedstawicieli SANEPIDU z Małopolski, którzy bardzo dziwnie pracują i legitymizują nieprawidłowości, o czym mogłam się przekonać w Sanatorium w Rabce. To tak na marginesie.

Jak co roku w Chemiku odbył się Dzień Integracji Sportowej. Młodzież pod opieką nauczycieli miała do pokonania trasę połączoną ze zwiedzaniem i odkrywaniem zabytków tarnogórskich, których punktem końcowym była zabawa w restauracji „Leśniczówka”, nieopodal Parku Repeckiego. Uczniowie, wychodząc całą klasą ze szkoły otrzymali mapę z punktami kontrolnymi, na których czekały ich zadania do wykonania. Młodzież sprawdziła się z wiedzy o zdrowym żywieniu i aktywności fizycznej, o grzybach, „o szkole” i „o sporcie.” Przy okazji odświeżyła i rozszerzyła wiedzę o grodzie Gwarków. Po wykonaniu wszystkich zadań uczestnicy spożyli pyszny żurek z kotła nad ogniskiem i wspólnie zatańczyli taniec belgijski.

W tym roku impreza miała szczególny wymiar ponieważ szkoła od tego roku szkolnego uczestniczy w projekcie ”Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywiania, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia im. A. Szczygła oraz AWF im. J. Piłsudskiego z Warszawy (www.zachowajrownowage.pl).

Edukacja regionalna połączona z prozdrowotną jest dobrym momentem do przyjęcia do grona społeczności szkolnej uczniów klas pierwszych liceum ogólnokształcącego, technikum i klas szkoły policealnej. Nad przebiegiem imprezy czuwały nauczycielki: Monika Waligóra i Joanna Ziemska oraz wychowawcy.

Tekst: Jarosław Wesołek

 

Miedzynarodowa konferencja "Bądź zdrów"

W dniach od 7-8 października uczestniczyłam w międzynarodowej konferencji dotyczącej prewencji oraz poprawy zdrowotności w naszym regionie. Wspaniałe spotkanie ludzi, którym na sercu leży dbanie o zdrowy styl życia. Wykłady bardzo ciekawe.

Miło było spędzić czas wspólnie tworząc coś dobrego z wyjątkowymi osobistościami.

Uczestniczyłam w odtworzeniu Towarzystwa Higienicznego Oddz. Śląski przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Gratulacje dla organizatorów! Tak trzymać.
Mamy już wizje na dalsze wspólne działania.

Pomoc dla 8 miesięcznej Olgi chorej na nowotwór złośliwy

Proszę o wsparcie finansowe chorej tarnogórzanki. Razem możemy więcej :)

INFORMACJA O OLDZE

Olga urodziła się 15 stycznia 2013 roku jako zdrowe dziecko i otrzymała 10 punktów w skali Apgar. Po trzech dniach została wypisana do domu. Rozwijała się prawidłowo.
Około 7 tygodnia życia gdy położyliśmy Olgę na leżaczku i spojrzeliśmy jej w oczy przy sztucznym świetle, w jej prawym oczku zauważyliśmy duży biały odblask.
Już następnego dnia trafiliśmy do Kliniki Okulistycznej na ul. Ceglanej w Katowicach a następnie do Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii gdzie wstępnie postawiono diagnozę. W Chorzowie przeprowadzono rezonans magnetyczny oczodołów oraz badanie USG. Dodatkowo podczas konsultacji kardiologicznej lekarz stwierdził u Olgi wrodzoną wadę serca ASD II.
Z Chorzowa skierowano nas natychmiast do Krakowa na Oddział Kliniczny Okulistyki i Onkologii Okulistycznej, gdzie przeprowadzono bardzo dokładne badanie dna oka w znieczuleniu ogólnym i stwierdzono typowy obraz siatkówczaka (retinoblastomy) w klasyfikacji ABC grupa D. Skierowano nas do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu na odział Onkologii i Hematologii dziecięcej na podanie chemioterapii. Od tego momentu zaczęliśmy naszą walkę z nowotworem...

Obecnie jesteśmy po 6 cyklu chemioterapii i niestety nasza walka z nowotworem trwa nadal. 3 września byliśmy na konsultacji w Londynie, u dr Hungerforda, który w leczeniu siatkówczaka ma 32 letnie doświadczenie i potwierdził najgorsze. Guz zaczął się odradzać. Aby uratować oczko Olgi musimy podać jej kosztowną chemię Melphalan bezpośrednio tętnicą udową do oka. Wtedy skuteczność wyniesie 80%!!! Niestety koszt podania jednej dawkami to 18 300 funtów a do tego przed każdym badaniem musimy mieć badanie oka za 2320 funtów. Takich dawek potrzebujemy aż trzy w odstępach 4 tygodniowych, zatem czasu jest niewiele. Pierwsze badanie jest już 2 października a po nim od razu podanie pierwszej dawki.
Więcej o chorobie Olgi można przeczytać na www.olgakostka.pl lub na facebooku.

Hrabina Blanka von Donnersmarck

Popołudnie 2.10.2013r. wspólnie z Gabrysią Szubińską i przyjaciółmi spędziłyśmy w GCRze, aby wystawić sztukę napisaną przez Gabrysię, a dotycząca naszego regionu związanego z rodem Donnesmarck. Mnie przypadła rola Hrabiny Blanki von Donnersmark. Przeżycie wielkie, na scenie w otoczeniu wspaniałych wykonawców czułam się rewelacyjnie. Niezwykła historia oraz ciekawe doświadczenie, które myślę, że wspólnie będziemy realizować w innych odsłonach.

Ciekawostką, którą wydaje mi się dosyć ważną, to to że, jako niemowlę leżałam w kołysce słynnego rodu. Obecnie wszystko mnie zadziwia i rozbudza schowany, gdzieś głęboko na dnie talent aktorski, który mam nadzieję rozwijać. Wielkie ukłony dla wszystkich, którzy zechcieli wystąpić i zorganizować przedstawienie dla osób chorych przebywających w tej placówce.

VIII Przemarsz Różowej Wstążki w ramach V Śląskiej Jesieni ze Zdrowiem

Jak co roku w okolicy października odbył się Przemarsz Różowej wstążki. Oczywiście wspólnie z Instytutem Onkologii zadbaliśmy, aby panie w wieku 50-69 w ramach programu ministerialnego miały możliwość przebadać się w mammobusie na rynku. Z Kolei dzięki życzliwości TCK mogłam zorganizować Miasteczko Zdrowia, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje związane z prewencja jak również badania profilaktyczne. Dla dzieciaków odwiedzających Miasteczko czekały z Kolei kolorowanki jak również nagrody za znajomość zdrowego stylu życia. Zachwycona byłam wiedzą maluchów, którzy dzięki właściwym wzorcom rodziców jak i nauczycieli nie mieli problemów z odganianiem quizu pro zdrowotnego. Miasteczko odwiedziło ok. 700 młodzieży i dorosłych oraz ok. 70-ro dzieciaków. Zabawa przy okazji akcji była rewelacyjna.

Muszę powiedzieć, że wszystkie firmy i osoby angażujące się w tego typu akcje naprawdę jako wolontariusze wykonują bardzo oczekiwane działania dla mieszkańców. Jestem zachwycona życzliwością jak również otwartością firm. Tu muszę podziękować Miastu Tarnowskie Góry i Burmistrzowi, Centrum Urody VENUS SPA, Pszczelarzom z Nakła Śl. , Vallamedowi, BI-MED-owi, Policealnemu Zespołowi Medycznemu z Bytomia, Szpitalowi Specjalistycznemu nr 2, jak również AVON kontra Rak Piersi, oraz wszystkim prywatnym osobom, które pomagają i wspierają moje akcje prozdrowotne, a obecnie jest ich wielu.

Jestem zadowolona, ponieważ obecnie naprawdę wiele samorządów jak i przedsiębiorców włącza się w nurt prewencyjny. Myślę, że wspólnie zrobimy coś wielkiego dla regionu, dla naszych mieszkańców. Zawsze takie działania napawają mnie optymizmem i nowymi pomysłami.

Razem możemy więcej :)

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |