Po I turze

1. Gratulacje dla największych wygranych - Andrzeja Dudy (zwłaszcza jego sztabowców) i Pawła Kukiza.

2. Nie czas na rozliczenia, bo przecież przed nami najważniejsze rozstrzygnięcia, ale trzeba powiedzieć, że kampania Bronisława Komorowskiego, była trochę jak studio wyborcze w TVP Info, która wydała duże pieniądze na zbudowanie olbrzymiej sceny, na tle której siedziało kilka zmarzniętych osób. Chyba nie zdradzę wielkiej tajemnicy, że od wielu tygodni w Platformie narzekano, że powołany do kampanii wyborczej sztab nie potrafi przebić się ze swoimi pomysłami przez bezpośrednie zaplecze Prezydenta Pałacu Prezydenckim. I chyba najmniejsza w tym wina Prezydenta Komorowskiego, który w czasie kampanii pracował bardzo ciężko, ale właśnie tegoż zaplacza, które nie było w stanie kreować tematów kampanii, zakładając, że Prezydent sam "wyjeździ" zwycięstwo.

3. Konkretne błędy kampanii Bronisława Komorowskiego łatwo wskazać: dystansowanie się od bezpośredniego zaplecza, niepotrzebny (bezsensowny wręcz) skręt w lewo, a przede wszystkim brak emocji. Podczas wyborów (zwłaszcza tych, gdzie kilka osób rywalizuje o jeden urząd) nie można unikać porównań! Nie wystarczy mówić merytorycznie i pozytywnie, trzeba nie tylko przekonywać, że jest się dobrym kandydatem, ale wskazać w czym rywal jest gorszy. Andrzej Duda nie bał się kampanii negatywnej, konsekwentnie krytykując Prezydenta przez całą kampanię, a tymczasem sztab Bronisława Komorowskiego odważył się na to dopiero na finiszu kampanii (i to też średnio udanie - niezły klip ukazujący Dudę i Kaczyńskiego, ale wcześniej słabszy o in vitro, czyli temacie, który interesuje raczej niewielką grupę osób).

4. Największą zagadka pozostają wyborcy Pawła Kukiza. Gdyby interesowały ich jedynie JOW-y sprawa wyglądałaby prosto - łatwo można sprawdzić, że to Platforma (w przeciwieństwie do PiS) głosowała za ich wprowadzeniem do Senatu i rad miejskich. Ale przecież pewnie to nie ich jedyne oczekiwanie.

5. Najważniejsze jednak, żeby te błędy nie przesłoniły najważniejszego faktu - tego, że Bronisław Komorowski jest najlepszym wyborem dla Polski! Zbyt trudne mamy czasy, aby ryzykować wybór prezydenta sterowanego z tylniego siedzenia.


Koniec kampanii

Zaczęliśmy na konwencji w Warszawie, uczestniczyliśmy w spotkaniach z Prezydentem Komorowskim w Chorzowie i Sosnowcu, ale oczywiście główną pracę wykonywaliśmy w Tarnowskich Górach i okolicy.
Wczoraj kończyliśmy roznoszenie materiałów wyborczych po domach, w nocy jeszcze plakatowaliśmy, a od rana prowadziliśmy ostatnią akcję: pod halą targową ustawiliśmmy mobilne biuro wyborcze Prezydenta Bronisława Komorowskiego - przechodniów częstowaliśmy kawą i rozdawaliśmy materiały wyborcze. Oczywiście przewijali się także sympatycy innych kandydatów, ale bardzo pozytywne reakcje były tak liczne, że nawet mnie to zaskoczyło.
Znajomy zapytał mnie kilka dni temu: "Po co tak zasuwacie, skoro wiadomo, że Komorowski wygra?".
Pewnie, że wygra, ale m.in. również dlatego, że w całej Polsce mnóstwo osób angażuje się w jego kampanię. Przyznam, że bardzo poruszało mnie zaangażowanie osób, które w większości pewnie mogą nie mieć nigdy okazji spotkać się z Prezydentem Komorowskim. Bardzo Wam dziękuję za pomoc!
Jestem przekonany, że w Tarnowskich Górach i powiecie tarnogórskim wynik Prezydenta Komorowskiego będzie zdecydowanie powyżej wyniku krajowego!
Finał maratonu poparcia Bronisława Komorowskiego

Końca dobiega maraton poparcia Bronisława Komorowskiego w Tarnowskich Górach – ostatnie ulotki rozniesione. Jutro rano zapraszamy przed Halę Targową w Tarnowskich Górach do mobilnego Biura Poparcia Bronisława Komorowskiego, gdzie poza ulotkami wyborczymi, czekać będzie również pyszna kawa. Serdecznie zapraszamy od godziny 9.00!
Kompromitacja Kukiza

Może nieładnie znęcać się nad kandydatem, który w zgodnej opinii wypadł najgorzej we wczorajszym „Jednym z dziesięciu”, ale skoro Paweł Kukiz robi tyle złego dla polskiej demokracji, nie odmówię sobie.
Muzyk pytany wielokrotnie w ciągu ostatnich tygodni o to, komu przekaże swoje poparcie w II turze, zdecydowanie protestował przeciwko takiemu stawaianiu sprawy. Mówił, że nie może przekazywać czyichś głosów, że to wyborcy sami zdecydują, na kogo zagłosują. A od wczoraj natomiast oburza się, że Janusz Korwin-Mikke nie dotrzymuje ustaleń dokonanych w restauracji i nie przekazuje mu swoich głosów przed I turą!!! Śmiechu warte… Zwłaszcza, że Kukiz przyznał, że umówił się z Korwinem, na przekazanie poparcia przez tego z nich, który słabiej wypadnie w sondażach. Wyszło na to, że Kukiz żądny dobrego wyniku jest w swoich zachowaniach bardziej partyjniacki, niż partie polityczne i przy kolacji handluje głosami swoich zwolenników!
Swoją drogą warto zwrócić uwagę na to, co mówił wczoraj Janusz Korwin–Mikke o jednomandatowych okręgach wyborczych. Z ogromną większością tez pana Korwina się nie zgadzam, ale tutaj akurat trafnie pokazał Pawłowi Kukizowi (on jedyny chyba tego nie rozumie), że jednomandatowe okręgi wyborcze bardzo wzmacniają rolę partii politycznych – co samo sobie może nie jest czymś jednoznacznie złym, ale chyba nie o to chodzi Kukizowi? Jutro wybory w Wielkiej Brytanii, przeprowadzane właśnie w JOW-ach i Paweł Kukiz będzie mógł zobaczyć na ile w brytyjskim parlamencie będą reprezentowani kandydaci niezależni (jeżeli w ogóle będą), a ilu będzie nominatów partyjnych, gdyż tak naprawdę JOW-y to plebiscyt partyjny, w którym bardzo, bardzo rzadko zwycięsko przebija się kandydat niezależny.


Refleksje o kampanii prezydenckiej

Wszyscy narzekają, że kampania prezydencka jest trochę nudna, ale to chyba dobrze – wielkie emocje wybuchają tam, gdzie są duże problemy. W Polsce demokracja już okrzepła, wszystkie sprawy jakoś się pomału układają, nie ma więc powodu do histerii. Pewnie też wyraźna przewaga Prezydenta Komorowskiego studzi temperaturę sporu.
Ponadto kandydat PiS-u Andrzej Duda ruszył wprawdzie ostro, ale już jakiś czas temu wyraźnie „brakło mu paliwa”. I chodzi tu zarówno o pomysły na kampanię, jak i o dostrzegalne wyczerpanie środków finansowych. A to, co wydarzyło się wczoraj w studio „Wiadomości”, kiedy rzecznik PiS-u, poseł Marcin Mastalerek wyszedł ze studia jest bardzo znamienne. Oczywiście pan poseł Mastalerek już kilka razy błysnął „wysoką” kulturą osobistą, ale tym razem było to zachowanie przygotowane, na pewno skonsultowane z władzami partii – sam takiej decyzji podjąć nie mógł. Nie trudno dostrzec w tym początek tłumaczenia przyczyny ewentualnej porażki – zrzucenie winy za słaby wynik na „wraże” media.
Pisząc o kampanii warto odnotować olbrzymią skuteczność Magdaleny Ogórek w zatapianiu SLD. Na pewno zbudowała ona sobie popularność i rozpoznawalność, którą w jakiś sposób będzie dyskontować, ale raczej w showbiznesie, niż polityce, bo chyba trudno liczyć, aby SLD w podzięce za skompromitowanie partii, umieściło ją na swoich listach.
W przypadku kandydata PSL Adama Jarubasa raczej wszyscy od początku podzielali opinię, iż na Prezydenta Polski się on nie nadaje. Natomiast w skutek chaosu przekazu, poszukiwania przeróżnych nisz wyborczych, np. dziwnych wypowiedzi antyukraińskich, zasiał on wątpliwość, czy nadaje się na Marszałka Województwa Świętokrzyskiego…
Bardzo konsekwentnie prowadzi swą kampanię Paweł Kukiz, opierając się na dwóch przekazach – generalnie nieprawdziwych. Po pierwsze, że Polską ciągle ta sama klika, a 90% posłów nie zmieniło się od 1989 roku. Niech sobie sprawdzi, że prawie każde wybory parlamentarne to wymiana niemal 1/3 składu Sejmu, a osoby obecne w parlamencie przez 25 lat można policzyć na palcach rąk. Także nieprawdziwe jest przesłanie mówiące o jednomandatowych okręgach wyborczych. Ten postulat na różnych poziomach (zarówno w Senacie, jak i samorządzie) został już zrealizowany przez Platformę Obywatelska i efekty możemy zobaczyć. Kto umie wyciągać wnioski, widzi jak jest – jednomandatowe okręgi wyborcze wzmacniają role szyldu partyjnego, sprowadzając często wybory do nominacji partyjnej. Zresztą to nie tylko polskie doświadczenia, ale innych krajów jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. W Szkocji zresztą z tego powodu odchodzi się od tego pomysłu. Kukiz lansuje więc model wzmocnienia partii politycznych, choć niewykluczone, że sam tego do końca sobie nie uświadamia (chyba w przeszłości za dużo było rock’n'rolla…). Poza tym sprytnie ucieka od wszelkich innych tematów, zbywając pytania na temat ważnych kwestii. A przecież można byłoby być zainteresowanym np. czym motywuje swój sprzeciw wobec sprzedaży broni Ukrainie i czy za parę tygodni razem z Korwinem–Mikke nie utworzą partii, którą z sympatią obserwować będą na Wschodzie…
Pewnie będę nieobiektywny, ale jestem głęboko przekonany, że na tym tle prezydent Bronisław Komorowski swoim przesłaniem wybrania bezpieczeństwa i spokoju wyróżnia się zdecydowanie pozytywnie. Można się tylko uśmiechnąć, że sztabowcy PiS-u w desperacji, nieomal skopiowali hasło Prezydenta.


W Katowicach o Zakładach Chemicznych (i nie tylko)

Wczorajsze przedpołudnie pracowicie spędziłem w Katowicach, gdzie z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą, wicestarostą tarnogórskim Marianem Szukalskim oraz prezesem WFOŚiGW Andrzejem Pilotem omawialiśmy likwidację wysypisk niebezpiecznych odpadów po Zakładach Chemicznych "Tarnowskie Góry". Podczas spotkania przekazałem marszałkowi ustalenia z ostatniego spotkania w Ministerstwie Środowiska, rozmawialiśmy również o możliwościach finansowania ostatniego etapu likwidacji wysypisk.
***
Spotkałem się również z Grzegorzem Franki - dyrektorem katowickiego biura Europosła Marka Plury, z którym planujemy kilka ciekawych przedsięwzięć śląsko-europejskich - więcej szczegółów wkrótce.
Dobre ustalenia na spotkaniu w Ministerstwie Środowiska

Nic chyba nie sprawia większej satysfakcji, niż rychła perspektywa pozytywnych efektów wykonywanej pracy. Dziś w Ministerstwie Środowiska, z mojej inicjatywy, spotkaliśmy się z wiceministrem Stanisławem Gawłowskim (w spotkaniu uczestniczyli ze mną wicestarosta Marian Szukalski i prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot).
Z ministrem omówiliśmy dokonane ostatnio zmiany w prawie (m.in. zmiana ustawy o KRS), które sprawiają, że bardzo przybliżyła się możliwość usunięcia również odpadów z terenów prywatnych.
Najważniejsze jednak, że minister Gawłowski podkreślił, że podtrzymuje złożone niedawno w Tarnowskich Górach zapewnienia, że będzie zagwarantowane finansowanie tego zadania.
Wszystko wskazuje więc na to, że w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na ostatni etap likwidacji wysypisk na Czarnej Hucie.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |