Wycieczka młodzieży do Warszawy i Sejmu RP

21 listopada grupa młodzieży z Tarnowskich Góra i Bytomia na moje zaproszenie wyruszyła na wycieczkę do Warszawy. Uczestnikami wyjazdu byli laureaci konkursów zorganizowanych przeze mnie wiosną i jesienią tego roku, a także reprezentanci Koła Europejskiego z I LO im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach oraz uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 51 w Bytomiu, których siedem lat temu miałem przyjemność pasować na pierwszoklasistów.

Wizyta w stolicy Polski rozpoczęła się zwiedzaniem Starego Miasta, gdzie uczestnicy pod opieką przewodnika mieli okazję zobaczyć najważniejsze zabytki, na czele z Placem Zamkowym, przy którym stoi Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta III. Grupa zobaczyła też m.in. zrekonstruowane kamienice Starego Miasta, Pomnik Syrenki i zespół murów miejskich z Barbakanem. Młodzież miała także czas wolny aby zakupić pamiątki. Następnie grupa udała się do gmachu parlamentu, gdzie po obiedzie rozpoczęło się zwiedzanie Sejmu z pracownikiem Wszechnicy Sejmowej. Na początku przedstawiono grupie makietę wszystkich zabudowań sejmowych oraz krótką historię polskiego Parlamentu. Dotąd większość zwiedzających sejmowy gmach widziała jedynie na ekranach telewizorów. Teraz grupa na własne oczy zobaczyła m.in. hall główny, gdzie znajdują się tablice upamiętniających posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz gablota z laskami marszałkowskimi, następnie Salę Kolumnową, Korytarz Marszałkowski, a finalnie Galerię Sali Posiedzeń Sejmu. Ja w międzyczasie brałem udział w posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, a po zakończeniu jej prac, udało mi się dołączyć do grupy. Na sejmowej galerii opowiedziałem młodzieży o pracy w Sejmie oraz udzieliłem odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez uczestników.

Mam nadzieję, że wycieczka podobała się wszystkim i dobrze będą wspominać wizytę w Sejmie RP i stolicy Polski. Dziękuję młodzieży i opiekunom za udział.