Tydzień powyborczy
31 maj 2014, 23:48Mimo męczącej kampanii profesor tryskał energią, nawet żartował, że brakuje mu dni wypełnionych intensywnie od 6 rano do 23. Zresztą wcale tak bardzo nie zwolnił tempa po wyborach - na przyjęcie przyjechał prosto ze spotkania w chorzowskim liceum, które kiedyś ukończył. Młodych ludzi, którzy w szkolnych wyborach w 57% procentach zagłosowali na Korwina-Mikke, całkiem poważnie poprosił, aby przedstawili mu swoje argumenty za takim wyborem, a wtedy być może uzna je za słuszne. To niezbędna postawa dla nas wszystkich obecnych w życiu publicznym - słuchać i rozmawiać z tymi, którzy z jakichś przyczyn wybrali Nową Prawicę.
***
Dziś wernisaż prof. Wernera Lubosa w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl. (jak trafnie zauważył podczas otwarcia dyrektor placówki, artysty, którego teoretycznie znamy w Tarnowskich Górach doskonale, ale wystawa pokazuje, że niekoniecznie).
Później w Kaletach jubileusz 20-lecie Chóru "Sonata".
***
A wieczorem megatrudne zadanie. Razem z moim tatą składaliśmy (w konspiracji przed moimi dziećmi) trampolinę, którą kupiliśmy im na Dzień Dziecka. W instrukcji było napisane, że niezbędnych do tego jest "dwóch silnych mężczyzn" i ... okazało się, że tak jest, a poza tym potrzeba jeszcze trochę sprytu.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Po wyborach. Plus dobre wieści z urzędu marszałkowskiego
28 maj 2014, 16:54Oficjalne wyniki ogłoszone, emocje opadły. Trochę zmęczenia
jeszcze pozostało, bo przecież nie tylko kandydaci, ale wszyscy
politycy byli jakoś zaangażowani w kampanię wyborczą. Oczywiście
cieszę się niezmiernie z siódmego z rzędu zwycięstwa
Platformy Obywatelskiej, szczególnie, że zostało ono
odniesione w najtrudniejszych dotychczasowych, ale też tych które
chyba nas czekają, wyborach. Wybory pokazały, że Platforma
posiada swój twardy elektorat, który potrafi zapewnić jej
zwycięstwo. Na pewno musimy poprawić komunikację z wyborcami,
ale przede wszystkim zachować spokój i konsekwentnie realizować
politykę, która przyczynia się do już widocznego ożywienia
gospodarczego. Jestem pewien, że w następnych wyborach będzie
tylko lepiej.
Wybory pokazały też parę spraw w skali naszego miasta,
odpowiedziały na parę pytań. Myślę, że już lada dzień
troszkę bardziej konkretnie będziemy mogli mówić o tym, co
czeka nas w Tarnowskich Górach jesienią.
***
A poza tym po wyborach życie i praca toczą się normalnie. Dziś od radnych wojewódzkich Agnieszki Luty i Gustawa Jochlika otrzymałem bardzo dobre wieści dla Tarnowskich Gór. Oficjalnych wyników jeszcze nie ma, ale lada dzień będą, więc chyba można napisać, że Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej może spodziewać się niemałej dotacji na planowaną inwestycję. Jeszcze lepszej wiadomości powinny spodziewać się Tarnowskie Góry.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Pierwszy komentarz powyborczy (klęska PiS-u)
25 maj 2014, 22:00Na chwilę obecną wygląda na to, że po raz kolejny możemy się cieszyć z wygranej Platformy Obywatelskiej! A więc także, jestem o tym głęboko przekonany, ze zwycięstwa Polski!
Co prawda nasz główny rywal PiS ma zbliżony wynik, ale nie zawaham się stwierdzić, że to dla tej partii klęska. Jeżeli nie wygrali dziś (i to jeszcze biorąc pod uwagę ich brak zdolności koalicyjnej powinna to być wygrana wyraźna), to już nie wygrają. Dziś sprzyjało im wiele, np. niska frekwencja, czy też naturalne zmęczenie rządzącymi. W wyborach parlamentarnych za półtora roku, przy normalnej frekwencji, gdy bez wątpienia będą już widoczne efekty ożywienia gospodarczego, przewaga Platformy z pewnością będzie większa.
PS.
Gratuluję dobrego, na razie nieoficjalnego, wyniku naszemu koalicjantowi PSL-owi.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Zapraszam na wybory (cz. 4)
23 maj 2014, 00:03Nasi główni przeciwnicy chcą Unię osłabić, albo wręcz zniszczyć. Naszym zadaniem jest ich powstrzymanie. Zatrzymajmy w niedzielę tych szkodników!
Platforma Obywatelska udowodniła swoją europejską skuteczność. Premier Donald Tusk wynegocjował dla Polski ponad 300 miliardów złotych z UE, a dziś twardo zabiega o stworzenie Unii Energetycznej - najlepszej odpowiedzi na dramatyczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą.
Właśnie wydarzenia na Ukrainie sprawiają, że warto się zastanowić, kogo bardziej wolałby widzieć Putin jako przedstawiciela Polski - Annę Fotygę, czy Radosława Sikorskiego?
I w tym samym kontekście słów parę do potencjalnych wyborców Janusza Korwina-Mikke. Czy jeżeli ktoś mówi, że chce wszystko rozwalić w drobny mak, zniszczyć i skompromitować Unię Europejską - jaka by ona ze swoimi wadami nie była - nie przedstawiając co chce zbudować w zamian, czy wprost nie gra dla Kremla?
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Zapraszam na wybory (cz. 3)
22 maj 2014, 22:48Warto pamiętać, że tylko dwie partie mogą odgrywać istotną rolę w PE - wiele wskazuje, że PO będzie drugą siłą wewnątrz frakcji chadeckiej, która zapewne w skali całej Europy te wybory wygra. Silną frakcją będą też socjaliści, ale głos na nich (a więc na SLD) to głos na ugrupowanie sprzeciwiające się wydobywaniu gazu łupkowego.
PiS na własne życzenie zrzesza się w marginalnych ugrupowaniach.
Racjonalną postawą będzie głos oddany na PO - to głos na bezpieczeństwo i rozsądek.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Zapraszam na wybory (cz. 2)
21 maj 2014, 12:07Przede wszystkim to wyraz uznania dla proeuropejskiego nastawienia Polaków i docenienie świetnych efektów wydatkowania środków europejskich - zarówno przez ministerstwa, ale również samorządy i przedsiębiorców. Taki sukces nie byłby jednak możliwy bez silnej pozycji pozycji polskiego rządu na arenie europejskiej i świetnie prowadzonych negocjacji.
Należy zwrócić uwagę także na jeden fakt - projekt budżetu UE na lata 2014-2020 został przedstawiony w drugiej połowie 2011. Przygotował go i przedstawił komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, a negocjacje na jego temat rozpoczął kierujący wówczas pracami Rady UE polski premier Donald Tusk (Polska sprawowała wówczas półroczną Prezydencję w Radzie UE, a więc polski premier był wówczas również swego rodzaju "szefem" UE).
Wiadomo, że panowie Tusk i Lewandowski znają się i przyjaźnią od wielu lat. Nie jest też tajemnicą, że taki manewr (jeden z nich przygotowuje projekt budżetu, drugi kieruje pracami nad nim) obmyślili znacznie wcześniej i dlatego Polska usilnie (i skutecznie) zabiegała o to, by Polak właśnie odpowiadał za europejski budżet. Manewr został przeprowadzony na tyle sprawnie, że wiele krajów, zwłaszcza tzw. "starej Europy", mówiąc kolokwialnie, "skapło się" ze znacznym opóźnieniem.
Taka sprawność w zabieganiu o polskie interesy jest chyba najlepszym argumentem do głosowania w niedzielę na Platformę Obywatelską.
PS.
O tym, o jakiego Komisarza zabiegać będzie Polska, pozwolę sobie napisać jutro.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Zapraszam na wybory (cz. 1)
20 maj 2014, 11:09Zachęcam więc oczywiście zarówno do udziału w wyborach, jak i do głosowania na kandydatów Platformy Obywatelskiej. Można wymienić niemało przykładów dobrych dla Polski efektów działań PO, ale dziś wskażę tylko jeden europejski - najważniejsza europejska zapowiedź złożona kilka lat temu przez premiera Donalda Tuska została zrealizowana. Polska otrzyma w obecnej perspektywie finansowej więcej środków niż w poprzednich siedmiu latach i to w sytuacji, gdy ogólny budżet Unii Europejskiej jest mniejszy! To prawdziwe mistrzostwo świata w polityce. O tym jak udało się to osiągnąć, postaram się napisać jutro.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---