Co roku odbywają się przed dworcem różne uroczystości i nie sposób nie zauważyć, jak ten fragment miasta pięknieje - zwrócił uwagę Grzegorz Skarwecki, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach w swoim przemówieniu otwierającym jubileusz 80-lecia Kolejowej Magistrali Węglowej Śląsk-Porty w dniu 10.10.2013r.
Uroczystości rozpoczęły się przed dworcem głośnym gwizdem lokomotywy i koncertem Orkiestry Kolejowej z Tarnowskich Gór. Była też okazja do wspomnień.
- Budowa magistrali trwała 5 lat. Jej pomysłodawcą był inż. Eugeniusz Kwiatkowski, międzywojenny minister przemysłu i handlu. Budową kierował inż. Józef Nowkuński i to jemu dziś dedykujemy tablicę na budynku dworca - informował Skarwecki.
Do jej odsłonięcia kolejarze zaprosili m.in. wnuka inż. Józefa Nowkuńskiego, który nosi imię swego sławnego dziadka. - Dziadek był bardzo skromnych człowiekiem i gdyby dziś był tu z nami podziękowałby w imieniu całej załogi - wzruszony komentował Józef Nowkuński.
W odsłonieciu uczestniczył również Jakub Kapturzak zastępca dyrektora Departamentu Transportu Kolejowego, który zapowiedział, że linia 131 ze względu na swoje znaczenia dla transportu krajowego będzie rewitalizowana - Mijały lata i na kolei wiele się zmieniło. Tarnogórska magistarla nie straciła jednak na ważności. Jest kręgosłupem transportu towarego w Polsce - zauważył Kapturzak.
Po uroczystym poświęceniu tablicy delegacje władz miasta, powiatu i kolei złożyły pod nią kwiaty. Na zakończenie odbył się również koncert dziewczyn z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Jordana w Tarnowskich Górach.
Tarnogórskim uroczystościom towarzyszyła IV ogólnopolska konferencja naukowo-techniczna "Stacja rozrządowa Tarnowskie Góry w 80-lecie funkcjonowania kolejowej magistrali węglowej Śląsk-Porty", zorganizowana w Zawierciu.
W obecności przedstawicieli z Tarnowskich Gór udałam się do Zawiercia w celu wysłuchania historii dotyczącej magistrali śląskiej, jak również poproszono mnie, abym zabrał głos w sprawie rewitalizacji linii kolejowych prowadzonych przez Sejmik Województwa Śląskiego. Muszę powiedzieć, że zarówno rewitalizacja linii 131 jak 182 są w priorytetach wojewódzkich, co dla mnie jest bardzo ważną wygraną batalią wojewódzką. Jestem szczęśliwa, ale dmucham na zimne, aby trasa do lotniska w Pyrzowicach była jedyna przez TG. Jeszcze tylko niewielkie działania formalno prawne z moimi doradcami i będziemy mieć sukces dla Tarnowskich Gór i Województwa Śląskiego, ponieważ połączenie kolejowe w okręgu całego województwa, będzie służyło wszystkim mieszkańcom i nikt nie może powiedzieć, że jest w jakiś sposób dyskryminowany, czy pomijany.
Autor tekstu : http://www.tarnowskiegory.pl/articles,article,1976,80_lat_minelo
Ja tu posłużę się moją ideą, która głoszę również w
tym przypadku: „ Historia + Współczesność = SUKCES”, również
druga mądrość jest ważna przy podejmowaniu działań w obrębie
Środowiska Naturalnego, którą usłyszałam na konferencji, to
„Natura nie wybacza błędów”
Wszyscy obecni na uroczystości składali gratulacje obecnemu
Panu dyrektorowi Grzegorzowi Skarweckiemu i życzyli powrotu do
świetności naszej stacji kolejowej.