Kolaż naturalny i wymuszony

Zakaz palenia papierosów. Interesujący jest sposób, w jaki zechcą wyegzekwować go w stosunku do nałogowych palaczy zarządzający szpitalami. Istnieje szereg dowodów na to, że pacjent hospitalizowany jest narażony na działanie stresu nie tylko z uwagi na niezwyczajne dla niego warunki szpitalne ale i na obowiązujący zakaz palenia. Nagłe odstawienie palenia wywołać może szok i to zarówno psychiczny jak i fizyczny, bowiem szereg substancji zawartych w papierosie uzależnia także fizycznie czyli umożliwia sprawne funkcjonowanie organizmowi palacza. Zaś negatywne konsekwencje psychiczne mogą mieć wpływ na pogorszenie relacji w rodzinie nałogowca i jego relacji w społeczenstwie. Są tego potwierdzenia w praktyce.
Autorytety medyczne mówią więc o trudnym wyzwaniu, które muszą podjąć w obecnej sytuacji. W stosunku do pacjentów, pracowników a nawet samych siebie.

   W wielu krajach palący lekarz traci autorytet i wiarygodność; w Polsce zagadnienie to ma nadal inny wymiar, ponieważ bywa, że pacjent w szpitalu czy przychodni spotyka się z lekarzem palącym papierosa. Przepisy prawne bywają w rzeczywistości tylko spisanymi regułkami, raz przestrzeganymi a raz nie. Nie tyko w szpitalach ale i w instytucjach publicznych. Nie tylko w salach chorych ale i, jak przeczytałam w "Gwarku", na sali sesyjnej tarnogórskiego ratusza. A może się mylę? 
A na marginesie dodam, że brak mi będzie w kawiarniach (mówię o sobie - niepalącej) charakterystycznego zapachu tytoniu zmieszanego z zapachem kawy. Jestem kawoszem a wiadomo, że kawa ... Co z kawą w przyszłości?   
...........................................................................
Otwarte przestrzenie; takie sobie teren w Tarnowskich Górach - doskonale widoczny a nie zauważany przez mieszkańców. Na zdjęciu widać to samo miejsce sfotografowane rankiem niedawno pożegnanej jesiei i już zapomnianej wiosny. Kolaż na zimę.