Władze krajowe PO

Wczoraj powrót z Warszawy dopiero późnym wieczorem. Troszkę więcej o zjeździe krajowym Platformy Obywatelskiej pisałem na www.tglogowski.blog.onet.pl. Tutaj przypomnę tylko bardzo trafną informatyczną metaforę, przytoczoną przez premiera Donalda Tuska: "kiedy Platforma myśli jak Polska może wejść na kolejny level, PiS uważa, że potrzebny jest reset".
No i wspomnę, że zostałem wybrany członkiem Krajowej Komisji Rewizyjnej PO. Będzie trochę więcej obowiązków i to dość odpowiedzialnych, bo finanse partii politycznych obserwowane są z uwagą, a kontrola wydatkowania środków to przecież główne zadanie Komisji Rewizyjnej.
***
Musiałem też w sobotę ćwiczyć umięjętność przebywania jednocześnie w dwóch miejscach - na konwencji PO i w ambasadzie Chorwacji. Jakoś się udało i w ambasadzie zamieniłem kilka zdań z prezydentem Chorwacji Ivo Josipovicem, a także miałem okazję poznać nową panią ambasador.
***
Dziś poza sumą odpustową w Lasowicach czas spędzony w domu. Żona już wcześniej zapowiedziała mi, że skoro nie było mnie cztery dni, dziś jedzie do kina. Zostałem więc z całą trójką małych rozbójników. Jakoś sobie poradziłem.


Intensywny tydzień

Ależ nieoczekiwane zdarzenie - kiedy w piątek rano rozmawialiśmy z panią minister Elżbietą Bieńkowską nt. kolei, m.in. tarnogórskiej, nikt nie mógł przypuszczać, że za kilka godzin rozpocznie się ciąg wydarzeń, który doprowadzi do tego, że pani minister (wkrótce już pani wicepremier) będzie odpowiadać za kolej. Dobrze, że udało się nam to spotkanie zorganizować, bo teraz kalendarz Elżbiety Bieńkowskiej będzie jeszcze bardziej wypełniony.
W ogóle z sympatią obserwuję, jak media są wypełnione zachwytami na nową panią wicepremier, czy też czytam wywiady z nią - pełne dystansu do swojej osoby i humoru. Np. stwierdzenie, że "z ludźmi głupimi nie rozmawiam". Cieszę się więc, że czasem mam okazję z Elżbietą Bieńkowską pogadać :) Zarówno w Sejmie, jak i czasem na jakimś koncercie, gdyż jest ona miłośniczką muzyki.
***
Ponadto w tym tygodniu dwie ważne informacje europejskie - jedna zła (prorosyjski wybór Ukrainy) i druga rewelacyjna - ostateczne zatwierdzenie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Zakończone wielki sukcesem Polski, która pomimo zmniejszenia całego budżetu Unii, dostanie w kolejnej siedmiolatce większe środki niż obecnie!
O planach wydatkowania tych środków rozmawialiśmy w tym tygodniu na posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020.
Ponadto na tym posiedzeniu Sejmu m.in. spotkanie z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, uczestnikami warszawskiego szczytu klimatycznego i przyjęcie przez Sejm bardzo oczekiwanej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
***
W tym tygodniu w Warszawie do soboty - jutro weznę udział w krajowym Zjeździe Platformy Obywatelskiej, a także w spotkaniu z Prezydentem Chorwacji Ivo Josipoviciem, który gości w Polsce.


Z minister Bieńkowską o tarnogórskiej kolei

Dzisiejszy dzień rozpocząłem od roboczego śniadania z udziałem minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, która przyjechała do Tarnowskich Gór (na zaproszenie moje, starosty Lucyny Ekkert i radnego Jarosława Ślepaczuka) aby spotkać się z kolejarzami Śląskiego Zakładu PKP Cargo z siedzibą w Tarnowskich Górach. Tematem przewodnim spotkania była rola tarnogórskiego węzła kolejowego w krajowym systemie transportowym, także w kontekście planowanej w najbliższym czasie restrukturyzacji PKP Cargo.
W czasie rozmowy wszyscy byliśmy zaskoczeni znajomością tematu oraz fachowych „kolejowych” terminów, jaką prezentowała pani minister. Widząc naszą konsternacją, wyjaśniła, że jest (wraz ze swym bratem) pierwszym "nie-kolejarskim" pokoleniem w swojej rodzinie, a jej przodkowie związani byli z koleją praktycznie od jej początków na ziemiach polskich.
To była dobra i bardzo konkretna rozmowa, która z pewnością będzie procentować.

***

Później także inne kolejarskie wydarzenie - poświęcenie sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów, dokonane podczas mszy polowej na terenie dawnej parowozowni przy kapliczce św. Katarzyny. Ta industrialna przestrzeń, zajmowana teraz przez spółki PKP Cargo i Cargo Wag bardzo mi się podoba i zawsze fascynuje, gdy co jakiś czas tam zaglądam. A dzieje się to nierzadko, bo przecież w "mieście kolejarzy" nie sposób uniknąć kolejarskiej tematyki w pracy posła.

***

Wieczorem "próba dźwięku" w kinie TCK - film bazujący na koncercie grupy Metallica. Dźwięk okazał się dobry, ale surrealistyczna fabuła wpleciona w koncert słabiutka, a koncert też mnie zawiódł. No bo co to za koncert Metallici bez utworu "Seek and destroy" ?
Po Święcie Niepodległości...

Nie ma co ukrywać, trudno dojść do siebie, po tym co działo się wczoraj w Warszawie. Parę zdań refleksji napiszę na blogu na Onecie, a tu o świętowaniu tego dnia w Tarnowskich Górach i okolicy.
Jak zwykle spotkaliśmy się na mszy w intencji ojczyzny w kościele pw. Piotra i Pawła, a po niej składaliśmu wieńce pod tablicami na murze tej świątyni. W swoim wystąpieniu mówiłem o tym, że świętując Dzień Niepodległości powinniśmy nie tylko w nostalgicznym nastroju wspominać tych, którzy przyczynili się do jej odzyskania (zarówno z bronią w ręku, jak i np. działaniami dyplomatycznymi, które odegrały jakże istotną rolę w 1918 r.) ale również cieszyć się i wręcz bawić. Po prostu być dumni z dokonań naszego kraju.
Po południu podniosłe wydarzenie w Zendku - odsłonięcie repliki pomnika poświęconego mieszkańcom poległym podczas I wojny światowej, wzniesionego tam w 1928 r., który przetrwał wojnę, ale nie czasy, które nadeszły po niej... Gratuluję społeczności tej miejscowości, że tej inicjatywy. Wczorajszego odsłonięcia doczekała jedna mieszkanka Zendka, która uczestniczyła w uroczystości 85 lat temu.
Wieczorem w Rybnej sam dałem przykład, że to święto należy obchodzić radośnie (i cieszyć się także za tych, "którzy nie zauważyli, że już mamy niepodległość", jak trafnie powiedział prezydent Komorowski) - z najstarszą córką pojechałem na koncert. Ciekawe, że pamiętała ona, że rok temu też ją tam zabrałem. Czuję, że już niedługo chyba będę miał z kim jeździć także na inne koncerty, muzyki znacznie mi bliższej :)


Posiedzenie Sejmu

Od wtorkowego wieczora (do teraz, bo jeszcze głosujemy) w Sejmie. Kilka spotkań o charakterze politycznym i sporo pracy merytorycznej. M.in. kilka posiedzeń Komisji ds. Unii Europejskiej, w tym poświęcone nieodległemu szczytowi UE w Wilnie, na którym rozstrzygnie się, czy dojdzie do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Chyba nic ważniejszego nie odbywa się obecnie w Europie - od decyzji Ukrainy (teraz de facto jej prezydenta) zależy, czy nie rozpocznie się przypadkiem proces odbudowy imperium sowieckiego.
Ponadto posiedzenie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich (poświęcone wnioskom o uchylenie immunitetów kilku posłów) oraz dwa posiedzenia Prezydium tej Komisji. Jedno dotyczyło ustawy umożliwiającej zrzekanie się parlamentarzystów i prokuratorów immunitetu w przypadku wykroczeń drogowych (zakończyłem prace Podkomisji powołanej do rozpatrzenia tego projektu i teraz czas na jej dalsze procedowanie i przyjęcie przez Sejm). Drugie odbyło się w kancelarii tajnej i dotyczyło przeprowadzonych w ostatnim czasie przez kierownictwo Kancelarii Sejmu działań związanych z zabezpieczeństwem obiektów Sejmu. Była okazja do zapoznania się z ciekawymi informacjami, zazwyczaj nieznanymi nawet większości posłów. Oczywiście większość z nich podlega klauzuli poufności.

Najważniejsza na tym posiedzeniu Sejmu była decyzja dotycząca sześciolatków w szkole (szerzej piszę o tym na blogu www.tglogowski.blog.onet.pl ).
Moja córka, dopiero co sześciolatka, już trzeci miesiąc jest uczennnicą SP nr 3 w Tarnowskich Górach. Zarówno ona (co chyba najistotniejsze), jak też żona i ja, jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.


Zaduszkowy, leniwy weekend

Parę dni w trochę wolniejszym tempie, niż zwykle. Czas na wspomnienie przyjaciół i znajomych, którzy już odeszli. Dziś także Premiera Tadeusza Mazowieckiego. Spędzam te dni na miejscu - babcie i dziadkowie zostali pochowani na cmentarzu, od którego mieszkam 5 min. pieszo.

A poza tym czas dla siebie (lektura książki Matthew Tyrmana "Jestem Tyrmand, syn Leopolda" ) i dla rodziny.
Halloweenowe (?) strachy

Wbrew tytułowi nie będą pisał o zwyczajach przybyłych nad Wisłę zza Atlantyku (trudno się przed nimi bronić, bo dzieci lubią się przebierać - więc dynię wydrążyłem i małą rundkę po znajomych z córkami przebranymi za czarownice zrobiłem).

Chciałem polecić dziś dwa ostatnie wpisy na stronie tarnogórskiej PO - www.tg.platforma.org. Oba dotyczą toczącej się w naszym mieście dyskusji nt. karetek pogotowia w powiecie tarnogórskim.
Pierwszy to "gościnna" obecność na naszej stronie wicestarosty Andrzeja Elwarta, który wykazuje sporo nieprawdziwych stwierdzeń zawartych w opublikowanym w "Gwarku" tekście pana burmistrza, w którym domagał się on od radnych miejskich sprostowania wcześniejszego oświadczenia.
Drugi to odpowiedź na owo "domaganie się sprostowania". Radny Łukasz Garus przyznaje, że w tekście radnych znalazła się jedna nieścisłość (którą prostuje), wskazuje jednak, że mimo to nadal możan uznać, że burmistrz posługuje się w tej sprawie bardzo demagogicznymi argumentami.
***
Swoją drogą zastanawia mnie, jak strasznie "gorąca" atmosfeta musi być w ratuszu, że burmistrz tak brnie w ten temat, firmując kompromitujące wypowiedzi - takie jak ta, że w razie jakiejś tragedii na lotnisku pozostaniemy bez opieki. A jak sobie to wyobraża, że gdyby w Pyrzowicach rozbił się samolot, to karetki z Tarnowskich Gór by tam nie pojechały, tylko może na wszelki wypadek jedna stałaby pod jego domem, a druga pod ratuszem? Średnio rozgarnięta osoba zrozumie, że w razie tragedii na miejsce jadą wszystkie ambulansy. A nasz burmistrz się temu sprzeciwia, w dodatku w ogłoszeniach opłacanych z miejskich pieniędzy. Że siebie ośmiesza, to jego problem, ale co sobie pomyślą o nas mieszkańcy innych miast?strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |