Nowa rada, życie po staremu.

Nadal otrzymuję odpowiedzi na moje interpelacje i interwencje, które złożyłam lub zgłosiłam przed zakończeniem kadencji. Jedną z nich dotyczącą remontu mieszkań w bloku MTBS-u zamieściłam na mojej stronie, aby zainteresowani mieszkańcy, który zwrócili się w tej sprawie do mnie, mogli zapoznać się z jej treścią http://www.alicjakosibalesiak.tgory.pl/rada-miasta-tarnowskie-gory/12-biezacakorespondencja/136-remont-budynku-mtbs.html

 Nie jestem przekorna, ale że parę oczu wzbogaconych o parę szkieł posiadam i widzę a nawet fotografuję to, co mi pokazano w jednym z bloków, to powiem tyle: "Ideologię można dorobić do wszystkiego. Nawet do złamanego grosza". Nie dziwi mnie więc urzędowa treść odpowiedzi mówiąca, że w bloku przeprowadzono remont, który obejmował m.in. cytuję: "całkowitą wymianę pokrycia dachowego i elementów drewnianej konstrukcji dachu". Czy zdziwią się autorzy interwencji zamieszkujący blok przy ulicy Kościuszki to juz inna sprawa. Fotografowali, pokazywali, samodzielnie dziury w połaci dachu, przy kominach też, zatykali a tu okazuje się, że władza wie lepiej. Cytat: "obecnie nie można mieć zastrzeżeń co do jakości prac wykonanych". Podpisano... Władza wie, co mówi! Ale czy władzy można wierzyć? No nie? 

       

Już kiedyś pisałam, że lubię zimę. Lubię nieraz bardziej niż lato. Ach, podoba mi się zwłaszcza ten urozmaicony zimowy krajobraz miejski! Gładkość chodników i jezdni wzbogacają właśnie wzgórza i górki. Należy cenić sobie to sezonowe nawiązanie do tarnogórskiego, pagórkowatego pejzażu sprzed wieków. Oto za sprawą inwencji służb miejskich modne, bo płaskie powierzchnie pieszo-jezdne otrzymały nowe przeznaczenie - zmieniły się w tereny magazynowania zwałów śniegu. Bardzo praktyczne. Ileż to pieniedzy zostanie w kieszeniach zlecających odśnieżanie! Tylko się cieszyć! Cieszyć? Kto ma się cieszyć? 
Dyskusje, debaty, pogaduchy.

Po wyborze radnych nastał czas refleksji, dysput, speech-ów, plot. Otwarte forum w Portalu tg.net. przyjmuje i publikuje większość opinii, stanowisk, przypuszczeń; szcześliwie nie dopuszcza się tu do rzucania kalumnii, obelg, anonimowych pomówień (czasem znaleźć można śladowe ilości defetyzmu :-) .
I cóż ja przeczytałam w sąsiednim mojemu blogowi miejscu - jeden temat zwrócił swym brzmieniem moją uwagę, krótki i "animalistyczny" to jest: "Wydoić samorząd ". Przeczytawszy wypowiedzi tam się znajdujące, otworzyłam do tej pory zaciśnięte mocno powieki (sama nie wiedziałam, że poruszam się w ciemności) i zobaczyłam w jasnym świetle minione 4 lata pracy radnego w samorządzie. Zobaczyłam siebie - radną, oczyma mieszkańca, obywatela miasta, niedoinformowanego i wymagającego informacji. A mnie wydawało się, że przebiegły one tak, jak to przedstawiałam systematycznie na mojej stronie www.alicjakosibalesiak.tgory.pl. Piszę tam m.in. ile "zarabia" radny szeregowy i tzw. funkcyjny, jaką pracę wykonywałam nie tylko podczas sesji i posiedzeń komisji, jakie funkcje podjęłam w innych niż RM a zwiazanych z samorządem instytucjach i inne.   

Jeszcze coś dla internautów zainteresowanych działaniem/działalnością samorzadu tarnogórskiego: oprócz Biuletynu Informacji Publicznej, zakładki Prawo Lokalne z bieżącymi aktami prawnymi http://bip.tarnowskiegory.pl/?catid=13&parcat=3&t=menu , istnieje jeszcze bip-archiwalny.tarnowskiegory.pl
Przyznaję tutaj, że pod obu adresami poszukiwane informacje często nie są dostępne (jakieś problemy techniczne?) a układ strony Urzędu Miasta zmieniono jakiś czas temu na karkołomnie skomplikowany - istny labirynt. Doprawdy, jaki był powód decyzji kogoś z urzędników UM o zakupie nowej strony www, do której swobodnego dostępu nie mogą mieć ci, których pieniądze wydatkowano -mieszkańcy. Jak wnoszę z wypowiedzi na forum, internauci nie docierają do poszukiwanych na urzędowej stronie danych.    
Jutro wtorek; po prostu życie


Szarpię życie za brzeg listka:
przystanęło? dosłyszało?
Czy na chwilę, choć raz jeden,
dokąd idzie - zapomniało?
..............................................................................................................

Wybrano nowych radnych; łatwo poszło - są. A ja usuwam sterty dokumentów z mojego regału. I czegóż tam nie ma, przez 4 lata nagromadziły się segregatory z opisanymi grzbietami:

1. Interpelacje i odpowiedzi
2. Pisma przychodzące i wychodzące (w tym oświadczenia majątkowe i korekty)
3. Rada Muzeum - protokoły, notatki itp (byłam jej członkiem)
4. Rada Społeczna SP ZOZ TOTU - protokoły, notatki itp (byłam jej członkiem)
5. Rada ds Nazewnictwa Ulic i Placów - protokoły, notatki itp (byłam... jw.)
6. Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Prawnego - jw...
7. Komisja Rodziny Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska - byłam przewodniczącą. Komisja powstała z połączenia dwóch wcześniej działających.
8. Sesje RM - papierowe wersje projektów uchwał, notatki, dodatkowe kopie dokumentów, Lokalny Plan Rewitalizacji Gminy, Gminny Plan Zagospodarowania Przestrzennego itp.
9. Jeszcze inne ...np. wnioski o wyróżnienie zasłużonych tarnogórzan, wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa...  
Teraz większość wyląduje w kominku i ogrzewać będzie zimny przewód spalinowy. A ja tak lubię żywy ogień skaczący w płomiennym akwarium!   
 
Tu niedziela! Tu niedziela! Odbiór!

Od poranka do nocy po niebie przelatywały w stadzie i pojedyńczo: momenty świątecznego dnia - niedzieli. Między samochodami na jezdniach, przechodniami na chodnikach, klientami w marketach przemykały niedzielne chwile.
"Mamo, mamo! Ale to ładne! Kupmitomamo!"
"Nie - mam - pieniędzy! Mówieci: niemampieniendzy!" 
Poszukiwanie, zarabianie, wydobywanie środków płatniczych jest w Tarnowskich Górach dość utrudnione. Zakłady przemysłowe zwalniały w ostatnich miesiacach pracowników - przyda się tych kilka milionów, które otrzymał do rozporządzenia Powiatowy Urząd Pracy. Wypłacenie zasiłków dla bezrobotnych może na jakiś czas oddalić od wielu rodzin tarnogórskich najgorsze. Wpływy do budżetu miasta ze spodziewanej sprzedaż nieruchomości gminnych nie nastąpiły (podobne problemy czyli brak sprzedaży gruntów, ma też powiat).
Sobota zabawna

Zdjęcie 1 - zając "słupkujący" na biało-szarym prześcieradle miejskiego pola to dosć częsty widok w dzielnicy Centrum. Zwierzęta zbliżają się do domostw ludzkich usuwane ze swego dotychczasowego środowiska zajmowanego obecnie pod budownictwo mieszkaniowe. Widok z szybu Gustaw.
       
        

Zdjęcie 2 - i "odczepiający" się od ścian tynk w korytarzu miejskiego budynku mieszkalnego. Kilkaset tysięcy rocznie przeznaczanych jest w budżecie gminy na remonty mieszkań komunalnych.  

         

1300 mieszkań potrzebnych jest w Tarnowskich Górach - o tak długiej kolejce oczekujących na swoje skromne lokum dowiedziała się po 7 latach od złożenia pierwszego wniosku niewymagająca córka mojej nienachalnej rozmówczyni.
"Proszę nam pomóc! Mieszkamy w pięcioro w jednym pokoju z kuchnią, to koszmar." - z nadzieją w głosie mama i równocześnie babcia zwróciła się do mnie przed kilku tygodniami. Pełniłam jeszcze wówczas obowiązki radnej, przyjęłam interwencję, rozpoznałam sytuację.  
"Realizujemy teraz wnioski osób z punktacją 30 a ta pani ma tylko 20 punktów" - to wyjaśnienia urzędniczki kompetentnej w zakresie tarnogórskiego mieszkalnictwa komunalnego - inni są w podobnej albo gorszej sytuacji".
..............................................................
Andrzeje i Andrzejowe będą zabawiać dzisiaj swoich bliskich i siebie również we własnych domach albo w lokalach. Liczą widelce i łyżeczki - ile zginie tego wieczoru? Z obawą oceniają liczbę i zawartość butelek - jak bardzo zaproszeni goście będą spragnieni? Przygladają się własnym torsom i biustom w lustrze - do kogo przylgną, przykleją się, przywrą rozpalonym ciałem? 

Generalnie rzecz ujmując - standardowa imieninowa rozrywka przedadwentowa.
Głowa do góry, Tarnowskie Góry!

Tarnowskie Góry, piękne miasto, które kochamy. Na zdjeciu poniżej dzielnica Bobrowniki pod niebem o wchodzie jesiennego słońca.

       

Tarnowskie Góry, miasto piękne inaczej. Kto je kocha? Poniżej - dzielnica Śródmieście - Centrum, przedpołudnie dnia powszedniego.
          

Pan Stanisław Wyciszczak otworzył tradycyjne spotkanie czwartkowe w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. A później ... poleciało! Przepaść między pokoleniami została zakopana dzięki ciepłym uczuciom dla miasta. Ale ... jutro.... 
Trzy dni po...

Dzisiaj, w środowy wieczór, trzy dni po wyborach, gdy oficjalnie obwieszczono wszystkie krajowe wyniki wyborów, kolej na gratulacje - kieruję je do wszystkich tych, którym głosy wyborców zapewniły mandat w radach miejskiej i powiatowej oraz w sejmiku wojewódzkim. Wybrani zostali najlepsi spośród kandydatów. I jako ci najlepsi z pewnością niebawem udowodnią to swoją działalnością. 
Pomyślności! 
Aha, jeszcze jedno życzenie: życzę wszystkiego dobrego naszemu miastu!
.................................................................................................................
Również dzisiaj, po południu, rozpoczął się kolejny, XVI Babski Comber kolejarski czyli baniorski. Jako że trzeba po nim porządnie wypocząć, jutro w tym miejscu umieszczę zdjęcia i krótkie info. Wspomnę tu tylko, że ogień z cygańskich ognisk nie był tak gorący i jasny jak żar bijący z rozgrzenych zabawą ciał kobiecych. Tymczasowe cyganki porywali w wir szalonego, prawie ekstatycznego tańca, pełni wigoru "krwiści", jurni ale i romantyczni cyganie z piekarskiego kabaretu "Jestem". Nikogo nie zdziwi, jeśli ujawnie, lub rozgłoszę znaną w pewnych kręgach pradę, że wzorcową cyganką a właściwie królową cygańską była Henia Borkowska.    

ALBUM FOTOGRAFICZNY można otworzyć klikając myszką na miniaturce zdjęcia.
Babski - baniorski - comber.
 

.......................................................................................................
Krótko dzisiaj piszę ale na różnorodne tematy. Ostatni to przypomnienie o konkursie.
 Przypominam, że jeszcze 26 godzin, to jest do północy 25 listopada, trwać będzie konkurs ogłoszony przez Portal Powiatu Tarnogórskiego związany z pojawieniem się nowego wydawnictwa tarnogórskiego - niewielkiej książeczki o witrażach kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |  254 |  255 |  256 |