11.02.2013r. Sesja Rady Miejskiej w Zabrzu

Bardzo dobrą praktyką, jest zapraszanie Radnego Sejmiku Województwa Śląskiego na obrady Rad Miejskich. Miło mi było uczestniczyć w Zabrzu w obradach, chociaż wypowiadanie się niektórych zabrzańskich radnych ma wiele do życzenia. Nie mniej tarnogórskich nie przebije nikt. Poproszono mnie, abym zrelacjonowała działania w Sejmiku Śląskim. Wszystko w telegraficznym skrócie opowiedziałam, jak również zaoferowałam szerokorozumianą współpracę. Zabrze jest mi bardzo bliskie. Mam tam wielu przyjaciół, którym w ramach możliwości podpowiadam ciekawe rozwiązania. Tu muszę stwierdzić, że zachwyca mnie polityka rozwojowa prowadzona przez Panią Prezydent Małgorzatę Mańka-Szulik. Jednak kobiety w polityce potrafią lepiej i więcej. Pamiętam nie tak dawno jak wyglądało Zabrze, a jak obecnie się rozwija. Dobrze obrana strategia.

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO 11 LUTEGO

11 LUTEGO obchodzimy światowy dzień chorego tylu jest chorych obok nas
którym choroba zmieniła życie zabrała radość, miłość i czas

Ból łzy i grymas na twarzy częściej jest jak to pokonać jak to chory ma
znieść dla chorych łóżko to miejsce niekiedy miesięcy czy nie jednego dnia
choroba przychodzi jest i trwa

Wiec my zdrowi podajmy im rękę pocieszmy w chorobie
a Pan Bóg o tych czynach dobrych się dowie tak urządzony jest ten świat
choruje mama, tata, znajomy przyjaciel po prostu jako człowiek nasz brat

Ten DZIEŃ CHOREGO
niech da nam zdrowym lub zdrowszym
wiele do zrozumienia bo co jest ważnie od zdrowia jak już się go nie ma

Samotność i choroba to co w naszym człowieka życiu przychodzi lub się
przydarza Wszystkim samotnym, chorym życzę WIARY w BOGA, SIŁY MIŁOŚCI

Trwajmy przy PANU czy jest nam dobrze czy źle on nas Wysłucha on tylko
Wszystko WIE

ANDRZEJ BURSZEWSKI Z WYSZYNY

"WZIEMIĘWZIĘCI"- Śląskie Oratorium

Sobotnie popołudnie spędziłam na obejrzeniu i przeżyciu przepięknego oratorium dotyczącego życia górnika, jego miłości do Boga, rodziny, pracy oraz Ziemi. Zachwycająca inscenizacja oraz wykonanie. Zarówno teksty jak i piosenki oddawały ducha śląskości. To było przepiękne wydarzenie. Gratuluję zarówno twórcom, jak i artystom. Słowa uznania dla Orkiestry Bytom oraz dla Chóru KOLEJARZ. W związku z tak wielkim wydarzeniem miałam przyjemność wręczyć w imieniu Kapituły Złotą Odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego Orkiestrze Bytom oraz List Gratulacyjny dla Pana Prezesa Marka Klementowskiego za propagowanie kultury i śląskich. To jest piękne.

Dla mnie to jest wielka przyjemność rekomendować tak zacne działania, również wspólnie z Powiatowym Tarnogórskim oddziałem NSZZ „SOLIDARNOŚ”. Dziękuję związkowi „SOLIDARNOŚĆ”, że dostrzega promowanie dobrych praktyk pracy na rzecz naszego Regionu Śląskiego.

Wszystkim gratuluję!

WIĘCEJ http://wziemiewzieci.pl/oratorium

ŚLĄSKIE NAJLEPSZE!!!

"Oświecim tarnogórski" - wyrok zapadł

Wczoraj wstałam wcześnie rano, aby wstawić się na rozprawę kończącą postępowanie o drogę konieczną dla wspólnoty Styczyńskiego 9 i 11 ponieważ ustanowiono mnie ich pełnomocnikiem. Uwierzyłam w nasze polskie sądownictwo. Decyzja Niezawisłego Sądu była jednoznaczna i dobra dla pokrzywdzonych mieszkańców wspólnoty, którzy od 5 lat są dookoła ogrodzeni płotem w odległości 3 metrów, nie mając bezpośredniego wyjścia z klatki schodowej oraz bezpośredniego dojazdu. Wreszcie nastąpiło przełamanie milczenia w sprawie. Wspólnota Pokoju w orzeczeniu została obciążona wszystkimi kosztami sądowymi oraz zapłaceniem za przywrócenie drogi koniecznej, która również zahacza o wspólnotę Tysiąclecia. Półtora miesiąca musimy poczekać na wyrok oraz uzasadnienie.

Następnie Wspólnota Pokoju może się odwołać. Maja takie prawo. Uważam jednak, że niestety już jest pozamiatane.

Podobała mi się dzisiaj wypowiedź i uzasadnienie Pani Sędziny, która zwróciła uwagę na rażącą dyskryminację ludzi starszych, którzy potrzebują swobodnego dojścia do miejsca zamieszkania oraz dojazdu pogotowia czy straży pożarnej. Niestety władający miastem zgodzili się na tak beznadziejne postępowanie przedstawiciela wspólnoty Pokoju, który otrzymał zielone światło dla nieodwracalnego zniszczenia pięknego centralnego miejsca w Tarnowskich Górach, obecnie nieopodal Dworca Autobusowego PRZYSTANEK EURPA. Ja nie wiem, że urzędnicy z za biurka nie zastanowili się zezwalając oraz akceptując tego typu niszczącą chamską działalność na terenie skarbu państwa, który podobno jest dany w użytkowanie wieczyste wspólnocie Pokoju. Wiadomym jest to, że taką decyzję można cofnąć. Nie ma usprawiedliwienia na arogancje władzy, którą wybieramy, a która nie umie wypracowywać kompromisów dla dobra wszystkich. Naprawdę po raz kolejny kłaniają się dobre praktyki współżycia społecznego. Uważam, że lepiej na płaszczyźnie samorządu wypracować porozumienie- rozmawiać, aniżeli domagać się normalnego oczywistego prawa do życia w sądach oczekując na wyrok, który nie zawsze ma na uwadze dobro człowieka.

Kto nie przeżył takiej sytuacji to nie może sobie wyobrazić jak trudno normalnie funkcjonować, przy rażącej dyskryminacji i poniżania społecznego. Nigdy nie będę się zgadzać z arogancją władzy, jak i zaślepieniem prywatą, nie zważając na drugiego człowieka oraz nie szanując prawa.

Przecież rozwiązanie było bardzo proste. W momencie, kiedy tworzyły się wspólnoty – gospodarz czyli Burmistrz miasta, władający terenem, powinien zawezwać strony wszczynając postępowanie administracyjne, które w żaden sposób nikogo nie dyskryminują oraz wypracować kompromis dla dobra ogólnego.

Niestety takich działań ja nie widzę, a przecież wszyscy lokatorzy mieszkań zasilili budżet miejski przy wykupie mieszkań i stworzeniu wspólnot. Szkoda, że tak się nie stało. Obecnie trzeba będzie ponosić duże nakłady finansowe przez jakieś chore fanaberie jednej osoby, a można by tej całej niezdrowej, skłócającej wszystkich sytuacji uniknąć.

Dzień z Gminą Bobrowniki cd.kolei z Katowic do Pyrzowic

Wczoraj na godz. 10.00 byłam zaproszona na spotkanie z młodzieżą w Bobrownikach Będzińskich. Było to w bardzo miłym tonie, gdzie mogłam wspólnie z Panem Wójtem edukować odnośnie funkcjonowania wszystkich szczebli jednostek terytorialnych. Przesympatyczne spotkanie dla obydwu stron w tonie zrozumienia funkcjonowania oraz kompetencji poszczególnych szczebli samorządowych. Cieszę się, że młodzież jest chętna do edukacji samorządowej. Podziwiam.

Następnie wspólnie z Wójtem i Przewodniczącą gminy udaliśmy się na spotkanie na lotnisku w Pyrzowicach. Spotkanie po raz kolejny było pół oficjalne. Ze strony PKP PLK było 3 przedstawicieli, dyrektor z Wydziału Ochrony Środowiska, Wójt Gminy Ożarowice, oraz Prezes GTL. Było to dla mnie wielkim zaskoczeniem. Niestety po raz kolejny inwestor czyli PKP PLK nie przyjmował racjonalnego rozwiązania najlepszego i popieranego przez cały Powiat Tarnogórski, Będziński, Zawiercie oraz Sosnowiec z Katowic do Pyrzowic po starym śladzie kolejowym. To jest niebywałe upieranie się przy przebiegu przez Piekary Śl. W ty wszystkim postępowaniu brakuje mi formalno prawnego działania, tak jak stanowi prawo. Ciekawa też była postawa inwestora, który zaprzeczał jakoby nie miał nałożonej kary w kwocie 11 403249,27 PLN netto za niedotrzymanie terminów (dokument w załączniku) i ze mnie chciał zrobić blondynkę. Blondynką nie jestem a temat kolei do lotniska znam dogłębnie i odpowiednio działam na rzecz rozwoju całego regionu Śląskiego .Nie mogę się zgadzać na rozwój tylko środka województwa, nie widząc właściwego skomunikowania całego regionu, już nie mówiąc o legalności postępowania. Spotkanie było trudne, nie mniej mnie to jeszcze bardziej podkręciło i nie pozwoliłam na „podkupywanie” Gminy Bobrowniki, która w zeszłym tygodniu podjęła uchwałę po starym śladzie kolejowym przez Tarnowskie Góry. Ja byłam tak zaskoczona determinacją Panów autorów projektu, że w pewnym momencie wymieniając argumenty miałam wrażenie że za chwilę eksplodują. Ku mojemu zaskoczeniu całość dyskusji na argumenty trwała ponad 3 godziny. Nie przypuszczałam, że tak długo można wałkować tmat, co do którego wszyscy uczestnicy mają zdanie. Dało się wyczuć „nóż na gardle” u inwestora. Nie rozumiem jak można w ten sposób prowadzić rozmowy nie zważając na nic. To jest na moje wyczucie bardzo podejrzane. Daje dużo do myślenia. Jedno nauczyło mnie działając w samorządzie, żę jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o WIELKIE PIENIĄDZE. Tu trzeba spojrzeć na właścicieli działek, plany rozwojowe, kto na tym skorzysta, jak wąska grupa to lobbuje i odpowiedzi same się układają. Póki co to wiem, że procedowanie na płaszczyźnie ochrony środowiska może wyprostować myślenie i pokierować na „właściwy tor”.

Jako Tarnogórzanka śledzę stanowisko naszego miasta kluczowego w tej debacie dotyczącej jakby nie było naszego rozwoju, stworzenia nowych miejsc pracy, a przede wszystkim właściwej decyzji co do przyszłości naszego miasta kolejarzy. To co znalazłam na głównej stronie tarnogórskiej jako główny temat to konkurs Walentynkowy. No przepraszam bardzo. Kochani panowie ja wiem, że polityka miłości jest ważna, ale nie może przysłonić kluczowych rozwiązań regionalnych, gdzie stanowimy główny trzon w tej dyskusji. Jak zwykle w boju o właściwe miejsce w regionie muszę szukać sprzymierzeńców po za granicami mojego ukochanego miasta. Tak już jest i mnie to wcale nie zniechęca oraz nie dziwi, wręcz odwrotnie dodaje skrzydeł oraz pomaga w wielkich trudzie dochodzić do sukcesu dla nas wszystkich, który smakuje wyjątkowo.
Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy oraz współtworzenia, ponieważ bardzo sobie cenię każdego człowieka z osobna za wkład w postępowaniu. Współdziałanie oraz wykorzystywanie dobrych praktyk jest dla mnie sprawą honorowa, priorytetową.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Rano byłam zaproszona do Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu na oddanie do użytku nowego specjalistycznego mammografu sfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego. To była wielka przyjemność. Trzeba tylko zmobilizować panie do badań, ponieważ w Bytomiu jak i gdzie indziej jest wiele do zrobienia. Zawsze zalecam kobietom i mężczyznom, aby byli czujni, ponieważ temat nowotworowy dotyczy wszystkich bez względu na wszystko. Tu trzeba mieć wewnętrzną dyscyplinę i słuchać zaleceń specjalistów.

Gratuluję Dyrekcji, jak również wszystkim pracownikom Szpitala nr 2 tak prężnego rozwoju w działalności prozdrowotnej. Będę nadal wspierać i wspólnie działać ze szpitalem w celu pogłębiania i propagowania profilaktyki pierwotnej i wtórnej.

Również dużo jest do zrobienia w temacie prewencji dla mężczyzn. Niestety oprócz informacyjnej kampanii dla Panów w TVP  nie ma obligatoryjnych rozwiązań. Zauważam, że należy stworzyć podobny program ogólnopolski taki jak jest dla kobiet. Zajmuję się tą tematyką i znajduję coraz więcej sprzymierzeńców.

Muszę stwierdzić, że Panowie są w jakiś sposób dyskryminowani. Nie mogę do tego dopuścić. Już coś wymyślę. Ja sobie zdaję sprawę, że te badania są średnio przyjemne, ale nie mnie należy zawsze zapobiegać niż leczyć. To się opłaca pod każdym względem. Nie wiem jak się to stało, że taki jest stan rzeczy. Przecież w większości prawo stanowią panowie, którzy nie potrafią zadbać o siebie. Wydaje mi się, że to jakieś przeoczenie, niedbałość. Oczywistym jest to, że bez zdrowia nie ma zdrowej rodziny, biznesu, Rozwoju gospodarczego itd. Musimy wspólnie coś zrobić i wypracować model wspólnej prewencji. Panowie do dzieła!

Po uroczystościach udałam się do TG do domu po najmłodszego syna Pawła, w celu przygotowania go do balu przebierańców organizowany w Państwowej Szkole Muzycznej. Muszę powiedzieć, że przez cały bal organizatorzy nie rozpoznali Pawełka, a wcielił się w postać ZORRA. Wyglądał rewelacyjnie.

Również dzisiaj byłam gościem na uroczystym koncercie zorganizowanym przez Tarnogórski Uniwersytet III Wieku w TCK. Było wspaniale. Cieszyłam się, że spotkałam wielu przyjaciół i mogłam cieszyć się wspólnym radosnym przeżyciem. To było piękne. Gratulacje dla Magdy, Stasi, Michała oraz wszystkich występujących. Piękny koncert. Tak trzymać!

Przebieg projektowanej linii kolejowej Katowice – Pyrzowice

Uchwała utrzymujaca stanowisko gminy Bobrowniki co do przebiegu przez Tarnowskie Góry - starym szlakiem kolejowym. Na bieżąco można śledzić całość postępowania na www.bobrowniki.tv, również moje wystąpienie podczas ostatniej sesji.

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |