Buble minionego roku

Ranking, casting, lista, wykaz. The winner iiiiiisssss....! Niedługo zakończy się pierwszy kwartał bieżącego roku, więc może czas na podsumowanie. Na jaki temat? A może być taki: co można uznać Tarnogórskim Bublem Roku 2010?

Przypomniałam sobie niedawno, w trakcie plotkarskich pogaduch, pewien artykuł sprzed roku mówiący o „śląskich bublach 2009 roku”. Ktoś z towarzystwa humorystycznie, a ktoś inny zupełnie serio,  wyciągnął z pamięci albo z rękawa przykłady i argumenty w naprędce i spontanicznie zorganizowanym castingu tarnogórskich bubli.

   Ale ja wrócę do tych śląskich.  Jednym z ówczesnych laureatów był program „edukacji regionalnej” prowadzony przez 20 lat w szkołach ponadpodstawowych przy współudziale samorządów, kadry nauczycielskiej, „kulturalników”, dziennikarzy i innych zaangażowanych osób łącznie z rodzicami. No, rzesze luda po prostu były "w tym temacie". Wszystko przebiegało cudnie: nauka, kultura, literatura, lokalny patriotyzm, tożsamość regionalna i inne powiązane dziedziny. A co z tego zostało? Wiela godki, mało picia. Para buch! I poszła w gwizdek! Wartość? Funt kłaków i tyle. Bo oto wyniki badań tożsamości regionalnej młodzieży szkolnej były wręcz tragiczne. Z grupy ponad 4 tysięcy uczniów 90 procent nie ma ani bladego, ani zielonego a nawet żadnego pojęcia o Śląsku, jego historii i wybitnych postaciach z jego dziejów. Populacja współczesnych nastolatków nie interesuje się tym albo przygotowana oferta w tym zakresie do nich nie dociera. Przez kogo przygotowana? Przez samorządowców, kadrę nauczycielską, „kulturalników”, dziennikarzy i inne zaangażowane osoby łącznie z rodzicami.

Dzieci należy zacząć wychowywać na 20 lat przed ich narodzeniem, powiedziano złotymi ustami. Jak są więc wychowywani ich rodzice? Jak zostali wychowani samorządowcy, kadra nauczycielska, „kulturalnicy”, dziennikarze i inne zaangażowane osoby wraz z rzeszami luda czyli z nami?

I wracając do bubli tarnogórskich 2010. Ranking uważam za otwarty. Dodatkowy punkt regulaminu: równocześnie z bublem należy wskazać antybubel. Ja swoją kandydaturę bubla i antybubla mam.  Bo przecież w naszym mieście nie wszystko udaje się zepsuć. Są i bardzo fajne sprawy. Naprawdę.
Gdzie szukać pracy?

Gdzie w Tarnowskich Górach powstają obecnie miejsca pracy? Takie pytanie postawiłam sobie i "blogoczytaczom" kilka tygodni temu. Teraz wracam do niego. Duże zakłady produkcyjne zatrudniające setki i nawet tysiące pracowników powstały daaaawno, daaaawno temu - w czasach socjalistycznego etosu pracy: huta Miasteczko Śl., Tagor, Faser, Fazos, Chemet, Zakłady Chemiczne, inne. A teraz powstają czy nie? 
   Ostatnio ktoś ze znajomych z przekąsem powiedział, że to były złe czasy, bo praca szukała człowieka, który mógł czuć się ścigany. Inny zaś znany (ale nie mój znajomy) - Marek Edelman, chyba wizjoner ale z pewnością wielka osobowość, prze-powiedział (a inni to również mówią), że niedługo praca będzie dla ludzi luksusem. Dla pracowników, pracodawców, niepracujących i bezrobotnych. 

   No, konkludując: złe czasy  minęły i teraz w Tarnowskich Górach nie ma już wielkich firm, są zamiast nich wielkie rzesze bezrobotnych. Jest lepiej. W całym kraju, jak donoszą media. Czy tak jest?

       
Zdjęcie - powitalna info-tablica w Inkubatorze Przedsiębiorczosci w Tarnowskich Górach.

Ale, ale! Prawie 250 miejsc pracy powstało tu jednak w ostatnich może 5 latach! A to za przyczyną utworzonych małych firm, otwartych działalności gospodarczych, jedno- lub kilkuosobowych, rodzinnych, usługowych, produkcyjnych, odważnych i innych. To sprawdzone! Ta informacja pochodzi z Inkubatora Przedsiębiorczości, który powołano do działania za sprawą starostwa tarnogórskiego. Cel działalności Inkubatora? Stworzenie warunków do powstania nowych miejsc pracy. Powstał dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność, jak również dla osób bezrobotnych, mających pomysł na swój biznes i tych, które otrzymały dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Patrz, czytaj, decyduj: http://www.inkubator.tarnogorski.pl/

       
Zdjecie zrobione zostało nie w gabinecie prezesa, pana Krystiana Wonchały, ale w siedzibie jednej z "inkubowanych" firm - A'NT Alicja Nogalska
opracowanie projektów architektonicznych oraz doradztwo w zakresie architektury związane z projektowaniem budowlanym, projektowaniem urbanistycznym i architektonicznym kształtowaniem krajobrazu .Ino kreple trza nom dać!

   
  TŁUSTY CZWARTEK
************************
Jak tradycja stara każe
w domu, sklepie, biurze, barze,
Wszędzie pączek dziś króluje,
każdy chętnie go smakuje.
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami
wszędzie pączek dzisiaj z nami.
Dziś kalorii nikt nie liczy,
wszędzie moc pysznych słodyczy.
W tłusty czwartek przez dzień cały
słodkim królem - pączek mały!

.............(▒)(▒)(▒)
...........(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)
........(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)
.....(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)
..(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)
\===================/
.\==================/
..\=================/
...\================/

Tłusty Czwartek i smaczne pączki przy kawie były? Były!

PS. Jeszcze czuja, jak woniały.
PS. 2 Takim wierszykiem zakończył "tłusty czwartek" mój kuzynek, Andrzejek. Słodkich snów, Andrzejku!


Marzec - coś dla pań.

   Zanim zabrzmi rankiem budzik w dniu 08 marca, który to dzień wskazany został przez los i inne czynniki jako coroczne święto kobiet, panie przez kilka pierwszych marcowych dni będą przeprowadzać rutynowe oraz przedświąteczne porządki. A panowie? Pomagają sprzątać. 

   Otrzymałam pocztą internetową zestaw damsko-męskich dowcipów, który opatrzono tytułem: "Kobiecy rewanż za wszystkie męskie szowinistyczne kawały". Moim zdaniem tytul ... taki sobie ale niektóre dowcipy lepsze albo też takie sobie. Na przykład ten o sprzątaniu:    

- Co dla mężczyzny oznacza pomoc przy sprzątaniu?
- Podniesienie nogi, żebyś mogła poodkurzać...
Smoleńsk w Tarnowskich Górach

Co czynić? Nie winić!

Dyskusja internautów tarnogórskich na temat tablicy "smoleńskiej" w Tarnowskich Górach stała się interesująca i gorąca za sprawą komentarzy odwołujących się do litery prawa i zasad obowiązujących w języku ojczystym.

   Czy dziś jest sens poszukiwać winnych zamieszaniu? Czy to, że przyjęto uchwałę, która nie była perfekcyjnie przygotowana, oznacza że radę stanowią wyłącznie niemądrzy radnych? Do treści na tablicy, jej wyglądu i miejsca ulokowania są uzasadnione zarzuty, ale czy nawet wytknięte błędy świadczą o całkowitej niekompetencji wszystkich urzędników? Czy burmistrz podpisując projekt tablicy zrobił to w złej intencji? Bez winy są chyba radni, także ci, którzy podpisali niekompletny projekt uchwały, głosowali za czczeniem przez czczenie i tablicą bez treści i wskazania jej lokalizacji, bo liczą się wszak dobre intencje. Bez winy są prawdopodobnie urzędnicy, bowiem przygotowali tablicę najlepiej, jak umieli. I burmistrz jest chyba niewinien, bo podpisał uchwałę i projekt, gdyż miał do tego prawo. Prawdopodobnie winien jest ówczesny i obecny pośpiech. I jeszcze coś przypuszczalnie zawiniło według frazy: "Cała szlachta na koń siędzie, ja z synowcem na przedzie i ...jakoś to będzie"

Czy o tablicach, treści na nich i ich lokalizacji powinni decydować mieszkańcy? Ależ decydują! Przez wybranych przez siebie przedstawicieli organów uchwałodawczych i wykonawczych. Radę miejską i burmistrza.

Ktoś powiedział, że to mało ważne, są inne ważniejsze sprawy - pieniądze, budownictwo, kultura i edukacja. Najwyższa, niepodważalna racja. Niby racja. Zamiast płakać nad rozlanym mlekiem, trzeba posprzątać; wiele można jeszcze zmienić, kierując się rozsądkiem i mądrymi radami. Można też zostawić wszystko jak jest, połknąć tę żabę i zostawić ją w brzuchu. Ale czy to smaczne danie? Błeeee :(

PS. Kto wie, w ilu miastach Polski umieszczono podobne tablice dotyczące katastrofy pod Smoleńskiem? A ile i jakie tablice, tak jak to miało miejsce i w Tarnowskich Górach, pozdejmowano?
W czwartek witraże, w piątek kolaże

Wczorajsze dwie późno popołudniowe łamane przez wieczorne godziny spędziłam w siedzibie SMZT, gdzie odbywało się kolejne spotkanie z cyklu "Czwartków Tarnogórskich". O witrażach tarnogórskiego kościoła "prelegowano", prezentację ich
przeprowadzono, zaproszonych gości o nie wypytywałam. Sprawdziło się - gdzie gorąco dyskusja, tam na gorąco są wypiekane odkrycia. Oto obecni na spotkaniu dowiedzieli się o faktach, o których wiedzy wcześniej nie mieli. Zaliczyłabym je do ciekawostek tarnogórskich, które można przekazywać bliskim, znajomym i odwiedzajacym Tarnowskie Góry gościom, a z pewnością nikogo nie znudzą.

      

Zdjęcie : Stanisław Wyciszczak, AKL, Marek Wojcik.
...................................................................

A dzisiaj, w piątek też spotkanie. Zapis ze strony Muzeum w Tarnowskich Górach:

 - Nowa wystawa czasowa. 25 lutego 2011 r.  o godz. 18.00 oddbędzie się wernisaż wystawy: Tarnogórzanie w karykaturach Mieczysława Muławskiego z komentarzem Jana Drechslera. 61 odsłon gości "Wieczorów pod renesansowym stropem".
Ekspozycja bedzie prezentowana do końca marca br.
   Nikt nie wypowiedział słowa, nie wypuścił pary z ust, języki pozostały za zębami, gdy padały słowa poetyckie wierszy autorstwa Jana Drechslera. Słowa tarnogórskie, 
serdecznie pisane. Na uwięzi, w pętach, w uściskach mocnych zatrzymujące miasto w głowach i w sercach słuchaczy. Pan Jan zdecydowanie powinien nadal pisać poezję. Jego poezja zrobiła wrażenie na mojej sąsiadce blogowej, pani Bogumiłe Rostkowskiej, to wiem, ale zapewne nie tylko na niej.

   Słowa, ludzie, obrazy zostały zatrzymane, unieruchomione przez pana Mieczysława w karykaturach, kolażach, na kartkach papieru. Pan Mieczysław powinien nadal malować, tworzyć tarnogórskie obrazki. Powinien, ale opuścił już tarnogórzan. Zostawił swoje inicjały. MM - Mieczysław Muławski - Moje Miasto. Jego Miasto. Nasze... 

      

Oto trójkowy zestaw wernisażowy absolwentów LO im. S.Sempołowskiej w TG, który z radością przycisnęła do swego serca pani dyrektor muzeum, Zofia Krzykowska. Pierwszy amant uczniowski, aktor scen śląskich teatrów i ślaskich filmów - ognistooki, o głosie Barry'ego White'a, Andrzej Lipski, Ryszard Bednarczyk - polonista, dziennikarz, poeta, literat, autor wielu tekstów o Śląsku, pasjonat Tarnowskich Gór, oraz AKL - blogerka. 

ALBUM FOTOGRAFICZNY
można otworzyć klikając lewym przyciskiem myszki na miniaturce zdjęcia!Odwiedziny

Poszłam odwiedzić Gustawa. Bylo dość rano a on już ogolony. Pozbawiony zarostu jakby odmłodniał ale sądzę, że to raczej przygotowanie do jego egzekucji a nie od obchodów kolejnej (której?) rocznicy jego narodzin. Gustaw to stateczna postać; rozsiadł się, rozłożył wypoczynkowo tak, aby nie spuszczać z oka Niobe. Ta zaś, chociaż nieco bokiem do niego odwrócona, nie odchodzi, pozostaje na swym miejscu. Widać jednak, że utraciła część wierzchniego odzienia a może raczej postury - jakby wyszczuplała.
   Niegdyś związki ich były chyba bardziej optymistyczne, jaśniejsze, pogodniejsze. Patrzyli na siebie radośniej. Teraz, po ogoleniu Gustawa, Niobe może spodziewać się podobnego losu - straci falujące włosy a później... Jej tkanki wylądują w zagłębieniach terenu w procesie tzw. wyrównywania zagłębień po odkrywkowej eksploatacji górniczej.
   "Gustaw" to szyb, nad którym jest jeszcze pagórek odkrytej, wyniesionej na powierzchnię głębi. Pozbawiono go porastających zbocza krzaków czarnego bzu, resztek zeszłorocznych chwastów. Leżą obok niego. Okoliczne pola kryją w sobie wiele, wiele podobnych pionowych i poziomych podziemnych kanałów - szybów, chodników, przekopów, komór. Teraz powstaną tu osiedla mieszkaniowe a ich mieszkańcy przypadkiem może, jeśli wogóle, dowiedzą się, że na srebrze siedzą. Takie są plany na przyszłość miasta.

Srebrne z natury Tarnowskie Góry, Tarnowskie Góry - srebrne miasto, Tarnowskie Góry na srebrze utrwalone, historia srebrem pisana... Ile podobnych haseł można wymyślić, ile napisać deklaracji, ile stworzyć mrzonek. To dobrze, że Kutną Horę wpisano na listę UNESCO. Dobrze dla jej mieszkańców - przed laty zadbali o swą trwałość i unikatowość. Szanowni zapobiegliwi kutnohorowianie - gratuluję! Wasze stare, srebrne miasto trwa, nasze - znika.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |