Dzień sierpniowy, dzień wrześniowy.

Wczoraj odbyło się jedno zgromadzenie – zjazd „Solidarności”. Czym był, czym jest teraz ten związek zawodowy? Ilu liczył członków, ilu jest ich obecnie? Jutro zgromadzenie drugie (zwielokrotnione) – pierwszy dzień roku szkolnego. Czym różnią się współcześni uczniowie od tych sprzed dziesiątków lat, sprzed wojny, sprzed wieku albo dwóch? Jak liczna jest ta grupa?

       

Pod opieką czułych mam rośnie pokolenie, które kiedyś o Solidarności przeczyta. Teraz, zanim zacznie lekcje szkolne, dzieciątka korzystają z ostatnich chwil letnich wakacji. Później pomyślą o własnej karierze. Damian Jonak, tarnogórzanin znany jako bokserski mistrz świata, karierę z pewnościa zrobił, jest tatusiem maleńkiej dziewczynki, Laury. Której?
................................................................

Czy zastanawialiśmy się, czy wiemy, jakie szkoły istnieją obecnie w Tarnowskich Górach a jakich uczniami byli nasi rodzice i dziadkowie? Czy rozmawiamy o nich z naszymi rodzicami i z naszymi dziećmi? Kto na przykład dzisiaj wie, że w naszym mieście istniały tzw. szkoła przemysłowa i szkoła kupiecka? Były pierwszymi o charakterze ekonomicznym w międzywojennych Tarnowskich Górach. Zajęcia dla uczniów odbywały się w dobrze tarnogórzanom znanym, albo przez wielu często mijanym bez zainteresowania, budynku ówczesnej szkoły powszechnej przy ul. Sobieskiego. W 1933 roku szkoły połączono w jedną placówkę o nazwie Publiczna Szkoła Dokształcająca Przemysłowa i Kupiecka utrzymywaną przez magistrat. Nauka trwała 3 lata. Lekcje przeprowadzano 3 razy w tygodniu. O 4982 absolwentach z lat 1923-1939 panowała dobra opinia. Pracowali na odpowiedzialnych stanowiskach w urzędach i przedsiębiorstwach tarnogórskich i poza miastem. A my? Jakimi uczniami byliśmy? Kim jesteśmy dzisiaj?


       

Widok jednej ze ścian tarnogórskiej szkoły. Jakiej? Tu niejeden mieszkaniec miasta i powiatu rozpoczynał swoją karierę zawodową, naukową, artystyczną, polityczną.

       

Trzech przewodniczących Klubów Radnych Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach. Wchodzą po stopniach ratuszowego korytarza. Albo kariery?

Wczoraj – wiele pytań. Dzisiaj – wiele innych pytań. Jutro – następny dzień. Z pytaniami.

PUBLIKACJA ZDJĘĆ UMIESZCZONYCH NA MOIM BLOGU I BĘDĄCYCH MOJEGO AUTORSTWA WYMAGA UZYSKANIA MOJEJ ZGODY. 
Dieta z dodatkowym magnezem?

Dlaczego potrzebny naszemu organizmowi jest magnez? Świadomi swego zdrowia interesują się profilaktyką zdrowotną w szerszym lub węższym zakresie. A może coś o dostawie magnezu dla naszych tkanek?

Czy każdy wie, że nie każdy powinien uzupełniać magnez we własnym organiźmie? Nie wszyscy przecież mamy źle skomponowaną dietę, nie wszyscy nie radzimy sobie ze stresem, nie palimy papierosów i pijemy dużo kawy, ciężko pracujemy, czy przyjmujemy leki wytrącające magnez z organizmu. A więc kiedy? O tym w artykule z czasopisma "Puls Medycyny"

http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/13372/1.html

       

Przy pomocy przestarzałego już urządzenia zwanego bloczkiem, podobno będzie odbywać się dostawa na wyższe piętra ratusza magnezu i innych pierwiastków w nieznanej postaci . No proszę, monitoring, internet, kamery i tu takiecóś. I mimo tych zdobyczy cywilizacji jesteśmy przywiązani do tradycji - kamerobloczek. 
Tu jest twoje miejsce...

Tu jest twój ciasny ale własny kąt,
tu twoje miejsce, tu jest twój dom.

Tak to jakoś leciało w starej piosence. Własny kąt, dom, kraj. Jaki jest? A taki:

Jak wyglądają fryzury Szymona Majewskiego – gwiazdora TVN , wie niemal każdy.
Jak wygląda Polska? To już wszyscy, nawet ci nie wyjeżdżający poza swoją miejscowość czy nie opuszczający podwórka (to też Polska). Nawet w czasie letnich wakacji.

A co mamy w Polce pięknego? Morze góry, lasy i jeziora, zabytki (nie wszystkie). Jest też coś brzydkiego, czyli cała reszta – dzieło rąk ludzkich ostatnich kilkudziesięciu lat solidarnej demokracji. Domostwa - gdzie popadnie, fabryczki i „nieuciążliwą” działalność gospodarczą też gdzie popadnie, zabetonowane skwery, parkingi, drogi, daszek płaski obok dwuspadowego, świeżo narodzonego tarnogórskiego „wieloryba” (obecnego i w bezpośrednim sąsiedztwie drugiego w trakcie swego życia płodowego) wśród kamienic „z przeszłością” itd., itp. Czyli co mamy? Chaos. Jak na głowie Majewskiego. Przejdźcie się uliczkami takich np. Bobrownik; jest sporo tematów do konstatacji.  

       

W piaskownicy na chaos, zamieszanie, rozrabianie można sobie i potomstwu pozwolić. A poza nią? W tarnogórskim parku miejskim plac zabaw dla dzieci rozrasta się. Zmian oczekują matki i opiekunowie przyprowadzający to dzieci; wiem, bo słyszałam, bo rozmawiam, bo obserwuję. Zgłosiłam na ostatniej m.in. sesji Burmistrzowi sugestie mieszkańców co do doposażenia placu w sprzęt wraz z pytaniem o możliwość ustawienia ażurowej altany, która chroniłaby przed skwarem, przelotnym deszczem i zapewniła kilka miejsc do siedzenia. Odpowiedź: pierwsze - TAK, drugie - NIE.
Nie zapomnę o pozdrowieniach dla sfotografowanych rodzinnie reprezentantek znanej rodziny Piestraków: Zulu, serdecznie pozdrawiam Ciebie i wnusię!
       
      

  

Przed kilku dniami do odsłony przygotowywano kolejną remontowaną kamienicę miejską (jedną z niewielu pozostałych w zasobach gminnych). Ta miała szczęscie, inne - własność wielu właścicielu "czezną" marnie. Oby doczekały się ratunku.
Na czasie

W żadnym przypadku nie podjąłabym się poprawiać kogokolwiek, kto nie jest moim podwładnym lub uczniem. Usłyszałam po mojej sesyjnej interpelacji do Burmistrza prośbę o "wylistowanie" (nie ma ono chyba nic wspólnego z usuwaniem zawartości lub treści listów) błędów, nieścisłości, problemów na urzędowej stronie www.tarnowskiegory.pl. Jakżebym śmiała mieszać w urzędowym internecie Ale internauci chyba mogą, w ramach wolontariatu, wyręczyć kogo trzeba i w ramach ruchu obywatelskiego czy społecznościowego wskazać wątpliwe (historycznie i rzeczowo) treści.  Mam już małe fragmenty stron skopiowane do mego archiwum. Poszukiwany! Poszukiwana! Pomożecie? Pomóżcie!

Który ze starozytnych perorował w senacie rzymskim przez tydzień?  Zagadka!
Klimat na sesję i kulturę

Jeden z gorących dni lata, może ostatni,minął właśnie.

Pojutrze sesja. Dzisiaj odbyło się posiedzenie Komisji BiPP, wspólne z Komisją EKiS. Bez przemieszczania, w ratuszu. Pierwszym projektem przeznaczonym pod obrady i opiniowanie komisjii był ten o uczczeniu 90.rocznicy II Powstania Śląskiego. Ucięto dyskusję nad nim zaraz u jej nasady, to znaczy zamknięto usta, zawiązano języki radnym zanim jeszcze podjęli dyskusję. Tradycjonalista w tym zakresie zwykle operujący sztyletem czy raczej przecinakiem do papieru, radny Kowolik, nie zawiódł, bowiem dzisiaj też ostrym narzędziem (uwaga - językiem!) wykonał operację amputacji czy dekapitacji - zgłosił wniosek "o przejście do głosowania bez dyskusji" nad projektem uchwały. "Jest przecież oczywisty!"

  Dzisiaj udało się założyć knebel w usta potencjalnych dyskutantów i nalać wosku w uszy innych, którzy zagłosowali za jego wnioskiem a nie słyszeli słów radcy prawnego i tym samym zadali bobu Pani Demokracji. I przyprawili ją pieprzem czyli ...
...................................................................

  
Zaproszenie otrzymałam ale nawet bez niego poszałbym na (drukiem napisane) "sesję strategiczną poświeconą życiu kulturalnemu w gminie" z odręczny dopiskiem "Tarnowskie Góry", bo  dowiedziałam się, że "wnioski z dyskusji posłużą do opracowania Strategii Rozwoju Kultury Powiatu Tarnogórskiego na lata 2010-2020". Znam poniekąd ten rodzaj tematyki ze "Strategii rozwoju miasta Tarnowskie Góry" zamkniętej w latach 2006-2015 opracowany, jak mi mówiono, w poprzedniej kadencji przez zewnętrzną firmę za kwotę 20 tysiaków. Potwierdzę na jutrzejszej sesji. Strategią powiatową zajęła się też firma zewnętrzna wsparta przez miejscową jednostkę kultury. Nie miejscowi urzędnicy. Czy będzie 2 razy drożej?

Na spotkanie przybyło około 40 osób różnego pokolenia, płci, profesji, wzrostu, stroju, wymowności, wewnętrznych refleksji albo złości. I dyskutowali przez półtora godziny, podczas których byłam obecna. I z pewnością dłużej też. To budujące i optymizmem nastraja - zgoda! Współpraca! Podoba mi się.

Rozpoczęli godpodarze - pan prezes i państwo zasiadający za stołem prezydialnym, działacze i twórcy kultury  z sali (aula LO im. Staszica) też się włączyli. A następnie do przygotowanych materiałów odnieśli się urzędnicy i pracownicy instytucji budżetowych. Pieniądze na kulturę - to dominujący akcent. Jakość pracy - też. W związku z tym i niezależnie od tego terminu starano się wyjaśnić sformułowania zawarte w materiałach.

Zabrałam głos, a jakże, po urzędnikach, którzy mówili o urzędach.  A rangę spotkanie powiatową miało choć pana Starosty nie było, pana Burmistrza też nie zobaczyliśmy, mimo tego, że strategicznie według harmonogramu dzisiaj rozpracowywano gminę Tarnowskie Góry. Przybyli jednak najwyżsi urzednicy branżowi: Naczelnicy wydziałów kultury powiatu i miasta. Bardzo dobrze. Dodatkowo miasto reprezentowała pani Skarbnik - sprawa na pieniądzach osadzona, więc to zrozumiałe. Byłyśmy na spotkaniu dwiema kobietami z miejskiej grupy samorzadowców. I jeszcze przybyło dwóch radnych powiatowych i ja z jednym kolegą - miejscy. 

Ciąg dalszy z pewnością nastąpi nastąpi. Dla mnie - na sesji. Trzeba się przygotować. Może zjawią się obserwatorzy w osobach mieszkańców?Nowy sposób na chore zatoki

W Polsce 15 procent populacji cierpi z powodu chorób zatok. Jest nadzieja na zmniejszenie lub pozbycie się dolegliwości.
http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/13085/1.html
.....................................................................................................
Na początku weekendu, w piątek, Komisja ds.RZPSiOŚ odbyła dwuczęściowe posiedzenie - pierwsza część odbyła się w ratuszu i obejmowała opiniowanie projektów uchwał a drugą część stanowiła wizja lokalna w terenie. W zmniejszonym już liczebnie stanie ale jeszcze zapewniającym kworum, Komisja odbyła swoje posiedzenie i przyjęła wnioski do burmistrza. Jak zwykle nie zawiedli mnie i obecni byli radni Łoziński i Węgielski. Teraz należy przygotować protokół (są notatki i nagranie na dyktafonie). Jutro posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Prawnego, na którym opiniować będziemy m.in. projekt uchwały o uczczeniu 90. rocznicy II powstania śląskiego. Na najbliższą sesję przewidziano 17 punktów w porządku obrad Rady Miejskiej. Jak sądzę, liczba ta ulegnie zwiększeniu.
Nie ma powrotu do przeszłości

Przedpołudniowe uroczystości w związku ze związkiem "Solidarność" rozpoczęły się i przy bardzo dobrej pogodzie. Nie wypowiem się co do warunków meteorologicznych na zakończenie, ponieważ nie byłam tam wówczas obecna. A na początku była  orkiestra, burmistrzowie, starostowie i parlamentarzyści i urzędnicy, radni miejscy, radni powiatowi, kwiaty i  urzędnicy, członkowie związków zawodowych niższego i wyższego szczebla, poczty sztandarowe i urzędnicy, duchowieństwo, dziennikarze, policja i urzędnicy, muzyka, wywiady, telewizja.... Czy kogoś brakowało? Hmmm.... 
...........................................
W tym samym czasie co uroczystości świeckie i religijne na starówce tarnogórskiej, w zalesionej i "uwodnionej" Pniowcu miał miejsce piknik osób niepełnosprawnych. Z pewnością i o nim prasa napisze.
............................................................................................
Późnym popołudniem na rynku nie brakowało młodszych i starszych spacerujących w zgodzie i zadowoleniu. Był też nasz wspaniały, znany i utalentowany skrzypek, Mateusz Adamczyk. Mam nadzieję, że to jeden z przyszłych wielkich tarnogórzan pochodzących z naszego małego miasta.
Nie było natomiast już kolejny dzień jednej z flag na maszcie przy ratuszu.  

ALBUM FOTOGRAFICZNY można otworzyć klikając myszką na miniaturę zdjęcia.
Solidarność, tarnogórska starówka i Mateusz Adamczykstrona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |  254 |  255 |  256 |