Epidemia w kopalniach

97% górników, u których wykryto koronawirusa przechodzi go bezobjawowo. Oczywiście pod ziemią pracują raczej w miarę młodzi, zdrowi i sprawni mężczyźni, ale trudno założyć, aby odporność górników z Rybnika, aż tak różniła się od reszty populacji świata.
Pewnie, gdyby zrobić tak liczne badania w innych zwartych grupach w jakiejkolwiek części Polski, czy świata, liczba zarażonych okazałaby się równie duża...


Trudne słowo BOJKOT...

A więc nie odbyły się przedwczoraj wybory, choć nikt ich nie odwołał...

Nieuczciwe wybory nie odbyły się dzięki:
1. Postawie samorządowców, którzy nie udostępnili danych mieszkańców (szacunek! )
2. Twardej postawie Koalicji Obywatelskiej i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która to postawa doprowadziła do...
3. Wyłamania się Gowina i grupy posłów Porozumienia (też trzeba ich postawę dostrzec i docenić)
4. Ministrowi Sasinowi, który schrzanił proces legislacyjny - najpierw zabrał kompetencje PKW, a potem przedstawił niechlujną ustawę o pocztowyborach, której nie szło obronić (też mu to warto zapamiętać :) :) )
*
W epidemię weszliśmy z sytuacją, gdy wyniki Andrzeja Dudy zbliżały się do 40, a nie 50%, poparcie Małgorzaty Kidawie-Błońskiej po świetnej konwencji i serii doskonale przyjmowanych spotkań w całym kraju przekraczało 20% i rosło. Pozostali kandydaci walczyli również dzielnie, choć stratę mieli wyraźną.
Kiedy w marcu zaczęła narastać liczba zachorowań powszechnie uważano, że najlepszym rozwiązaniem jest wycofanie się wszystkich kandydatów z wyborów. Gdyby pozostał tylko Andrzej Duda wybory musiałyby być rozpisane od nowa.
Najpierw pojawiło się jednak kilku kandydatów egzotycznych, którzy nie zamierzali wycofać się ze startu (niektórzy byli zapewne wspierani przez PiS w zbieraniu podpisów). Natomiast smutnym zaskoczeniem było to, że szybko z wezwań do bojkotu wycofali się także poważni kandydaci...
Jedyną kandydatką, która wyraźnie powiedziała, że wybory w terminie majowym nie mogą się odbyć, była Małgorzata Kidawa-Błońska. Pozostali kandydaci, zwłaszcza Kosiniak-Kamysz, Biedroń, czy Hołownia dostrzegli w tym swoją szansę; szansę, która utworzyła im się po rezygnacji kandydatki zajmującej we wszystkich sondażach drugie miejsce.
*
Być może decyzja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej nie była precyzyjnie zakomunikowana... Wielu (choć może to dziwić) uznało, że wezwanie do BOJKOTU wyborów w maju, oznacza wycofanie się z wyborów. Niestety inni kandydaci, wydawało się, że partnerzy z opozycji, robili wiele by takie mylne wrażenie podtrzymać i zyskać dla siebie jak najwięcej z politycznego kapitału Kidawy i Platformy.
Nigdy nie traktowałem zbyt poważnie Roberta Biedronia (zresztą mam wrażenie, że wielu tych którzy byli rok temu jego zwolennikami, dziś uważa podobnie), ale gdy ujrzałem go jak w środę (kiedy już nawet dziecko wiedziało, że konsekwentna postawa Koalicji Obywatelskiej i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej odniesie sukces i wyborów nie będzie 10 maja), nawoływał wyborców Koalicji, aby głosowali na niego.... Innego słowa niż żenada nie potrafiłem znaleźć.
Hołownię dla odmiany zawsze bardzo ceniłem, podzielam zresztą jego centroprawicowe poglądy. O „cenieniu” pana Szymona mogę już jednak mówić tylko w czasie przeszłym. Nie wiem, czy bardziej zasmuciła mnie jego postawa intelektualna, czy moralna. Najpierw przedstawił absurdalny plan: wygrać wybory, zmienić ordynację, złożyć urząd i wygrać jeszcze raz (chyba wie, że do zmiany prawa potrzeba większości w Sejmie? ). Podobnie jak Biedroń jeszcze w środę wieczorem (!!! ) nawoływał do udziału w wyborach, jakby nie wiedział, że w ten sposób nawołuje do uwiarygodnienia „pocztoprzekrętu”...
A później, nawet już po odwołaniu wyborów, atakował Kidawę i Koalicję Obywatelską nieraz ostrzej niż publiczna telewizja...
*
Sytuacja jest mocno paradoksalna - niezłomna postawa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej okazała się skuteczna, ale odbiła się na jej notowaniach (choć nie można poważnie odnosić się do wyników poparcia liczonych jedynie wśród osób deklarujących chęć udziału w wyborach, gdy większość odrzucała wybory w maju).

Pamiętajmy, że przeciwnik w tych wyborach jest jeden. To, że reprezentanci innych partii opozycyjnych w ostatnich dniach próbowali jedynie uszczknąć coś z elektoratu Małgorzaty Kidawy- Błońskiej i Koalicji, było kiepskie i żenujące. Może niech skupią się na tym, aby jak najwięcej urwać Andrzejowi Dudzie, aby ten kandydat, który wejdzie do drugiej tury wygrał z nim wybory. Bo wygrana jest realna!Presja ma sens

Sejm w czasie pandemii wprowadził możliwość głosowania zdalnego, ale w tym tygodniu decydowały się na tyle ważne sprawy, że nie można było ryzykować tego, że zerwie się połączenie w tablecie.
Wyborów 10 maja nie będzie. O tym, że nie może ich być mówili wyraźnie tylko Koalicja Obywatelska i Małgorzata Kidawa-Błońska. Pozostali kandydaci przebierali nogami i gotowali się do startu... Byli gotowi uwiarygadniać pocztogłosowanie... Cóż...
Pozdrawiam z Wiejskiej i zbieram się do domu.
Pic, czyli tzw. tarcza antykryzysowa

Dziś podczas posiedzenia Sejmu pierwsze czytanie trzeciej wersji rzekomej Tarczy Antykryzysowej. Jak w poprzednich przypadkach niewiele w niej zapisów rzeczywiście broniących przed skutkami kryzysu. Jeśli już można je znaleźć pośród 200 str. nowego prawa, są to zwykle rzeczy, które zgłaszaliśmy przy poprzednim projekcie, ale PiS je odrzucał...
Nadal nie ma ani słowa o testach dla medyków, o pracownikach transgranicznych, o uwolnieniu pięniędzy z podzielonej płatności VAT-u...
Są za to inne „kwiatki” - wyrzucenie Senatu z procesu wyboru prezesa Urzędu Komunikcji Elektronicznej, przedłużenie kadencji nominantów Ziobry w Krajowej Radzie Prokuratorskiej, czy danie Ministerstwu Sprawiedliwości dostępu do danych osób korzystających z darmowej pomocy prawnej (a także do informacji w jakiej sprawie korzystają z pomocy)...
Co to ma wspólnego z walką z epidemią i jej gospodarczymi skutkami...?


Rząd żąda od samorządów łamania prawa

Wojewodowie piszą do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z żądaniem wydania spisu wyborców. Poczta Polska zwraca się do nich o wydanie urn do głosowania.
BEZ JAKIEJKOLWIEK PODSTAWY PRAWNEJ!

Projekt zakładający przeprowadzenie wyborów przez ministra Sasina i Pocztę Polską (sam w sobie absurdalny i niekonstytucyjny) został przyjęty przez Sejm, ale Senat zajmie się nim dopiero w maju. Na ten moment wiele wskazuje na to, że 50/50 wynosi prawdopodobieństw, że senackie poprawki uchylające ten pomysły zostaną podtrzymane przez Sejm. Na dziś nie ma żadnych przepisów umożliwiających przekazywanie przez gminy komukolwiek spisu wyborców.

Przyznam, że nie zazdroszczę sytuacji wójtom, burmistrzom i prezydentom miast, ale w każdej pracy bywają trudne decyzje. Ta nie jest aż tak trudna - każdy samorządowiec, który wyda dane wyborców popełni poważne przestępstwo. Wszyscy słyszeliśmy o ochronie danych osobowych i regulujących je przepisach.
Ministrowie i wojewodowie na pewno poniosą (myślę, że w nie tak odległej perspektywie czasowej) odpowiedzialność za swoje obecne działania.

Każdy samorządowiec, który postąpi wbrew prawu, też będzie musiał za to odpowiedzieć.
Każdy, który zachowa się zgodnie z prawem, zyska zapewne szacunek mieszkańców.


Wyjątkowy stan „niewyjątkowy”...

Nie wszystkie przepisy prawa są głupie, niektóre przygotowują kraj na nieprzewidziane sytuacje. Takimi przepisami są właśnie te dotyczące stanu wyjątkowego.
Nie ma wątpliwości, że nie jest on obecnie wprowadzany z przyczyn czystko politycznych. Raz, aby za wszelką ceną dążyć do przeprowadzeniem wyborów prezydenckich 10 maja. Dwa, aby nie daj Boże nie przedłużyć nawet o jeden dzień kadencji Prezes Sądu Najwyższego, pani prof. Gersdorf, która wygasa 30 kwietnia (jednak stan wyjątkowy zawiesza upływ kadencji także Prezesa Sądu Najwyższego).
Nie jest prawdziwe tłumaczenie Jarosława Gowina, że odszkodowania w wyniku wprowadzania stanu wyjątkowego doprowadziłyby państwo do bankructwa (oczywiście prawdą jest zapewne to, że państwa ma rezerwy finansowe góra na trzy miesiące).
Natomiast ryzyko odszkodowań bez ogłoszenia stanu wyjątkowego może być nawet większe! Stan wyjątkowy to przepisy przewidujące, w sytuacji konieczności, wybór większego dobra kosztem mniejszego, ograniczające możliwość pełnego ubiegania się o odszkodowania.
Wprowadzane obecnie rozporządzeniem Ministra Zdrowia zakazy są, mówiąc oględnie, bardzo wątpliwe prawnie. Wydaje mi się, że czeka nas wiele procesów ze strony przedsiębiorców, którym zabroniono prowadzenia działalności gospodarczej - z takich branż jak kulturalna, turystyczna, gastronomiczna... Osobom, które w wyniku zakazów ministra zdrowia (powtórzmy wprowadzonych w wątpliwym trybie) nagle przychody spadły do zera.
Chyba także osoby, którzy za indywidualną jazdę na rowerze, czy spacery po lesie (co jest szczególnie idiotyczne!) dostają mandaty po 15 tys. zł miałyby spore szanse odwołując się od nich do sądu i wskazując na wadliwość prawną wprowadzonych zakazów.
Żeby była jasność - bardzo zachęcam do pozostawania w domach i niewychodzenia bez potrzeb. Akurat wprowadzenie „narodowej kwarantanny” to JEDYNA dobra decyzja podjętą przez rządzących w ramach walki z epidemią, ale zostało to pojęte zwyczajnie z naruszeniem prawa.
Zgodnie z Konstytucją rząd powinien zwrócić się do Prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego. Zakazy wprowadzone przez Ministra Zdrowia, słuszne w idei, lecz wprowadzone niezgodnie z przepisami, świadczą o tym jak działa to państwo i mogą być nieskuteczne, bo za chwilę ludzie zorientują się, że mogą je ignorować i przestaną ich przestrzegać, nie będą przyjmować mandatów. Przedsiębiorcy prawdopodobnie będą wygrywać procesy i uzyskiwać od państwa odszkodowania, znacznie wyższe, niż gdyby został wprowadzony stan wyjątkowy.
Ale, jak napisałem na początku, przecież stan wyjątkowy nie jest wprowadzany z koniunkturalnych przyczyn politycznych...


Pogody ducha, zdrowia i radości Zmartwychwstani
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |