Interesujące - szczepienia

Podczas Wiosennej Konferencji Towarzystwa Mikrobiologii Ogólnej w Wielkiej Brytanii amerykańscy naukowcy przedstawili obiecujące wyniki badań nad zastosowaniem szczepionek donosowych. Okazało się, że efektywność takich szczepień nie różniła się zasadniczo od szczepień iniekcyjnych. Planuje się rozpoczęcie badania skuteczności i bezpieczeństwa donosowych szczepień przeciwgrypowych. 
Aerozol zamiast zastrzyku?
Medyczny program profilaktyczny STOP HCV!

Czasopismo "Puls Medycyny i Farmacji" publikuje artykuł na temat profilaktycznego programu medycznego pod nazwą STOP!HCV. Jak wiele wiemy o wirusie wszczepiennego zapalenia wątroby typu C? Zakażonych nim jest w Polsce około 700 tysięcy osób a większość jest tego nieświadoma. U 20% z nich po ostrym przebiegu choroby następuje eliminacja wirusa i wyleczenie, 80% przez nawet 20-30 lat przechodzi przewlekły, najczęściej bezobjawowy etap, który w ostateczności prowadzi do stanów zapalnych wątroby, jej marskości albo raka.

     Cały artykuł:  www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14116/1.html

PS. Eliminacja i wyleczenie, stan przewlekły i zapalny, rak - terminy te można odnieść też w odniesieniu do obecnego stanu medycznej opieki nocnej w Tarnowskich Górach. I nie tylko takiej opieki i nie tylko w naszym mieście.
Realne macierzyństwo - badania prenatalne

W jakim celu wykonuje się badania prenatalne u kobiet i na czym one polegają? Które kobiety powinny być nimi objęte i jak często? Jakie są koszty wykonania tych badań i czy jest w dostępie do nich równouprawnienie? Czy dostęp do badań prenatalnych pogorszy się czy polepszy w bieżącym roku? Czasem warto postawić sobie takie i inne pytania dotyczące badań prenatalnych kobiet ciężarnych; kobiet, które są żonami, siostrami, córkami, koleżankami. A odpowiedzi nie są trudno osiagalne. 

"Diagnostyka prenatalna są to wysokospecjalistyczne badania wykonywane w czasie ciąży. Może dotyczyć zarówno matki jak i dziecka. Badaniom powinny być objęte wszystkie kobiety między 11 a 14 tygodniem ciąży oraz między 20 a 24 tygodniem ciąży."

Oto krótki fragment artykułu pt. "Limity macierzyństwa" opublikowanego w czasopiśmie "Med-info", z którym można się zapoznać pod adresem  http://www.medicalnet.pl/Limity-macierzynstwa,wiadomosc,1,listopad,2010.aspx

Zdjęcie. Na dobry sen dla matek i dzieci - zielony kolor uspokaja, motyw roślinny przypomina o radości życia. Jeden ze skromniejszych witraży kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Inne, a szczególnie te najwspanialsze,  można oglądać w tarnogórskiej świątyni. Spokojnej nocy! I dobrego dnia po niej!

         
  
 
Weekend - czas jadłożarstwa. Otyłość w efekcie.

   Jest sobota jak co sobotę. Panny i niepanny, chłopcy i "zawszechłopcy" podpiszą listy obecności w dyskotekach, lokalach, u babci i dziadka, na własnej telekanapie i gdzie bądź, a właściwie tam, gdzie w zasięgu ramienia znajdą pojemniki z jadalną zawartością. Ot, cotygodniowa prawidłowość. 

        
Zdjęcie niedawne - czy na wjazd do synagogi trzeba mieć zezwolenie? Myśle, że to był dobry pomysł i zrealizowana inicjatywa Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki - wyświetlany z projektora nocą na ścianie budynku zarys tarnogórskiej synagogi.  
............................................................................................ 

 Gdy po wyjęciu z szafy czterech wiosennych kostiumów stwierdziłam brak ich "kompatybilności" z własną sylwetką, udałam się do wybranej przed czterema laty krawcowej w celu oddania w jej sprawne dłonie losu mojej sezonowej odzieży. I cóż usłyszałam od pani Marioli?

- "Owszem, jeden kostium pani poszerzę, ale te trzy niech pozostaną takie, jakie są. Czy nie lepiej zacząć się katować i zrzucić 2-3 kilogramy?"

Co za rozsądne choć okrutne słowa padły z ust tej młodej kobiety! Rozpoczęłam 
wiosenną przemianę od wykluczenia z diety słodyczy. Niech się stanie! Ciastka, ciasta, czekolada zostaną na sklepowych półkach i już!   
.....................................................................................

W wyniku badań naukowców amerykańskich (na ponad 4000 dzieci) wykazana została zależność między otyłością a alergiami. Otyłe dzieci są częściej alergikami niż te o prawidłowej wadze. Domniemana przyczyna? Prawdopodobnie wiele pokarmów spożywanych przez otyłe dzieci stymuluje nadmierną produkcję przeciwciał IgE i dodatkowo nadmierna tkanka tłuszczowa przypuszczalnie produkuje różne substancje prozapalne. Konsekwencja obu mechanizmów? Może dojść do rozwoju alergii. 

Puls Medycyny http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/11306,otyłość,alergie,dzieci.html
...............................................................................................

  
NIE dla coli! TAK dla ekologii!

"Słodzone, gazowane napoje typu cola spożywane w okresie przed zajściem w ciążę zwiększają ryzyko wystąpienia tzw. cukrzycy ciężarnych".

O konsekwencjach picia gazowanej, słodkiej coli, donosi artykuł z "Pulsu Medycyny" pt "Cola sprzyja cukrzycy ciężarnych" http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/12214,cola,sprzyja,cukrzycy.html 
..................................................................................................................
Na Srebrnej Górze odwilż. Mokre drzewa, błotniste trakty, szarość wokoło. To miejsce jest wiekową enklawą naturalnej przyrody, życia biologicznego rozwijającego się na miejscu dawnych terenów intensywnego wydobycia kopalin; podziurawiono je niegdyś drążonymi rękami ludzkimi szybami i szybikami. Tu rosną rośliny i żyją zwierzęta, które znalazły bezpieczne siedliska. Tu istniała jeszcze przed wiekiem placówka przyrodnicza tarnogórskiej szkoły realnej, to miejsce było polem działań tutejszych prekursorów ekologii. O miejscowych, a znanych również poza miastem, przyrodnikach przeczytać można w Harmiderze Portalu Powiatu Tarnogórskiego http://www.tg.net.pl/harmider/==przyroda_11.htm  Dobrze jest o nich wiedzieć, poznać ich - tarnogórzan, których praca przyniosła miastu trwałe korzyści. 

               

Kojący nerwy, relaksujący zielenią, optymistycznie nastrajający widok z korony hałdy popłuczkowej na Srebrną Górę.  
Czy grozi ci cukrzyca typu 2?

Za dwa tygodnie Basia będzie obchodzić imieniny.

 To za 14 dni. A teraz... Wczoraj Basia Dziuk zorganizowała spotkanie amatorów koloru różowego (w Sedlaczku), zaś dzisiaj spotkałam ją w gronie śpiewających amatorsko (znowu w Sedlaczku). Oba spotkania miały związek ze zdrowiem, oczywiście.
Zdjęcia włączę tutaj niedługo a teraz proponuję test prozdrowotny dotyczący cukrzycy. Znaleźć można go w oryginale w czasopiśmie "Puls Medycyny" albo na stronie internetowej tego czasopisma http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/13719/1.html

"Czy grozi Ci cukrzyca typu 2?"
Sekcja: Postępy w medycynie
Data publikacji: 2010-11-16
Dziedzina: Diabetologia

Odpowiedz na pytania fińskich ekspertów i sprawdź, w jakim stopniu jesteś zagraża Ci cukrzyca typu 2.

Pytanie 1
Twój wiek to:
A. poniżej 45 roku życia(0 pkt.)
B. 45-54 lata (2 pkt.)
C. 55-64 lata (3 pkt.)
D. 65 lat i więcej (4 pkt.)

Pytanie 2
Twoje BMI wynosi:
A. poniżej 25 kg/m2 (0 pkt.)
B. 25-30 kg/m2 (1 pkt.)
C. powyżej 30 kg/m2 (3 pkt.)

Pytanie 3
Twój obwód pasa mierzony na wysokości pępka wynosi:
A. M<94 cm / K<80 cm (0 pkt.)
B. M 94-102 cm / K 80-88 cm (3 pkt.)
C. M>102 cm / K>88 cm (4 pkt.)

Pytanie 4
Czy zazwyczaj, codziennie praktykujesz 30 minut aktywności fizycznej w trakcie pracy i/lub czasu wolnego?
A. tak (0 pkt.)
B. nie (2 pkt.)

Pytanie 5
Jak często jesz warzywa i/lub owoce?
A. codziennie (0 pkt.)
B. nie codziennie (1 pkt.)

Pytanie 6
Czy kiedykolwiek przyjmowałeś w swoim życiu leki hipotensyjne?
A. nie (0 pkt.)
B. tak (2 pkt.)

Pytanie 7
Czy kiedykolwiek stwierdzono u Ciebie podwyższone stężenie glukozy (np. w trakcie badań kontrolnych, w trakcie choroby, w trakcie ciąży)?
A. nie (0 pkt.)
B. tak (5 pkt.)

Pytanie 8
Czy u kogoś z Twojej rodziny rozpoznano cukrzycę typu 1 lub 2?
A. nie (0 pkt.)
B. tak, u: dziadków, ciotki, wujka, kuzynów 1 stopnia (3 pkt.)
C. tak, u: ojca, matki, brata, siostry, własnego dziecka (5 pkt.)


Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. w ciągu 10 lat:
<7 pkt. - małe: 1 na 100 osób (1%)
7-11 pkt. - nieco podwyższone: 1 na 25 osób rozwinie cukrzycę (4%)
12-14 pkt. - umiarkowanie podwyższone: 1 na 6 osób rozwinie (16.7%)
15-20 pkt. - wysokie: 1 na 3 osoby (33.3%)
>20 pkt. - bardzo wysokie: 1 na 2 (50%)

Stopka autorska:
Autor: Finnish Diabetes Association
Data publikacji: 2010-11-16
5 przykazań

Wyliczanie. Wymienianie. Wykazywanie. 10 przykazań, 7 grzechów i tp. a teraz
                                    
                                       5 przykazań dla 60-latków 

1. Zrezygnuj z potraw ciężko strawnych, które długo zalegają w żołądku. W starszym wieku maleje ilość enzymów trawiennych, należy więc ograniczyć spożycie produktów ciężko strawnych, takich jak warzywa kapustne i rośliny strączkowe. Unikaj obsmażania – raczej gotuj, duś lub piecz w folii. 

2. Ogranicz spożycie cukru i słodyczy – w starszym wieku organizm gorzej toleruje glukozę. 

3. Jedz potrawy bogate w witaminy o działaniu antyoksydacyjnym, czyli wit. C, E i beta-karoten. Niedobory tych elementów mogą przyspieszać proces starzenia się organizmu i zwiększać podatność na rozwój miażdżycy i chorób nowotworowych. Witamina E, nazywana witaminą młodości, pomoże także w walce ze zmianami zwyrodnieniowymi. 

4. Popijaj wodę często, małymi łyczkami, nawet wtedy, gdy nie chce ci się pić. Napoje słodzone traktuj jako deser, zastępuj je raczej niesłodzonymi herbatkami owocowymi i ziołowymi. Nie nadużywaj czarnej herbaty oraz kawy – wypłukują minerały. 

5. Zbyt duże spożycie soli może powodować wzrost ciśnienia tętniczego, podrażnienie żołądka oraz znacząco zwiększyć ryzyko udaru mózgu. Unikaj dosalania potraw na talerzu oraz kupowania produktów zwierających tzw. ukrytą sól, czyli gotowych zupek i sosów, wędlin oraz konserw. 

http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/13487/1.html
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |