O deszczu

Nieczęsto powtarzam na tym blogu to, co piszę na www.tglogowski.blog.onet.pl, ale tym razem tak zrobię, bo do ostatniego wpisu zainspirowało mnie zdarzenie tarnogórskie.

******

Przestało już padać (przynajmniej u mnie) i wydaje się, że rzeczywiście większa powódź nam nie grozi. Opozycja grzmi, że premier Tusk straszył powodzią i przy okazji robił sobie i Platformie kampanię. Ale czyż nie należałoby oczekiwać od szefa rządu, aby w sytuacji zagrożenia zdecydowanie zmobilizował wszystkie służby i nadzorował sytuację? Zresztą jak się obserwuje działania straży pożarnej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz innych służb widać profesjonalizm – przygotowywane zawczasu matematyczne modele pokazujące jak rozlewać się będzie woda, prewencyjne podnoszenie wałów, tam gdzie jest to niezbędne, dobra komunikacja.
*
I taka humorystyczna sytuacja, którą usłyszałem od żony. Była ona dziś na zakupach na hali targowej w naszym mieście. W trzech boksach usłyszała, jak klienci mówią „Deszcz leje, a rząd nic nie robi”. Pośmialiśmy się z tego przy obiedzie, ale tak całkiem śmieszne to nie jest (założyliśmy, że osoby tak mówiące nie znały mojej żony i nie miał to być w założeniu dowcip). Aktywność służb państwa w przygotowaniu do opadów i w ich czasie jest oczywista, wg opozycji nawet nadmierna. A tu ludzie mówią: „leje, a rząd nic nie robi”. Można by poprzestać na stwierdzeniu, że wszędzie trafiają się ludzie bystrzy inaczej, nawet w naszym pięknym mieście. Ale to głębszy problem – mieszkańcom krajów rozwiniętych wydaje się po prostu, że na wszystko można mieć wpływ, także na pogodę. Skoro w sekundę można znaleźć każdą informację w sieci, zatrzymać i cofnąć telewizję na żywo itp. itd., to również deszcze powinno się udać zatrzymać jednym przyciskiem. A tu nagle okazuje się, że tak się nie da. Cóż za niespodzianka…

(tglogowski.blog.onet.pl 17.05.2014)


Weekend rodzinny

W sobotę byłem z córkami w Domu Muzyki i Tańca na koncercie inaugurującym Metropolitarne Święto Rodziny. Nawet dzielnie przebrnęły przez trwające trochę czasu otwarcie i sporą część bardzo fajnego koncertu rodziny Pospieszalskich. W drodze powrotnej moje małe łobuzy wypatrzyły festyn (przy OSP Górniki, świętującej 90-lecie). Tak już mają, że jak zobaczą zamek dmuchany, nie ma siły, żeby tam nie poszły. Kategorycznie więc nakazały mi zawrócić, czemu nie potrafiłem odmówić. Po przejściu przez zamki, trampoliny i inne atrakcje dla dzieci poszliśmy się przywitać z gospodarzami festynu. I załapaliśmy się na jeszcze jedną atrakcję – wjazd do góry 35 metrową drabiną.

***

Niedzielę zdominował roczek Stasia.
Wieczorem udało nam się jeszcze pojechać do Radzionkowa na parafialny festyn "Ciderfest", na którym od lat przekazuję nagrody na loterię. Młodsza córka losowała numerki, a ja miałem przyjemność wręczać nagrody.
Bez tytułu :-)

W tym i przyszłym tygodniu nie ma posiedzenia Sejmu, nie oznacza to jednak braku zajęć, zarówno w Tarnowskich Górach, jak i w Warszawie (dziś np. byłem na posiedzeniu Komisji ds. Unii Europejskiej). Brak obrad plenarnych to także większa szansa na umówienie się na dłuższą, spokojną rozmowę z osobami na co dzień bardzo zajętymi. Niedawno np. pojechałem na spotkanie z wiceministrem środowiska Stanisławem Gawłowskim, z którym już parę pożytecznych rzeczy dla Tarnowskich Gór zrobiliśmy. Rozmawialiśmy głównie o Zakładach Chemicznych (wydaje mi się, że znaleźliśmy pomysł na rozwiązanie problemu usunięcia odpadów także z terenów należących do właścicieli prywatnych, bez konieczności zmian ustawowych). Kolega minister zaskoczył mnie ponadt tym, że pamiętał, iż podczas jego wizyty w Tarnowskich Górach przed laty drugim temat rozmów był oczyszczalnia ścieków i kanalizacja w naszym mieście, wypytał więc szczegółowo o tę inwestycję.Dzień pod znakiem konkursów edukacyjnych

Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem wręczania nagród w konkursach edukacyjnych. Z samego rana w moim biurze poselskim gościłem laureatkę konkursu plastycznego „Moja Polska w 2050” – uczennicę III klasy Szkoły Podstawowej nr 5, której oryginalna praca plastyczna - przedstawiająca wyobrażenia o poszczególnych etapach jej życia od współczesności, aż do roku 2050 – postanowiłem wyróżnić spośród niemal 150, jakie trafiły do mojego biura i przekazać (wraz z dwudziestoma innymi) do drugiego, ogólnopolskiego etapu konkursu, który rozstrzygnie się w parlamencie. Poza dyplomem oraz nagrodą książkową, wysyłam Julię wraz z mamą do Warszawy, gdzie w najbliższy piątek w Sali Kolumnowej Sejmu nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie konkursu.
Później w przedszkolu „Bajkowe Wzgórze” wręczałem wyróżnienia przedszkolakom biorącym udział w tym samym konkursie. Wysiłek i zaangażowanie maluchów nie mógł nie zostać doceniony.
Natomiast popołudniu w Starostwie Powiatowym podczas uroczystej gali podsumowującej Forum Edukacyjne wręczałem nagrody laureatom Konkursu Ekologicznego organizowanego przez Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, którego to organizację już po raz drugi miałem okazję wspomóc. Wszystkim laureatom (oraz nauczycielom, którzy młodzież przygotowywali) serdecznie gratuluję i bardzo się cieszę, że młodzi ludzie rozumieją fakt, że warto się uczyć, a w nauce wychodzić poza wymagane minima. Z własnej perspektywy, osoby już chyba w średnim wieku ( ? ) wiem, że wszystko co osiągamy w życiu, wynika z wiedzy i doświadczeń, których nabraliśmy w szkole i na studiach.
Linki wyborcze

Minęły Święta i Majówki, do wyborów do Parlamentu Europejskiego pozostały dwa tygodnie, wchodzimy więc w czas właściwej kampanii wyborczej. Pewnie większość z nas uważa, że najlepszym kandydatem jest prof. Jerzy Buzek i da temu wyraz 25 maja, ale zróbmy to już teraz, przy okazji robiąc psikusa kandydatom nadaktywnym w Internecie:

http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscyt/289,slaskie-kto-najlepszym-kandydatem-do-europarlamentu-plebiscyt-glosuj,id,t.html?cookie=1


Przy okazji polecam najlepsze filmiki wyborcze, jakie obejrzałem:

http://www.czlowiekeuropy.pl

http://www.jaroslawwalesa.pl/aktualnosci/617/krzysztof-skiba-jaki-walesa-
Posiedzenie Sejmu zdominowane przez tematykę międzynarodową

W tym tygodniu odbywa się ostatnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego posiedzenie Sejmu RP. Z tego powodu zapewne wczoraj i dziś w ogóle nie widać osób z małych klubów - pewnie walcząc o polityczne życie ostro pracują w terenie, ale można przypuszczać, że na jutrzejszych głosowaniach kandydaci do Parlamentu Europejskiego, będą chcieli zabłysnąć przed kamerami.
W tym tygodniu do Warszawy jechałem już wcześnie rano we wtorek, akurat w dniu pierwszych urodzin mojego synka (ale zdążyłem dać mu rano buziaka). Przez dwa dni przebywali w Warszawie chorwaccy posłowie, którym musiałem towarzyszyć: przywitać na lotnisku, uczestniczyć w spotkaniach w Sejmie itp. Chorwacja Polakom kojarzy się oczywiście ze słońcem i pięknym morzem, ale warto podkreślić jak ważny to dla nas partner zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń politycznych. To kraj, który na Bałkanach ma takie samo spojrzenie na geopolitykę jak my, te same odczucia i oceny działań Rosji, a przede wszystkim zdecydowanie popiera i czynnie uczestniczy w tym co polski premier intensywnie (wydaje się, że z sukcesami) realizuje ostatnio na forum europejskim - czyli stworzenia bezpiecznego i niezależnego od Rosji systemu energetycznego. Na chorwackiej wyspie Krk budowany jest terminal gazowy podobny jak w Świnoujściu. Zaawansowane są koncepcje i prace związane z utworzeniem na trasie Świnoujście - Rijeka korytarza przesyłowo- transportowego zarówno energetycznego, paliwowego jak i związanego z wszelkim innym transportem. Realizacja tego ambitnego i ważnego projektu bardzo, bardzo przybliży Europę do celu, którym jest uniezależnienie od surowców energetycznych z Rosji.
Ponadto wczoraj na zaproszenie Wicemarszałka Sejmu Cezarego Grabarczyka uczestniczyłem również w spotkaniu z Ministrem Spraw Zagranicznych Albanii. Wydaje się, że pozytywnym aspektem sytuacji na Ukrainie może być zmiana podejścia wielu krajów europejskich np. do kwestii dalszego rozszerzania Unii Europejskiej. Albania jest obecnie w bardzo ważnym momencie swojej akcesji europejskiej, w czerwcu powinno się rozstrzygnąć, czy otrzyma status kandydata. Polska oczywiście wspiera te ambicje i starania i wydaje się, że poprawia się w Europie klimat dla tych wysiłków, a m.in. o te kwestie będę za parę chwil pytał posiedzeniu Sejmu Ministra Spraw Zagranicznych, który składa dziś informację o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2014 roku.O wyborach do Parlamentu Europejskiego

Wczoraj i dziś odbywa się posiedzenie Sejmu, nie mogłem więc uczestniczyć w wizytach prof. Jerzego Buzka w Miasteczku Śl., Nakle Śl. i Tarnowskich Górach. Potraktuję jednak te spotkania, jako okazję do napisania paru słów o wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Wyborów dawno nie było, więc myślę, że nie sprawdzą się pesymistyczne prognozy o niskiej frekwencji.
Parlament Europejski niby jest daleko, ale zwłaszcza ostatnie wydarzenia pokazują, jak ważne jest to, na kogo oddamy głos w tych wyborach.
Poparcie np. SLD to przecież wsparcie frakcji socjalistów, która w PE robi wszystko, aby uniemożliwić w Europie wydobycie gazu łupkowego. Co sądzę o głosowaniu na PiS pewnie można się domyślać, wspomnę więc tylko o tym, że europosłowie jako nieliczni uwiarygadniali w PE premiera Wielkiej Brytanii Camerona, który szansę na zahamowanie utraty popularności widzi w głupich atakach na pracujących w Anglii Polaków.
Polsce potrzebni są tacy reprezentanci w Europie, którzy nie obrażają się i potrafią rozmawiać z innymi, a jednocześnie twardo zabiegają o polskie interesy. Bardzo się cieszę, że śląska lista Platformy Obywatelskiej jest tak dobra i wyrównana.
Do 25 maja zarówno prof. Jerzy Buzek, jak i pozostali kandydaci PO niejednokrotnie odwiedzą miejscowości powiatu tarnogórskiego, zapraszam więc na spotkania z nimi.


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |