Wręczenie nagród w konkursie na recenzję w Bytomiu

Dziś w południe, w świeżo wyremontowanej filii mojego Biura Poselskiego w Bytomiu (przy ul. Katowickiej 7/13) wręczyłem laureatom z bytomskich szkół nagrody w konkursie na recenzję ulubionej książki . Bardzo cieszę się, że konkurs zyskuje coraz liczniejsze grono uczestników - nie tylko z powiatu tarnogórskiego, ale także z sąsiednich miast. Miło mi, że dziś osobiście mogłem pogratulować wszystkim laureatom z Bytomia: :)

Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie oraz nauczycielom, którzy sprawowali nadzór merytoryczny nad uczniami. Jeszcze raz gratuluję zwycięzcom i wyróżnionym. Tak duże zainteresowanie tym wydarzeniem ze strony młodzieży dowodzi tego, że w dobie internetu popularność tradycyjnej książki nadal jest bardzo duża, co sprawia mi ogromną radość i satysfakcję.
Industriada

Czym jest Industriada wie chyba każdy na Śląsku, ale na to święto Szlaku Zabytków Techniki przyjeżdża też wielu gości z Polski. Fantastyczna inicjatywa województwa śląskiego miała dziś swą 7. edycję. Z rodziną byliśmy w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada w Karchowicach. Wielu gości, atrakcje edukacyjne, kulturalne i rekreacyjne. Kto nie był, niech za rok ruszy szlakiem zabytków techniki na Śląsku!
O Obwodnicy Tarnowskich Gór

Umiarkowanie często korzystam z facebooka, więc trochę przypadkiem trafiłem niedawno, po raz pierwszy, na profil burmistrza Arkadiusza Czecha. Wchodzę więc, a tu wspaniała niespodzianka – jestem wymieniony w pierwszym widocznym wpisie!
Jestem przyzwyczajony do tego, że kolega burmistrz z dużym oddaniem stara się dyskredytować moją pracą i chyba z pewną frustracją reaguje na to, że te jego działania są nieskuteczne. Mam też wyrobione zdanie na temat poziomu jego kultury osobistej. To, co jednak przeczytałem we wpisie na temat Obwodnicy Tarnowskich Gór całkowicie mnie rozwaliło, bo przekracza nawet standardy Arkadiusza Czecha.
Pan burmistrz był uprzejmy napisać: "Nieoficjalnie o zabiegach posła Jerzego Polaczka w kwestii budowy drogi ekspresowej S-11 wiedziałem od kilku miesięcy. Mając w pamięci ośmioletnie opowieści Tomasza, posła platformy, śledziłem pracę posła Polaczka z pewnym niedowierzaniem, co do ich efektów. Jak miło jest mi stwierdzić, że moja nieufność była nieuprawniona..."

Wydaje się, że burmistrz Tarnowskich Gór powinien mieć jakąś wiedzę na temat ważnych rzeczy dotyczących naszego miasta. O tym, że jej nie ma, przekonałem się na grudniowym spotkaniu, na które zaprosił parlamentarzystów z okręgu gliwickiego. Wtedy podczas długiej prezentacji (w której próbował udowodnić karkołomną tezę, że wszystko za co odpowiada miasto jest świetne, natomiast problemy wynikają z tego, co się dzieje na poziomie rządowym), m.in. poinformował wszystkich, że na początku 2015 roku budowa Obwodnicy Tarnowskich Gór została wpisana na listę rezerwową w Programie Budowy Dróg Krajowych. Dodał zresztą, że taką wiedzę posiadł ode mnie i nawet umieścił moje pismo w swojej prezentacji.

Bardzo mnie ten poziom wiedzy burmistrza rozśmieszył, gdyż budowa Obwodnicy Tarnowskich Gór została 29 czerwca ub.r. ujęta w przyjętym przez rząd Programie "Śląsk 2.0", co zostało potwierdzone 8 września 2015 r. w przyjętym przez rząd Programie Budowy Dróg Krajowych w latach 2014 – 2023" - już nie na miejscu rezerwowym, a na liście podstawowej, z przewidzianą realizacją w latach 2019-2023. Powiedziałem oczywiście o tym na grudniowym spotkaniu – burmistrz był bardzo zaskoczony. Dziwne, bo wszystkie media o tym pisały... Przyznaję, nie wysłałem burmistrzowi Arkadiuszowi pisma z tą informacją. Moja wina, ale myślałem, że ma on inne źródła informacji poza listami ode mnie :):) Widzę, że nie i więcej takiego błędu nie popełnię...:)

Oczywiście, cała inwestycja jeszcze nie ruszyła. Już w tej kadencji Sejmu skierowałem zapytanie do Ministra Infrastruktury, w sprawie rozpoczęcia prac projektowych, przygotowawczych itp. Wiceminister udzielił mi zdawkowej i wymijającej odpowiedzi. Mam nadzieję, że nie wynika to z faktu, że rząd planuje przesunięcie środków na inne zadania w Polsce północno-wschodniej (przekopanie Mierzei Wiślanej, budowa tunelu w Świnoujściu)... Liczę, że jednak program nie będzie zmieniany, a obecny rząd będzie realizował przyjęte przez PO programy.
Póki co mamy taką sytuację, że pisemnie Ministerstwo odpowiada mi, że nie wiadomo jak będzie, zaś posła Jerzego Polaczka katowicki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych ustnie informuje, że prace wkrótce ruszą... Świetnie jeśli tak się stanie! Bardzo się cieszę z zabiegów Jurka Polaczka w tym kierunku i dziękuję za nie. Będę go w tym dopingował i chwalił, jeżeli uda mu się zmobilizować GDDKiA do wykonania tego, co zostało w ub. roku uchwalone.

Wrócę jeszcze do wpisu burmistrza Czecha, wpisu żenującego... „Ośmioletnie opowieści Tomasza – posła z platformy” (zakładam, że napisanie „Platformy” z małej litery to literówka, a nie kolejny dowód kultury osobistej Arkadiusza Czecha...).
Nie wiem, co chciał osiągnąć burmistrz Czech wpisem takim aroganckim, no i dość głupiutkim? Na czym polegało jego niedowierzanie związane z działaniami posła Polaczka...? Czy burmistrz nie wierzył, że Jurkowi nie uda się zapewnić aby to, co zostało zaplanowane przez Platformę Obywatelską, było realizowane przez PiS?
O budowie Obwodnicy naszego miasta nie byłoby mowy, gdyby nie znalazła się ona w przyjmowanych w ub. roku oficjalnych dokumentach. Oczywiście uwzględnienie w "Programie Budowy..." tego zadania, to największa zasługa katowickiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg, która wnioskowała do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o wpisanie tego zadania.

Natomiast, burmistrzu Arkadiuszu - jeśli wspominasz o moich "opowieściach", to może Ci kiedyś opowiem, jakich działań wymagało choćby przesunięcie tego zadania z listy rezerwowej, do podstawowej.
Może też Ci, chłopie kiedyś opowiem, jak to się stało, że w "Programie..." znalazła się Obwodnica Tarnowskich Gór, a nie ma Obwodnicy Chorzowa (chociaż gdyby patrzeć tylko na parametry, chyba ta druga zebrałaby więcej punktów...). Może jak się kiedyś spotkamy, opowiem Ci kto i pod wpływem czyich argumentów, takie decyzje podjął.
A może i Ty będziesz miał możliwość opowiedzenia, o czymś istotnym, co udało Ci się zrobić dla Tarnowskich Gór, bo jakoś niełatwo dostrzec takie rzeczy...


Wręczenie nagród laureatom III edycji konkursu na recenzję książki

Po raz trzeci zaprosiłem gimnazjalistów i uczniów szkół średnich do konkursu na recenzję ulubionej książki spoza kanonu lektur szkolnych. Konkurs przyjął się bardzo dobrze, o czym świadczy bardzo duża (ponad 60) liczba recenzji. I chyba tylko dwie recenzowane powieści się powtarzały, miałem więc okazję zapoznać się z szerokim wachlarzem tego, co czytają obecnie młodzi ludzie.
W tym roku praktycznie nie było słabych recenzji i bardzo trudno było mi wybrać najlepsze, pośród wielu dobrych. Za jedno z kryteriów uznałem fakt, że po lekturze recenzji miałem ochotę sięgnąć po książkę.
Ciekawe spostrzeżenie - ponad 80% recenzowanych utworów to książki science-fiction.

Dziś w Tarnowskich Górach wręczyłem część nagród, w przyszłym tygodniu spotkam się z resztą laureatów w filii mojego biura poselskiego w Bytomiu.

Dziękuję Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu i Wydawnictwu MG za ufundowanie nagród.

Lista laureatów na stronie www.glogowski.pl.
O zabezpieczeniu wylotu sztolni

Nie lubię ogłaszać dobrych wieści przedwcześnie (tzn. kiedy nie ma jeszcze decyzji na piśmie), ale ważne dla nas sprawy posuwają się w dobrym kierunku. Dziś spędziłem sporo czasu w urzędzie marszałkowskim, na rozmowach dotyczących zabezpieczenia wylotu sztolni "Fryderyk". Jak wiadomo trzeba wykonać to pilnie, bo zaniechanie grozi katastrofą budowlaną, jak i zniweczeniem starań o UNESCO dla Tarnowskich Gór.
Dzisiejsze rozmowy były bardzo konkretne. Padła zarówno deklaracja, że niezbędne roboty zostaną wykonane, ale rozmawialiśmy już także o tym, jak najszybciej zlecić ich wykonanie.
Szczegółów spodziewam się w najbliższych dniach.


Czy kłamstwa nie powinny być karane..?

Prawo i Sprawiedliwość postanowiło złożyć do prokuratury doniesienie przeciwko radnemu powiatu świdnickiego, który w Internecie skierował wobec premier Beaty Szydło słowa „jesteś nędznym błaznem, który szkodzi Polsce”. No, gdyby przyjąć analogiczne standardy wobec wszystkich, to czołowi politycy PiS-u nie wychodziliby w ogóle z sądu..
*
PiS konsekwentnie od wielu lat opiera swój przekaz na potwornej mowie nienawiści i kłamstwach adresowanych głównie wobec Platformy Obywatelskiej. Nie da się ukryć, że jest to niestety skuteczne. Może dlatego, że nie reagujemy na te kalumnie. Mam nadzieję, że ta postawa Platformy zmieni się w najbliższych dniach, bo zdecydowanie musimy odejść od chrześcijańskiej pokory i zacząć piętnować kłamstwa.
Kłamstwa powinny być karane, a kłamcy stawiani przed sądem. Nie ma innej drogi. Jeżeli rzecznik rządu idzie do mediów z kartką, na której wypisane są rzekome grzechy Platformy, a wśród nich najpoważniejszy – zdrada, to niech udowodni ją przed sądem, albo zapłaci np. 100 tysięcy złotych na cele charytatywne. Jeżeli pani premier Szydło zarzuca Platformie złodziejstwo i zdradę to albo niech szybko to odszczeka, albo także liczy się z odpowiedzialnością karną i wysoką grzywną (skoro pogodziła się już z tym, że stanie przed Trybunałem Stanu, bo to przecież nieuniknione).

*
„Władza przemija, hańba pozostaje” – powiedział w kierunku pani premier szef klubu parlamentarnego, Sławomir Neumann, po jej ostatnim sejmowym, wyjątkowo ohydnym wystąpieniu. Pani premier Beata Szydło, już dawno pogodziła się z tym, że za utrzymanie stanowiska jeszcze przez chwilę, musi jeszcze bardziej poniżyć się przed prezesem i skompromitować absurdalnymi wystąpieniami, pełnymi podłych, kłamliwych zarzutów. To jej sprawa. Istotne jest to, że kompromitując siebie, kompromituje jednocześnie Polskę, a co gorsza pokazuje innym (np. młodym ludziom), że można bezkarnie kłamać.
Bezwzględnie należy z tym skończyć. Nie wątpię, że znajdą się prawnicy, którzy podejmą się wytaczania spraw osobom rzucającym bezkarnie oskarżenia, nawet jeśli dotyczy to premiera. Będę też namawiał osoby decyzyjne w PO, żeby konsekwentnie występowały przeciw tym, którzy bezpodstawnie nas oskarżają.


Pierwszy występ Stasia

Dzielne przedszkolaki z Topolino (w tym mój Stasiu) występują dla mam i tatusiów.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |