Rejestracja kandydatów do samorządu i posiedzienie Sejmu

Listy kandydatów Platformy do rady miejskiej i rady powiatu zarejestrowane. Wymagało to oczywiście pewnego nakładu pracy, zresztą o ile mi wiadomo wszystkie komitety do końca zmagały się z zapełnieniem list, ale ostatnie tygodnie okazały się pod tym względem bardzo owocne. Nawet nie spodziewałem się jeszcze kilka tygodni temu, że będę musiał borykać się z problemem nadmiaru kandydatów i niektórym z nich podziękować za wolę startu. Oczywiście to trudne i przykre zadanie, ale lepiej wybierać pomiędzy dobrymi i lepszymi, niż na siłę szukać chętnych do startu.
Mogę powiedzieć, że jestem dumny z list Platformy Obywatelskiej i jestem przekonany, że osiągniemy dobry wynik w wyborach!

***

Zaangażowanie w zgłaszanie list w wyborach samorządowych nie oznacza, że brak normalnych obowiązków parlamentarnych. Tego tygodniowe posiedzenie Sejmu było dla mnie bardzo pracowite. W środę na prośbę przewodniczącego prowadziłem posiedzenie sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, której jestem wiceprzewodniczącym. Był to mój debiut w tej roli. Porządek posiedzenia składał się z trzech punktów, każdy "z innej parafii" - jeden dotyczący projektu powołania komisji nadzwyczajnej, drugi wniosku o uchylenie immunitetu posła, a i trzeci to komisyjna inicjatywa ustawodawcza umożliwiająca przechodzenie Sejmu na elektroniczny, bez papierowy obieg dokumentów w przypadku interpelacji i zapytań poselskich.
Także w środę prezydium Komisji spotkało się z marszałkiem Radosławem Sikorskim. W trakcie spotkania marszałek rozmawiał z nami m.in. o potrzebie zmiany ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
Później wieczorem było jeszcze spotkanie pani wicemarszałek Elżbiety Radziszewskiej m.in. z udziałem premiera Jana Rostowskiego, na którym omawialiśmy różne scenariusze na najbliższą polityczną przyszłość.
W czwartek codzienna parlamentarna praca, m.in. skierowanie dokumentów, które przyjęła na środowym posiedzeniu komisja do dalszych prac parlamentarnych.
Na tym posiedzeniu Sejm zajmował się też dwoma projektami istotnymi dla Śląska. Odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy złożonego przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej poświęconego uznaniu Ślązaków jako grupy etnicznej i uznania gwary śląskiej jako języka regionalnego. Wszyscy uczestniczący w obradach posłowie byli pod wrażeniem klasy i merytorycznego poziomu wystąpienia dra Zbigniewa Kadłubka, który występował w imieniu wnioskodawców. To mój uniwersytecki, wydziałowy kolega - mieliśmy okazję współpracować m.in. przy organizacji konferencji śląskoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego , więc miło mi go było spotkać w tej roli. Projekt został skierowany dzisiejszą decyzją parlamentu do dalszych prac.
Także dziś zakończyliśmy błyskawicznie przeprowadzone prace nad zmianą ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw niezmiernie istotną dla polskiego górnictwa.