W Krupskim Młynie
3 lipca 2015, 16:21Po wtorkowej prezentacji rządowego programu "Śląsk 2.0" także inne priorytety w mojej pracy. Kiedy wstałem w środę rano i pomyślałem sobie, że odpadły wszystkie aktywności, które dominowały w ubiegłym tygodniu - np. telefony do ważnych osób w różnych ministerstwach i rozmowy w rodzaju: "pamiętam, ale poczekaj, dowiesz się bezpośrednio od premier", czułem się jakoś dziwnie. Choć oczywiście zabiegi związane z programem "Śląsk 2.0" dominowały wyraźnie w ostatnich tygodniach, oczywiście są też inne zadania do wykonania. Troszkę zaniedbałem np. w ostatnich dniach spotkania indywidualne – przepraszam, tych którzy oczekują, ale w najbliższych dniach wszystko nadrobimy.
W środę byłem w Kupskim Młynie. Spotkałem się w wójtem i jego zastępca, a także z sołtysem Potępy. Rozmawialiśmy o tym, co udało im się wykonać w ostatnich miesiącach, co jeszcze chcieliby zrobić w najbliższych. Zajrzałem także do „Gekoplastu”. Zawsze cieszy mnie, kiedy mogę odwiedzać podmioty gospodarcze, w których kiedyś były problemy, a teraz wszystko układa się dobrze. Miło tak wpaść z odwiedzinami bez powodu i przekonać się, że jest lepiej niż parę miesięcy czy lat temu, kiedy byłem tam ostatni raz. Miło było mi usłyszeć o tym jak firma się rozwija, eksportuje, kupuje nowe maszyny, a także pracownicy są zadowoleniu - co usłyszałem nie tylko od kadry zarządzającej, ale również od przedstawicieli związków zawodowych. I trochę zaskakujące, aczkolwiek optymistyczne spostrzeżenie. Okazuje się, że nowe, zautomatyzowane maszyny niekoniecznie wypierają pracowników, ale wręcz generują nowe miejsca pracy. Im efektywniejsza i szybsza maszyna, tym więcej osób potrzebnych jest do jej obsługi. Po prostu kiedy maszyna produkuje dziennie 300 elementów, wówczas do ich zapakowania i przewiezienia do magazynu czy samochodu wystarczy jedna osoba, a gdy nowsza maszyna będzie produkować kilka razy bardziej wydajnie, potrzebnych będzie 3 lub 4 pracowników do tego zadania.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Rządowy program "Śląsk 2.0" - rewelacyjny dla Tarnowskich Gór
30 czerwca 2015, 19:58Zapisane w nim inwestycje i inne działania (choćby zniesienie akcyzy na prąd dla hut), długo można by wyliczać (oczywiście do niektórych z nich będę wracać w kolejnych wpisach). Dziś pozwolę sobie tylko wspomnieć, że w tym co przyjął rząd znajdują się rewelacyjne, bardzo ważne dla Tarnowskich Gór rzeczy.
Tak więc na stronie 25 możemy znaleźć zadanie "Budowa drogi ekspresowej S-11 Kępno-A! wraz z obwodnicą Tarnowskich Gór", realizację którego rząd uzasadnił następująco: "Do domknięcia sieci dróg ekspresowych i autostrad na terenie Śląska i Małopolski (...) konieczna jest budowa drogi ekspresowej S11, zwłaszcza jej odcinek na wysokości miejscowości Tarnowskie Góry. Pozwoli to na bubowę szybkiego połączenia Śląska, poprzez wyprowadzenie ruchu z aglomeracji śląskiej (...) w kierunku Poznania oraz dalej Pomorza Środkowego."
Na str. 27 przeczytać możemy: "Dzięki rewitalizacji i odbudowie częściowo nieczynnej linii nr 182 Tarnowskie Góry-Zawiercie lotnisko uzyska szybkie i niezawodne połączenie z Sosnowcem, Zawierciem, Dąbrową Górniczą, Katowicami i Chorzowem. Inwestycja będzie realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych perspektywy UE 2014-2020."
Zostało to uzupełnione informacją, że "do końca 2016 roku prowadzone będą roboty na następujących, ważnych z punktu widzenia transportu pasażerskiego i towarowego liniach kolejowych:
(...)
linii kolejowej nr 131 (...) na odcinku Bydgoszcz-Zduńska Wola-Chorzów Batory" - czyli m.in. tego odcinka, którym jeździmy z Tarnowskich Gór (a wcześniej z Kalet i Miasteczka Śl.) do Katowic.
***
Różna i nieraz skomplikowana była droga wpisania wielu z tych rzeczy do tegoż programu - czasem pojawiały się opory w branżowych ministerstwach, oczywiście często ze strony ministra finansów (taka też chyba jego rola...). Trzeba było szukać różnych obejść, swoistych by-pasów bezpośrednio do Kancelarii Premiera. O niektórych z tych działań nawet za bardzo lepiej nie mówić, ale spiszę je sobie dokładnie, żeby nie zapomnieć i mieć co opowiadać wnukom :-)
Nie będę ukrywać - spadło ze mnie duże napięcie, bo jednak do końca był wielki stres. W końcu niby były deklaracje i obietnice składane przez poważne osoby, ale dopiero dziś stały się one faktem.
Rzecz najważniejsza - to nie obietnice patykiem na wodzie pisane, ale przyjęty przez rząd dokument, z zadaniami mającymi odzwierciedlenie w budżecie - wszystko to zostało dokładnie wyliczone.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Wizyta ministra Schetyny w Tarnowskich Górach (i Zbrosławicach)
29 czerwca 2015, 19:42Poniedziałek, jak zazwyczaj, rozpoczął tydzień pracowicie
- na moje zaproszenie Tarnowskie Góry (i Zbrosławice) odwiedził
minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Wizyta była
robocza, niedługa, ale konkretna. Także błyskawicznie
organizowana - dlatego przebywający w ub. tygodniu na urlopie
prezes SMZT dowiedział się o niej dziś o 8 rano (ale chyba był
z niej zadowolony).
Głównym punktem była wizyta w Zabytkowej Kopalni Srebra w
Tarnowskich Górach, oczywiście w kontekście starań o wpis
tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
- jak wiadomo kończy się krajowy etap prac nad tym wnioskiem i
nadchodzi czas na działania na arenie międzynarodowej.
Wraz z ministrem Schetyną zwiedziliśmy najpierw multimedialne
muzeum, a pote, zjechaliśmy pod ziemię (wraz z grupą
dziennikarzy i ich sprzętem). Po obejrzeniu, z konieczności
tylko części podziemnej trasy, minister odpowiadał na pytania
dziennikarzy, których poprosił aby najpierw pytać o Tarnowskie
Góry, a potem o Grecję i Tunezję.
Podczas konferencji minister powiedział m.in.: "Zapoznałem
się z projektem wpisania obiektu na prestiżową listę. Będę
wspierał działania posła Głogowskiego promujące tarnogórskie
podziemia. Jestem pod wielkim wrażeniem, zarówno samego
miejsca, jaki pasji i zaangażowania ludzi, którzy sprawują
pieczę nad tym obiektem.
***
W Zbrosławicach bardzo miało miejsce sympatyczne spotkanie ministra z repatriantem z Kazachstanu, który od ponad 10 lat wraz z rodziną mieszka w tej gminie. Co ciekawe i warte podkreślenia, gmina Zbrosławice już w najbliższą środę przyjmie kolejną polską rodzinę z tego kraju.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Nienawiść Kukiza
28 czerwca 2015, 10:13Myślę, że nie przesadzę jak powiem, że Paweł Kukiz nienawidzi wszystkich, którzy go nie wielbią i w pełni się z nim nie zgadzają. Nienawidzi choćby tych, którzy mówią, że JOWy- nie są idealnym rozwiązanie wszystkich problemów.
Jak bardzo zionie nienawiścią, pokazał choćby na scenie tuż po ogłoszeniu wyniku I tury wyborów, pokazał także wczoraj w Lubinie. Poza nienawiścią niewiele można było znaleźć w jego przekazie. Wg Kukiza ci, którzy myślą inaczej niż on to zdrajcy. Programu wyborczego nie przedstawił. Wg niego "program to oszustwo, największe kłamstwo".
Czy ktoś owładnięty taką agresją i nienawiścią wobec myślących inaczej, powinien mieć wpły na Polskę? Czy chcielibyśmy, aby Paweł Kukiz decydował np. o tym jak wyglądają przedszkola ich dzieci?
*
Można zrozumieć jego wyborców, tych którzy słusznie oczekują poprawy swojego życia, tych którzy nie skorzystali z niewątpliwego dorobku Polski w ostatnich latach. Osób które widzą, że w Polsce rozwija się infrastruktura, budujemy autostrady, że zapobiegliśmy klęsce finansów publicznych jak np. w Grecji, ale po prostu chcieliby zarabiać powiedzmy 2,5 tys., a nie 2 tys. jak teraz.
Zupełnie trudno natomiast zrozumieć tych wyborców Kukiza (a tacy są), którym powodzi się całkiem dobrze, ale którzy nie wiedzieć dlaczego, mają o wszystko pretensje. Naprawdę uważają, że należy wszystko rozwalić?
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
"Kolej na Ewę"
27 czerwca 2015, 13:25Nie możemy dłużej pozwalać na narzucanie kłamliwej narracji, wg której w Polsce rzekomo wszystko się wali. Mamy świadomość popełnionych błędów, ale z dorobku ostatnich ośmiu lat możemy być dumni i przed wyborami musimy te dokonania przypomnieć.
Jeżeli premier Kanady mówi (nota bene podczas spotkania z prezydentem-elektem Andrzejem Dudą), że Polska była w ostatnich latach wzorem dla całego zachodniego świata, modelowo radząc sobie z kryzysem gospodarczym, to nie jest kurtuazja. Tak oceniają nasz dorobek wszyscy. Nie możemy pozwolić, aby go deprecjonować!
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Początek wakacji, nowa inwestycja w Hucie
26 czerwca 2015, 15:32Rano uczestniczyłem w zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach, do której chodzi moja najstarsza córka. Była to dla mnie ważna uroczystość, bo mogłem zobaczyć ją w przedstawieniu. Występ był naprawdę piękny – zarówno dzieciaki, jak i nauczyciele, którzy je przygotowali włożyli w niego mnóstwo pracy.
Dziś miałem też przyjemność wziąć udział w ważnej uroczystości, która odbyła się w Hucie Cynku w Miasteczku Śląskim. Przed południem nastąpiło tam otwarcie wybudowanej za 60 mln złotych instalacji odzysku odpadów cynkowych. Należy podkreślić, że ta inwestycja pozwala odzyskiwać niemalże 100% odpadów, które powstają w tym przedsiębiorstwie i wykorzystać je do produkcji cynku o najlepszej jakości. Ten rozwój huty i pozytywne zmiany sprawiają mi wielką satysfakcję. Jeszcze 6 lat temu Huta Cynku była w bardzo nieciekawej sytuacji. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że po prywatyzacji następują pozytywne zmiany, uruchamiane są nowe technologie, a huta rozwija się poprzez kolejne, trafne inwestycje i przy okazji rozbudowy stara się uzyskać jak najlepszy efekt ekologiczny.
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---
Prace legislacyjne (cz. III)
25 czerwca 2015, 12:23Wczoraj bardzo pracowity dzień, głównie nad ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego (ponieważ dotyczy ona m.in. nabywania ziemi przez cudzoziemców zajmowała się nią również Komisja ds. Unii Europejskiej, w której pracuję). Najpierw miałem posiedzenia Komisji od godz. 9 do 14, a potem jeszcze półgodzinną o .. 23.15. Ale prace nad ustawą udało się zakończyć.
***
Dziś od rana długi blok głosowań (jeszcze trochę potrwa). M.in. uchwaliliśmy ustawę o in vitro (szerzej napiszę o tym w przyszłym tygodniu) i kilka innych ważnych rozwiązań - np. o nieodpłatnej pomocy prawnej (o niej także więcej niedługo).
Sejm przegłosował również zmianę ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawwnionych z przedsiębiorstw robót górniczych. To kolejna nowelizacja tej ustawy. Ja tą sprawą interesuję się i zajmuję od 2007 r. Często w tej kwestii spotykam się z przedstawicielami Stowarzyszenia Emerytów Górniczych z Radzionkowa (organizacji sprawnie działającej, bardzo merytorycznie). Ostatnie spotkanie mieliśmy w piątek i miałem wrażenie, że panowie nie dowierzali, że ustawa będzie przyjęta już w tym tygodniu... Z satysfakcją wysłałem więc smsa z informacją o jej przegłosowaniu :-)
--- napisz do Autora bloga --- --- zobacz profil Autora na Facebooku ---