Kobiety Śląskie walczą o Śląsk - historycznie potwierdzone

Dzisiaj po kolejnej manifestacji grupa aktywnych kobiet śląskich z radością usłyszała, o podpisaniu porozumienia restrukturyzacji górnictwa. To jest NASZ wspólny SUKCES!

Pozytywne strony tej dramatycznej sytuacji było zamanifestowanie jedności w walce o pracę i godność oraz poznanie fantastycznych aktywnych kobiet, które codziennie były przy swoich mężach górnikach, wspierały i organizowały manifestacji.
Wielkie słowa uznania dla Kasi i wszystkich dziewczyn.

Nadzwyczajna Sesja Sejmiku Ślaskiego na wniosek PiS - sukcesem dla regionu

Sesja Sejmiku ze względu na prowadzone negocjacje w górnictwie była zorganizowana w budynku przy ul. Dąbrowskiego 23 w Katowicach Radni Sejmiku Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjęli oświadczenie w sprawie Planu naprawczego- restrukturyzacji a nie likwidacji dla Kompanii Węglowej S.A. Przedstawiony w ostatnich dniach plan naprawczy (Pani Premier przywiozła na negocjacje 2 strony planu J)- zamykanie kopalń dla Kompanii Węglowej S.A. To było trochę niepoważne i obrażające dla górników. Taki dokument powinien zajmować przynajmniej 100 stron do 200. W konsekwencji decyzji likwidacji 4 kopalń w naszym regionie wzrosło by gigantycznie bezrobocie, co w konsekwencji uderzyło by w szeroką grupę ludzi, co doprowadziło by do zubożenia naszych mieszkańców. Tak formułowane koncepcje wzbudziły sprzeciw i jedność Polaków w walce o godne życie.

Dzisiejsza, nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego została zwołana w związku z ostatnimi wydarzeniami dotyczącymi planowanego bezpowrotnego kolejnego zniszczenia przemysłu górniczego w naszym regionie. Marszałek Wojciech Saługa zaznaczył, iż punktem wyjścia rozmów o górnictwie nie jest zysk czy cena węgla, ale człowiek i miejsca pracy, o które należy zabiegać. W trakcie sesji odbyła się szeroka dyskusja związana z sytuacją w przemyśle węglowym. Obok przedstawicieli sejmiku i zarządu głos zabrali w niej przedstawiciele samorządów dotkniętych restrukturyzacją i parlamentarzyści. Zadowolenie z faktu zwołania nadzwyczajnej sesji na wniosek PiS dotyczącej branży górniczej wyraził Przewodniczący Sejmiku Grzegorz Wolnik, dziękując jej inicjatorom.

Dzięki determinacji mieszkańców Śląska, związkowcom i wszystkich, którzy organizowali manifestacje i akcje protestacyjne, jak również dzięki parlamentarzystom PiS Rząd na czele z Panią Premier podpisał plan restrukturyzacji, a nie likwidacji kopalń. Nie mniej dalej trzeba być czujnym, ponieważ jak historia dowodzi, nie ma co odpuszczać. Bo to nie przypadek, że w ekspresowym tempie i pod osłona nocy chciano zlikwidować nasze najwyższe dobro kopalnie. Odbył a się kolejna nocna zmiana- znana z naszej przykrej historii 25-lecia demokracji.

Wszyscy pilnujemy i patrzymy władzy na ręce, dla dobra wspólnego i przyszłych pokoleń.


fot. BP Tomasz Żak

Perfidne kłamstwo rządu

Źródło: www.wpolityce.pl

Premier Kopacz wielokrotnie zapewniała górników, że są bezpieczni, a rządowy plan zakłada jedynie restrukturyzację kopalń, nie ich likwidację. Kłamstwa te powtarzała do ostatniej chwili, choć doskonale znała treść ustawy.

Na kilka godzin przed ostatecznym głosowaniem w Sejmie, w specjalnej odezwie do górników, emitowanej przez wszystkie programy informacyjne, zapewniła

Albo naprawimy 4 z 14 kopalń, albo cała Kompania upadnie. Jedynym dopuszczalnym środkiem - jest specjalna spółka restrukturyzacyjna. I do tego potrzebna jest ustawa. Celem ustawy nie jest likwidacja ale naprawa. Naszym celem nie jest zwalnianie ludzi z pracy.

Dlaczego Ewa Kopacz do ostatniej chwili mijała się z prawdą? Koalicja PO-PSL w ekspresowym tempie przeprowadziła procedury sejmowe. Specustawa została przegłosowana w środku nocy. Słowo „likwidacja” odmieniane przez wszystkie przypadki, widnieje w niej aż 49 razy!

Głosowanie imienne - ustawa o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa

POSIEDZENIE 84. - głosowanie nr 148 (16-01-2015 01:08:16)
Pkt 35. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw

PO (200), GŁOSOWAŁO - 199, ZA - 199, PRZECIW - 0, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. -1


PiS (132), GŁOSOWAŁO - 130, ZA - 0, PRZECIW - 130, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 2


PSL (38 ), GŁOSOWAŁO - 36, ZA - 36, PRZECIW - 0, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 2


SLD (33), GŁOSOWAŁO - 33, ZA - 0, PRZECIW - 33, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 0


KPSP (15), GŁOSOWAŁO - 15, ZA - 0, PRZECIW - 15, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 0


TR (15), GŁOSOWAŁO - 14, ZA - 0, PRZECIW - 14, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 1


BiG (4), GŁOSOWAŁO - 3, ZA - 0, PRZECIW - 3, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 1


niez. (22), GŁOSOWAŁO - 20, ZA - 5, PRZECIW - 13, WSTRZYM. - 2, NIE GŁOS. - 2

Marsz w Bytomiu w obronie miejsc pracy

Prawie 5 godzin marszu z kopalni Bobrek na Rynek w Bytomiu i z powrotem na kopalnię Bobrek przez kopalnię Centrum. Niesamowite przeżycie. W jedności siła. Razem walczymy o Śląsk, o miejsca pracy, o godne życie.

Kaczyński: za kryzys górnictwa odpowiada rząd, a nie górnicy

W nadzwyczajnym posiedzeniu politycznym PiS w poniedziałek o godz.14.00 w Rudzie Śl. brali udział zaproszeni goście i sympatycy PiS. Sala na ponad 300 osób wypełniona była po brzegi. Spotkanie energetyczne, tylko szkoda, że dotyczące przykrego zjawiska niszczenia Śląska i tym samym Polski przez obecny rząd. Trzeba mówić już obecnie jasnym tekstem. To jest kolejne działanie, które jest standardowe dla premierów PO. Znamy z nie tak dawnej historii, jak po decyzjach rządowych rabunkowej gospodarki- dzikiej prywatyzacji (dla kolesi) poprzedni premierzy otrzymali intratne stanowiska w UE. Wydaje mi się, że to kolejne zagranie na rzecz Pani Premier. Czyżby miała już coś przyobiecane? Czas pokaże, ale póki co to walczymy o godne traktowanie Śląska i gospodarki.

Również trzeba powiedzieć, że Pani Premier przyjechała jak się dowiedziała, że na Śląsk przyjeżdża Prezes Jarosław Kaczyński. Można by powiedzieć, że to PiS wymusił szybkie działanie PO, które i tak nic nie wnosi w decyzje. Skandalem dla mnie jest fakt, że współautorem Ustawy zamykającej nasze kopalnie jest Poseł z naszego okręgu z Bytomia Jacek Brzezinka i to w tym wszystkim jest przykre.

WALCZYMY- „Jeszcze Polska nie zginęła….” Nie możemy dopuścić do IV Rozbioru Polski za przyzwoleniem obecnego Rządu!


źródło: PAP

Kaczyński: za kryzys górnictwa odpowiada rząd, a nie górnicy

Polskie górnictwo przeżywa kryzys nie z winy górników, lecz obecnej władzy – przekonywał we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński, który odwiedził kopalnię Pokój w Rudzie Śląskiej. To jeden z czterech zakładów, które rząd zamierza zlikwidować.

Zachęcał górników do walki o zachowanie miejsc pracy i obiecał, że jeśli jego partia dojdzie do władzy, zamiast zamykać kopalnie, będzie w nie inwestować. „Dzisiaj musi to być twardy upór, twarda walka, jutro muszą to być słuszne decyzje przy wybiorczych urnach, bo inaczej Polski nie zmienimy” – apelował Jarosław Kaczyński.

Politycy PiS przyjechali w poniedziałek na Śląsk, aby poprzeć protestujących. W Rudzie Śląskiej zwołano wyjazdowe posiedzenie Klubu Parlamentarnego tej partii.

„Chcemy was wesprzeć w tej słusznej walce o miejsca pracy, o wasz los, o los waszych rodzin, ale także walce o los górnictwa i walce o los Śląska, bo to, co teraz się stało, to, co uczynił rząd, co przygotowuje rząd i koalicja rządząca to nic innego jak podniesienie ręki na górnictwo, na Śląsk, na was i wasze rodziny” – powiedział Jarosław Kaczyński przemawiając do licznie zgromadzonych przy kopalni Pokój górników i ich rodzin.

Przekonywał, że plan likwidacji kopalń to wspólna inicjatywa PO i PSL. Prezes PiS wyraził przekonanie, że w Polsce często dochodzi do sytuacji, w której za kryzys płacą zwykli pracownicy, podczas gdy inni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. „To jest system głęboko niesprawiedliwy, nieefektywny, który można określić jako eksploatację zwykłych ludzi, milionów Polaków” – mówił.

„Trzeba powiedzieć dość, trzeba być zdecydowanym, trzeba walczyć, każdy w sowim miejscu, każdy swoją metodą. Trzeba walczyć i wiedzieć, kto jest winien” – podkreślał. W opinii Jarosława Kaczyńskiego ważną rolę do odegrania ma prezydent Bronisław Komorowski. „Jeśli to powie głośno, to cały projekt uderzenia w górnictwo, uderzenia w was, uderzenie w Śląsk się nie powiedzie” – uważa.

Szef PiS wyraził też przekonanie, że górników chce się skłócić z resztą społeczeństwa, wmawiając, że to ich przywileje są przyczyną zapaści branży. „Nie – my dobrze wiemy, że to nie prawa górnicze są przyczyną; przyczyną jest ta chorobliwa otoczka górnictwa – handlu węglem, to wszystko, co powoduje, że cena węgla jest zawyżona” – powiedział.

Inną przyczyną kryzysu górnictwa jest, jego zdaniem, sprowadzanie do Polski taniego węgla z Rosji. Według niego Polska mogłaby wystąpić do UE o wprowadzenie ceł. „Władza z jakichś powodów tego nie robi. Trzeba zapytać głośno: Dlaczego tego nie robicie?” - powiedział. Jarosław Kaczyński uważa też, że do UE można wystąpić w sprawie wsparcia górnictwa, tak jak wspierane były niedawno banki.

„To system, w którym bardzo wielu ludzi, praktycznie nic nie robiąc, znakomicie zarabia, często robi prawdziwe miliony – na waszej krzywdzie” – przekonywał Jarosław Kaczyński. „Chciałem was zapewnić, że jeśli tylko uda się zwyciężyć w wyborach, jeśli uda się dojść do władzy Prawu i Sprawiedliwości, to te praktyki się skończą” – dodał prezes PiS.

Zapowiedział, że jeżeli jego partia dojdzie do władzy, zostaną przeprowadzone zewnętrzne audyty w kopalniach, dzięki którym zostaną wyeliminowane patologie. „Polskie górnictwo będzie miało szanse, będzie podstawa energetyki, będziecie mieli pracę, a środki, które przecież także ta władza chce przeznaczyć na to, by likwidować kopalnie, będą przeznaczone na inwestycje na rozwój” – zapewnił Jarosław Kaczyński.

„Nie lękajcie się. Walczcie, bo zwyciężycie” – powiedział na koniec przemówienia.

Wiceprezes PiS Beata Szydło zaapelowała o jedność w walce o zachowanie kopalń. Ostrzegła, że rząd wkrótce może zdecydować o likwidacji kolejnych kopalń i zapewniła, że „PiS będzie otwierać wszystkie zakłady pracy, które ten zły rząd pozamyka”. Przedstawicielki protestujących, dziękując Kaczyńskiemu za poparcie, wręczyły mu figurkę patronki górników św. Barbary. Zgromadzeni przy kopalni odśpiewali prezesowi PiS „Sto lat”.

„W jedności siła, w zdecydowaniu, uporze. Oni będą musieli ustąpić. To jest działanie, które potocznie nazywa się na wyrwę. To się nie może udać. Tej torebki nam nie mogą wyrwać” – mówił Kaczyński. Prosił o wspomnienie jego zmarłego brata, b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „Był naprawdę szczerym obrońcą ludzi pracy” – podkreślił. (...)

Walczymy o Śląsk. Rząd chce zamknąc 4 kopalnie

Byłam dzisiaj na Kopalni Pokój w Rudzie Śl. i uczestniczyłam we mszy św. polowej przed budynkiem dyrekcji, ponieważ nie zgodzono się na msze św. w cechowni na terenie kopalni.
Wszyscy jednoczymy sie w walce o Śląsk, o miejsca pracy i o godne życie.

Prezentuję stanowisko PiS w sprawie zamykania 4 kopalń i braku planu restrukturyzacji resortu górniczego, a tym samym niszczeniu naszego regionu. Wyrażamy, w imieniu mieszkańców Śląska, w tym górników i ich rodzin, wielu osób zatrudnionych w firmach związanych z branżą górniczą oraz w imieniu władz samorządowych naszych miast, głębokie zaniepokojenie zapowiedzią Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Ewy Kopacz, likwidacji 4 Kopalń w naszym regionie. Wyrażamy swój kategoryczny sprzeciw przeciwko zmianie decyzji Rządu o zaniechaniu likwidacji kopalń wyrażonej w obietnicy danej górnikom w maju 2014 roku przez ówczesnego premiera Donalda Tuska. Stoimy na stanowisku, że Śląsk, górnicy i cała branża górnicza zasługuje na poważne traktowanie i odpowiedzialne decyzje. Jako samorządowcy jesteśmy przeciwni likwidacji naszych kopalń i w obliczu zaistniałych w tych dniach wydarzeń i faktów mamy moralny i społeczny obowiązek wsparcia protestujących górników mieszkańców naszych miast, których przyrzekaliśmy reprezentować.

Wyrażamy również głębokie niezadowolenie z faktu, że przy podejmowaniu tak strategicznych decyzji dla naszego regionu i naszych miast nie zaprasza się do stołu negocjacji strony samorządowej, która bezspornie jest beneficjentem społecznych i ekonomicznych skutków takich decyzji. Co więcej, samorządy o tych decyzjach dowiadują się z mediów co zasługuje na mocne słowa krytyki i w tym miejscu czynimy temu zadość. Rozumiejąc potrzebę zmian w branży górniczej i potrzebę restrukturyzacji oraz dobrego wieloletniego planu naprawy tej gałęzi przemysłu, pragniemy tą drogą wyrazić swój kategoryczny sprzeciw przeciwko podejmowaniu szybkich, nie konsultowanych z nikim, a przez to być może pochopnych decyzji, których nieodwracalne gospodarcze i społeczne skutki pogrążą w ubóstwie tysiące śląskich rodzin.

Apelujemy i żądamy aby wszystkie rządowe decyzje o tak wielkich konsekwencjach były podejmowane z udziałem przedstawicieli branży górniczej, strony społecznej, ale również władz samorządowych miast, których te decyzje dotyczą.

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |