W oczekiwaniu na pomysły - mieszkania.

Litera "G"
Gdzie szukać tanich mieszkań dla tarnogórzan? Gdzie znaleźć sposób na zwiększenie dochodów do budżetu miasta? Kryzys, wiadomo jest. A gdzie jest lekarstwo?

Czy błądzą ci, którzy w niemałej kolejce (1300 wniosków) łudzą się od wielu lat nadzieją na zamieszkanie w blokach planowanych też przez lata w naszej gminie? Ich nadzieja płoną raczej jest, bo mieszkania są od wielu lat tylko w planach
. Papierowych, ustnych,
wirtualnych i jakich tam jeszcze. Jak pisze Dziennik Zachodni, nasze miasto nie ma obecnie "źródeł finansowania na to przedsięwzięcie".


Ale  przecież firmy deweloperskie, głównie spoza naszego miasta, wkroczyły do niego.
Kupiły miejskie lub prywatne tereny i budują bloki, apartamentowce, segmenty, szeregowce, domy jednorodzinne itd. dla posiadaczy gotówki lub (częściej) kredytu, raz tych w złotówkach, raz w szwajcarskich frankach. Gdy ci dystrybutorzy sprzedadzą
wymienione dobra materialne tutejszym "pniokom, krzokom, ptokom", zbiorą niezłą kasę.
Spełnią swój obowiązek obywatelski płacąc podatki od dochodów od działalności gospodarczej. To dobrze. Tyle, że nie zapłacą w TG a w miejscu rejestracji firmy, czyli wywiozą kasę przykładowo do Katowic i tamtejszy budżet wzbogacą. Nie nasz. 

       

Zdjęcie - w corocznym budżecie miasta na remonty mieszkan należących do gminy przeznacza się kilkaset tysięcy złotych.

Lokalnym zaś władzom i podatnikom pozostanie wiele niewątpliwie ważnych, obywatelskich - a jakże - zadań do wykonania. Zacznie się ruch przy budowach dróg, ich odśnieżaniu, „odświecaniu”, odwadnianiu, instalowaniu instalacji wszelakich, rozbudowie publicznej komunikacji, parkingach, chodnikach, infrastrukturze, placówkach edukacyjnych, opiekuńczych, boiskach, hali widowiskowej itd. Może trzeba będzie dobudować nowe sieci kanalizacyjne? Inne? I to wszystko będzie musiało powstać na zmianę z prowadzeniem stałych napraw stanu inwentarza już istniejącego.

Wydatki, koszty, opłaty na utrzymanie naszej rosnącej miejskiej sypialni już trwają, to widać. Jakie przychody do budżetu miejskiego sypialnia przyniesie? Oto z podatku od nieruchomości, bo generalnie rzecz biorąc, sypialnia to nie fabryka - w niej dóbr materialnych, które można by sprzedać, nie produkuje się wcale lub... w niewielkiej ilości. Pomysłów na wzrost przychodów do budżetu nie widać, choć urzędy próbują zabiegać o inwestorów. W oczekiwaniu na przybycie tychże wyprzedawane są resztki nieruchomości należących jeszcze do miasta (i powiatu). A sprzedać, jak powiadał niejeden mędrzec, można tylko raz.
Darek i Damian.

Współorganizatorem imprezy charytatywnej, która odbyła sie w miniony weekend w Świerklańcu pn "Piknik w Parku" był młody człowiek, pan Kosiński, prowadzący Kopułę na Tarnogórskim Rynku. Wiem, że na rzecz Stowarzyszenia "Serdeczni", któremu przewodniczy wspaniała i pracowita pani Gabrysia Kowalska, działa już ponad 5 lat. To trudne zadanie - wywołać uśmiech na twarzach niepełnosprawnych dzieci, sprawić, żeby poczuły się swobodne i szczęśliwe. Podczas imprezy udało się tego dokonać. 

       
     
Zdjęcie : kwatera główna pana Darka (po lewej) jest transparentna i dowodzi otwartości na współpracę. 
.........................................................................
- Proszę powiedzieć, w jakim wieku jest teraz pana córeczka, panie Damianie?
Spotkałam innego miłego tarnogórzanina i zdołałam z tym wielkim (nie jestem gołosłowna) człowiekiem, zamienić zwykłych kilka zdań. Jakiś czas temu na blogu opublikowałam "damski" wywiad z małżonką pana Damiana, Moniką; oboje to przesympatyczni ludzie. Wywiad jest tutaj: http://www.tg.net.pl/blog/kosiba-lesiak.php?id=1309

Polski mistrz świata w boksie wcale groźnie nie wygląda, kocha swoją córcię (dwa latka), chętnie rozmawia ze spotkanymi osobami i jest łagodny dla zwierząt. Jego ostatnia walka, w Rzeszowie,, zakończyła się jego spektakularnym sukcesem. Dalszych sukcesów w karierze sportowej, panie Damianie! 

       

Zdjęcie - uosobienie łagodności! A spójrzcie na jego stronę.Dwie strony medalu, prawda? http://www.damianjonak.com/


       
Nie tylko na ringu pan Damian wie, co robić z rękami. Tu obsługuje dwie komórki równocześnie i "walczy" z moim psem (poza kadrem).
To lubię! Są fajni ludzie!

TARNOGÓRZANIE! Słynny plebiscyt Naszemiasto.pl i "Dziennika zachodniego" znów aktywny! Już teraz możecie Państwo wybierać najwspanialsze, turystyczne perły województwa śląskiego. (...) 

Kochasz, lubisz, szanujesz swoje miasto? Zagłosuj na GWARKI - wydarzenie, które ma szansę wygrać!


    Tak jak wyżej napisano w newsletterze z TCK.

Litera "F".
Fajnie, fajowo, fest! To obecnie rzadko używane staromodne słówka, których używało się niegdyś dla wyrażenia aprobaty.  A ja zamiast super, mega, za...iście, z wielkiej litery użyję: FAJNIŚCIE!
  
Ucieszyłam się! Cieszę się! Będę się cieszyć! Przed tygodniem zrobiłam wpis na blogu firmowany literą "E": http://www.tg.net.pl/blog/post/kosiba-lesiak/4835/Niewidoczne-zapomniane-zakopane, a dzisiaj otrzymałam, jak prawie co dnia, newsletter(a) z TCK. Był przefajny, bo dowodził, że nie zaspaliśmy w kwestii perłowych (dawniej: srebrnych) Tarnowskich Gór. Wzywa ten newsletter czyli post lub list (ze świeżymi wiadomościami) do oddawania głosów na Śląskie Perły 2011.
http://slask.naszemiasto.pl/artykul/993585,wybieramy-perly-wojewodztwa-slaskiego-2011-glosowanie,id,t.html

Tarnogórskie Centrum Kultury, największa instytucja kultury lokalnej, ale nie zaściankowej, dała dowód aktywności kulturalno-promocyjnej. Teraz obudzą się chyba ze snu letniego mieszkańcy-internauci. Jestem pewna, że do lidera czy pioniera dołączą inni i niczym lawina z Gór albo Masa Krytyczna zasypią kliknięciami plebiscyt. Tak mi się marzy, tego chcę.

Tarnowskie Góry nie są ukryte w podziemiach, to zielona perła o połyskującej srebrzyście powierzchni. Ilu tę powierzchnię widzi?
Srebro jest modne, bo jest moda na Tarnowskie Góry. 

       

Nocą srebrem miesiąc się mieni nad kopalnią i szybami a dniem letnim zieleń faluje na warpiach. Głosujcie na nasze Tarnowskie Góry


Letnie doznania - spotkanie ze żmiją.

Rano wiatr w uszach podczas jazdy rowerem, w południe - dźwięki piszczałek organów, po południu - koncertowa promenada, wieczorem, "Jesteś szalona" od strony Osady Jana. Nie tylko dźwięki niesie ze sobą letni weekend. 

"Postępowanie po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą"

(...) Kiedy zorientujemy się, że doszło do ukąszenia, należy unieruchomić tę część ciała, gdyż spowalnia to wnikanie jadu. Ranę trzeba przemyć, aby usunąć jad ze skóry, a miejsce ukąszenia obłożyć woreczkami z zimną wodą lub lodem, by zmniejszyć obrzęk i ból. „Ważne jest też, by uspokoić poszkodowanego, ponieważ stres pogłębia skutki ukąszenia. I przede wszystkim przewieźć do lekarza” – radzi dr n. med. Anna Lachowicz-Wawrzyniak z Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Powiatowego w Giżycku, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. „Jedyną swoistą metodą leczenia jest antytoksyna jadu żmii. Neutralizuje ona działanie jadu, zmniejsza ryzyko zgonu oraz skraca czas hospitalizacji i rekonwalescencji” – mówi dr Lachowicz-Wawrzyniak."(...)
http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14701/1.html
.....................................................................................................
Pełnia księżyca oswoiła chmury - zjechały w dół odsłaniając pomarańczowe oblicze srebrnego globu. Pomarańczowe, a jednak srebrnego... Fikuśne.
Slogany.

Prezentacja nowego sloganu

Nowy slogan, proszę panów:
"Nie chemy sloganów!"

J. Sztaudynger
       
       
Powiat tarnogórski zaprasza do zwiedzania wspaniałych zabytków!
Jedni narzekają na parasole z reklamą piwa rozpostarte w ogródku kawiarnianym na rynku, inni montują bez żenady takie właśnie nad wejściem głównym do Pałacu Kawalera w parku świerklanieckim. 
Kochamy nasze zabytki!  
O pieniądzach w 13-ty dzień miesiąca.

   Pełnia księżyca, wilgotne wieczorne powietrze ćwierkające świerszczami, fukające jeże-podrostki, zapach kłosów zbóż i łamiacych się pod stopami źdźbeł traw. To tylko niektóre atrybuty lipcowej nocy.
Zdjęcie

   Po ostatnim dzisiejszego dnia spacerze z ciemniejącego nieba spadam na ziemię, bo trafiły mi w ręce dwa już nieaktualne numery czasopism. W "Gościu Niedzielnym" napisano o wprowadzeniu podwyżki stawki VAT na usługi konserwatorskie dotyczące zabytków. Wiadomo - większość zabytków w Polsce jest własnością kościołów oraz osób prywatnych; zmiana dotknie w dużym stopniu właśnie planujących rewitalizować zabytkowe obiekty właścicieli. Jaki będzie miało to skutek w odniesieniu do estetyki miast? Czy skarb państwa albo władze samorządowe, które też posiadają pewien zasób zabytków, będą dbać o stare kamienice, obiekty mieszczące różne instytucje, biblioteki, szkoły? Czy jedni i drudzy w ramach oszczędności zaniechają droższych remontów?  
Zdjęcie

   W "Dzienniku Zachodnim" zaś przeczytałam o trudnościach z finansowaniem budownictwa mieszkaniowego na terenie naszej gminy. Ten temat przełożę na inny czas.   
Niewidoczne, zapomniane, "zakopane"

 

Następna w alfabecie to litera "E"
Codziennie lato z radiem, jutro wtorek z Gwarkiem, a ja jeszcze jestem w piątku.
Czy to nie jest dziwne, że ... stop! To dziwne, że przynajmniej dwa nasze obiekty turystyczne: Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga nie znalazły się wśród ośmiu "perełek Śląska"? Do kompletu dobre byłyby zespoły kamienic z przełomu XIX i XX wieku i warpie i hałdę popłuczkową. W artykule z numeru 157 Dziennika Zachodniego z dnia 08 lipca 2011 wymieniono 8 atrakcji naszego regionu ale na liście nie znalazły się nasze, lokalne, pretendujące podobno do wpisu na listę UNESCO.

Plebiscyt pod nazwą "Wielkie odkrywanie śląskiego - Perły w Koronie 2011" obejmuje 4 kategorie: miejscowość/gmina, atrakcje turystyczne, wydarzenia turystyczne, kulturalne, sportowe itp, zamki i pałace. Czy Tarnowskie Góry zapadły się pod ziemię, między chodniki, sztolnie, komory tak głęboko, że całkiem o nich zapomniano? O dorocznym wydarzeniu - Dniach Gwarków też? Czy zniwelowano już hałdę popłuczkową i wyrównano wszystkie warpie? Oczyszczono fasady kamienic z reliefów, maszkaronów, pilastrów? Takie "zakopane miasto". Nie słyszałam w mieście zachęt do udziału w tej akcji
promującej Śląsk, nie widziałam w innych mediach czy na stronach UM informacji, ale to chyba tylko moje przeoczenie i gdzieś z pewnością są. Bo były inne, jak te o firmie Nivea. A tarnogórzanie nie muszą milczeć przecież. To wprawdzie małe miasto, ale żyło tu wielu wielkich ludzi, chyba nie trzeba więc miasta i ludzi ukrywać.

Eeeee... może jakieś hasełko dla odblokowania ciszy? Eeeee.... może: "Tarnowskie Góry - śląska perła w srebrze"? Potrzebne są punkty w plebiscycie a warto głosować, bo Dziennik Zachodni jest znaczącym nośnikiem informacji i o TG więc znowu mogą usłyszeć poza miastem. I przyjechać do nas, jak górale powiadają, cepry z dutkami.
http://slask.naszemiasto.pl/artykul/964399,perly-w-koronie-woj-slaskiego-2011-regulamin,id,t.html

    
       
Stareńki mur przy starej kamienicy rozpadał się bez pomocy ludzkiej latami. Na jego miejscu, po rozbiórce, postawiono właśnie betonowe ogrodzenie. Nie zaprzeczę - murarze staranności dochowali. Obiekt w obrębie ścisłej zabytkowej starówki, siedziba jednej z dawnych szkół, w potężnymi przyporami przy ścianie szczytowej, dostał wcale nowoczesną oprawę na miarę ... No właśnie, jaką? Turystycznego historycznego miasta? Zawsze coś - jak w reklamie.   
...............................................................................................

  Na stronie internetowej Urzędu Miasta znalazła się natomiast informacja o kolejnej sesji Rady Miejskiej. Być może mieszkańcy korzystając z wolniejszego czasu wakacyjnego zechcą w niej uczestniczyć i zapoznać się w spokojnej atmosferze z niektórymi procedurami przebiegającymi w lokalnym samorządzie
 http://www.tarnowskiegory.pl/files/articles/365/p_12.pdf
     
  strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |  254 |  255 |  256 |