Turniej Szachowy XI Memoriału Marka Piasty

W sobotę 3 sierpnia uczestniczyłam w Międzynarodowym finale Integracyjnym Turnieju Szachowego XI Memoriału Marka Piasty w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Po raz kolejny miło mi było Patronować Honorowo tak wspaniałą imprezę oraz ufundować puchar Fair Play w rozgrywkach królewskiej dyscypliny sportu - szachach. Jestem bardzo wdzięczna dyrekcji i pracownikom Centrum Kultury Śląskiej oraz Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle za gościnność i życzliwość we współorganizowaniu zawodów szachowych. Pierwszy raz rozgrywki były przeprowadzane w Nakle Śląskim. Z rozmów z zawodnikami i gospodarzami wynikał zachwyt nad nowym miejscem i podziw nad organizacją. Wszystkim się bardzo podobało.

Dziękuję Panu Tadeuszowi Bobeckiemu głównemu organizatorowi, który jak zwykle z wielką pasją organizuje turnieje szachowe. To jest wielka pasja oraz poświęcenie własnego czasu na rzecz drugich. Takie działania należy podziwiać i wspierać.

Kapsuła czasu

Jako mieszkanka Śląska popieram takie akcje, które wszystkich łączy przy ważnym temacie. Bardzo ciekawa akcja, do której zapraszam wszystkich. To się nazywa solidarność społeczna. Zapraszam do zapoznania się z historią.

KAPSUŁA CZASU

Apeluję: W trosce o nasz region!!!

Zarząd Województwa Śląskiego informuje o przedłużeniu czasu trwania konsutlacji z mieszkańcami województwa śląskiego w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Międzynarodowego Portu Lotniczego "Katowice" w Pyrzowicachdo dnia 20 września 2013 r., wszelkie inne informacje na temat konsultacji pozostają bez zmian.

Posłuchaj wypowiedzi Radnej Sejmiku Województwa Śląskiego Barbary Dziuk w tej sprawie:

http://www.bobrowniki.tv/aktualnosci-z-regionu/rok-2013/sierpien/w-trosce-o-nasz-region

Przedłużenie konsultacji w sprawie obszaru dla MPL Katowice

Dzisiaj z Wydziału Ochrony środowiska otrzymałam informację dotyczącą przedłużenia konsultacji z mieszkańcami Województwa Śląskiego w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla MPL „KATOWICE” w Pyrzowicach. Jest to bardzo potrzebne działanie, ponieważ temat dotyczy szczególnie gminy Ożarowice z Powiatu Tarnogórskiego, gminy Bobrownik, Mierzęcic . Zapoznałam się z przygotowywaną strefą oddziaływania i jedno trzeba stwierdzić, że niestety opcja poddawana do dyskusji przyszłościowo doprowadzi do zniszczenia Gminy Ożarowice. Nie mogę do tego dopuścić. Po raz kolejny muszę podziałać z ekspertami, żeby doprowadzić do dobrego rozwiązania.
Proszę w tym momencie o pomoc wszystkich, których ten temat interesuje.

Ja już normalnie nie mam siły do proponowanych rozwiązań przez rządzących naszym województwem, które bardzo biją w NASZ region. Najpierw było zabranie pogotowia z gminy Ożarowice. Tu dwuletnia moja batalia przyniosła sukces. Będą mieć karetkę pogotowia tak jak Kalety i Tworóg. Jedno udało się załatwić to następny problem z koleją z Katowic do Pyrzowic, którą mam zamiar do końca doprowadzić przez Tarnowskie Góry, nie niszcząc Gminy Ożarowic i Bobrownik. Jeden temat niezałatwiony, to wrzucony następny, jak zwykle w oderwaniu od rzeczywistości. Pytam się, gdzie jest człowiek w tym wszystkim? Absurd goni absurd. No niesamowite, ile energii należy poświęcić na rzeczy oczywiste.

Obserwuję jedną prawidłowość w samorządzie patrzenie w dużej mierze przez pryzmat prywaty i zysków wąskiej grupy lobbystów.

Jedyny pozytyw w tym wszystkim to, to że znajomość prawa i umiejętne posługiwanie się nim naprawdę może i powstrzymuje arogancje władzy. Jestem szczęśliwa, że mogę pomagać swojemu regionowi jak i zarażam wszystkich zrównoważonym rozwojem całego Województwa Śląskiego.

Mini Tour de Pologne - Nutella dla dzieci

Dzisiaj wspaniale się bawiłam w Katowicach. Pawełek już miesiąc temu zapisał się do udziału w MINI TOUR DE POLOGNE.
Wcześnie rano udaliśmy się na miejsce imprezy, czyli przed Katowicki Spodek. Padł rekord uczestników -400. Emocje i zabawa rewelacyjna. Kto nie był niech żałuje. Gratulacje dla uczestników, jak i organizatorów.
Niesamowita akcja edukacyjno - wychowawcza.
Przeżyłam super chwile i byłam dumna z syna. Dla mnie liczy się dobra zabawa oraz wspieranie dzieci. Uśmiech dziecka jest bezcenny. To mnie kręci. Nie ważne ile się ma lat, ważne jest to, aby cieszyć się życiem oraz włączać się we wspaniałe imprezy. Po prostu być razem.

Oczywiście po południu rodzinnie dopingowaliśmy wszystkim zawodnikom TOUR DE POLOGNE, którzy zawitali do Katowic.
Takiej przyjemności trudno sobie było odmówić. Trzymamy kciuki za wszystkich zawodników. Wyścig trwa.

i

Piękno gór polskich - wspomnienia z urlopu

W tym roku cały lipiec spędziłam z rodziną w Rabce Zdroju i w Nowym Targu. Jak zwykle piękno gór, spotkani przemili ludzie oraz klimat bardzo dobrze wpłynęli na moje samopoczucie. Naładowałam akumulatory do działań w naszym regionie.

Zawsze zachwyca mnie spokój, życzliwość, środowisko naturalne. Złych napotkanych ludzi i emocji nie rozpamiętuję. Nie warto im poświęcać czas.
Uwielbiam naturę, choć czasem płace ciężka cenę, ponieważ wszystkie robactwo lubi mnie kąsać. Dostępne owadobójcze środki nie pomagają. W tym roku mamy wyjątkowe mutanty, nie mniej to mi wcale nie przeszkadza podziwiać piękno świata.

Oczywiście nie była bym sobą, gdybym nie nawiązała kontaktów z nowopoznanymi samorządami. Jestem zachwycona otwartością do współpracy. Udało mi się przeżyć święto policji z Powiatem Nowotarskim, za co im bardzo dziękuję. Rewelacyjne przeżycie.
Górale, tak jak Ślązacy mają wiele cech wspólnych- poczucie humoru, gościnność oraz umieją się fantastycznie bawić. Trzeba stwierdzić, że to bardzo temperamentny region warty odwiedzenia.

Takie rozleniwienie, które doświadczyłam jest czasem potrzebne każdemu, aby się „zresetować” i być gotowym na wyzwania stawiane przez życie.

Życzę wszystkim nadal wspaniałych wakacji.

70. rocznica ludobójstwa na Wołyniu

Świętymi się nie rodzimy, świętymi się stajemy

Sługa Boży o. Ludwik Wrodarczyk OMI- brat mojej babci. Wyjątkowa postać w naszej rodzinie- Inspirująca do działań i służby drugiemu człowiekowi.

To już 70 lat od tragicznego mordu ludności na Wołyniu. Straszne dzieje dla naszej ojczyzny i mojej rodziny, z którymi od dziecka byłam potajemnie zapoznawana. Obecnie można już mówić na ten bardzo trudny temat. Chcę wszystkim przybliżyć postać tego znamienitego zakonnika, dyplomatę- człowieka żyjącego dla drugich.

Urodził się 25 sierpnia 1907 roku w radzionkowskiej, bogobojnej i katolickiej rodzinie Justyny i Karola Wrodarczyków. Już jako dziecko dążył do doskonałości. Wzorem świętości była rodzina, w której uczył się miłości, którą stale rozwijał. Już jako młody chłopak, uczeń szkoły podstawowej wiedział, w jakim kierunku zdążał, co stanowiło największą wartość w jego życiu. Ludwik chciał osiągnąć doskonałość na płaszczyźnie modlitwy. W drodze ze szkoły do domu często wchodził do kościoła, aby gorąco modlić się u stóp Chrystusa Eucharystycznego. Trwał na modlitwie, często godzinami. Matka nie martwiła się o syna. Wiedziała, iż u stóp ołtarza Ludwik był bezpieczny. Jego wyjątkową postawę dostrzegali koledzy szkolni z tamtych lat. Adolf Szastok podał świadectwo o wyjątkowej powadze Ludwika i tajemniczości, majestacie i szlachetności, o bogactwie jego ducha. Jego dziecięce, lecz jakże poważne spojrzenie w przyszłość i budowanie jej w swoich marzeniach było dążeniem w skrytości swojego serca do ...świętości. Potwierdził to Franciszek Bączkowicz- inny kolega szkolny. Zapamiętał on sobie słowa Ludwika: "Wiesz Franek, ja bym tak chciał, aby moje życie przyczyniło się do wzmocnienia Królestwa Niebieskiego. Ja bym chciał umrzeć śmiercią męczeńską." Dziś zdanie to jest zdaniem dokonanym. Ludwik "od małego pchał się do Boga. Był to święty człowiek"- konkludował Franek. Skończyła się edukacja Wrodarczyka w szkole podstawowej. Był rok 1921. Karol Wrodarczyk pragnął, aby syn został górnikiem. "Ludwik, ty bier karbidka i idź na Johanka". Ludwik z wielką dojrzałością i pragnieniem stwierdził: "Tato, choćby jeno godzina być księdzem, ale jo niym byda." W takiej sytuacji Karol Wrodarczyk nie miał już nic do powiedzenia. Powołanie było bowiem błogosławieństwem dla rodziny. Ludwik udał się do Małego Seminarium do Krotoszyna, aby tam dążyć przez kapłaństwo do świętości, w którym to chce osiągnąć apogeum swoich marzeń. W swoich listach do rodziny pisał, iż cieszy się z tego, że usunął się ze świata i może poświęcić się służbie Bożej. W czasie studiów Ludwik często chorował . Swoje cierpienie znosił dzielnie. Krótko przed przyjęciem święceń kapłańskich rozważał swą drogę do kapłaństwa , którą podążał, jak "po szczeblach drabiny" ku "szczytom kapłaństwa". "Szczyty kapłaństwa" to w jego pojęciu ofiara , jak u Jezusa- aż do krwi. 10 czerwca 1933r. Ludwik przyjął święcenia kapłańskie w Obrze, zaś 13 czerwca tegoż roku odprawił Prymicyjną Mszę Święta w rodzinnym Radzionkowie, gdzie u stóp ołtarza, przed laty wymodlił swoje powołanie do kapłaństwa. Ludwik był szczęśliwy. Żmudne 12 lat nauki zostały uwieńczone kapłaństwem. Niestety, tego pięknego dnia nie dożył już jego ojciec Karol Wrodarczyk.

Pierwszą placówką, do której został skierowany młody kapłan był Kodeń, potem Markowice, Łopień koło Gniezna i ...Okopy na Wołyniu, najtrudniejszy szlak w dążeniu do świętości młodego kapłana. Tam udał się pod koniec czerwca 1939 roku. 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Okopy były wioską, położoną na granicy państwa, otoczoną ukraińskimi, nacjonalistycznymi wioskami. Stała się ona miejscem, gdzie pobożność, patriotyzm i przywiązanie do parafian i inne cnoty uczciwego człowieka dały się poznać w tym skromnym misjonarzu, oblacie Maryi Niepokalanej. Jedną z pierwszych wypowiedzi, które skierował do parafian były słowa: "Wiara nakłada na nas wielkie zadanie i najważniejsze jest zaświadczyć o swojej wierze". Słowa te były tak przekonywujące, że wielu ludzi przypomniało je sobie, gdy to świadectwo stało się faktem. Ksiądz Ludwik wyraził się też jasno i przekonywująco, by za przykładem patrona kościoła świętego Jana Chrzciciela wskazywać mieszkańcom Okopów Chrystusa. Dziś dostrzegamy konsekwencję takiego myślenia. Ojciec Ludwik poniósł śmierć męczeńską, jak patron jego kościoła w Okopach i jak św. Wojciech, patron rodzinnej parafii. Jaki był okopowski proboszcz? Niezwykłe gorliwy, w organizowaniu życia parafialnego, dobry i bogaty w inne wartości, które wyniósł z domu rodzinnego. Te wartości pragnął wszczepić w serca wołyńskich Polaków i ludności innych nacji. Ksiądz Ludwik nie tylko sprawował posługi przy ołtarzu, w konfesjonale i na ambonie. Zbliżał również Polaków i Ukraińców, którzy obdarzali go zaufaniem. Nawoływał do pojednania między nimi. Inną troską oblata był stan zdrowia parafian, który nie był zadawalający. Ludzie chorzy byli zdani na własne siły, pozbawieni pomocy lekarskiej ze względu na wysokie koszty leczenia. Nieprzeciętne zdolności medyczne ojca były niebawem rozpoznane przez mieszkańców Okopów. Nie tylko fachowa pomoc, ale i dostarczanie leków, często w postaci samodzielnie sporządzanych mikstur i ziół, zbieranych przez oblata na okopowskich polach była nową szansą i nadzieją dla chorych, zwłaszcza podczas przeróżnych epidemii: grypy, tyfusu, czerwonki. Proboszcz szedł do swoich parafian z pomocą nawet w nocy, gdy zaszła potrzeba, nieraz nawet zimą, po kolana w śniegu przemierzał szlak do chorych, aby pomóc. Ten wspaniały kapłan nie tylko sam dążył do świętości, lecz uczył tego swoich parafian. Wprowadził rekolekcje, które na tych terenach nie były znane. Słuchano z niecierpliwością jego nauk o kościele, prawdach wiary, o grzechu, o sadzie ostatecznym, o Bożym Miłosierdziu. Potem ojciec spowiadał przez długie godziny. Proboszcz Okopów wyczuwał już wtedy potrzebę ekumenizmu. To, co łączyło różne wyznania to wiara w Jezusa i przykazanie miłości. Parafianie kochali swego proboszcza i było mu za to wdzięczni. Gdy ktoś chciał skorzystać z jego pomocy, mówił: "Idę do naszego świętego". On zaś ukierunkowywał ludzi ku dobru, kazał usuwać zło z otoczenia, nienawiść i niesprawiedliwość. Mówił, że trzeba, aby ludzie byli dobrzy wobec pokrzywdzonych, zaś wypędzonych należy przyjąć pod swój dach tak, jakby przyjąć się miało Świętą Rodzinę. Władze międzywojennej Polski były zadowolone z takiego proboszcza, zależało im bowiem na rozszerzeniu wpływów Kościoła na tamtym terenie. Księża mieli być życzliwi i mieli kierować tamtejszą ludność ku wierze. Proboszcz Okopów spełniał te warunki.

Gdy Armia Czerwona wkroczyła na tamte tereny ojciec Ludwik nie wycofał się ze swej placówki duszpasterskiej. Oddawał wszystkie siły ludziom, z którymi go zetknął los, był ich kapłanem i przyjacielem. Oblat udawał się nieraz do innych wiosek i miast, by głosić Chrystusa. Był pod Żytomierzem, dotarł nawet pod Kijów. Szczęśliwa ludność żegnała oblata ze łzami w oczach.

Nadszedł pamiętny grudzień 1943 roku. Wizja niebezpieczeństwa zagrażała Polakom. Pokorny proboszcz udał się do jedynego, bezpiecznego miejsca, do kościoła, przed Tabernakulum. Pożegnał się ze współbratem słowami: "Zostań z Bogiem i kochaj Matkę Najświętszą, zdajemy się na wolę Bożą." To były jego ostatnie słowa. Poszedł tam, gdzie czuł się najpewniej, do kościoła. Tam leżał krzyżem i modlił się. Czekał, co przyniesie los. A los był okrutny. Wnet przyszli oprawcy. Znęcali się nad niewinnym Ludwikiem. Wyprowadzili go związanego z kościoła. Skrwawiona koloratka oraz porozrzucane guziki z sutanny były śladami zbrodni, która się niebawem miała urzeczywistnić. Ojciec Ludwik był wleczony saniami do Karpiłowki, do sztabu bandy UPA. Nie wiedział jeszcze o męczarniach, które go miały tam spotkać. Tam obnażyli go, pastwili się nad nim, piłowali, "jak martwy kloc drzewa". Męczennik za wiarę umarł w strasznych męczarniach.

Świętymi się nie rodzimy, świętymi się stajemy. Tak oto skromne, ofiarne życie stało się ziarnem, które obumarło za młodu by ukazać, jak wielka może być wiara oparta na bezgranicznej miłości. Jego wiara, poparta przykładem świętobliwego życia, zaprowadziła go do grona kandydatów na ołtarze. Ojciec Ludwik zrozumiał sens swojego powołania, sens cierpienia oraz sens śmierci. Żył, kochając Boga i ludzi całym sercem, do granic wytrzymałości. Kochał również dzieci i młodzież. Im wyjaśniał prostą tajemnicę sukcesów w życiu w oparciu o miłość Boga i bliźniego. Stał się wzorem do naśladowania w drugim i trzecim tysiącleciu. Za ratowanie Żydów został odznaczony przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie medalem i dyplomem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Jego imię i nazwisko widnieje na Honorowej Tablicy w Parku Sprawiedliwych w Jerozolimie.

źródło: www.olw-omi.radzionkow.pl


Modlitwa o beatyfikację o. Ludwika Wrodarczyka OMI

Panie i Boże nasz, bądź uwielbiony w swoim kapłanie Ludwiku,
misjonarzu, wiernym synu Maryi Niepokalanej.

Bądź uwielbiony za dar jego profetycznej wiary,
za jego ufność w potęgę modlitwy
i za kapłańską gorliwość, z jaką służył dziełu Twojej miłości.

Bądź uwielbiony, że z Twoim słowem miłosierdzia
i pojednania niestrudzenie przekraczał wszelkie ludzkie granice,
aby wszyscy stanowili jedno w chwaleniu Ciebie, a zwłaszcza biedni i opuszczeni.

Bądź uwielbiony za dar męstwa, z jakim przyjął męczeńską śmierć
i nie chciał chronić swego życia,
ale je wydał w ręce ludzkiej złości na okup za Twoje rozproszone dzieci.

Ojcze Miłosierdzia, przez wzgląd na swego sługę,
ojca Ludwika i dla większej chwały Twojej przez ukazanie jego świętości,
udziel mi łaski ..., o którą Cię proszę przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna. Amen

Ojcze nasz..., Zdrowaś..., Chwała...

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |