Dzień w Czekanowie


autor Głogowski data 13 listopada 2009, 21:47
kategoria: kategoria główna ( Tomasz Głogowski)

Miniony wtorek w dużej części spędziłem w Czekanowie. Najpierw otwarcie boisko wielofunkcyjnego przy tamtejszej (niewielkiej) szkole podstawowej, dofinansowanego w blisko 50% przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (czy to już nie nudne, że budujemy tyle boisk? ciekawe, czemu wcześniej tego nie robiono? ).

Po południu uroczystość przekazania nowego wozu strażackiego miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Uczestnictwo w tej uroczystości było dla mnie szczególnie miłe. Najważniejszym zadaniem posła jest stanowienie prawa (często nie jest to rozumiane, nawet dziennikarzy interesuje np. "co poseł zrobił dla swojego regionu", a nie to , jak był zaangażowany w proces legislacyjny).

Kiedy cztery lata temu obejmowałem mandat posła, aktualny stan prawny uniemożliwiał samorządom przekazywanie środków pieniężnych dla ochotniczych straży pożarnych w formie dotacji przedmiotowej (czyli przelania gotówki). Było to o tyle paradoksalne, że gmina mogła zakupić i przekazać OSP wóz strażacki, ale nie miała prawa przekazać tejże OSP środków na pokrycie części kosztów zakupu, w sytuacji, gdy straż zdobyła środki zewnętrzne na współfinansowanie zakupu (taki problem miały Tarnowskie Góry, kiedy byłem radnym Rady Miejskiej i kupowaliśmy wóz dla OSP w Pniowcu).

Aby zlikwidować ten problem przygotowałem odpowiedni projekt ustawy, który następnie złożył Klub Platformy Obywatelskiej (a nawet składał go dwa razy, gdyż w międzyczasie przerwano kadencję Sejmu i odbywały się wybory). Zmiana ustawy o finansach publicznych weszła w życie w połowie ubiegłego roku i od tego czasu z wielkim zadowoleniem obserwuję, jak świetnie sprawdza się w wielu miejscach całej Polski.

A ponieważ samorząd województwa śląskiego przeznaczył w tym roku duże środki na dotacje dla OSP, w naszym powiecie przybyły dwa nowe wozy - poza Czekanowem, także w Zendku.
wysłano z : http://www.tg.net.pl/blog/glogowski.php
wydruk z : http://www.tg.net.pl/blog/glogowski.php?id=2923