Draństwo polityczne - pięciolatki bez obowiązku przedszkolnego

Obecna większość parlamentarna robi wiele złych rzeczy, ale tylko jako "bandytyzm polityczny" mogę określić zniesienie obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków (zmiana ta została dokonana przy okazji cofnięcia sześciolatków ze szkół do przedszkoli, o czym jeszcze szerzej będę chciał napisać).
Likwidacja obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków to coś, co przekracza moje pojmowanie rzeczywistości... Jak można tak źle życzyć dzieciom?!?
Być może w niektórych środowiskach cały czas funkcjonuje przekonanie, że dzieci lepiej rozwijają się z babcią i dziadkiem w domu, niż w przedszkolu. Być może...
Ale w polityce należy mieć trochę odwagi i przekonywać do dobrych rozwiązań. Wszystkie badania (jak i wszelkie doświadczenia rodziców, którzy mają małe dzieci), mówią o tym, jak bardzo szybko rozwija się dziecko w przedszkolu, jak bardzo lubi przedszkole, jak chłonie to czego uczy go pani w jego grupie. Nie ma szans, żeby rodzic, nawet najlepszy i najbardziej się starający, umiał przekazać dziecku wszystko to, czego uczy się ono w przedszkolu. Znam wiele przypadków dzieci, którymi rodzice bardzo się zajmowali, ale nie wpadli np. na to, że warto aby bawiły się one plasteliną, czy uczyły wycinać, bo to nie tylko rozwija różne cechy umysłu, ale i motorykę dłoni.
Zniesienie obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków jest działaniem zupełnie bez sensu, w żaden sposób nieuzasadnionym, nie jest ono zresztą w ogóle wyjaśnione w uzasadnieniu ustawy. To po prostu działanie na szkodę polskich dzieciaków, zwyczajne draństwo. Powiem więcej - podejmowanie takich decyzji powinno być w jakiś sposób karalne.
Likwidacja obowiązku przedszkolnego dla 5-latków z pewnością uderzy najbardziej w tych, którzy i tak mają najtrudniejszy start - w dzieciaki z małych miejscowości (może się zdarzyć, że niektóre gminy nie będą zapewniały miejsc w przedszkolu dla wszystkich 5-latków, zwłaszcza na wsiach) oraz rodzin z dysfunkcjami społecznymi, w których rodzice nie wpadną na to, że warto zapisać dziecko do przedszkola. A można także wyobrazić sobie taką sytuację, że w przypadku braku wystarczającej liczby miejsc do przedszkola raczej zostaną przyjęte dzieci z tzw. lepszych rodzin, bo przecież na takich po ludzku może zależeć przedszkolom.
Reasumując - rząd Prawa i Sprawiedliwości i jego posłowie wystąpili przeciwko dzieciom i to głównie tym, które i tak mają trudniejszy start w życiu.


Posiedzenie Komisji Regulaminowej

Od 9 rano mam posiedzenie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, więc udałem się do Warszawy wczoraj, w świąteczny wieczór. Nie lubię takich sytuacji - wcześniejszego opuszczania domu i siedzenia w pokoju w hotelu poselskim wtedy, kiedy nie mam żadnych zajęć w Warszawie, ale nie było wyjścia.
Na posiedzeniu omawiamy budżety na 2016 r. Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu oraz Krajowego Biura Wyborczego (do tego ostatniego przedstawiam koreferat).
*
Przy okazji dyskusji nt. budżetu Kancelarii Prezydenta nie odmówiłem sobie drobnych uszczypliwości wobec Szefa Kancelarii Prezydenta pani Małgorzaty Sadurskiej - np. w odniesieniu do jej niegdysiejszych wystąpień dot. gospodarowania majątkiem Kancelarii, gdy ją przejmowała, np. żyrandoli z pałacu prezydenckiego, które rzekomo miały zostać ukradzione, a odnalazły się w kościele w Grodzisku Mazowieckim - początkowo przeznaczone były do zezłomowania, ale zostały przekazane (zgodnie z procedurami) proboszczowi parafii, a po odrestaurowaniu przez jednego z parafian zawisły w grodziskim kościele.


Refleksja świąteczna

Nie lubię używać religii do dywagacji politycznych, ale pozwolę sobie na taką w ten świąteczny dzień. Zwłaszcza, że to, co się teraz dzieje, jest sprawą bez precedensu. Takiego potwornego ładunku agresji, pogardy i najzwyczajniejszego zakłamania z jednej strony sceny politycznej chyba nikt nie pamięta. Niestety efektem takiej sytuacji w parlamencie może być pogłębianie się podziałów w społeczeństwie i narastanie agresji także poza Sejmem. I trudno nie zauważyć, że coś jest nie tak w sytuacji, gdy ugrupowanie tak wyraziście odwołujące się do wiary, zachowuje się tak całkowicie sprzecznie z tym, co ta religia głosi…
*
Jak zawsze przed Świętami parlamentarzyści mieli swoje rekolekcje. Bardzo mądre refleksje przekazywał nam ojciec dominikanin (niestety nie pamiętam nazwiska). Na początek powiedział nam, że gdy mówił swoim znajomym, że przygotowuje rekolekcje dla parlamentarzystów i prosił ich o modlitwę, aby poradził sobie z tym zadaniem, wszyscy prosili go: „Powiedz posłom, żeby obniżyli poziom wrogości, żeby zakończyli wojnę i próbowali ze sobą normalnie rozmawiać”.
Nauka rekolekcyjna koncentrowała się na Ewangelii, ojciec rekolekcjonista przedstawił nam ciekawe interpretacje kilku jej fragmentów, ale w zakończeniu ponownie odniósł się do bieżącej sytuacji politycznej. Powiedział, że strasznie złą sytuacją dla Kościoła jest opowiedzenie się po jednej stronie sporu politycznego, tak jak ma to miejsce w chwili obecnej. Przypomniał coś oczywistego, mianowicie, że taka sytuacja zarówno utrudnia ewangelizację, a także całkowicie uniemożliwia Kościołowi pełnienie roli mediatora, gdyż nie można mediować, jeśli wcześniej stawało się jednoznacznie po jednej stronie.
*
Ciekaw jestem czy ten głos wypowiedziany w Kościele pw. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży trafi do tych, którzy go słuchali..?


Nowy Rok

A więc zaczynamy na roboczo 2016 rok. Początek mroźny, więc w domu wyszły mi na jaw nieszczelności okien, musiałem sobie też odświeżyć w pamięci jak ustawić parametry pieca przy mrozach. Jakoś sobie z tym poradziłem (choć węgla idzie teraz dużo), a przy pomocy znalezionej w piwnicy uszczelki nawet prowizorycznie udało mi się zabezpieczyć okna, jest więc w miarę ciepło.
**
Jaki będzie to rok w polityce? Wydaje się, że taki jak jego końcówka. Jarosław Kaczyński będzie nadal na niewątpliwym "kursie kolizyjnym" z polskim społeczeństwem, ale wątpliwe by robiło na nim jakiekolwiek wrażenie...
Co prawda nawet wielu posłów PiS-u okazuje już zaniepokojenie poczynaniami prezesa (wyrażając obawę, czy to nie "projekt na jedną kadencję" ), ale czyż można wątpić, że ten ma tylko jeden cel - aresztowanie Tuska..? A wcześniej musi tak przemeblować Polskę, żeby żaden organ państwa nie zwrócił uwagi, że przecież nie ma ku temu żadnych podstaw...


Wystąpienie dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty

Dlaczego niektórzy nie wierzą w polskie dzieci? Moje wystąpienie nt. sześciolatków w szkole.
Znów nocą. Tym razem "przejmują" media publiczne

To już wręcz nudne. Po godzinie 22-ej zaplanowanego na jeden dzień posiedzenia Sejmu PiS wprowadza nowy, b. ważny punkt, którego wcześniej nie było w porządku obrad. I znów nocą (!!! ) będą przepychać ustawę, która pozwoli im w trybie natychmiastowym zmienić prezesów TVP i Polskiego Radia. Jakie to prymitywne! Tak jakby była to wielka różnica, gdyby zrobili to po Nowym Roku. Przeszkadza im jeszcze kilka dni pluralistycznych mediów?
I ta demagogia, głosy o tym, że dzięki tym zmianom media będą obiektywne, gdyż teraz brutalnie atakują one rząd!
Czy do nich naprawdę nie dociera, że gwałtowny spadek ich popularności (ten którego już doświadczają, jak i ten, który dopiero przed nimi) wynika z tego, co robią, a nie z relacjonowania tego przez media?
Jeśli nie, tym gwałtowniejszy będzie ich upadek.


Świąteczny wystrój

W tym roku zrezygnowałem z zainstalowania świątecznych ozdób na zewnątrz domu - trochę w ramach protestu wobec braku śniegu, ale przede wszystkim dlatego, że nocne obrady i zwoływane bez wcześniejszego harmonogramu posiedzenia Sejmu zatrzymywały mnie prawie cały grudzień w Warszawie.
*
Wczoraj całą rodzinka byliśmy w Katowicach, trochę z powodu wyprzedaży, ale przede wszystkim obejrzeć świąteczny wystrój miasta, który okazał się wyjątkowo piękny. Dawno nie widziałem tak ładnie ustrojonego miasta, choć Warszawa przecież od wielu lat także bardzo ładnie wygląda na Święta. Duże wrażenie robi sama przebudowa katowickiego rynku, która trwała wiele lat, ale osiąga już pomału dobry końcowy efekt. Fantastycznie przystrojony jest też katowicki Rynek i ulice w centrum.
*
Staram się bardzo powstrzymywać z krytyką różnych rzeczy w Tarnowskich Górach (bo przecież w każdym mieście są rzeczy dobre i gorsze, a w swoim mieście warto dostrzegać głównie pozytywy), ale nie sposób nie wspomnieć o tym, jak wyjątkowo skromne są tegoroczne dekoracje świąteczne w naszym mieście. Jest ich wyraźnie mniej, niż w poprzednich latach na przelotowych ulicach, są też często skromniejsze, po prostu nie powalają. Mniejszym problemem byłyby oszczędności na ozdobach, gorzej że często są one brzydkie, jak niechlujnie rzucone na drzewa węże świetlne (np. przy pl. Wolności). Coś takiego można sobie zrobić w ogródku, natomiast miasto o jakąś estetykę powinno zadbać (i np. ładnie opleść gałązki lampkami).
Choinka na tarnogórskim Rynku prezentuje się ładnie, ale te niebieskie lampki na drzewach obok są tak brzydko umieszczone, że już lepiej było samą choinkę ustawić, niż tak szpecić Rynek. Bardzo smutno wygląda ulica Krakowska, kolejny rok w ogóle nie przystrojona na Święta. Oświetlenie na Krakowskiej osobiście bardzo mi się nie podoba, ono przecież w ogóle nie pasuje do pozostałych części miasta. Zimne, białe światło (zbyt intensywne) wygląda o wiele gorzej, niż żółte, ciepłe na Rynku. Wiem, że zamysł był taki, że oświetlenie Krakowskiej miało imitować „srebrną drogę”, ale co innego intencje, a co innego efekt końcowy - nie ma koloru srebrnego, tylko brzydki biały. Śmieszyły mnie płynące z Ratusza zachwyty po zamontowaniu tego oświetlenia ponad rok temu.
Ale przede wszystkim złościło mnie, że po raz kolejny okazało się, że nikt nie przejmuje się estetyką w naszym mieście. Tak jakby ważne było tylko zrealizowanie inwestycji i jej zapłacenie.
Na Rynku w Katowicach jest także małe lodowisko - świetnie wyglądające, pięknie ustrojone. A pamiętacie jak parę lat temu ohydnie wyglądało lodowisko na naszym Rynku? A przecież wystarczy odrobina wysiłku, przystrojenie gałązkami i już jest inaczej.
*
Piękne dekoracje świąteczne zaintalowało ogrodnictwo obok kościoła św. Marcina w Starych Tarnowicach.
A zdecydowanym nr-em 1 jest choinka przed Chemetem!


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |