Posiedzenie w Ministerstwie

Dzisiaj odbyło się posiedzenie zespołu roboczego Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko. Dotyczyło raportu środowiskowego do projektu POI i Ś 7.1-20.2pn:Budowa połączenia kolejowego MPL „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej, odcinek Katowice- Pyrzowice. Specjalnie pojechałam już o 3.30 wspólnie z radnymi Bobrownik i stowarzyszeniem Siemonia…, którzy mnie zaprosili do wspólnego podróżowania.

W Ministerstwie Ochrony Środowiska odbyło się posiedzenie Komisji. Uczestniczyli w nim Wójt Ożarowic i Wójt Bobrownik oraz Sołtysi. Była bardzo silna reprezentacja społeczna. Cieszę się, że wraz ze mną była Radna Powiatu Krystyna Kosmala. Szkoda, że nie było przedstawicieli naszego Zarządu Powiatu i Miasta. To była chwila bardzo ważna dla naszego Regionu.
Dobrze, że miałam ze sobą uchwały z miasta i powiatu z 2010. Pozytywne dla starego szlaku kolejowego.

Ja występowałam w charakterze Radnej Sejmiku i w-ce przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dobrze, że brałam udział w posiedzeniu komisji, ponieważ zażądałam po wysłuchaniu naprawdę „niesamowitego” opracowania prognozy oddziaływania na środowisko naturalne (bez uwzględnienia głosu społecznego) ekspertów odnośnie projektu budowaniu Kolei do Pyrzowic. Złożyłam wniosek formalny, aby ekspertyza wróciła do opiniowania przez Sejmik, a nie tak jak się stało jednoosobowo w gabinecie w poprzedniej kadencji Sejmiku Woj. Śląskiego. Wszyscy reprezentujący różne środowiska byli zgodni, że najlepszym rozwiązaniem bezinwazyjnym jest usytuowanie Kolei z Katowic do Pyrzowic przez Tarnowskie Góry. W załączniku przesyłam moje pismo odnośnie zmiany koncepcji, które złożyłam na ręce Komisji. Inni też zarzucili Komisję bardzo kompetentnymi opracowaniami.

Ledwo żyję jak piszę bloga. Wiem, też, że jest ważne dla Ślązaków jak zapadają ważne decyzje oraz informowanie publiczności. Apeluję, aby nasi politycy ponad podziałami zajęli się rozwojem Śląska i nie marnowali energii oraz momentów bardzo istotnych dla Rozwoju gospodarczego i ekonomicznego Naszego Regionu. Nie mogę patrzeć i słuchać polityków jak jeden podgryza drugiego. To jest okropne. Naprawdę nie ma czasu na zabawy. Miasto i Powiat to nie jest piaskownica, gdzie się obraża i bierze zabawki. Zarządzanie to wielka odpowiedzialność i zobowiązania społeczne. Każdy niech robi swoje na tyle ile umie. Wtedy będzie lepiej i spokojniej.


Do Krajowej Komisji do Spraw
Ocen Oddziaływania na Środowisko
00-925 Warszawa
ul. Wawelska 52/54

Szanowni Państwo
Jako Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, w-ce Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego pragnę złożyć dokumenty dotyczące przebiegu trasy nr IV, który jest najbardziej korzystny dla środowiska przyrodniczego
i społecznego.
w załączeniu dokumenty:
1. Załącznik graficzny- koncepcja Powiatu Tarnogórskiego przebiegu Kolei Regionalnej
2. Uchwała Rady Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 30 marca 2010r. w sprawie przyjęcia stanowiska w sprawie budowy szybkiej linii kolejowej łączącej MPL „KATOWIOCE” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej
3. Uchwała Rady miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 5 maja 2010r. w sprawie poparcia stanowiska Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie budowy szybkiej linii kolejowej łączącej Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej
4. Stanowisko Burmistrza Miasteczka Śląskiego
5. Stanowisko Burmistrza Miasta Radzionków

Ze wszystkich stanowisk wynika, że jednostki samorządu terytorialnego oraz administratorzy jednoznacznie podkreślają, że przebieg przez największy w Europie Węzeł Kolejowy Tarnowskie Góry jest najkorzystniejszy pod względem środowiskowym, społecznym i ekonomicznym zapewniającym rentowność tej inwestycji.

Z poważaniem
w-ce Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Barbara Dziuk

Pół żartem, pół serio

Czytając w internecie o politykach napotkałam bardzo ciekawy tekst, który zachwycił mnie dowcipem:

„Tusk szukał w Warszawie miejsca odpowiedniego na pomnik dla siebie. Siadł na cokole Chopina ale tam mało ludzi, nikt nie przechodził, nikt nie podziwiał. Poszedł więc na Nowy Świat, gdzie ruch, mnóstwo ludzi i zaproponował Kopernikowi żeby ustąpił mu miejsca, ale Kopernik tylko wzruszył ramionami i ... ani myślał ustąpić takiej personie. Poszedł więc Tusk dalej, zobaczył króla Zygmunta i dalejże spychać go z kolumny!...ale Zygmunt tylko się uśmiechnął i mówi, Donaldzie zobacz jak tu niewygodnie muszę się krzyżem podpierać, co ludzie powiedzą jak cię z krzyżem zobaczą? Idź do Mickiewicza, tam ludzi dużo i zawsze świeże kwiaty leżą. Mickiewicz o dziwo nie protestował tylko z uśmiechem miejsca ustąpił. Siedzi Tusk na pomniku, czeka... i coraz dziwniej się czuje, bo kto przechodzi to się śmiechem zanosi i palcem pokazuje. Zły złazi z pomnika, patrzy a na pomniku napis TWÓRCY DZIADÓW - NARÓD.”

Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek

Zostałam zaproszona na Galę podsumowującą Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski do Polskiego Radia w Katowicach. Pierwsza część była poświęcona wspomnieniom o Krystynie Bochenek jej życiu, zaangażowaniu w sprawy społeczne. Wszystkich wzruszyły słowa córki Pani Krystyny jak również film, który wykonała młodzież z Liceum, do którego uczęszczała bohaterka. Niesamowita osoba, która wiele wniosła w życie naszego regionu.

Bardzo dobrze się stało, że dziennikarze wspólnie z Sejmikiem Województwa Śląskiego podjęły taką akcję. Wszystkim nagrodzonym gratuluję. Piękna uroczystość i wielkie wyzwanie dla startujących w konkursie dziennikarskim.

Co dalej ze Szpitalem w Tychach?

Poniedziałkowy Sejmik na początku był sympatyczny, aczkolwiek nie chcę przeżywać chwil gdzie nagradza się za udział w akcjach po katastrofie. Dużo osób wyróżnionych za wzorową postawę podczas tragedii w Szczekocinach. Wspaniali Ślązacy. Byłam z nich dumna aczkolwiek miałam wielki niesmak, ponieważ to nie musiało się zdarzyć. I co dalej? Czy możemy się czuć bezpieczni? Co dzieje się z funkcjonowaniem naszego państwa? Zastanawiam się.

Z jaką grupą by się nie rozmawiało to zauważyć można narastające problemy. Tak źle jak jest obecnie to jeszcze nie było. Nie umiem przyglądać się rozmontowywaniu służby zdrowia, transportu, szkolnictwa i innych dziedzin. Zauważam jeden wielki chaos sterowany przez „Warszawę”. Coraz to lepsze innowacje, które doprowadzają do katastrof. Czy tak musi być? Ja wiem jedno nie będę patrzeć biernie jak nasz Region niszczeje.

Przeżyłam obrady Sejmiku jednak pozostał pewien niesmak związany z przekształceniem Szpitala w Tychach. Jestem ciekawa co z tego wyniknie. Czy to dobra decyzja? Tak jak nasz klub byłam przeciw i uznałam rację pracowników.

Dzień Kobiet

Przez cały weekend spotykałam się z różnymi kobietami. W piątek współorganizowałam wspólnie z Burmistrzem Radzionkowa występ kabaretu JURKI. Zabawa niesamowita. Tematem przewodnim była rodzina. Skecze z życia wzięte. Przez prawie półtora godziny śmiałam się wraz z całą salą z zabawnych historyjek. Następnie oglądaliśmy metamorfozy przygotowane przez Firmę FIGL oraz rozlosowano mnóstwo nagród wśród publiczności.

Przy takich okazjach zawsze promuję profilaktykę oraz badania refundowane przez NFZ dla kobiet i mężczyzn. Bardzo jestem wdzięczna, że od lat Pan Gabriel Tobor –Burmistrz zaprasza mnie do współpracy w dziedzinie zdrowia za co otrzymał Certyfikat „AMBASADOR ZDROWIA”. To jest wybitne wyróżnienie dla wybitnych ludzi. W sobotę bawiłam się wspólnie z kobietami w Pałacu w Rybnej. Jak zwykle klimat i oprawa wspaniała. Niedziela to spotkanie z moimi przyjaciółkami. Tak mi minął w tym roku czas Święta Kobiet. Jest to niezwykły przerywnik w naszym codziennym życiu do którego namawiam wszystkie panie.

Opinia OZZPiP Tychy w sprawie przekształcenia Szpitala

Komisja Zdrowia

Dzisiaj dopiero ochłonęłam po wczorajszej Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej. Mogę to określić jako KOSZMAR. Pierwsza część była na temat Funkcjonowania Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa w Woj. Śląskim. Temat, który ja wywołałam ponieważ nie umiem zgodzić się z odłączeniem Ożarowic z Powiatu Tarnogórskiego jeżeli chodzi o zasięg działania pogotowia. W tym miejscu dziękuję Wójtowi Grzegorzowi Czapli, że przyjechał na obrady wesprzeć moje postulaty, które na pewno są zgodne z mieszkańcami naszego powiatu. Również dziękuję Burmistrzowi Kalet Klaudiuszowi Czapli za wsparcie na komisji jeżeli chodzi o stacjonowanie karetek w naszym powiecie. Zauważam, że dochodzi do absurdów w temacie zdrowia i nie tylko. Ciekawe jest to, że ustala się pewne działania za które finansowo odpowiada samorząd, a potem decydenci począwszy od Warszawy jednym rozporządzeniem niszczą obraną strategię, za którą my podatnicy płacimy. To jest już prawidłowością, którą obserwuję od momentu objęcia mandatu Radnej Sejmiku.

Ja naprawdę nie mogę się zgodzić z niszczeniem naszego Regionu i ludzi. Dzięki tematowi Ratownictwa na komisji dowiedzieliśmy się wszyscy, że jest przygotowywana rewolucja w tej dziedzinie. Proszę sobie wyobrazić, że nasi decydenci mają zamiar stworzyć 6 dyspozytorni w Woj. Śląskim, które będą zarządzane w Częstochowie, Sosnowcu, Katowicach, Gliwicach, Jastrzębiu i Bielsku Białej. Nasz Powiat (najbardziej rozległy w województwie i z posiadanym lotniskiem) będzie przynależeć do Gliwic razem z Zabrzem i w konsekwencji u nas będą tylko stacjonować karetki, której ilości jeszcze nie wiem.
Ten kto to wymyślił powinien najlepiej rozszerzyć działalność Domów Pogrzebowych, ponieważ zgodnie z zaleceniami Warszawy możemy „zaoszczędzić” jeszcze więcej na wszystkim. Ja naprawdę zastanawiam się nad normalnością i standardami?

Wydaje mi się, że nasze służby ratunkowe w miarę dobrze funkcjonują i połączenie ze Strażą Pożarną jest najwłaściwsze. Tak mówią praktycy- fachowcy. Z resztą mogliśmy to obserwować podczas katastrofy kolejowe w Szczekocinach. Jestem z tych działań dumna, ponieważ jak zwykle Ślązacy stanęli na wysokości zadania.

Nie zgadzam się z arogancją władzy, która nie widzi przeciętnego „KOWALSKIEGO”. Mówi się, że mamy rozwijać zrównoważony rozwój tylko pytam się czego? Bo tylko mi jedno przychodzi do głowy „GŁUPOTY”. Dlaczego Polak po szkodzie jest mądry. Może warto się zastanowić nad zmianami. Może warto budować dialog społeczny na zasadzie współpracy i rozmów. Wtedy jestem przekonana, że nie popełnimy tak wiele błędów.

Druga część obrad komisji dotyczyła Szpitala w Tychach. Wieki żal, że Zarząd Województwa wiedząc o problemie od 3 lat doprowadził do sytuacji katastrofalnej. Wyjściem awaryjnym jest przekazanie Spółce MEGRES zarządzanie szpitalem, gdzie do tej pory ta działalność była zupełnie inna. Przyjeżdżając do nas zrozpaczeni związkowcy i lekarze chcieli naprawdę uwypuklić problem. Szkoda, że komisja zdrowia dowiedziała się o tej sytuacji dopiero tak późno. Żeby znać temat to lubię zawsze rozmawiać z praktykami i ekspertami. Tylko w ten sposób możemy zmieniać na lepsze nasz region. Tego się nauczyłam będąc społecznikiem, choć wielu mi zwraca uwagę że jestem marzycielką. Ja wiem jedno tylko marzyciele i ideowcy są w stanie cokolwiek zmienić, ponieważ wszystkie osiągnięcia ludzkości stały się tylko dzięki ideą oraz marzeniom.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |