Waldemar Legień - Honorowy Obywatel Bytomia

Wczoraj również brałam udział wspólnie z Posłem na Sejm RP Wojciechem Szaramą w uroczystej Sesji RM w Bytomiu, gdzie nadano Tytuł Honorowego Obywatela Panu Waldemarowi Legieniowi wybitnemu judokowi klubu CZARNI BYTOM, a przy tym wspaniałemu człowiekowi. Ja ze swej strony nadałam Panu Waldemarowi Tytuł Ambasadora Zdrowia, który wręczam wszystkim, którzy są zatroskani o dobro i zdrowie człowieka. Jest to bardzo limitowane odznaczenie, które pierwsze otrzymała ś.p. Maria Kaczyńska. Uroczystość bardzo miła i dająca siłę wszystkim uczestnikom uroczystości.

Mityng Pływacki w tarnogórskim Parku Wodnym

Ministerstwo Sportu wsparło finansowo akcję V Ogólnopolskiego Mitingu Pływackiego, który miał miejsce wczoraj w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach. Dziękuję Ministerstwu, jak i gospodarzowi. Nad całością Mitingu czuwali sędziowie i ratownicy. Bardzo dobrze przygotowane. Gratuluję uczestnikom, jak i opiekunom.

Drakońskie podwyżki wody zafundowane przez PO i PSL

Dzisiaj we wszystkich mediach brylował temat podwyżek cen wody, które nam przygotowują rządzący. Temat bardzo ważny, ponieważ już tydzień temu w tygodniku „Gwarek”, z 27.09.2016, ukazał się artykuł pt. „Szykują się drakońskie podwyżki cen wody”, z którego można się dowiedzieć, że rząd szykuje podwyżki cen wody o ok. 25%. Należy zapytać, skąd ta informacja?

Aby mówić o temacie merytorycznie należy zadać sobie trochę trudu i porównać cyfry podwyżek np. tak jak to zrobiłam poniżej, lata kiedy to rządziło PO.
Poniższa tabela prezentuje, jak kształtowała się cena wody i odprowadzania ścieków
w moim mieście w Tarnowskich Górach na przestrzeni lat 2008-2016 i jak to będzie wyglądało (hipotetycznie) w 2017.

Rok

Woda

Odprowadzenie ścieków

Razem woda + ścieki

Cena brutto

Wzrost ceny w %

Cena brutto

Wzrost ceny w %

Razem

Przyrost %

2008 (1)

4,70

4,41

       

2009

5,04

7,23%

4,52

2,49%

9,56

4,94%

2010

5,09

0,99%

4,89

8,19%

9,98

4,39%

2011

5,26

3,34%

6,30

28,83%

11,56

15,83%

2012

5,41

2,85%

8,66

37,46%

14,07

21,71%

2013

5,56

2,77%

9,42

8,78%

14,98

6,47%

2014

5,69

2,34%

10,44

10,83%

16,13

7,68%

2015

5,69

0,00%

10,44

0,00%

16,13

0,00%

2016

5,79

1,76%

11,09

6,23%

16,88

4,65%

2017 (2)

7,24

25,04%

11,09

0,00%

18,33

8,59%

Źródło: cena-wody.pl

(1) Ceny wody, podczas obejmowania rządów przez PO-PSL
(2) Hipotetyczne ceny wody, przy założeniu, że nastąpi podwyżka o 25%, o której jeszcze nie wiemyOd 10 lat w Tarnowskich Górach rządzi burmistrz reprezentujący Inicjatywę Obywatelską, rządzącą de facto w koalicji PO-PSL-IO, i to ona nam podwyższała ceny wody. Drakońskie kwoty podwyżek, sięgające 37,5 % zostały nam zafundowane w latach 2011 – 2012. Tego w artykule nie dostrzegłam, a redakcja dziś bije na alarm i leje krokodyle łzy nie wiedząc nawet czy podwyżki zostaną wprowadzone.

Zaprezentowana tabela wskazuje:

1. cena wody w latach 2009-2016 wzrosła o 23,19%
2. cena odprowadzenia ścieków w latach 2009-2016 wzrosła o 151,47%
3. koszty wody i odprowadzenia ścieków wzrosły o 85,29%

O tym dziennikarze nie informują.

Należy zadać pytanie: dlaczego Poseł Głogowski nie zabierał głosu w sprawie podwyżek w tamtym czasie? Odwaga dziś staniała? Dziś redakcja i totalna opozycja może odważnie co i rusz szczypać PiS, a PO się nie godziło? Co zrobił poseł w latach 2011 i 2012, kiedy zafundowano nam „łagodne” podwyżki? Kiedy spłaci się inwestycja w oczyszczalnię ścieków? Czy od tego momentu nastąpi powrót do cen odprowadzania ścieków sprzed 2011?

A swoją drogą, czy zatroskane wszystkie redakcje na Śląsku i Marszałek Województwa Śląskiego „zapomnieli”, że nasze słynne wodociągi (GPW w Katowicach) „kupiły” lokomotywy Kolei Śląskich i teraz ktoś musi za nie zapłacić? Tak się składa, że te decyzje nie podjęli radni Sejmiku PiS. Może by warto było zadać konkretne pytania związane z tą aferą jedną z wielu na Śląsku i w Polsce autorstwa PO i PSL, za które zapłacą POLACY!!!

Rząd PiS robi wiele dla zwykłych obywateli: 500+, leki dla seniorów, porządkowanie bałaganu po poprzednikach. Dziś każdy ruch rządu PiS jest kontestowany, drzazga urasta do wielkości belki, a drużyna PiS-u powinna, wedle dziennikarzy, być święta. Chcieliby chrześcijaństwa dla bliźnich, ale pogaństwa jak najbardziej dla siebie. Z rzetelnością zawodową, uczciwością i przyzwoitym zachowaniem taka postawa nie ma nic wspólnego.

A póki co to wszystkie ustawy, też i ta dotycząca cen wody jest konsultowana społecznie i z ekspertami. Są to nowe praktyki procedowania. Nie tak, jak poprzednicy chcący tylko pracować w myśl zasady by żyło się lepiej kolesiom.

Medialna histeria w bardzo poważnej sprawie

Co i rusz wybucha jakaś medialna histeria. Najpierw była awantura o 500+, potem była awantura o sześciolatki w szkole, teraz aborcja. Sprawa jest bardzo poważna, pochylamy się nad przykazaniem: nie zabijaj. W tej medialnej histerii okazuje się, że co drugie dziecko rodzi się z gwałtu, co trzecie ciężko chore, a każda przyszła matka marzy o prawie do zabicia swego dziecka. Co nie jest prawdą z natury. Na facebooku co drugi wpis, to prośba rodziców o ratunek dla ich ciężko chorych dzieci – czy rozhisteryzowane kobiety mają świadomość, że rodzice tych dzieci nie zgadzają się, mimo wielkiego cierpienia, na eutanazję swoich dzieci. Krzyk o aborcję jest krzykiem o eutanazję. Tak. Dziś wywalczymy prawo do aborcji, jutro nikt nas nie będzie pytał, tylko zaaplikuje nam zastrzyk i nieistnienie. Trzeba być już nie krótkowzrocznym, ale ślepym, żeby sobie samemu zapewnić śmiertelną przyszłość.

Aborcja to wojna o naszą przyszłość. Dotyczy życia i śmierci i decyzje podjęte w tej sprawie będą rzutowały na nasze życie. Nie rozumiem dlaczego dyskutujemy o aborcji w XXI wieku. Aborcja powinna być jak bardzo rzadki i specjalistyczny zabieg medyczny ratujący życie. Rozmawiamy o barbarzyńskim usuwaniu dziecka w XXI wieku, w którym światłe i uświadomione kobiety dysponują szeroką wiedzą na temat metod zapobiegania ciąży. To nie lata pięćdziesiąte XX wieku, żeby młoda dziewczyna orientowała się w trzecim albo czwarty miesiącu, że być może jest w stanie błogosławionym. A jeśli tak nie jest, to edukacja zawiodła i trzeba cos naprawić. Zaś usuwanie ciąży jako metoda zapobiegawcza świadczy o iście barbarzyńskim zacofaniu.

Argument o dzieciach z gwałtu też jest na wyrost – ileż to się dzieci z gwałtu rodzi, jaki to jest odsetek?A propaganda jest taka, jakby co drugie dziecko w Polsce urodziło się z gwałtu. Temat aborcji rozpalił zmysły, szkoda, że nie umysły. Inaczej toczyłaby się dyskusja, gdyby po drugiej stronie barykady znalazł się ktoś kto przeczytał ustawę i przekazał ją rzetelnie i uczciwie zwykłym Kowalskim. Na razie obserwuję igrzyska, nie dyskusję.

Zapraszam do Bytomia na Śląską Jesień ze Zdrowiem

Jesień w pełni. Serdecznie zapraszam na IX edycję ŚLĄSKIEJ JESIENI ZE ZDROWIEM. Jak co roku będzie się działo w naszym regionie. Po raz kolejny „Razem zadbajmy o piękno i zdrowie” Na początek spotkajmy się w AGORZE w Bytomiu.

Porady rehabilitacyjne i kosmetyczne, darmowe badanie wzroku, pomiar cukru i morfologia – już 30 września w Agorze Bytom „IX Śląska Jesień ze Zdrowiem”. Dla wszystkich, którzy jesień chcą zacząć w dobrej formie. Wstęp wolny.

9. Edycja Śląskiej Jesieni ze Zdrowiem będzie pierwszym z trzech wydarzeń prozdrowotnych, które bytomska multigaleria przygotowała pod wspólnym szyldem „Przystanek Zdrowie”. 30 września w godzinach od 10:00 do 14:00 goście Agory Bytom będą mogli skorzystać m.in. z:

  • profilaktyki nowotworowej
  • porad i konsultacji kosmetycznych
  • porad rehabilitacyjnych
  • badania ostrości wzroku
  • badania poziomu cukru
  • pomiarów ciśnienia

- Głównym celem Śląskiej Jesieni ze Zdrowiem jest wsparcie i promocja profilaktyki zdrowotnej. Dlatego zapraszamy do nas specjalistów różnych dziedzin, którzy bezpłatnie wykonają podstawowe badania i doradzą, jak unikać lub leczyć częste schorzenia. Zapraszamy osoby w każdym wieku – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

Na miejscu będzie można też zbadać poziom stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu u osób palących papierosy, w czym pomogą pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu, a także wykonać badanie poziomu cukru we krwi przy stoisku Fundacji Unii Brackiej. Ciekawostką będą testy w narko- i alkogoglach, które udowodnią, jak groźne może być prowadzenie pojazdów pod wpływem używek. Dodatkowo na specjalnych stoiskach będzie można m.in. degustować naturalne miody i zdrową żywność, skorzystać z porad kosmetycznych, dowiedzieć się więcej o profilaktyce chorób. Na gości czekają również dodatkowe atrakcje.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Posłem RP Barbarą Dziuk oraz Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Bytomiu. Partnerami są Państwowa Inspekcja Sanitarna, Zespół Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych w Bytomiu oraz Fundacja Unia Bracka. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Bytom.
Całościowy program jest dostępny na www.agorabytom.pl.


IX Śląska Jesień ze Zdrowiem
30 września
Godziny 10:00-14:00
Agora Bytom
Wstęp wolny

O mojej działalności na łamach "Dziennika Zachodniego"

Dziennik Zachodni - Magazyn

Dziennik Zachodni - Tarnowskie Góry

Oświadczenie w sprawie niskiej emisji

Oświadczenie złożone dzisiaj na ręce Pana Marszałka podczas posiedzenia Sejmu

Barbara Dziuk Poseł na Sejm RP

Warszawa, 21.09.2016r.

Panie Marszałku, Wysoka Izbo,
Oświadczenie w temacie niskiej emisji

Przed nami jesień i zima, co nie jest dziwne w klimacie umiarkowanym. Dziwne jest to, że jak co roku wracamy do tematu niskiej emisji. Regiony o dużym zagęszczeniu mają bardzo poważny problem z niską emisją od lat. Odbywają się konferencje, spotkania i wymiana poglądów na szczeblach władz miejskich i wojewódzkich, artykuły promujące ludzi, którzy zajmują się zarządzaniem Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska, a problem jest coraz większy i nadal nierozwiązany. To właśnie te działania tak naprawdę raczej pochłaniały i pochłaniają finanse publiczne.

Władze samorządowe oświadczały, cytuję: by polepszyć stan powietrza nad śląskimi miastami potrzeba nie tylko dużych pieniędzy, ale po pierwsze - sporych zmian w prawie, po drugie - dobrej koordynacji na szczeblu regionu i po trzecie - dużej determinacji w edukacji mieszkańców wciąż palących w piecach śmieciami lub niskiej jakości paliwem. (https://www.wfosigw.katowice.pl/aktualnosci/247-w-walce-z-niska-emisja-w-slaskich-miastach.html. Tymczasem, cytuję: wnioski o dofinansowanie na uruchomienie działań prewencyjnych przyjmowane będą od 11 do 22 lipca 2016 roku w godzinach od 7:30 do 15:30 lub przesłać pocztą (decyduje data wpływu do Funduszu). Jednym słowem, ci którym się udało otrzymać dofinansowanie, a szczęściarzy było ok/ 370, mają przed sobą pracowitą jesień, ale ci którzy będą wdychać smogowe powietrze ani przez moment nie poczują powiewu świeżego powietrza. 4 miliony ludzi nadal będzie się dusić – ponad 370 wyremontowanych domów duszącemu się regionowi ulgi nie przyniesie. Pytam, gdzie są rozwiązania obligatoryjne- praktyczne, o których się mówi i owszem, na dziesiątkach konferencji, ale tylko się mówi? Co z funduszami europejskimi, dlaczego nadal są niewykorzystane? Kto w środku lata, w środku lipca, dowiedział się i mógł złożyć wniosek w WFOŚiGW?

Jakiś wielki szczęściarz, który zrezygnował na rzecz instalowania kotła z pobytu na wakacjach? Już nie wspomnę o godzinach przyjmowania wniosków 7.30 – 15.30. Wszak wszyscy klienci WFOŚiGW na pewno w tym czasie nie mają urlopów, z utęsknieniem czekają na obwieszczenie Funduszu i z jeszcze większą radością biorą jeden dzień urlopu, żeby złożyć wniosek na czas. Powiem ostrożnie: to są żarty, żeby nie powiedzieć, że to kpina z klienta i z nas wszystkich. Śląsk się dusi, ale to poruszymy na kolejnej konferencji, a jak zaczniemy mówić, to problem się sam rozwiąże...To ironia, ale gorzka ironia. Wszyscy co roku na Śląsku w okresie jesienno -zimowym zamykamy okna w domach, żeby się nie podusić. Opisana sytuacja nadawałaby się do kabaretu, ale to raczej nie jest śmieszne. Dane dotyczące występowania poważnych chorób dróg oddechowych i związanych z nimi powikłań, prowadzących do przedwczesnej śmierci, a mających bezpośrednio związek z wdychaniem unoszących się toksycznych związków, to są fakty. Najwyraźniej gorszą chorobą jest brak wyobraźni urzędników na temat następstw złego zarządzania, które dotknie wszystkich jednakowo, urzędników również, chociaż im się wydaje, że ich ten problem nie dotyczy.

Mam nadzieję, że odpowiedzialni za Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska obecnie jeszcze zarządzane przez PO i PSL nie maja złej woli i chcą naprawić narastający problem, albo o co innego chodzi. Może te programy są skierowane do szczególnej grupy osób?

Myślę, ze tu się przyda porządna szczegółowa analiza i sprawdzenie dla zasady jawności wydatkowania pieniędzy publicznych.

Naprawdę od lat obserwuję tę zadziwiającą sytuację i nie rozumiem, że tak gigantyczne środki finansowe nie potrafią rozwiązać, a przynajmniej ukierunkować rozwiązania ekologiczne dobre dla wszystkich i ukierunkować strategię, której nie ma. Jest to ciekawy temat i materiał do opracowań nawet bym powiedziała naukowych.

Jedno jest pewne jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę, tylko gdzie ona trafia?

Z poważaniem
Barbara Dziuk
Poseł na SEJM RP

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |