Zakłady Chemiczne ponownie
16 września 2015, 09:51Działania związane z pozyskaniem środków na ostatni etap likwidacji odpadów idą bardzo dobrze. Zarówno Narodowy, jak i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zadeklarowały przekazanie środków na wkład własny potrzebny do uzyskania środków europejskich na to zadanie. W tym roku ten sam Narodowy Fundusz ogłosi konkurs, w który to zadanie wpisuje się idealnie.
Wszyscy którzy się interesują tą sprawą wiedzą, że jest przygotowane rozwiązanie zakładające likwidację wszystkich odpadów.
Jeżeli są jeszcze jakieś wątpliwości trzeba je oczywiście wyjaśnić. Mam nadzieję w najbliższych dniach spotkać się z radnymi wszystkich klubów, także opozycyjnych i ewentualne wątpliwości wyjaśnić.
**
PS.
Gdybym chciał się w tej sprawie przerzucać uszczypliwościami, to miałbym duże pole po popisu. Mógłbym np. zapytać czemu ma służyć wydawanie decyzji nakazującej usunięcie odpadów Zakładom Chemicznym "Tarnowskie Góry". Zakładom których nie ma ("istnieją" tylko jako zapis w Krajowym Rejestrze Sądowym) i których nikt nie wskrzesi. Mógłbym opisać wielką satysfakcję, jaką okazywał z powodu tego sprytnego (w jego przekonaniu) zabiegu pan burmistrz.
Dla dobra sprawy tego nie robię, bo zależy mi na zakończeniu likwidacji. Tych, którzy w tym nie pomagają, proszę aby nie przeszkadzali.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Po "Gwarkach"
14 września 2015, 13:43*
Bardzo ładny był pochód - gratulacje dla tych, którzy go przygotowywali! Dobrze, że skończyły się dyskusje o tym, czy nie warto byłoby czegoś w nim zmieniać (po co zmieniać coś, co jest dobrą marką? ) i skupiono się w ostatnich latach na podniesieniu jego poziomu, przede wszyskim pod względem jakości strojów. Z nowości w tegorocznym pochodzie chciałbym zwrócić uwagę na żonę burmistrza Jakuba Gruzełki (do tej pory wcielający się w tę postać od lat Marek Połulich szedł samotnie) i szczególnie pochwalić jej strój - doskonale odtworzony z płyty nagrobnej znajdującej się w kościele św. Piotra i Pawła.
*
Na Rynku inaczej niż w poprzednich latach były ustawione barierki odgradzające teren imprezy masowej. Chyba był to lepszy układ, bo łatwiej, w mniejszym tłoku można było oglądać koncerty na środku Rynku, ale paradoksalnie ciasno było po bokach. Warto pomyśleć, jak za rok zachęcić ludzi do wejścia do środka, żeby jakoś zagęszczenie rozłożyć równomiernie.
Nie wiem, czy taki był zamysł, ale fakt że tegorocznymi gwiazdami były zespoły popularne, ale w różnych grupach (wiekowych itp.), sprawił, że każdy znajdował coś dla siebie, a nie było takiego momentu, w którym na Rynek przyszliby wszyscy (jak byłoby w przypadku koncertu megagwiazdy).
*
To, co bardzo wyróżniało tegoroczną imprezę od poprzednich to wysoki poziom oferty kramów zlokalizowanych wokół Rynku, na ul. Krakowskiej, czy placu Wolności. Prawie nie było chińskich świecidełek, dominowały za to różne bardzo pomysłowe i estetyczne produkty. Nie wiem, czy ktoś się postarał, by tak to było (jeśli tak to gratuluję), czy wyniknęło to ze zmieniających się oczekiwań klientów, którzy nie szukają już tandety, ale różnica była kolosalna.
*
Oczywiście wspaniała sprawą jest to, że miasto w czasie "Gwarków" pulsuje życiem nie tylko na Rynku, że jest scena pod TCK, i na placu Wolności, a swoje propozycje przedstawiają kluby i restauracje. Jak zawsze najtłoczniej (mnóstwo znajomych), najbardziej biesiadnie i rock'n'rollowo było w "Starej Stajni". I też najbardziej bezpretensjonalnie.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Gwarki
12 września 2015, 15:54Oczywiście w czasie "Gwarków" dzieje się sporo w różnych miejscach, ale od lat najlepsza zabawa jest w "Starej Stajni", gdzie tłum jest tak wielki, że wydaje się, że wpadają tam wszyscy. Wczoraj też było tłocznie, kapela grała rockowe covery i panowała świetna atmmosfera bezpretensjonalnej zabawy.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Czy PiS chce wystąpienia Polski z UE? (czyli o histerii wokół uchodźców)
11 września 2015, 13:131. Uchodźcy wcale nie chcą do Polski przyjeżdżać. Wręcz już są znane przypadki, że chrześcijańskie rodziny z Syrii przyjęte przez polskie parafie, po kilku dniach pobytu wyjechały do Niemiec. Nasze deklaracje wobec partnerów europejskich przyjęcia tej niewielkiej grupy uchodźców jaką jesteśmy gotowi zaprosić, zapewne nawet nie będą realizowane – przecież nikogo nie będziemy ściągać i trzymać tu siłą.
2. Solidarność UE (i NATO) to gwarancja bezpieczeństwa Polski. Przeciwnicy przyjmowania w Polsce uchodźców z Syrii, czy Iraku podnoszą argument, że Polska musi być gotowa na ew. przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Rzeczywiście nie możemy przewidzieć co się w przyszłości wydarzy zarówno na Ukrainie (jak i też Białorusi). Niskie ceny ropy mogą skłonić Putina do nieprzywidywalnych ruchów. Tak – istnieje ryzyko, że za pół roku, czy za rok do Polski ruszy fala np. 300 tys. Ukrainców. Co wtedy zrobimy? Oczywiście zwrócimy się o pomoc innych krajów europejskich. Jak one zareagują?
3. Czy chcemy jeszcze być w Unii Europejskiej? Poza solidarnością z ludźmi uciekającymi przed wojną, równie ważna jest teraz solidarność z naszymi partnerami z UE. Jeżeli powiemy, że problemy Grecji, czy Włoch nas nie interesują, jak zareaguje Europa, gdy na nas spadnie np. problem z uchodźcami z Ukrainy? Czy nie powie, że skoro nie chcieliśmy przyjąć kilku tysięcy Syryjczyków (którzy i tak pewnie tu nie przyjadą), mamy sami radzić sobie ze swoimi problemami?
4. Na wystąpienie z UE to może sobie pozwolić Wielka Brytania, nie Polska. A chyba oczywiste jest, że korzystając tak wiele z UE, musimy choć symbolicznie pomagać innym krajom europejskim.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Pożegnanie
9 września 2015, 00:15Z Marcinem Walczakiem, dyrektorem Biblioteki w Kaletach, łączyła nas pasja – zamiłowanie do takiej samej muzyki. Wielokrotnie spotykaliśmy się na koncertach w różnych częściach Polski. Z tym, że Marcin był nieporównywalnie ze mną większym znawcą i fanem rocka – miał niesamowitą kolekcję płyt, na koncert swoich ulubionych wykonawców potrafił jechać bardzo daleko. Ilekroć zdarzało mi się słyszeć sarkastyczne uwagi ze strony żony, że znów wybieram się na koncert, mówiłem, że ja przecież jeżdżę kilka razy w roku, a Marcin to nieustannie.
Zaglądałem do niego, gdy byłem po sąsiedzku w filii mojego biura poselskiego w Kaletach, pogadać o tym, jakie czekają nas koncerty (wiedział o wszystkich); wiem, że zapraszał też zawsze na kawę moich współpracowników, gdy przeprowadzali tam porady prawne.
W piątek jechał ze swoją pracownicą do Katowic po książki do biblioteki, ich auto staranował inny samochód… Dziś zostanie pożegnany po raz ostatni.
*
Myślę, że już miał okazję spotkać tych swoich muzycznych idoli, których nie mógł zobaczyć na koncercie w ziemskim wymiarze.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Dzielny przedszkolak
8 września 2015, 22:23Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego dużo uwagi poświęciłem
moim córkom, a nie wspomniałem, że mój Stasiu (2 lata i 4
miesiące) także rozpoczął swoją edukacyjną przygodę - w
Mini Przedszkolu Topolino w Nakle Śląskim (tarnogórskie
przedszkola publiczne takich maluchów niestety nie przyjmują).
Oczywiście na początek był płacz, kiedy mama go tam odwoziła,
ale dziś już nie płakał!
A 1 września też dostał małą tytę :-)
PS.
Bardzo mnie cieszy, kiedy widzę pozytywne efekty ustaw, nad którymi
miałem okazję pracować. Ułatwienia w zakładaniu Klubów
Malucha i różnych form opieki przedszkolnej sprawdziły się świetnie,
pomagając tym rodzicom, dla których zabrakło miejsc w żłobkach
i przedszkolach publicznych.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Po weekendzie, jeszcze dożynkowym
6 września 2015, 20:17Kończy się „sezon dożynkowy”, a pogoda (tak istotna dla
rolników) w ten weekend pokazała jak potrafi szybko się
zmieniać. Wczoraj w Grzybowicach (na miejskich dożynkach zabrzańskich)
było jeszcze słonecznie, dziś w Pyskowicach już zupełnie
inaczej. Obie imprezy, choć to przecież niezbyt rolnicze ośrodki,
jak co roku zorganizowane z rozmachem – piękne korowody, mnóstwo
atrakcji itp.
Ponadto w ten weekend odpust w Żyglinie i „Rodzinne
grzybobranie” – fajna impreza zorganizowana w Truszczycy,
przepięknej, leśnej części Kalet. Oczywiście grzybów
jeszcze nie ma, ale nie zabrakło atrakcji kulturalnych,
kulinarnych i innych. Wczoraj zupę grzybową gotowała Maria Ożga,
która podeszła do tego zadania bardzo poważnie (jak zresztą
do wszystkiego, co robi). Po południu zapytałem ją sms-em, czy
dobrze pamiętam, że będzie w Kaletach o 19.00. Odpisała, że
o 19 to będzie wydawać zupę, a już dawno moczy grzyby, kroi
ziemniaki itp. Efekt pracy był pyszny!
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---