Partnerstwo w medycynie.

Placówki medyczne jako samodzielne publiczne czy niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej? Poniżej artykuł na temat przekształceń własnościowych w ochronie zdrowia. 

"Partnerstwo w szerokim rozumieniu"
źródło: Med-info 06/2011, 08.06.2011

(...) Czy ustawa o działalności leczniczej, która wejdzie w życie 1 lipca 2011 roku, będzie ułatwiała podejmowanie decyzji o komercjalizacji placówek medycznych?
To jest jej głównym celem. Ustawa niejako wymusi podejmowanie takich decyzji. Jeśli bowiem organ założycielski SPZOZu w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym upłynął termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok obrotowy, nie pokryje ujemnego wyniku finansowego tego zakładu, to w ciągu kolejnych dwunastu będzie zobowiązany podjąć decyzję o jego likwidacji bądź przekształceniu w spółkę.(...)

To fragment rozmowy z mecenas Moniką Duszyńską z kancelarii CMS Cameron McKenna na temat możliwości stosowania zasad partnerstwa publiczno-prywatnego na rynku medycznym oraz o nowej ustawie o działalności leczniczej http://www.medicalnet.pl/Partnerstwo-w-szerokim-rozumieniu,wiadomosc,5,czerwiec,2011.aspx


Odpowiedzialność mężczyzn - wirus HPV

Artykuł medyczny http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14243/1.html

Prawdopodobnie prawie połowa mężczyzn jest nosicielami różych typów wirusa brodawczaka czyli HPV odpowiedzialnego na przykład za raka szyjki macicy. W związku z faktem, iż wirus ten jest przenoszony drogą płciową, wraz z liczbą partnerów seksualnych rośnie ryzyko zakażenia tym patogenem. Brrr...
Wady słuchu u dzieci problemem europejskim

Tydzień w tydzień o zdrowiu. Niedziela minęła, niedziela jest, niedniela nadejdzie a wiec kolejny temat medyczny: wady słuchu u dzieci.

Przed trzema laty Urząd Miasta zorganizował badania przesiewowe dzieci szkół podstawowych (przebadano 400 dzieci a 15 skierowano na dalsze badania specjalistyczne, gdyż wykryto u nich podejrzane zaburzenia słuchu). Miałam nadzieję, że ten wniosek do budżetu miasta będzie wprowadzony do kolejnego roku kalendarzowego a akcja badań, kontynuowana w kolejnych latach.

Moje zadowolenie zaś wywołała inna wieść, z Europy:
"Jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE ma być wyrównywanie szans dzieci z zaburzeniami narządów mowy i słuchu".
Artykuł z Pulsu Medycyny z 20.04.2011.

http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14371,wady,słuchu,dzieci.html

Tak sobie myślę, że Tarnowskie Góry przeprowadzoną w mieście akcją już przed dwoma laty "wstrzeliły" się w europejski trend, co nie? 
                                       
Tarnowskie Góry górą!   
Niedziela z medycyną - utrudnione leczenie ran w cukrzycy

Dzisiaj kolej na zdrowie. Zgodnie z moją wcześniejszą zapowiedzią na zamknięcie lub (otwarcie) tygodnia przedstawiam temat medyczny. Dzisiaj jeszcze cukrzyca i dotyczące jej powstające i trudne do wygojenia rany.

"(...) Nawet niewielkie zadrapanie, które nie będzie odpowiednio leczone, może szybko ulec w tych warunkach zakażeniu. Zainfekowane owrzodzenie może z kolei doprowadzić do zapalenia kości pod dnem owrzodzenia, a nawet do infekcji ogólnoustrojowej. (...)
Artykuł w Pulsie Medycyny Nr 8 z 2011 "Utrudnione gojenie ran u chorego na cukrzycę".
http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14486/1.html Apel o badanie tarczycy

 Różne są przyczyny rozwoju schorzeń tarczycy; to czasem "niechciane prezenty" współczesnej cywilizacji.

"Ze względu na powszechność występowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy wśród kobiet w ciąży, postulujemy ustanowienia programów badań przesiewowych, które pozwoliłyby na wczesne wykrywanie u nich problemów z tarczycą – apelowali czescy naukowcy podczas Europejskiego Kongresu Endokrynologicznego (ECE 2011), który odbywał się na początku maja br. w Rotterdamie (Holandia)."  

Jak wynika z artykułu w "Pulsie Medycyny", u części kobiet ciężarnych w czasie ciąży lub w ciągu dwóch lat po porodzie rozwija się niedoczynność tarczycy, której negatywne skutki odbić się mogą zarówno na dziecku jak i na matce. 

http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14483/1.html
Badania czynności tarczycy

Pomyślałam sobie, że celem usystematyzowania wpisów do bloga co tydzień - w sobotę lub niedzielę, dokonywać będę krótkiego wpisu na tematy zdrowotne, medyczne. Jeśli kogoś zainteresuje temat, poszuka więcej wiadomości w źródłach internetowych lub książkowych.
..................................................................
TSH - hormon stymulujący tarczycę wydzielany jest przez przysadkę mózgową. To bardzo czuły wskaźnik zmienionego funkcjonowania tarczycy wskazujący już niewielkie, nieraz utajone, zaburzenia czynności tego narządu. W diagnostyce oznacza się również dodatkowo wolne frakcje hormonów tarczycy: tyroksyny (fT4) i trijodotyroniny (fT3). Diagnostyka chorób tarczycy może być rozszerzona o oznaczanie kolejnych czynników.  

(...) W ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy (23-27 maja - przyp. AKL) w 5 polskich miastach 800 dorosłych osób, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy będzie mogło wykonać bezpłatnie badanie krwi. Współorganizatorami kampanii są: Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Polskie Towarzystwo Tyreologiczne.

Puls Medycyny z 13.05.2011
http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14457
............................................................................................................
PS. Wróciłam niedawno z Wrocławia, gdzie po wielu latach weszłam w progi Auli Leopoldina, w której z rąk rektora odebrałam dyplom ukończenia studiów uniwersyteckich. Wyjazdy, powroty... 
Medical news: poranne zawały, łóżko szpitalne i kasa fiskalna.

(...) Okazało się, że ponad jedną trzecią badanej grupy stanowili chorzy, u których zawał wystąpił pomiędzy godziną 6 rano a 12 w południe. Zdecydowanie mniej badanych miało zawał pomiędzy godziną 12 a 18, jeszcze mniej pomiędzy 18 i 24, a najmniej w nocy pomiędzy godziną 24 a 6 rano. (...)

Puls Medycyny 06.05.2011 "Poranne zawały najgroźniejsze"
http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14419/1.html
..............................................

Ile kosztuje łóżko szpitalne? Med-Info w 4 numerze 2011r podaje: "Dobre łóżko szpitalne wraz z materacem wykonanym z odpowiednich materiałów może przyczynić się do krótszej rekonwalescencji pacjenta po przebytej operacji. Łóżko renomowanego producenta może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych" (5 - 40 tys. zł; przyp. własny)
................................................................................
Do 01 maja zakłady opieki zdrowotnej oraz lekarze prowadzący prywatne gabinety powinni byli zdecydować, czy będą prowadzić kasy fiskalne czy drukarki fiskalne. 
................................................................................................
Kwiaty są dobre na wszystko i dla wszystkich. Pani Ola - florystka, postanowiła wziąć swój los i karierę zawodową we własne ręce. Otworzyła kwiaciarenkę - przy ulicy Szymały, blisko placu targowego. Teraz tu będę zaglądać, gdy zechcę przygotować kwiaty albo ładnie zapakować prezent. Pani Olu, życzę powodzenia!!!

       
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |