W „GW” o Tarnowskich Górach
21 lutego 2018, 23:14Ponadto marszałek znalazł rozwiązanie prawne na wykonanie tego zadania (co nie udawało się przez 10 lat), a obecnie wszystko wskazuje na to, że na ukończeniu jest proces pozyskiwania całej potrzebnej kwoty.
Tak się składa, że mówiłem o tym pani redaktor. No ale w tekście to się nie znalazło... Nie rozumiem takiego dziennikarstwa...
Widać ciekawsza jest ta pusta połowa szklanki ...
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Smog...
20 lutego 2018, 11:25Parę tygodni temu żartowałem na facebooku z burmistrza, który w radiowym wywiadzie powiedział: „Nam zawsze wydawało się, (...) że tu (...) nie jest tak źle. Tymczasem już pierwszy pomiar w centrum miasta na tarnogórskim rynku pokazuje znaczne przekroczenie pyłów”. Rzeczywiście trudno się nie śmiać z takich wypowiedzi, ale tak naprawdę brała mnie wówczas wściekłość, bo obawiam się, że ta wypowiedź nie była lapsusem językowym, ale rzeczywiście burmistrz dowiedział się o fatalnej jakości powietrza w Tarnowskich Górach dzięki programowi realizowanemu przez Główny Instytut Górnictwa i WFOŚ (choć przecież okolice ratusza należą do najgorzej zadymionych...).
Program monitorujący stan powietrza w Tarnowskich Górach realizowany w naszym mieście dzięki katowickim instytucjom kończy się za parę tygodni. Pozwolę sobie wyartykułować oczekiwanie, żeby nie użyć słowa żądanie, aby to nie był koniec monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. To jednak jest niepoważne, że tarnogórscy społecznicy domagają się zainstalowania czujnika w mieście, przygotowują projekt, zgłaszają go do budżetu partycypacyjnego, a miasto nie odczuwa takiej potrzeby. Zarówno stacjonarne czujniki jak i dron muszą być na wyposażeniu miasta i to już od tego roku – nie zapisane w przyszłorocznym budżecie, tylko kupione w tym roku. Jako mieszkaniec, obywatel i podatnik zwyczajnie oczekuję tego od tarnogórskiej Rady Miejskiej - zmiany w budżecie jeśli jest to niezbędne i dokonania takiego zakupu.
W sprawie walki ze smogiem jest dużo do zrobienia, a trzeba zacząć od realnej diagnozy pokazania zagrożeń i chociażby od wysyłania komunikatów do szkół i przedszkoli, z których dzieci nie powinny wychodzić nawet na spacer do parku.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Tarnogórski Klub Obywatelski - dr inż. Maciej Lasek
15 lutego 2018, 22:38Kolejnym gościem Tarnogórskiego Klubu Obywatelskiego będzie dr inż. Maciej Lasek pełniący w latach 2012-2016 funkcję Przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Rozmawiać będziemy oczywiście głównie o katastrofie smoleńskiej i machinie kłamstw zbudowanej wokół niej przez obecny obóz rządzący.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Antyukraińskie zapisy w ustawie o IPN
7 lutego 2018, 18:08Taki zapis jest skandaliczny. Zwłaszcza w tym momencie, gdy Ukraina prowadzi wojnę z Rosją. Przyjmowanie takie zapisu może być tylko głupotą lub, co bardziej prawdopodobne, działaniem pod dyktando rosyjskich służb dążących do pogorszenia relacji Ukrainy z Polską i UE.
Ze zdumieniem i oburzeniem obserwowałem jak posłowie klubu Kukiz`15 zgłaszali te poprawki, a PiS-owi brakowało odwagi, żeby je odrzucić. Na Kremlu na pewno się cieszyli...
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
O polityce zagranicznej podczas wczorajszej audycji w Radio Katowice
23 stycznia 2018, 22:24Kiedyś Polska była głównym graczem w Europie, dziś polski premier jedzie na Węgry prosić Orbana, żeby pozostał jego jedynym "zaworem bezpieczeństwa". Już samo to jest upokarzające, a co więcej - nie otrzymuje jednoznacznej deklaracji! Zachęcam do obejrzenia mojej dzisiejszej rozmowy w Radio Katowice, poświęconej polityce zagranicznej.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Za pozostawieniem kompromisu aborcyjnego
12 stycznia 2018, 02:42Platforma Obywatelska zawsze deklarowała się jako partia będąca zwolennikiem zachowania kompromisu dot. aborcji. W tej kadencji złożyliśmy projekt uchwały w tej sprawie (od wielu miesięcy nierozpatrzony), Grzegorz kilka tygodni temu przedstawił pomysł wpisania tego kompromisu do Konstytucji. Nasze stanowisko nie zmieniło się. Niestety w tym tygodniu popełniliśmy straszliwe błędy komunikacyjne.
Gdy procedowane były dwa radykalne projekty - jeden ograniczający wyjątkowe sytuacje, w których aborcja jest dopuszczalna i drugi pozwalający na nią bez ograniczeń do 12 tygodnia ciąży - powinniśmy (w mojej ocenie) głosować za odrzuceniem obu projektów w pierwszym czytaniu. Mogę sobie jeszcze wyobrazić sytuację, że głosujemy za skierowaniem obu do prac w Komisji (ponieważ to projekty obywatelskie), ale z wyraźnym zastrzeżeniem, że będziemy przeciw tym rozwiązaniom, gdyby wróciły pod obrady Sejmu (pewnie by nie wróciły, a PiS "zakopałby" w Komisji).
Stanowisko zapropowane przez Klub (chyba pod wpływem jego liberalnego skrzydła) - odrzucenie skrajnie konserwatywnego projektu, a skierowanie do prac ultraliberalnego - było bardzo niefortunne...
W tej sytuacji uznałem, że najlesze będzie niegłosowanie nad oboma projektami (oczywiście nie udawałem, że nie mogę być na sali np. z powodu choroby - brałem udział w pozostałych głosowaniach). Uważam, że taka postawa pokazuje zarówno moje poglądy (oczekiwanie zachowania obecnych rozwiązań dot. aborcji; co jak sądzę pozostaje stanowiskiem PO), a ponadto najmniej zaszkodzi Platformie, która mam nadzieję wyjdzie z niefortunnego przekazu, który wybrała w tej sprawie.
Chyba podobnie uznała większość koleżanek i kolegów z PO, którzy również nie wzięli udziały w tych głosowaniach (takie mam wrażenie, bo oczywiście z wszystkimi na ten temat nie rozmawiałem).
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Tarnogórscy bohaterowie 2017 r.
4 stycznia 2018, 22:36*
Na pewno na miano człowieka nie tylko roku, ale przynajmniej dekady (jak nie szerzej...) zasłużył Zbigniew Pawlak. Każde dzieło jest efektem pracy zespołowej, ale w przypadku naszego wpisu na Listę UNESCO nikt nie ma wątpliwości, kto był motorem napędowym przedsięwzięcia, kto włożył w nie najwięcej pracy.
*
Zespołową grą jest także piłka nożna. Wiele osób zarówno na boisku, jak i wokół niego, przyczyniło się do awansu Gwarka Tarnowskie Góry do III Ligii. Doceniając grę piłkarzy (z ich kapitanem Dawidem Jarką, który jest przecież liderem strzelców w III Lidze), czy też to jak prezes Marek Porada zorganizował funkcjonowanie klubu, wydaje się, że gdyby chcieć wskazać jedną osobę, która symbolizowałaby sukces tarnogórskich piłkarzy byłby to ich trener – Krzysztof Górecko. Zatrudniony w Tarnowskich Górach po to, aby osiągnąć dwa awanse, połowę zadania już zrealizował i pewnie wkrótce (jak nie w tym roku to w przyszłym, czy następnym) wejdzie z Gwarkiem do II Ligii.
*
Rok 2017 upływał także w Tarnowskich Górach pod hasłem #niechsięnieudarzy. To niesamowite jak pani doktor Beata Poprawa porwała do słusznej idei stworzenia w naszym mieście oddziału antyudarowego mnóstwo osób, jak niesamowicie szybko udało się zebrać środki na jego wyposażenia, a także co chyba ważniejsze – rozpowszechnić profilaktykę anty udarową. Po prostu zapalić ludzi do wspólnego działania w szczytnym celu.
*
Myślę, że te wymienienie tych trzech osób przypomina, co w ub. roku działo się najważniejszego w naszym mieście.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---