Ostatni kurs Ikarusa

Wspólnie z Marszałkiem Województwa, Zarządem MZKP, Radnymi Miejskimi brałam udział w ostatnim kursie IKARUSA. Super przeżycie. Wróciły wspomnienia, kiedy dojeżdżałam do pracy jak i na studia IKARUSAMI z „odpowiednim zapachem ropy”.
No dzisiaj ostatni IKARUS został oddany na złom. Trochę nostalgii było, nie mniej nowe autobusy MAN-a i budowanie Europejskiego Dworca w Tarnowskich Górach przenosi nas w XXI Wiek. Cieszę się że mogę mieć również udział w tych przedsięwzięciach jako Radna Sejmiku Woj. Śląskiego w tworzeniu wspaniałych inwestycji dla naszego miasta i powiatu no i oczywiście dla Śląska. Życzę naszym radnym, aby ponad podziałami mogli tworzyć wspaniałe rzeczy dla naszego regionu.

Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

Na ostatniej Sesji Radni Powiatowi dali czadu na sesji. Przez półtora godziny dyskutowali nad porządkiem obrad. Nie mogłam wyjść z podziwu jak ludzie, którzy otrzymali mandat zaufania od mieszkańców powiatu nie umieli dojść do porozumienia w tak banalnej spawie. Dziwią mnie zachowania, które nie służą rozwojowi naszego regionu. Zauważyłam, że niestety radnym nie zależy na naszych gminach i mieszkańcach. Przykładem może być brak reakcji na zmianę zasięgu działania pogotowia ratunkowego w powiecie, likwidacja niektórych posterunków policji i wiele jeszcze oszczędności, które nam serwuje warszawka.

Dla mnie to jest chore i skandaliczne. Dzięki zwołaniu ostatniej komisji zdrowia w Województwie Śląskim w temacie funkcjonowania ratownictwa i mojemu wystąpieniu podczas ostatniego Sejmiku zastało powstrzymane przeniesie dyspozytorni z Tarnowskich Gór do Gliwic. Dziwi mnie fakt, że nasi samorządowcy zajmują się tylko sobą zaniedbując ważne tematy dla naszego powiatu. To jest oburzające.Widzę, że od 20 lat niestety nasz Powiat traci pozycję w województwie.

Ja na to się nie zgadzam. Robię co mogę. Jednak nie zauważam determinacji w śród naszych samorządowców. Przecież przepychanki powiatowe niczemu nie służą. W/g mnie honorem i w ramach oszczędności byłoby zlikwidowanie Powiatu, który dubluje działalność urzędów miejskich i je hamuje w działalności. Nie zgadzam się na tworzenie bzdurnych programów oszczędnościowych kosztem mieszkańców Śląska.

Ostatnie dni

W czwartek 22.03.2012r. udał się na wyjazdowe posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do Żywca, aby podziwiać wspaniałe rozwiązania z zakresu ekologicznych w regionie. Muszę powiedzieć, że byłam pod wrażeniem modernizacji systemu ciepłowniczego miasta Żywca jak i rozbudowy oczyszczalni ścieków na żywiecczyźnie. Zauważyłam, że całość przedsięwzięcia rozpoczęła się prawie 20 lat temu i jedno jest pewne, że zmieniająca się władza podczas wyborów samorządowych nie sprawiła zaprzestania obranej drogi w rozwoju regionu. Tak bym podsumowała wizytę na Żywiecczyźnie. Warto z najlepszych czerpać wzorce. Niemniej jednak nasza tarnogórska oczyszczalnia ścieków jest najnowocześniejsza i jedna z najlepszych w Województwie Śląskim z czego jestem dumna.

Piątek 23.04.2012r. upłynął na spotkaniach z różnymi grupami społecznymi, które potrzebują wsparcia w działaniach w Województwie Śląskim. To był taki dosyć absorbujący dzień, gdzie swoją osobą wsparłam ludzi, którzy są zagrożeni wykluczaniem społecznym. Zawsze są to złożone i trudne sprawy, nie mniej trzeba mieć zawsze nadzieję do pozytywnego rozwiązywania problemu.

Sobota 24.04.2012r. wiadomo odpoczynek z rodziną, no i satysfakcja z zawodów w piłce halowej, gdzie moi synowie Piotr i Paweł wraz z drużyną zdobyli złoty medal. Byli najlepsi w zespołach ministranckich z wszystkich kościołów tarnogórskich. Zabawa i emocje nie do opisania. Wiadomo Rodzice chyba jeszcze bardziej ekscytują się eliminacjami dzieci.

Miło popatrzeć na zdrowe i zadowolone dzieci. To są najprzyjemniejsze przeżycia dla wszystkich.

Niedziela 25.03.2012r. wiadomo dzień przeznaczony dla odpoczynku i dla ducha. Po południu zaproszono mnie do Restauracji „Leśna Perła” w Rudzińcu, gdzie Bernadeta Kowalska zorganizowała wraz z klubem „TĘCZA” dla osób niepełnosprawnych, rodzin i przyjaciół spotkanie „Święta przed nami, maluj jaja z nami” Sama również malowałam i podziwiałam innych artystów. Przepiękna impreza, która miała przesłanie przedświąteczne, aby Zmartwychwstanie Chrystusa oraz jajko które jest symbolem życia dodawało nam siły w trudach życia.  Różnie może się zdarzyć, jednak takie znajdowanie życzliwości i wsparcia w codziennym życiu jest chyba najważniejsze dla każdego.  Za chwile wielkiej radości bycia razem dziękuję organizatorom, którzy naprawdę oddają serce wszystkim pokrzywdzonym przez los. Życzę im wielu radosnych chwil w służbie drugiemu człowiekowi.   To dopiero jest MIŁOŚĆ, nie czekająca na oklaski i wielkie honory.Posiedzenie w Ministerstwie

Dzisiaj odbyło się posiedzenie zespołu roboczego Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko. Dotyczyło raportu środowiskowego do projektu POI i Ś 7.1-20.2pn:Budowa połączenia kolejowego MPL „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej, odcinek Katowice- Pyrzowice. Specjalnie pojechałam już o 3.30 wspólnie z radnymi Bobrownik i stowarzyszeniem Siemonia…, którzy mnie zaprosili do wspólnego podróżowania.

W Ministerstwie Ochrony Środowiska odbyło się posiedzenie Komisji. Uczestniczyli w nim Wójt Ożarowic i Wójt Bobrownik oraz Sołtysi. Była bardzo silna reprezentacja społeczna. Cieszę się, że wraz ze mną była Radna Powiatu Krystyna Kosmala. Szkoda, że nie było przedstawicieli naszego Zarządu Powiatu i Miasta. To była chwila bardzo ważna dla naszego Regionu.
Dobrze, że miałam ze sobą uchwały z miasta i powiatu z 2010. Pozytywne dla starego szlaku kolejowego.

Ja występowałam w charakterze Radnej Sejmiku i w-ce przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dobrze, że brałam udział w posiedzeniu komisji, ponieważ zażądałam po wysłuchaniu naprawdę „niesamowitego” opracowania prognozy oddziaływania na środowisko naturalne (bez uwzględnienia głosu społecznego) ekspertów odnośnie projektu budowaniu Kolei do Pyrzowic. Złożyłam wniosek formalny, aby ekspertyza wróciła do opiniowania przez Sejmik, a nie tak jak się stało jednoosobowo w gabinecie w poprzedniej kadencji Sejmiku Woj. Śląskiego. Wszyscy reprezentujący różne środowiska byli zgodni, że najlepszym rozwiązaniem bezinwazyjnym jest usytuowanie Kolei z Katowic do Pyrzowic przez Tarnowskie Góry. W załączniku przesyłam moje pismo odnośnie zmiany koncepcji, które złożyłam na ręce Komisji. Inni też zarzucili Komisję bardzo kompetentnymi opracowaniami.

Ledwo żyję jak piszę bloga. Wiem, też, że jest ważne dla Ślązaków jak zapadają ważne decyzje oraz informowanie publiczności. Apeluję, aby nasi politycy ponad podziałami zajęli się rozwojem Śląska i nie marnowali energii oraz momentów bardzo istotnych dla Rozwoju gospodarczego i ekonomicznego Naszego Regionu. Nie mogę patrzeć i słuchać polityków jak jeden podgryza drugiego. To jest okropne. Naprawdę nie ma czasu na zabawy. Miasto i Powiat to nie jest piaskownica, gdzie się obraża i bierze zabawki. Zarządzanie to wielka odpowiedzialność i zobowiązania społeczne. Każdy niech robi swoje na tyle ile umie. Wtedy będzie lepiej i spokojniej.


Do Krajowej Komisji do Spraw
Ocen Oddziaływania na Środowisko
00-925 Warszawa
ul. Wawelska 52/54

Szanowni Państwo
Jako Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, w-ce Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego pragnę złożyć dokumenty dotyczące przebiegu trasy nr IV, który jest najbardziej korzystny dla środowiska przyrodniczego
i społecznego.
w załączeniu dokumenty:
1. Załącznik graficzny- koncepcja Powiatu Tarnogórskiego przebiegu Kolei Regionalnej
2. Uchwała Rady Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 30 marca 2010r. w sprawie przyjęcia stanowiska w sprawie budowy szybkiej linii kolejowej łączącej MPL „KATOWIOCE” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej
3. Uchwała Rady miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 5 maja 2010r. w sprawie poparcia stanowiska Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie budowy szybkiej linii kolejowej łączącej Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej
4. Stanowisko Burmistrza Miasteczka Śląskiego
5. Stanowisko Burmistrza Miasta Radzionków

Ze wszystkich stanowisk wynika, że jednostki samorządu terytorialnego oraz administratorzy jednoznacznie podkreślają, że przebieg przez największy w Europie Węzeł Kolejowy Tarnowskie Góry jest najkorzystniejszy pod względem środowiskowym, społecznym i ekonomicznym zapewniającym rentowność tej inwestycji.

Z poważaniem
w-ce Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Barbara Dziuk

Pół żartem, pół serio

Czytając w internecie o politykach napotkałam bardzo ciekawy tekst, który zachwycił mnie dowcipem:

„Tusk szukał w Warszawie miejsca odpowiedniego na pomnik dla siebie. Siadł na cokole Chopina ale tam mało ludzi, nikt nie przechodził, nikt nie podziwiał. Poszedł więc na Nowy Świat, gdzie ruch, mnóstwo ludzi i zaproponował Kopernikowi żeby ustąpił mu miejsca, ale Kopernik tylko wzruszył ramionami i ... ani myślał ustąpić takiej personie. Poszedł więc Tusk dalej, zobaczył króla Zygmunta i dalejże spychać go z kolumny!...ale Zygmunt tylko się uśmiechnął i mówi, Donaldzie zobacz jak tu niewygodnie muszę się krzyżem podpierać, co ludzie powiedzą jak cię z krzyżem zobaczą? Idź do Mickiewicza, tam ludzi dużo i zawsze świeże kwiaty leżą. Mickiewicz o dziwo nie protestował tylko z uśmiechem miejsca ustąpił. Siedzi Tusk na pomniku, czeka... i coraz dziwniej się czuje, bo kto przechodzi to się śmiechem zanosi i palcem pokazuje. Zły złazi z pomnika, patrzy a na pomniku napis TWÓRCY DZIADÓW - NARÓD.”

Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek

Zostałam zaproszona na Galę podsumowującą Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski do Polskiego Radia w Katowicach. Pierwsza część była poświęcona wspomnieniom o Krystynie Bochenek jej życiu, zaangażowaniu w sprawy społeczne. Wszystkich wzruszyły słowa córki Pani Krystyny jak również film, który wykonała młodzież z Liceum, do którego uczęszczała bohaterka. Niesamowita osoba, która wiele wniosła w życie naszego regionu.

Bardzo dobrze się stało, że dziennikarze wspólnie z Sejmikiem Województwa Śląskiego podjęły taką akcję. Wszystkim nagrodzonym gratuluję. Piękna uroczystość i wielkie wyzwanie dla startujących w konkursie dziennikarskim.

Co dalej ze Szpitalem w Tychach?

Poniedziałkowy Sejmik na początku był sympatyczny, aczkolwiek nie chcę przeżywać chwil gdzie nagradza się za udział w akcjach po katastrofie. Dużo osób wyróżnionych za wzorową postawę podczas tragedii w Szczekocinach. Wspaniali Ślązacy. Byłam z nich dumna aczkolwiek miałam wielki niesmak, ponieważ to nie musiało się zdarzyć. I co dalej? Czy możemy się czuć bezpieczni? Co dzieje się z funkcjonowaniem naszego państwa? Zastanawiam się.

Z jaką grupą by się nie rozmawiało to zauważyć można narastające problemy. Tak źle jak jest obecnie to jeszcze nie było. Nie umiem przyglądać się rozmontowywaniu służby zdrowia, transportu, szkolnictwa i innych dziedzin. Zauważam jeden wielki chaos sterowany przez „Warszawę”. Coraz to lepsze innowacje, które doprowadzają do katastrof. Czy tak musi być? Ja wiem jedno nie będę patrzeć biernie jak nasz Region niszczeje.

Przeżyłam obrady Sejmiku jednak pozostał pewien niesmak związany z przekształceniem Szpitala w Tychach. Jestem ciekawa co z tego wyniknie. Czy to dobra decyzja? Tak jak nasz klub byłam przeciw i uznałam rację pracowników.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |