Wielki Czwartek-Sesja w Radzionkowie

O godz. 14.00 rozpoczęła się Sesja w Radzionkowie. Bardzo chętnie udaję się na obrady w Radzionkowie, ponieważ zawsze samorządowcy informują o wszystkich działaniach dla małej ojczyzny –Radzionkowa. Również ta sesja była ważna, ponieważ podejmowali radni uchwałę, która jest dla mnie kolejnym argumentem w batalii o przebieg kolei z Katowic do Pyrzowic przez Tarnowskie Góry. Bardzo im za to dziękuję. To się nazywa dobra praktyka samorządowa.

Złożyłam wszystkim życzenia świąteczne oraz podziękowałam za wspólne patrzenie w PRZYSZŁOŚĆ.

Sesja Rady Miejskiej - pomylenie kompetencji

27.03.2013r. wczesnym ranem udałam się na Sesję Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach, na którą po raz kolejny nie otrzymałam informacji z Biura Rady w celu złożenia pisma do Przewodniczącego Rady Miejskiej, o możliwość zabrania głosu w sprawie przebiegu Kolei z Katowic do Pyrzowic. Zaznajomiłam wszystkich już w skrócie, ponieważ nie chciałam zabierać dużo czasu w okresie przedświątecznym. Złożyłam również pisma na ręce Pana Burmistrza jak i Pana Przewodniczącego informującego ich o moim adresie sejmikowym, domowy oraz mailowym w celu szybkiego informowania o działaniach lokalnych w uwzględnieniu regionalnych – wojewódzkich. Poczułam taką potrzebę ze względu chaosu panującego w działaniach naszych lokalnych samorządowców. Mam nadzieję, że zadania miejskie są z taką samą pieczołowitością pilnowane jak te regionalne.

Cieszyłam się, że spotkałam na Sesji Rady Miejskiej Alicję Lukoszek, która całe życie poświęca na rzecz ludzi chorych psychicznie. Bardzo mi się podobało jej wystąpienie, nie mniej zadziwiła mnie lekceważenie Przewodniczącego Rady Miejskiej odnośnie tych działań. Uważam, że ludzi, którzy wiele wnoszą w działalność dotkniętych tą cywilizacyjną chorobą, która dotyka coraz szersze grona ludzi, trzeba wspierać i pomagać jak tylko można. Niestety po raz kolejny dostrzegam, że dla polityków nie są istotni ludzi chorzy, ponieważ nic na tym działaniu nie skorzystają. Przykre to jest, ponieważ ja szczególnie mam wielki szacunek dla tych odrzuconych społecznie, bo nie wiadomo jaki scenariusz nam życie napisze. Alicjo jesteś wielka, w tym co robisz. Jestem zawsze z Tobą. Człowiek jest zawsze wartością najwyższą, o którą należy walczyć bez względu na wszystko.

Później udałam się na obrady Rady Społecznej Szpitala specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. Zawsze te spotkania są dla mnie wielką przyjemnością, ponieważ jest to jedyna jednostka najlepsza w Województwie Śląskim, która nie jest zadłużona. Z informacji dyrekcji oraz lekarzy widzę tylko jedno ROZWÓJ dla dobra pacjenta.
Gratuluję i życzę sukcesu

Sesja Powiatu Tarnogórskiego- niezwykłe emocje

Następnego dnie 26.03.2013r. odbyła się Sesja Powiatowa. Jak zwykle bezsensownych złośliwych wypowiedzi nie brakowało. Poszłam na Sesję, aby wszystkich zapoznać z moimi działaniami w Sejmiku szczególnie dotyczącymi Przebiegu Kolei z Katowic do Pyrzowic. Chciałam mówić skrótowo, nie mniej widząc agresję oraz niekompetencje jednego z radnych powiatowych dogłębnie zapoznałam odnośnie nieprawidłowości w procedowaniu oraz dogłębnej analizie, która zablokowała procedowanie przez Piekary Śl. Dziwię się i to bardzo, ponieważ tak doświadczeni samorządowcy tarnogórscy nie zadbali we właściwym czasie tj. w 2009/2010, żeby przebiegł kolei do lotniska był przez Tarnowskie Góry. Obecnie jest to możliwe, ale bardzo trudne. Jestem przekonana, że moja machina wraz z ekspertami puszczona w ruch nie Pijarowska, tylko konkretna merytoryczna naprowadzi na właściwe „tory”.

Po raz kolejny widzę, że nasi lokalni samorządowcy dominują w gadulstwie oraz złośliwości, natomiast co do załatwiania spraw są na szarym końcu. Cały czas jednak liczę na zmianę postawy dla dobra sprawy.

XXXII Sesja Sejmiku Województwa Ślaskiego

Obrady rozpoczęły się dwiema uchwałami intencyjnymi w 150 rocznicę śmierci Józefa Lompy oraz 190 w rocznicę urodzin Juliusza Ligonia- wybitnych Ślązaków Polaków. Zachwyciła mnie prezentacja prof. dra hab. Wiesława Banysia Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Przewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich na temat „roli szkolnictwa wyższego w rozwoju Regionu Śląskiego”. Utkwiły mi słowa zacytowane przez Rektora „IMPERIA PRZYSZŁOSCI, TO IMPERIA UMYSŁÓW” Winston Churchill.

Nic dodać, nic ująć. Zachwycające jest innowacyjne podejście naukowców do obecnego kształcenia na miarę XXI wieku z wykorzystaniem internetu oraz wszystkich nowoczesnych zdobyczy. Cieszę się, że mamy taki potencjał, który służy rozwojowi regionu oraz ludziom. Następne wystąpienie przygotowane przez Wydział do spraw Środków UE ukazało nam stan prac nad przygotowaniem Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Na tę część były zaproszone szczególnie subregiony z powiatami ziemskimi, również był zaproszony nasz Subregion, gdzie w skład wchodzą Piekary Śląskie, Bytom, Powiat Tarnogórski z gminami, Powiat Lubliniecki z gminami. Widziałam na obradach Panią Starostę, Prezydenta Bytomia oraz Piekar Śląskich, natomiast naszego Burmistrza z Tarnowskich Gór nie było i nie było przedstawiciela. Właściwie po co miał być, jak uznał że Radna Sejmiku po raz kolejny wywalczy kasę, a on będzie ojcem sukcesu, tak jak do tej pory.

Prymitywne są stosowane takie praktyki, które nie wzmacniają w działaniach. Cieszę się, że Bytom podjął ze mną współpracę dla rozwoju regionu. Bardzo sobie to cenię i dołożę wszelkich starań dla obudzenia Bytomia wspólnie z mądrymi włodarzami miejskimi. Właściwą część roboczą Sejmiku rozpoczęto od sprawozdania Marszałka Województwa Śląskiego, który zreferował prace pomiędzy sesjami. W dobrym tonie było to, że Marszałek oddał doniesienie do prokuratury Koleje Ślaskie po skandalicznym przekształceniu oraz fatalnym działaniu. W/g mnie idea jest słuszna, natomiast ta operacja była za szybka i skazana na porażkę.

W tej części zadałam ponad 20 pytań dotyczących procedowania połączenia kolejowego z Katowic do Pyrzowic, analizując dokumenty znalezione na BIP-ie oraz ukryte muszę stwierdzić, że w całym tym procedowaniu popełniono szereg błędów formalno-prawnych oraz braku uwzględnienia analizy ekonomicznej, środowiska naturalnego, ujęcia eksperckiego. Przekazałam na ręce Pana Marszałka „czarną teczkę” materiałów- nieprawidłowości, które ujawniłam na Konferencji Prasowej 13.04.2013r w Butomiu. Dla mnie jest tylko jedno wyjście zorganizowanie debaty w Sejmiku, o która prosiłam już po raz kolejny oraz przekazanie do prokuratury całego postępowania. Będę o to wnioskować. Nie odpuszczę tematu, tym bardziej, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zostało wprowadzone w błąd. W dokumentach ministerialnych czytamy odnośnie rewitalizacji połączenia kolejowego, a nie budowa ponad 20 km nowego odcinka przez Piekary Śl. tu musze podziękować Radnemu Gminy Bobrowniki Jackowi Mościńskiemu, który bardzo dogłębnie i zaangażowanie mi pomaga w całej batalii o Rozwój Regionu Śląskiego. Zdaję sobie sprawę, że jest to temat niewygodny, jednak nie dopuszczę, aby go zamieciono pod dywan. Poruszę niebo i ziemię. Jestem bardzo zdeterminowana.

Dalsze procedowania punktów Sejmiku odbyły się bez względnych problemów. Przedostatnim punktem było powołanie Komisji do spraw Organizacji Pozarządowych, gdzie ponad rok temu wspólnie z Radną Małgorzata Tkacz-Janik oraz Pełnomocnikiem ds. Organizacji Pozarządowych Joanną Stępień zgłosiłyśmy chęć powołania takiej komisji w celu wypracowania dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi. Zdziwiło mnie, że to „opcja śląsko- niemiecka” zgłosiła obecnie te komisję jako wnioskodawca. Niebywale mnie to rozbawiło jak i innych. Takie zachowanie po raz kolejny pokazuje brak kultury politycznej. Późnym wieczorem wróciłam do domu.

Po spotkaniach w Radach Dzielnc w TG

Analizując spotkania w dzielnicach trudno nie zabrać głosu. Jedno jest pewne wszystkie Rady Dzielnic spełniają swoją rolę, natomiast niepokojące jest to, że Rada Dzielnicy Śródmieście- Centrum moim zdaniem bardzo kiepsko funkcjonuje. Niebywałe jest to, że na spotkanie z Panem Burmistrzem i z naczelnikami Miasta przybyło zaledwie 20 osób. Czyli mniej niż przedstawicieli miasta. Wniosek nasuwa się jeden, brak integracji oraz współdziałania z mieszkańcami. Ciekawa jestem na co idą finanse przyznane na tę dzielnicę. Będę się temu procesowi przyglądać.
Jako mieszkanka Śródmieścia bardzo mało wiem o jej działalności- może to jakaś tajna działalność?

Tu należy bardzo podziękować pracownikom miasta, za perfekcyjne przygotowanie prezentacji na każdym spotkaniu. Tylko jedno jest zastanawiające: dlaczego dworcem autobusowym Przystanek Europa finansowanym przez Województwo Śląskie i UE oraz walką o przebieg kolei z Katowic do Pyrzowic przez TG (o który walczę od strony formalnej ponad 2 lata, wszystkich łącząc przy temacie) chwali się Pan Burmistrz jako swoimi dokonaniami?

Może to taki standard dzisiejszych samorządowców, którzy mylą kompetencje działania lokalnego z regionalnym. Widzę, że warto by zrobić szkolenie na temat kompetencji poszczególnych szczebli samorządów zgodnych z zadaniami nałożonymi przez ustawę.

Daję pod rozwagę myślącym, a jest ich wielu.

Wyniki III Powiatowego Konkursu Ekologicznego

Z wielka przyjemnością objęłam patronatem honorowym Powiatowy Konkurs Ekologiczny organizowany przez Tarnogórski CHEMIK. Mogę powiedzieć, że nasza szkoła nadąża za innowacyjnymi rozwiązaniami ekologicznymi, czego dowodem może być ukończony konkurs ekologiczny. Dla mnie ta promocja nowoczesnych rozwiązań naturalnego pozyskiwania energii jest bardzo istotnym. Jestem zachwycona dojrzałością naszej młodzieży. Ze wszech miar będę pomagać i wspierać pedagogów z CHEMIKA. Dla mnie to jest bardzo ważna sprawa.

I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym "Matematyka w biznesie"

Otrzymałam informację, która dla mnie jest bardzo obiecująca i budująca dla przyszłych młodych ludzi. Zachwyca mnie, to że młodzież interesuje się matematyką, którą uważam za podstawę w życiowym funkcjonowaniu. Dla mnie ścisłe przedmioty uczą konkretów oraz właściwej organizacji. Ja również jestem ścisłowcem, dzięki czemu potrafię bardzo konkretnie działać, co uważam w życiu społeczno- politycznym bardzo ważne.

Wojciech Bodusz uczeń klasy 4 Technikum nr 1 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach już po raz drugi zajął I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym "Matematyka w biznesie". Organizatorami konkursu są: Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie. W tym roku odbyła się jego XI edycja.

Konkurs objęty jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Wojewody Śląskiego, Starosty Lublinieckiego i Mikołowskiego, a naukowy patronat sprawują Politechnika Śląska w Gliwicach i Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu - Wydział Zamiejscowy w Chorzowie.
Finalistką konkursu została również Marlena Szweda - klasowa koleżanka Wojtka.
Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod opieką nauczycielki matematyki mgr inż. Jolanty Sienko.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst: Jarosław Wesołek – nauczyciel w ZSCH-MiO w Tarnowskich Górach.

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |