Perfidne kłamstwo rządu

Źródło: www.wpolityce.pl

Premier Kopacz wielokrotnie zapewniała górników, że są bezpieczni, a rządowy plan zakłada jedynie restrukturyzację kopalń, nie ich likwidację. Kłamstwa te powtarzała do ostatniej chwili, choć doskonale znała treść ustawy.

Na kilka godzin przed ostatecznym głosowaniem w Sejmie, w specjalnej odezwie do górników, emitowanej przez wszystkie programy informacyjne, zapewniła

Albo naprawimy 4 z 14 kopalń, albo cała Kompania upadnie. Jedynym dopuszczalnym środkiem - jest specjalna spółka restrukturyzacyjna. I do tego potrzebna jest ustawa. Celem ustawy nie jest likwidacja ale naprawa. Naszym celem nie jest zwalnianie ludzi z pracy.

Dlaczego Ewa Kopacz do ostatniej chwili mijała się z prawdą? Koalicja PO-PSL w ekspresowym tempie przeprowadziła procedury sejmowe. Specustawa została przegłosowana w środku nocy. Słowo „likwidacja” odmieniane przez wszystkie przypadki, widnieje w niej aż 49 razy!

Głosowanie imienne - ustawa o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa

POSIEDZENIE 84. - głosowanie nr 148 (16-01-2015 01:08:16)
Pkt 35. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw

PO (200), GŁOSOWAŁO - 199, ZA - 199, PRZECIW - 0, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. -1


PiS (132), GŁOSOWAŁO - 130, ZA - 0, PRZECIW - 130, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 2


PSL (38 ), GŁOSOWAŁO - 36, ZA - 36, PRZECIW - 0, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 2


SLD (33), GŁOSOWAŁO - 33, ZA - 0, PRZECIW - 33, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 0


KPSP (15), GŁOSOWAŁO - 15, ZA - 0, PRZECIW - 15, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 0


TR (15), GŁOSOWAŁO - 14, ZA - 0, PRZECIW - 14, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 1


BiG (4), GŁOSOWAŁO - 3, ZA - 0, PRZECIW - 3, WSTRZYM. - 0, NIE GŁOS. - 1


niez. (22), GŁOSOWAŁO - 20, ZA - 5, PRZECIW - 13, WSTRZYM. - 2, NIE GŁOS. - 2

Marsz w Bytomiu w obronie miejsc pracy

Prawie 5 godzin marszu z kopalni Bobrek na Rynek w Bytomiu i z powrotem na kopalnię Bobrek przez kopalnię Centrum. Niesamowite przeżycie. W jedności siła. Razem walczymy o Śląsk, o miejsca pracy, o godne życie.

Kaczyński: za kryzys górnictwa odpowiada rząd, a nie górnicy

W nadzwyczajnym posiedzeniu politycznym PiS w poniedziałek o godz.14.00 w Rudzie Śl. brali udział zaproszeni goście i sympatycy PiS. Sala na ponad 300 osób wypełniona była po brzegi. Spotkanie energetyczne, tylko szkoda, że dotyczące przykrego zjawiska niszczenia Śląska i tym samym Polski przez obecny rząd. Trzeba mówić już obecnie jasnym tekstem. To jest kolejne działanie, które jest standardowe dla premierów PO. Znamy z nie tak dawnej historii, jak po decyzjach rządowych rabunkowej gospodarki- dzikiej prywatyzacji (dla kolesi) poprzedni premierzy otrzymali intratne stanowiska w UE. Wydaje mi się, że to kolejne zagranie na rzecz Pani Premier. Czyżby miała już coś przyobiecane? Czas pokaże, ale póki co to walczymy o godne traktowanie Śląska i gospodarki.

Również trzeba powiedzieć, że Pani Premier przyjechała jak się dowiedziała, że na Śląsk przyjeżdża Prezes Jarosław Kaczyński. Można by powiedzieć, że to PiS wymusił szybkie działanie PO, które i tak nic nie wnosi w decyzje. Skandalem dla mnie jest fakt, że współautorem Ustawy zamykającej nasze kopalnie jest Poseł z naszego okręgu z Bytomia Jacek Brzezinka i to w tym wszystkim jest przykre.

WALCZYMY- „Jeszcze Polska nie zginęła….” Nie możemy dopuścić do IV Rozbioru Polski za przyzwoleniem obecnego Rządu!


źródło: PAP

Kaczyński: za kryzys górnictwa odpowiada rząd, a nie górnicy

Polskie górnictwo przeżywa kryzys nie z winy górników, lecz obecnej władzy – przekonywał we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński, który odwiedził kopalnię Pokój w Rudzie Śląskiej. To jeden z czterech zakładów, które rząd zamierza zlikwidować.

Zachęcał górników do walki o zachowanie miejsc pracy i obiecał, że jeśli jego partia dojdzie do władzy, zamiast zamykać kopalnie, będzie w nie inwestować. „Dzisiaj musi to być twardy upór, twarda walka, jutro muszą to być słuszne decyzje przy wybiorczych urnach, bo inaczej Polski nie zmienimy” – apelował Jarosław Kaczyński.

Politycy PiS przyjechali w poniedziałek na Śląsk, aby poprzeć protestujących. W Rudzie Śląskiej zwołano wyjazdowe posiedzenie Klubu Parlamentarnego tej partii.

„Chcemy was wesprzeć w tej słusznej walce o miejsca pracy, o wasz los, o los waszych rodzin, ale także walce o los górnictwa i walce o los Śląska, bo to, co teraz się stało, to, co uczynił rząd, co przygotowuje rząd i koalicja rządząca to nic innego jak podniesienie ręki na górnictwo, na Śląsk, na was i wasze rodziny” – powiedział Jarosław Kaczyński przemawiając do licznie zgromadzonych przy kopalni Pokój górników i ich rodzin.

Przekonywał, że plan likwidacji kopalń to wspólna inicjatywa PO i PSL. Prezes PiS wyraził przekonanie, że w Polsce często dochodzi do sytuacji, w której za kryzys płacą zwykli pracownicy, podczas gdy inni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. „To jest system głęboko niesprawiedliwy, nieefektywny, który można określić jako eksploatację zwykłych ludzi, milionów Polaków” – mówił.

„Trzeba powiedzieć dość, trzeba być zdecydowanym, trzeba walczyć, każdy w sowim miejscu, każdy swoją metodą. Trzeba walczyć i wiedzieć, kto jest winien” – podkreślał. W opinii Jarosława Kaczyńskiego ważną rolę do odegrania ma prezydent Bronisław Komorowski. „Jeśli to powie głośno, to cały projekt uderzenia w górnictwo, uderzenia w was, uderzenie w Śląsk się nie powiedzie” – uważa.

Szef PiS wyraził też przekonanie, że górników chce się skłócić z resztą społeczeństwa, wmawiając, że to ich przywileje są przyczyną zapaści branży. „Nie – my dobrze wiemy, że to nie prawa górnicze są przyczyną; przyczyną jest ta chorobliwa otoczka górnictwa – handlu węglem, to wszystko, co powoduje, że cena węgla jest zawyżona” – powiedział.

Inną przyczyną kryzysu górnictwa jest, jego zdaniem, sprowadzanie do Polski taniego węgla z Rosji. Według niego Polska mogłaby wystąpić do UE o wprowadzenie ceł. „Władza z jakichś powodów tego nie robi. Trzeba zapytać głośno: Dlaczego tego nie robicie?” - powiedział. Jarosław Kaczyński uważa też, że do UE można wystąpić w sprawie wsparcia górnictwa, tak jak wspierane były niedawno banki.

„To system, w którym bardzo wielu ludzi, praktycznie nic nie robiąc, znakomicie zarabia, często robi prawdziwe miliony – na waszej krzywdzie” – przekonywał Jarosław Kaczyński. „Chciałem was zapewnić, że jeśli tylko uda się zwyciężyć w wyborach, jeśli uda się dojść do władzy Prawu i Sprawiedliwości, to te praktyki się skończą” – dodał prezes PiS.

Zapowiedział, że jeżeli jego partia dojdzie do władzy, zostaną przeprowadzone zewnętrzne audyty w kopalniach, dzięki którym zostaną wyeliminowane patologie. „Polskie górnictwo będzie miało szanse, będzie podstawa energetyki, będziecie mieli pracę, a środki, które przecież także ta władza chce przeznaczyć na to, by likwidować kopalnie, będą przeznaczone na inwestycje na rozwój” – zapewnił Jarosław Kaczyński.

„Nie lękajcie się. Walczcie, bo zwyciężycie” – powiedział na koniec przemówienia.

Wiceprezes PiS Beata Szydło zaapelowała o jedność w walce o zachowanie kopalń. Ostrzegła, że rząd wkrótce może zdecydować o likwidacji kolejnych kopalń i zapewniła, że „PiS będzie otwierać wszystkie zakłady pracy, które ten zły rząd pozamyka”. Przedstawicielki protestujących, dziękując Kaczyńskiemu za poparcie, wręczyły mu figurkę patronki górników św. Barbary. Zgromadzeni przy kopalni odśpiewali prezesowi PiS „Sto lat”.

„W jedności siła, w zdecydowaniu, uporze. Oni będą musieli ustąpić. To jest działanie, które potocznie nazywa się na wyrwę. To się nie może udać. Tej torebki nam nie mogą wyrwać” – mówił Kaczyński. Prosił o wspomnienie jego zmarłego brata, b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „Był naprawdę szczerym obrońcą ludzi pracy” – podkreślił. (...)

Walczymy o Śląsk. Rząd chce zamknąc 4 kopalnie

Byłam dzisiaj na Kopalni Pokój w Rudzie Śl. i uczestniczyłam we mszy św. polowej przed budynkiem dyrekcji, ponieważ nie zgodzono się na msze św. w cechowni na terenie kopalni.
Wszyscy jednoczymy sie w walce o Śląsk, o miejsca pracy i o godne życie.

Prezentuję stanowisko PiS w sprawie zamykania 4 kopalń i braku planu restrukturyzacji resortu górniczego, a tym samym niszczeniu naszego regionu. Wyrażamy, w imieniu mieszkańców Śląska, w tym górników i ich rodzin, wielu osób zatrudnionych w firmach związanych z branżą górniczą oraz w imieniu władz samorządowych naszych miast, głębokie zaniepokojenie zapowiedzią Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Ewy Kopacz, likwidacji 4 Kopalń w naszym regionie. Wyrażamy swój kategoryczny sprzeciw przeciwko zmianie decyzji Rządu o zaniechaniu likwidacji kopalń wyrażonej w obietnicy danej górnikom w maju 2014 roku przez ówczesnego premiera Donalda Tuska. Stoimy na stanowisku, że Śląsk, górnicy i cała branża górnicza zasługuje na poważne traktowanie i odpowiedzialne decyzje. Jako samorządowcy jesteśmy przeciwni likwidacji naszych kopalń i w obliczu zaistniałych w tych dniach wydarzeń i faktów mamy moralny i społeczny obowiązek wsparcia protestujących górników mieszkańców naszych miast, których przyrzekaliśmy reprezentować.

Wyrażamy również głębokie niezadowolenie z faktu, że przy podejmowaniu tak strategicznych decyzji dla naszego regionu i naszych miast nie zaprasza się do stołu negocjacji strony samorządowej, która bezspornie jest beneficjentem społecznych i ekonomicznych skutków takich decyzji. Co więcej, samorządy o tych decyzjach dowiadują się z mediów co zasługuje na mocne słowa krytyki i w tym miejscu czynimy temu zadość. Rozumiejąc potrzebę zmian w branży górniczej i potrzebę restrukturyzacji oraz dobrego wieloletniego planu naprawy tej gałęzi przemysłu, pragniemy tą drogą wyrazić swój kategoryczny sprzeciw przeciwko podejmowaniu szybkich, nie konsultowanych z nikim, a przez to być może pochopnych decyzji, których nieodwracalne gospodarcze i społeczne skutki pogrążą w ubóstwie tysiące śląskich rodzin.

Apelujemy i żądamy aby wszystkie rządowe decyzje o tak wielkich konsekwencjach były podejmowane z udziałem przedstawicieli branży górniczej, strony społecznej, ale również władz samorządowych miast, których te decyzje dotyczą.

330 Orszaków Trzech Króli i w TG również

źródło: http://gosc.pl/doc/2305427.330-Orszakow-Trzech-Kroli

330 Orszaków Trzech Króli

Warszawa, Biłgoraj i Kraków, ale także niemieckie Goerlitz, Bukareszt w Rumunii, Chicago w Stanach Zjednoczonych oraz Nikołajew na Ukrainie - to tylko niektóre spośród aż 330 miejscowości w Polsce i na całym świecie, w których odbyły się dziś Orszaki Trzech Króli. Ta inicjatywa zmienia Polskę, aktywizuje wiele środowisk, tworzą się nowe więzi - mówią organizatorzy. Pieniądze zbierane podczas pochodów przeznaczone zostaną m.in. na organizację przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Od 2008 roku Orszak Trzech Króli - oddolna i lokalna inicjatywa warszawskiej szkoły Żagle - przerodził się prawdopodobnie w jedno z największych społeczno-kulturalnych wydarzeń w Polsce, z tak wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem. Nad Orszakiem w poszczególnych miejscowościach patronat obejmują lokalne władze samorządowe i kościelne.

Kolorowy Orszak i radosny, pełen kolędowego śpiewu tłum na ulicach polskich miast stał się już w wielu miejscach wydarzeniem, w którym uczestniczą dziesiątki tysięcy osób – całe rodziny, stowarzyszenia, organizacje, wspólnoty parafialne i pojedynczy ludzie.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas ewangeliczne wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Od 2011 roku, po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach na świecie.


fot.: ROMAN KOSZOWSKI /FOTO GOŚĆ
Orszak Trzech Króli w Katowicach

ŚWIĘCENIA BISKUPÓW POMOCNICZYCH ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Wspaniała uroczystość. Byłam i przeżywałam doniosłą duchową uroczystość. Miłe dla mnie jest, jak znajomi przyjaciele odnoszą sukcesy. Gratulacje i życzę nowowyświęconym Biskupom Bożej Opieki, Darów Ducha Świetego i Matczynego wsparcia.

źródło: http://katowice.gosc.pl/doc/2305836.Szczegolny-urodzinowy-dar
autor: Joanna Juroszek
Zdjęcia: Henryk Przondziono /Foto Gość

Szczególny urodzinowy dar

Uroczyście rozpoczęliśmy obchody 90-lecia diecezji katowickiej. W Trzech Króli otrzymaliśmy dwóch biskupów: Marka Szkudłę i Adama Wodarczyka, którzy od dziś razem z abp. Wiktorem Skworcem będą prowadzili Kościół Górnego Śląska do Boga. - Jesteście szczególnym, urodzinowym darem dla naszego Kościoła lokalnego i za ten dar jesteśmy papieżowi Franciszkowi ogromnie wdzięczni… - mówił im abp Skworc.

Metropolita katowicki w homilii biskupom wyznaczył filary, na których opierać będzie się ich posługa. Są one mocno związane z ich dotychczasowymi zadaniami.

- Ty, biskupie Marku: dziel nadal ze mną troskę o duchowieństwo tego Kościoła, o jego stałą formację - aby było ewangelicznym zaczynem i solą tej ziem - i troskę o osoby życia konsekrowanego. Ty, biskupie Adamie: staraj się o to, aby światło Ewangelii - przez Ruch Światło-Życie - ożywiało nasze parafialne wspólnoty; aby Domowy Kościół - gałąź tego Ruchu - usilnie zabiegał, by wszystkie rodziny były „miłością wielkie”.

Metropolita katowicki przypomniał także, że zadaniem biskupów jest m.in. wizytacja parafii, której celem jest umocnienie wiernych w wierze.

- Wspólnie będziemy troszczyć się, aby każda parafia była wspólnotą wspólnot, jak tego chciał, za Soborem Watykańskim II, bliski wam obu i nam wszystkim, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Jego ideałem był Chrystus Sługa, bo „Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono...” (Mk 10,45). Bądźcie i wy sługami zdolnymi do umywania nóg, schylania się aż do ziemi, po której dziś chodzi człowiek… - prosił.

Abp Skworc w dniu rozpoczęcia świętowania 90-lecia diecezji zwrócił także uwagę, że ten czas przygotowuje cały Kościół katowicki na wielki jubileusz 100-lecia, „czas szczególnej łaski”. - Niech ta perspektywa mobilizuje nas wszystkich do modlitwy i działania, aby światło Chrystusa zajaśniało - w nas i przez nas - nowym blaskiem! - zachęcał obecnych w archikatedrze.

Chwilę przed przyjęciem święceń biskupi nominaci modlili się leżąc krzyżem, wierni w tym czasie odmawiali litanię do Wszystkich Świętych JOANNA JUROSZEK /FOTO GOŚĆChwilę przed przyjęciem święceń biskupi nominaci modlili się leżąc krzyżem, wierni w tym czasie odmawiali litanię do Wszystkich ŚwiętychGłównym konsekratorem święceń biskupich ks. Marka Szkudły i ks. Adama Wodarczyka w katedrze Chrystusa Króla był abp Wiktor Skworc, a współkonsekratorami dwaj seniorzy: abp Damian Zimoń oraz bp Stefan Cichy, emerytowany biskup legnicki, pochodzący z archidiecezji katowickiej. W katedrze Chrystusa Króla obecni byli także inni biskupi, wśród nich abp Szczepan Wesoły, na co dzień pracujący wśród włoskiej Polonii i abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, oraz kapłani. Na Mszę przybyli także zwierzchnicy Kościołów innych wyznań.

Zawołaniem biskupim bp. Marka Szkudły są słowa: „W Tobie Panie zaufałem”, bp. Adama Wodarczyka - „Światło-Życie”.

Uroczystość Objawienia Pańskiego to także święto metropolity katowickiego, który dokładnie 17 lat temu z rąk św. Jana Pawła II w Rzymie przyjął sakrę biskupią.

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |