Burmistrzowie i wójtowie na Mikołaja

Serdecznie gratuluję wybranym w niedzielę - burmistrzom Tarnowskich Gór, Miasteczka Śl. i Kalet oraz wójtowi Krupskiego Młyna.
Na te zaszczytne i ważne funkcje wybrali ich mieszkańcy i z pokorą należy ten werdykt demokracji przyjąć.
Życzę im, aby właśnie mieszkańcy byli po czterech latach zadowoleni z wyboru.
Szczególnie adresuję te życzenia do Arkadiusza Czecha - naprawdę chciałbym, aby Tarnowskie Góry doświadczyły rozwoju, który nam obiecał, a np. budowa nowego dworca autobusowego, hali sportowej, czy mieszkań komunalnych przestały być jedynie wirtualnymi projektami. Choć wtedy kandydatowi Platformy w 2014 r byłoby jeszcze trudniej go pokonać, ale przecież nie to jest najważniejsze.

Życzę burmistrzowi również, aby przestał dzielić ludzi jedynie na wrogów i przyjaciół - pomiędzy tymi kategoriami jest wielka przestrzeń. Naprawdę!

Wczoraj chciałem złożyć życzenia osobiście, ale burmistrza w ratuszu akurat nie zastałem (okazja będzie niedługo). W ramach prezentu mikołajkowego zostawiłem kubek z logo Platformy Obywatelskiej. Niech przypomina o ugrupowaniu, które też słabe w naszym mieście nie jest.
Mogę zapewnić, że radni PO będą w mieście popierać dobre pomysły burmistrza, a do niezbyt trafionych będą zgłąszać propozycje poprawek.


Czy to "gadzinówka" ?

Mijają ostatnie minuty kampanii wyborczej. Zapewne nie jestem właściwą osobą, do jej oceny, gdyż przecież sam tkwiłem w samym jej środku. Pozwolę jednak podzielić przeknonaniem, że jestem bardzo zadowolony ze stylu wyborczej walki Lucyny Ekkert i Platformy Obywatelskiej.

Nasi konkurenci przejawili różny poziom przedwyborczych emocji, ale tak już jest przed wyborami.
Do jednej rzeczy jednak nie sposób się nie odnieść.
Przed I turą wyborów Arkadiusz Czech określił materiały dwóch konkurencyjnych komitetów mianem "gadzinówek". Był uprzejmy nazwać tak m.in. listy kandydatów PO - Piotra Szczęsnego, Andrzeja Komenderskiego i Krzysztofa Sznajdera - skierowane do mieszkańców swoich dzielnic.
(Sygnatariuszy tych listów dodatkowo nazywa "odważnymi inaczej", czego raczej nie sposób zrozumieć).

Jak wiadomo "gadzinówkami" nazywano ukazujące się w czasie II wojny światowej polskojęzyczne gazety kolaborujące z hitlerowcami. Arkadiusz Czech niewątpliwie zna definicję tego słowa - do jego kultury osobistej można mieć sporo zastrzeżeń, do panowania nad emocjami jeszcze więcej, ale to inteligentny człowiek ze sporą wiedzą.

Aby internauci mogli sami przekonać się, co nasz burmistrz porównuje do kolaboranckich pisemek z II wojny światowej poniżej załączam list Krzysztofa Sznajdera.
*****
Drodzy mieszkańcy Lasowic,

Cztery lata temu Arkadiusz Czech wygrał wybory na burmistrza niewielką przewagą głosów, także dzięki licznemu poparciu mieszkańców Lasowic.
Czy zyskała na tym nasza społeczność? Sami widzimy, że były to cztery lata stagnacji, że niewiele się zmieniło. Inwestycja kanalizacyjna szczęśliwie dobiega końca, ale poza tym nie widać zbyt wielu pozytywnych zmian. A przecież obietnic było co niemiara-gdzie są nowoczesne autobusy, gdzie dworzec autobusowy? Wybudowano Lidla, ale o drodze od strony osiedla zapomniano.
Taka sytuacja nie jest przypadkowa.
Po wyborach Arkadiusz Czech okazał się innym człowiekiem, niż w czasie kampanii. Przestał słuchać życzliwych porad, zamknął się na opinie mieszkańców, nie szanował już współpracowników. Zaczął rządzić.
Całą swą energię zaczął przeznaczać na walkę z osobami, które myślą inaczej, niż on, np. z Przewodniczącym Rady Miejskiej, choć jedyne, co mógł mu zarzucić to… społeczna praca na rzecz klubu społecznego.
Od dobra wspólnego, ważniejsza okazała się chęć zemsty i zniszczenia osób myślących inaczej. A po czasie Wojewoda Śląski jednoznacznie stwierdził, że zarzuty Arkadiusza Czecha wobec Przewodniczącego Rady są całkowicie nieuzasadnione.
A czy przez ostatnie cztery lata zmieniła się nasza dzielnica? Czy zyskała na tym, że powszechnie poparła w wyborach Burmistrza?! Niestety nie!
Arkadiusz Czech zawiódł nadzieje zarówno mieszkańców Lasowic, jak i tarnogórzan z innych dzielnic. To były cztery lata walki politycznej, zamiast wytężonej pracy na rzecz mieszkańców. Gdzie są obiecane mieszkania?
Na projekt wydano ponad 500 tys. zł, a nawet nie wbito łopaty. Chyba droższego projektu w kraju nie znajdziemy.
Dlatego w tegorocznych wyborach ja, ani Platforma Obywatelska nie popieramy Arkadiusza Czecha.
Gorąco za to polecam Państwu osobę, która gwarantuje naszemu miastu zarówno rozwój, jak i współpracę ze wszystkimi, którym leży na sercu jego dobro – panią Lucynę Ekkert. To kompetentna, wykształcona i uczciwa kandydatka.
Aby zagwarantować rozwój Tarnowskich Gór potrzebujemy zgodnej współpracy zarówno w tarnogórskim samorządzie, jak i dobrych relacji z władzami wojewódzkimi i krajowymi. To gwarantuje Platforma Obywatelska i Lucyna Ekkert.
Po czterech zmarnowanych latach czas na pozytywną zmianę. Czas na współdziałanie i zgodę. Na rzecz Tarnowskich Gór. I naszej dzielnicy.

Krzysztof Sznajder


O tworzeniu koalicji

W mroźnej i zaśnieżonej jak reszta Polski Warszawie trwa posiedzenie Sejmu, nie mogłem więc uczestniczyć w pierwszej sesji Rady Powiatu tej kadencji.
(W programie posiedzenia Sejmu rzeczy bardzo ważne – dotyczące racjonalizacji wydatków publicznych, kontrowersyjne - tzw. parytety płci na listach wyborczych, jak i bardzo interesujące– na posiedzeniu Komisji Kultury omówienie realizacji polityki kulturalnej wobec mniejszości narodowych)

Jak wiadomo, w środę starostą tarnogórskim została wybrana Lucyna Ekkert. Koalicję w Radzie Powiatu tworzą radni Platformy Obywatelskiej i Przyjaznego Samorządu.
Porozumienie zawarliśmy bardzo szybko, w taki sposób, że obie strony są zadowolone i gotowe do wytężonej pracy (sytuacja finansowa powiatu wymaga podjęcia zdecydowanych, intensywnych działań).
Rozkład sił w Radzie Powiatu był taki, że nasz koalicjant – Przyjazny Samorząd – mógł wybrać, czy chce porozumieć się z Platformą, czy też z Inicjatywą Obywatelską. . „Dziennik Zachodni” napisał, że zdecydował fakt, iż nasza propozycja była atrakcyjniejsza od propozycji Inicjatywy. Nie jest to prawda, gdyż akurat Inicjatywa oferowała Przyjaznemu Samorządowi wszystko, z funkcją starosty włącznie.
Dlaczego więc koledzy wybrali Platformę Obywatelską?
Odpowiedź jest dość prosta – po prostu wolą współpracować z nami, oceniają nas jako partnera racjonalnego, przewidywalnego, dającego większą szansę na dobrą współpracę.
Liderzy Inicjatywy są wściekli; szczególnie agresywnie przejawiają to burmistrz Radzionkowa i jego zastępca.
Może jednak powinni sobie darować zachowania często niezbyt kulturalne, a pomyśleć, dlaczego potencjalny koalicjant nie zdecydował się na współpracę z nimi?
Czy nie jest przypadkiem tak, że jeśli ktoś kiedyś okazał się niesłowny, powinien liczyć się z brakiem zaufania w przyszłości?
Sam osobiście mam problem z rozmawianiem z osobą, która na uwagę „przecież to co mówisz to nieprawda”, reaguje jedynie nerwowym uśmiechem… (żeby była jasność – tu akurat nie mam na myśli burmistrza Radzionkowa, tylko innego miasta).

PS.

Jeszcze jedna uwaga o stylu prowadzenia rozmów koalicyjnych przez Inicjatywę Obywatelską. We wtorek po wyborach zamieniłem kilka słów z Arkadiuszem Czechem. Mówił bardzo ładnie, że jest nowa kadencja, można wszystko rozpocząć od nowa, jest otwarty na rozmowy. Choć było dla mnie oczywiste, że w Radzie Miejskiej burmistrz dogadał się już z PiS-em wyraziłem przekonanie, że ewentualne rozmowy koalicyjne powinny toczyć się pomiędzy ugrupowaniami, a nie powinno mieć miejsca wyciąganie pojedynczych radnych (jak nieraz bywało także w naszym mieście). Mój rozmówca zgodził się ze mną, że tak właśnie powinno być. Rozmowa miała miejsce o godz. 20. Tymczasem już dwie godziny wcześniej Arkadiusz Czech rozpoczął klasyczne przeciąganie na swoją stronę pojedynczych radnych Platformy.
A potem Inicjatywa Obywatelska się dziwi, że inne ugrupowania nie chcą się z nią dogadywać…Czy ktoś widział pług w Tarnowskich Górach...?

Jak tak dalej pójdzie, zasypie nas do niedzieli tak, że wyborcy nie dotrą do lokalów wyborczych.
I kto wie, jaki będzie wynik....

A przecież w telewizji i radio mówili, że ma padać, nie można się było przygotować?
Podpisać odpowiednie umowy, zadbać, aby pługi wyjechały na trasę?


Przedszkola przewrócą wynik wyborów burmistrza?

W tarnogórskich przedszkolach wielkie poruszenie-we wtorek rodzice dostali do podpisu nowe umowy, z których wynikały bardzo duże podwyżki. Najbardziej zszokowane były osoby mające kilkoro dzieci w przedszkolu - przy trójce miesięczne koszty mogą przekraczac 900 zł!
Takie zmiany na wniosek burmistrza uchwaliła pod koniec kadencji Rada Miejska. Było to możliwe, gdyż na samym finiszu kadencji Arkadiuszowi Czechowi udało się zdobyc większośc w Radzie.
Na zebraniach w przedszkolu krzyki i awantury. Jedna z dyrektorek powiedziała wprost: "Ja nie głosowałam na Czecha, idźcie państwo do niego z pretensjami".
W środę szybka reakcja PR-owska - podpisywanie umów wstrzymano bezterminowo (czy do drugiej tury...? ).


Gratulacje dla zwycięzców

Głosy policzone, mandaty w radach rozdzielone.
Gratuluję wszystkim, których wyborcy obdarzyli zaufaniem.
W Tarnowskich Górach dogrywka. Zobaczymy, czy w ciągu najbliższych dwóch tygodni będzie czas na merytoryczną o mieście.

Bardzo dziękuję za głosy na Lucynę Ekkert i kandydatów Platformy Obywatelskiej do rady powiatu oraz rad miejskich i gminnych.
Gratuluję koleżankom i kolegom zdobycia mandatów w Radzie Powiatu Tarnogórskiego, Radzie Miejskiej w Tarnowskich Górach, Radzie Gminy Ożarowice oraz Radzie Gminy Tworóg.
Cieszę się, że PO ugruntowuje swoją mocną pozycję w tarnogórskim samorządzie. Patrząc na nazwiska reprezentantów Platformy w radach, jestem przekonany, że wyborcy będą zadowoleni z ich pracy.

PS.
Z wielu miejsc słyszę gratulację, zwłaszcza w odniesieniu do wyniku Lucyny Ekkert. Znajomi, bliżsi i dalsi, mówią, że to wspaniałe osiągnięcie po niecałych trzech miesiącach kampanii kandydatki wcześniej szerzej nieznanej.
Podchodzę do tego umiarkowanie – wspaniałe byłoby zwycięstwo, a bardzo dobre wejście do drugiej tury.
A tak – z dobrym wynikiem, ale przegraliśmy.
Wybór mieszkańców oczywiście przyjmujemy z pokorą.


Reminiscencje kampanijne

Kończymy kampanię, zadowoleni  zwłaszcza z wielu rozmów, które mieliśmy okazję przeprowadzić z tarnogórzanami.
Cieszy mnie zarówno zaangażowanie kandydatów Platformy Obywatelskiej, jak i fakt, że bardzo powściągliwie reagowali na agresję i bezpardonowe ataki zwłaszcza jednego z kandydatów.
Postawiliśmy na kompetencję, merytoryczne dyskusje i bezpośrednie spotkania. Wierzę, że to zaowocuje.
Dzisiaj rano Lucyna Ekkert i kandydaci PO rozmawiali z przechodniami na tarnogórskim Rynku, a popołudniu uczestniczyli w Katowicach w spotkaniu z udziałem premiera Donalda Tuska. Z optymizmem czekamy na niedzielę.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w kampanię i wiele wyrazów sympatii kierowanych pod naszym adresem.
PS.
Rywalowi, któremu puściły nerwy i który posunął się do porównania materiałów wyborczych konkurentów (materiałów o treściach wcale nie bardzo agresywnych) do pism kolaborującymi z hitlerowcami życzę … spokojnego weekendu. Szczególnie w niedzielny wieczór.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |