#śląskiewruinie

Niektórzy politycy (ale nie tylko, bo zdarza się to również np. duchownym), próbują nam ostatnio wmawiać, że Polska jest krajem, w którym w ostatnich latach nie wydarzyło się nic dobrego. Trudno powiedzieć, czy są tak zakłamani, czy może ślepi i nie widzą, jak dynamicznie rozwija się nasz kraj. W każdym razie zwyczajnie deprecjonują osiągnięcia Polski i Polaków, których zazdrości nam cała Europa.
W ramach odkłamywania przekazu, zamieszczaliśmy w ten weekend fotki pokazujące, jak to rzekomo na Śląsku nic w ostatnich latach pozytywnego nie zrobiono.
Tak na wszelki wypadek, gdyby koleżaki i koledzy z PiS-u, którzy uprawiali w ten weekend na Śląsku swoją propgandę, nie zauważyli jak zmienia się nasz region.
Polecam świetny profil https://www.facebook.com/slaskiewruinie


W Krupskim Młynie

Od 1 lipca, cieplejsza pogoda i od razu puściej na ulicach. Nawet telefon rzadziej dzwoni. Czy tak wielu zdążyło już wyjechać na urlopy?
Po wtorkowej prezentacji rządowego programu "Śląsk 2.0" także inne priorytety w mojej pracy. Kiedy wstałem w środę rano i pomyślałem sobie, że odpadły wszystkie aktywności, które dominowały w ubiegłym tygodniu - np. telefony do ważnych osób w różnych ministerstwach i rozmowy w rodzaju: "pamiętam, ale poczekaj, dowiesz się bezpośrednio od premier", czułem się jakoś dziwnie. Choć oczywiście zabiegi związane z programem "Śląsk 2.0" dominowały wyraźnie w ostatnich tygodniach, oczywiście są też inne zadania do wykonania. Troszkę zaniedbałem np. w ostatnich dniach spotkania indywidualne – przepraszam, tych którzy oczekują, ale w najbliższych dniach wszystko nadrobimy.
W środę byłem w Kupskim Młynie. Spotkałem się w wójtem i jego zastępca, a także z sołtysem Potępy. Rozmawialiśmy o tym, co udało im się wykonać w ostatnich miesiącach, co jeszcze chcieliby zrobić w najbliższych. Zajrzałem także do „Gekoplastu”. Zawsze cieszy mnie, kiedy mogę odwiedzać podmioty gospodarcze, w których kiedyś były problemy, a teraz wszystko układa się dobrze. Miło tak wpaść z odwiedzinami bez powodu i przekonać się, że jest lepiej niż parę miesięcy czy lat temu, kiedy byłem tam ostatni raz. Miło było mi usłyszeć o tym jak firma się rozwija, eksportuje, kupuje nowe maszyny, a także pracownicy są zadowoleniu - co usłyszałem nie tylko od kadry zarządzającej, ale również od przedstawicieli związków zawodowych. I trochę zaskakujące, aczkolwiek optymistyczne spostrzeżenie. Okazuje się, że nowe, zautomatyzowane maszyny niekoniecznie wypierają pracowników, ale wręcz generują nowe miejsca pracy. Im efektywniejsza i szybsza maszyna, tym więcej osób potrzebnych jest do jej obsługi. Po prostu kiedy maszyna produkuje dziennie 300 elementów, wówczas do ich zapakowania i przewiezienia do magazynu czy samochodu wystarczy jedna osoba, a gdy nowsza maszyna będzie produkować kilka razy bardziej wydajnie, potrzebnych będzie 3 lub 4 pracowników do tego zadania.


Rządowy program "Śląsk 2.0" - rewelacyjny dla Tarnowskich Gór

Dzisiejszy dzień rozpocząłem od spotkania w Katowicach - śląskich parlamentarzystów PO z premier Ewą Kopacz. Pani premier przedstawiła nam szczegóły programu "Śląsk 2.0", który kilka godzin później przyjął rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach.
Zapisane w nim inwestycje i inne działania (choćby zniesienie akcyzy na prąd dla hut), długo można by wyliczać (oczywiście do niektórych z nich będę wracać w kolejnych wpisach). Dziś pozwolę sobie tylko wspomnieć, że w tym co przyjął rząd znajdują się rewelacyjne, bardzo ważne dla Tarnowskich Gór rzeczy.
Tak więc na stronie 25 możemy znaleźć zadanie "Budowa drogi ekspresowej S-11 Kępno-A! wraz z obwodnicą Tarnowskich Gór", realizację którego rząd uzasadnił następująco: "Do domknięcia sieci dróg ekspresowych i autostrad na terenie Śląska i Małopolski (...) konieczna jest budowa drogi ekspresowej S11, zwłaszcza jej odcinek na wysokości miejscowości Tarnowskie Góry. Pozwoli to na bubowę szybkiego połączenia Śląska, poprzez wyprowadzenie ruchu z aglomeracji śląskiej (...) w kierunku Poznania oraz dalej Pomorza Środkowego."
Na str. 27 przeczytać możemy: "Dzięki rewitalizacji i odbudowie częściowo nieczynnej linii nr 182 Tarnowskie Góry-Zawiercie lotnisko uzyska szybkie i niezawodne połączenie z Sosnowcem, Zawierciem, Dąbrową Górniczą, Katowicami i Chorzowem. Inwestycja będzie realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych perspektywy UE 2014-2020."
Zostało to uzupełnione informacją, że "do końca 2016 roku prowadzone będą roboty na następujących, ważnych z punktu widzenia transportu pasażerskiego i towarowego liniach kolejowych:
(...)
linii kolejowej nr 131 (...) na odcinku Bydgoszcz-Zduńska Wola-Chorzów Batory" - czyli m.in. tego odcinka, którym jeździmy z Tarnowskich Gór (a wcześniej z Kalet i Miasteczka Śl.) do Katowic.
***
Różna i nieraz skomplikowana była droga wpisania wielu z tych rzeczy do tegoż programu - czasem pojawiały się opory w branżowych ministerstwach, oczywiście często ze strony ministra finansów (taka też chyba jego rola...). Trzeba było szukać różnych obejść, swoistych by-pasów bezpośrednio do Kancelarii Premiera. O niektórych z tych działań nawet za bardzo lepiej nie mówić, ale spiszę je sobie dokładnie, żeby nie zapomnieć i mieć co opowiadać wnukom :-)
Nie będę ukrywać - spadło ze mnie duże napięcie, bo jednak do końca był wielki stres. W końcu niby były deklaracje i obietnice składane przez poważne osoby, ale dopiero dziś stały się one faktem.
Rzecz najważniejsza - to nie obietnice patykiem na wodzie pisane, ale przyjęty przez rząd dokument, z zadaniami mającymi odzwierciedlenie w budżecie - wszystko to zostało dokładnie wyliczone.Wizyta ministra Schetyny w Tarnowskich Górach (i Zbrosławicach)

Poniedziałek, jak zazwyczaj, rozpoczął tydzień pracowicie - na moje zaproszenie Tarnowskie Góry (i Zbrosławice) odwiedził minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Wizyta była robocza, niedługa, ale konkretna. Także błyskawicznie organizowana - dlatego przebywający w ub. tygodniu na urlopie prezes SMZT dowiedział się o niej dziś o 8 rano (ale chyba był z niej zadowolony).
Głównym punktem była wizyta w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, oczywiście w kontekście starań o wpis tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - jak wiadomo kończy się krajowy etap prac nad tym wnioskiem i nadchodzi czas na działania na arenie międzynarodowej.
Wraz z ministrem Schetyną zwiedziliśmy najpierw multimedialne muzeum, a pote, zjechaliśmy pod ziemię (wraz z grupą dziennikarzy i ich sprzętem). Po obejrzeniu, z konieczności tylko części podziemnej trasy, minister odpowiadał na pytania dziennikarzy, których poprosił aby najpierw pytać o Tarnowskie Góry, a potem o Grecję i Tunezję.
Podczas konferencji minister powiedział m.in.: "Zapoznałem się z projektem wpisania obiektu na prestiżową listę. Będę wspierał działania posła Głogowskiego promujące tarnogórskie podziemia. Jestem pod wielkim wrażeniem, zarówno samego miejsca, jaki pasji i zaangażowania ludzi, którzy sprawują pieczę nad tym obiektem.

***

W Zbrosławicach bardzo miało miejsce sympatyczne spotkanie ministra z repatriantem z Kazachstanu, który od ponad 10 lat wraz z rodziną mieszka w tej gminie. Co ciekawe i warte podkreślenia, gmina Zbrosławice już w najbliższą środę przyjmie kolejną polską rodzinę z tego kraju.
Nienawiść Kukiza

Nienawiść to najgorsza cecha człowieka. Wszelkie nacjonalizmy jak np. faszyzm itp. rzeczy zaczynają się od nienawiści. Naziści nienawidzili Żydów, rasiści kolorowych. Zawsze te fobie pchały narody w złym kierunku.
Myślę, że nie przesadzę jak powiem, że Paweł Kukiz nienawidzi wszystkich, którzy go nie wielbią i w pełni się z nim nie zgadzają. Nienawidzi choćby tych, którzy mówią, że JOWy- nie są idealnym rozwiązanie wszystkich problemów.
Jak bardzo zionie nienawiścią, pokazał choćby na scenie tuż po ogłoszeniu wyniku I tury wyborów, pokazał także wczoraj w Lubinie. Poza nienawiścią niewiele można było znaleźć w jego przekazie. Wg Kukiza ci, którzy myślą inaczej niż on to zdrajcy. Programu wyborczego nie przedstawił. Wg niego "program to oszustwo, największe kłamstwo".
Czy ktoś owładnięty taką agresją i nienawiścią wobec myślących inaczej, powinien mieć wpły na Polskę? Czy chcielibyśmy, aby Paweł Kukiz decydował np. o tym jak wyglądają przedszkola ich dzieci?
*
Można zrozumieć jego wyborców, tych którzy słusznie oczekują poprawy swojego życia, tych którzy nie skorzystali z niewątpliwego dorobku Polski w ostatnich latach. Osób które widzą, że w Polsce rozwija się infrastruktura, budujemy autostrady, że zapobiegliśmy klęsce finansów publicznych jak np. w Grecji, ale po prostu chcieliby zarabiać powiedzmy 2,5 tys., a nie 2 tys. jak teraz.
Zupełnie trudno natomiast zrozumieć tych wyborców Kukiza (a tacy są), którym powodzi się całkiem dobrze, ale którzy nie wiedzieć dlaczego, mają o wszystko pretensje. Naprawdę uważają, że należy wszystko rozwalić?"Kolej na Ewę"

Swoją kolejową podróżą z Warszawy na Pomorze pani premier Ewa Kopacz rozpoczęła polityczną ofensywę. Ofensywę tak potrzebną, na którą od dawna czekaliśmy.
Nie możemy dłużej pozwalać na narzucanie kłamliwej narracji, wg której w Polsce rzekomo wszystko się wali. Mamy świadomość popełnionych błędów, ale z dorobku ostatnich ośmiu lat możemy być dumni i przed wyborami musimy te dokonania przypomnieć.
Jeżeli premier Kanady mówi (nota bene podczas spotkania z prezydentem-elektem Andrzejem Dudą), że Polska była w ostatnich latach wzorem dla całego zachodniego świata, modelowo radząc sobie z kryzysem gospodarczym, to nie jest kurtuazja. Tak oceniają nasz dorobek wszyscy. Nie możemy pozwolić, aby go deprecjonować!


Początek wakacji, nowa inwestycja w Hucie

Koniec roku szkolnego to moment, na który czekają wszystkie dzieci. Z tej okazji życzę uczniom zasłużonego odpoczynku i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
Rano uczestniczyłem w zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach, do której chodzi moja najstarsza córka. Była to dla mnie ważna uroczystość, bo mogłem zobaczyć ją w przedstawieniu. Występ był naprawdę piękny – zarówno dzieciaki, jak i nauczyciele, którzy je przygotowali włożyli w niego mnóstwo pracy.
Dziś miałem też przyjemność wziąć udział w ważnej uroczystości, która odbyła się w Hucie Cynku w Miasteczku Śląskim. Przed południem nastąpiło tam otwarcie wybudowanej za 60 mln złotych instalacji odzysku odpadów cynkowych. Należy podkreślić, że ta inwestycja pozwala odzyskiwać niemalże 100% odpadów, które powstają w tym przedsiębiorstwie i wykorzystać je do produkcji cynku o najlepszej jakości. Ten rozwój huty i pozytywne zmiany sprawiają mi wielką satysfakcję. Jeszcze 6 lat temu Huta Cynku była w bardzo nieciekawej sytuacji. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że po prywatyzacji następują pozytywne zmiany, uruchamiane są nowe technologie, a huta rozwija się poprzez kolejne, trafne inwestycje i przy okazji rozbudowy stara się uzyskać jak najlepszy efekt ekologiczny.strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |