Skutecznie dla Śląska

Zapraszam do obejrzenia mojego klipu wyborczego :)


Jeszcze o wizycie Marszałek Kidawy-Błońskiej

Pozwolę sobie wspomnieć raz jeszcze o tej wizycie, bo to jednak niecodzienna sytuacja, że Marszałek Sejmu, a więc druga osoba w państwie, przyjeżdża rozpocząć czyjąś kampanię wyborczą. Jestem z tego oczywiście bardzo dumny. Po wizycie Marszałek miałem wiele telefonów, a wszyscy podkreślali, jak bardzo ciepła i serdeczna to osoba. Można powiedzieć, że nie pasuje do polityki.

*

Małgorzata i jej mąż kilka razy bywali już w Tarnowskich Górach w poprzednich latach, mieliśmy okazję spotykać się prywatnie w naszym mieście i teraz także poprosiła mnie, aby jej pobyt miał taki właśnie, powiedzmy "półprywatny" charakter. I tak było, choć oczywiście nie dało się obejść bez dyskretnej obecności oficerów BOR-u. A ponieważ rano dowiedziałem się, że Kidawa-Błońscy przyjadą do mnie pół godziny wcześniej, był czas na spacer po Krakowskiej, herbatę w "Sedlaczku" (gdzie dołączyła moja rodzina) i sympatyczne rozmowy z tarnogórzanami.

*

Marszałek Sejmu ma oczywiście dobrze zorganizowanych współpracowników, więc kiedy jedzie do jakiegoś miasta, dostaje informacje o tym, co się w nim ostatnio działo. Kiedy więc siedzieliśmy przy herbacie w "Sedlaczku" usłyszałem: "A burmistrz Tarnowskich Gór, to chyba musi być zadowolony, że ma takiego posła, jak ty - obwodnica miasta ,kolej do Pyrzowic, same dobre rzeczy dla miasta udało się zapewnić". Aby nie psuć nastroju, uchyliłem się od odpowiedzi...
Podsumowanie roku rządów Ewy Kopacz

Wczoraj pani premier Ewa Kopacz podsumowała rok swoich rządów. Było to o tyle sympatyczne, że wszystkie zapowiedzi z expose, które pani premier złożyła rok temu, zostały zrealizowane. A nie było ich mało. Ze szczegółowym sprawozdaniem z realizacji programu rządu można zapoznać się tutaj: https://www.premier.gov.pl/expose.html .
Pozwolę sobie też przytoczyć kilka zdań z wczorajszej wypowiedzi Ewy Kopacz: "To był rok spełnionych obietnic. Jednej rzeczy, której bardzo chciałam, nie udało mi się osiągnąć - chciałam zmienić polską politykę, zmienić relacje miedzy rządem a opozycja i doprowadzić do tego, by w Polsce była możliwa normalna debata na argumenty, a nie ciągła kłótnia i wojna. Ręka, która wyciągałam do opozycji, zawisła w próżni. Nie było woli dialogu wtedy, nie ma jej też teraz. Szkoda. Polskę zmieniać na lepsze jest lepiej razem niż przeciwko sobie. Stając na czele rządu zadałam sobie pytanie: 'co jest dziś najważniejsze dla Polski?' To z jednej strony bezpieczeństwo Polski, a z drugiej nadrabianie dystansu, który dzieli nas od Zachodu. Nie ma żadnego powodu by Polacy żyli gorzej niż Europejczycy. Deklaracje, które złożyłam i politykę, którą prowadziłam, podporządkowałam temu celowi. Mamy dorównać do na najlepszych. Musimy prowadzić mądrą politykę europejską - udało nam się to. Musimy budować nasza wiarygodność, zwiększać zaufanie naszych partnerów, wzmacniać atrakcyjność Polski dla inwestorów - to też nam się udało. Dzięki takiej polityce Polska jest dziś bezpieczniejsza. Nikt nie może mi zarzucić, że nie dotrzymałam słowa danego Polakom. Raport z tego co się udało - to ponad 30 projektów, które wpłynęły i wpłyną na poprawę jakości życia Polaków. W ciągu ostatnich 8 lat udało nam się poprawić znacząco infrastrukturę, zmieniliśmy obraz Polski. Teraz nadchodzi czas by do zmian, które widzimy, dołączyć zmiany w życiu Polaków. Wyzwaniem jest nie tylko bogatsza Polska, ale przede wszystkim bogatsi Polacy. Chce w tym miejscu za 4 lata powiedzieć: 'mówiłam, ze Polacy będą więcej zarabiać i zarabiają'."
PS.
To kolejny raz, gdy Platforma Obywatelska dotrzymuje słowa. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 r. obiecywaliśmy 300 mld zł dla Polski w nowej perspektywie środków europejskich. Prawie wszyscy mówili, że to nierealne. Uzyskaliśmy prawie 350 mld.


Na sesji rady powiatu

Wczoraj uczestniczyłem w sesji rady powiatu - powiedziałem kilka zdań na temat ostatnich działań związanych z unieszkodliwieniem odpadów po Zakładach Chemicznych „Tarnowskie Góry”, budową obwodnicy Tarnowskich Gór oraz trasy kolejowej z Tarnowskich Gór przez Pyrzowice do Zawiercia, odpowiadałem także na pytania radnych. Cieszę się z udziału w tej sesji, bo zawsze bezpośrednie kontakty umożliwiają wzajemne zrozumienie. Czytając projekty uchwał przedkładanych ostatnio przez radnych opozycyjnych w radzie powiatu nie do końca rozumiałem ich intencje, i nadal nie sa one dla mie w pełni jasne. Ale kiedy odrzucimy naturalną retorykę opozycji, który zazwyczaj krytykuje, można odnaleźć wspólne intencje rozwiązania problemu.
Radnych interesowała m.in. kwestia odpadów zalegających na terenach prywatnych, pytał o to także po sesji dziennikarz TG Stacji. Odpowiedziałem, że wojewoda śląski podziela interpretację prawną, że przejmie te odpady jako "spadkobierca" Zakładów Chemicznych po ich wykreśleniu z KRS - u i zapewne chętnie umożliwi ich wykorzystania dla jakiegoś pożytecznego celu. Takim pożytecznym celem może być zagęszczenie półpłynnych odpadów, które zalegają teraz na terenach Skarbu Państwa. Wydaje się, że chociaż wszyscy już wiemy jak przystąpić do realizacji ostatniego etapu likwidacji tychże odpadów.
W odniesieniu do budowy obwodnicy i kolei do Pyrzowic nawiązałem do pytania, które zadał mi radny Krzysztof Łoziński, podczas mojego ostatniego udziału na sesji rady powiatu. Pytał on mnie mianowicie jak rada powiatu może pomóc w realizacji tych zadań. Tak się składa, że akurat jest doskonały moment dla takiej pomocy. W sprawie budowy obwodnicy miasta, GDDKiA rozpoczyna prace projektowe, związane z oceną środowiskową, uzyskaniem pozwolenia na budowę itp. Wydaje się, że akurat rada powiatu mogłaby być organem starającym się koordynować działania, które doprowadzą do tego, aby przebieg drogi był optymalny. Prosiłem przewodniczącego rady i radnych, aby w nieodległym czasie zaprosili przedstawiciela GDDKiA, jak również zwrócili się do okolicznych samorządów, które zainteresowane są jaki przebieg będzie miała obwodnica Tarnowskich Gór.
Bardzo podobnie ma się sytuacja w przypadku budowy kolei - zadanie to przewidziane jest do realizacji z udziałem środków europejskich z programu, w ramach którego odbędzie się zamknięty konkurs dla projektów, które są wpisane w kontraktach regionalnych, tak jak budowa kolei do Pyrzowic jest wpisana w programie „Śląsk 2.0”. Redaktor z TG Stacji zapytał mnie wczoraj, czy w takim konkursie można nie wygrać,?Odpowiedziałem, że z informacji jakie mam od Wiceministra Infrastruktury i Rozwoju wiem, że ministerstwo obawia się, czy będzie wystarczająca liczba projektów, żeby wydać wszystkie pieniądze w tym programie, więc jeśli tylko będzie gotowy dobry projekt, spełniający wszystkie wymogi, pieniądze na to będą i kolej będzie budowana. Na przegraną można zapracować, tylko w ten sposób, że nie zostanie przygotowany projekt. Także więc tutaj też widzę dużą rolę lokalnych samorządów w zmobilizowaniu Polskich Linii Kolejowych (które prowadzą już prace przedprojektowe), aby na czas były gotowe z realizacją tego zadania. Mam nadzieję, że wsparcie w tej sprawie będziemy mieli ze strony samorządu wojewódzkiego.


Wizyta Marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Na początek mojej kampanii wyborczej mocny akcent - w Tarnowskich Gór odwiedziła mnie Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wraz z mężem Janem Kidawą-Błońskim, wybitnym reżyserem i scenarzystą filmowym.
Nie było dużo czas na organizację wizyty (w środę wieczorem usłyszałem w Sejmie od Marszałek: "będę w niedzielę w twoich okolicach, wymyśl jakieś spotkania" ), ale się udało.
Postanowiłem pokazać Marszałek to, co mamy najlepszego - tak więc w SMZT spotkaliśmy się z Zarządem tegoż Stowarzyszenia, a potem pojechaliśmy do Centrum Kultury Śląskiej gdzie po obejrzeniu wystaw odbyliśmy spotkanie z samorządowcami, przedstawicielami przeróżnych stowarzyszeń i środowisk kulturalnych.
A że moi goście przyjechali pół godziny wcześniej niż planowaliśmy, był czas na spacer po mieście i rodzinną herbatę w "Sedlaczku". Jan Kidawa-Błoński (pochodzący z Chorzowa) wspominał, że w dzieciństwie jego tata mówił mu o "Sedlaczku" (jak i o Sztolni "Czarnego Pstrąga" ) i obiecywał tam zabrać, ale nigdy do tego nie doszło; jednak nazwa ta utkwiła mu w pamięci i przypomniało mu się to dziś, gdy w "Sedlaczku" był po raz pierwszy.
Zarówno podczas spaceru po mieście, jak i późniejszych spotkań dominował bardzo ciepły klimat, ale trudno się dziwić, bo taka przecież jest Małgorzata Kidawa-Błońska.
A mnie bardzo miło było słyszeć komplementy, jakie wypowiadała na mój temat.
Śląski Katyń

Sobotę rozpocząłem do uroczystości na polanie "Hubertus", pomiędzy wioskami Barut i Dąbrówka w gminie Wielowieść. W tym miejscu we wrześniu 1946 r. NKWD i UB dokonało masowej egzekucji na żołnierzach polskich konspiracyjnych organizacji niepodległościowych. Miejsce to jest nazywane "śląskim Katyniem". W bardzo ładnie przygotowanej uroczystości uczestniczyli m.in. kombatanci tych organizacji i krewni zamordowanych w tym miejscu.
*
Podniosłości uroczystości nie zepsuła nawet końcówka kazania, w którym ksiądz powiedział, że obecnie przyjmowane są ustawy "zezwalające na zabijanie staruszków i chorych"... Cóż, głupich nie sieją, oni się sami rodzą.


Powiat metropolitarny i kolej do Pyrzowic

W tym tygodniu 101-sze, a jednocześnie przedostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu. M.in. przyjęliśmy ustawę o powiecie metropolitarnym, na której szczególnie zależało śląskim posłom Platformy Obywatelskiej. Nie było łatwo, sceptycyzm (delikatnie mówiąc) posłów z innych regionów Polski był duży, ale udało się :). Ustawa określa tryb tworzenia przez rząd powiatów metropolitarnych i zasady ich funkcjonowania.
*
Przyszły tydzień na miejscu, ale także pracowity. M.in. poprosiłem Przewodniczącego Rady Powiatu o możliwość wystąpienia na sesji i porozmawiania z radnymi, zarówno nt. spraw które pozytywnie zostały ostatnio załatwione - budowa Obwodnicy Tarnowskich Gór, środki europejskie na budowę kolei Tarnowskie Góry-Pyrzowice-Zawiercie, jak i tych które są na bardzo dobrej drodze - zapewnienie środków na ostatni etap likwidacji odpadów po Zakładach Chemicznych "Tarnowskie Góry".

Na temat kolei rozmawiałem w tym tygodniu z wiceministrem infrastruktury i rozwoju. Potwierdził mi to, o czym już wcześniej pisałem i mówiłem w różnych miejscach. Finansowanie budowy kolei do Pyrzowic przewidywane jest z konkursu europejskiego przeznaczonego dla projektów aglomeracyjnych. KONKURSU ZAMKNIĘTEGO. Piszę dużymi literami, bo niektórzy nie rozumieją. Do tego konkursu można będzie zgłosić tylko projekty wskazane w kontraktach regionalnych. Nie ma więc obaw o to, czy będą pieniądze na kolei do Pyrzowic. Ministerstwo raczej boi się, czy w tym programie będzie wystarczająco dużo projektów, aby wydać pieniądze, które są zagwarantowane.
Jeżeli tarnogórscy samorządowcy chcą pomóc w realizacji tego projektu, mogą to zrobić - mobilizując PKP PLK do przygotowania wszelkich niezbędnych do budowy dokumentów.
A jak nie chcą pomóc, niech nie przeszkadzają.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |