"Sztandarowanie"

Zostałam zaszczycona.
Zaszczycono mnie.
Spotkał mnie zaszczyt.

Powtarzam i odmieniam czasownik "zaszczycić" i rzeczownik "zaszczyt" patrząc na zaproszenie IMIENNE skierowane do mnie z okazji uroczystości nadania sztandaru Wieloprofilowemu Zespołowi Szkół w Tarnowskich Górach. Podpisani - pani dyrektor Alicja Juziuk i starosta tarnogórski. To już jutro. Dzień zwykłej pracy (wzięłam urlop), dzień obowiązków radnego (odbędzie się posiedzenie mojej komisji), dzień do innych niepodobny - pójdę do szkoły. Wzruszam się teraz wspomnieniami ale zachowam zimną krew w czasie nadchodzących godzin nie lekcyjnych i nie pedagogicznych.

     

Ulica Sienkiewicza w Tarnowskich Górach: pod numerem 6 - gmach szkoły (przed wojną z niemieckim językiem wykładowym, później placówka prowadząca nauczanie na poziomie zawodowym, technicznym i licealnym profilowanym a także siedziba ośrodka kształcącego dorosłych i miejsce zajęć edukacyjnych studentów szkoły wyższej.
Rozpędzony tydzień.

Wieczór poniedziałkowy to czas na ocenę startu w tydzień i prognozowania przebiegu dalszej części tygodnia. Trudno jest mi niejednokrotnie pogodzić pracę zawodową z rolą posiadaczki mandatu radnego. Pracując w zawodzie zaufania publicznego czuję pewne pokrewieństwo z pełnieniem tej funkcji społecznej a dzisiaj więź tę czułam dość mocno. Przed południem odbyło się posiedzenie Rady Muzeum w Tarnowskich Górach w składzie następującym:
- panie: senator Maria Pańczyk-Pozdziej, dyrektor Muzeum Zofia Krzykowska, AKL
- panowie: profesorowie Jan Drabina i Werner Lubos, sędzia Trybunału Stanu Krzysztof Śmieja, przewodniczący SMZT Marek Kandzia, doktor Krzysztof Gwóźdź.
Sprawozdanie z działalności muzeum w roku ubiegłym, plan na rok bieżący, finanse i budżet, inne, oceny, szacunki, rozważania. Wychowanie młodzieży, wiedza dla dorosłych, wrażliwość, dziedzictwo, odpowiedzialność.  
................................................................................................
tsu3w to znaczy Tarnogórskie Stowarzyszenie - Uniwersytet Trzeciego Wieku - skierowało do mnie zaproszenie na koncert do Pałacu w Brynku. Zapisane na zaproszeniu motto brzmiało:
"Życie to jest koncert - ty w nim grasz.
To jest twoje solo, to twój czas - nikt cię nie zaprosi drugi raz.
Słuchaj, jak to pięknie może brzmieć"

          

Mocny akcent na początku wieczoru to skierowane ku obecnym przez Panią Magdę,  wydane z kokieterią w głosie polecenie: "A teraz wyłączamy telefony komórkowe!" po czym "Wielka Trójka" płynnie prowadziła widzów i słuchaczy meandrami wartkiej rzeki wydarzeń artystycznych.

Śpiewali, grali na różnych instrumentach, kolędowali, recytowali poezje uczniowie tarnogórskich szkół średnich oraz słuchacze Uniwersytetu III Wieku a także niektórzy spośród gości. A byli wśród nich politycy lokalni - para radnych Rady Powiatu, wicestarosta, burmistrz, jedna radna Rady Miejskiej (AKL) i zacne duchowieństwo.  To był koncert!. Koncert każdego wieku w wiekowych wnętrzach pałacu w Brynku.

http://www.utw.free.ngo.pl/_/

Zdjecia umieszczone zostaną w tym miejscu niedługo, za kilkanaście godzin. Już jutro.

02.02.2010. godz. 21.30

ALBUM FOTOGRAFICZNY można otworzyć i obejrzeć inne zdjęcia klikając lewym klawiszem myszki w miniaturkę zdjęcia.


  

Stowarzyszenie Tarnogórskie Uniwersytet Trzeciego Wieku - Koncert w Pałacu w BrynkuNiedziela nie zepsuta.

Ostatni dzień miesiaca kończę pozytywnie mimo cieżkiej pracy, konieczności dokonywania trudnych wyborów i podejmowania kontrowersyjnych może decyzji. Na spokojną noc, na marzenia o barwnym przyszłym miesiącu - fotki. 

FOTKA NR 1
Lodowisko przed ratuszem w Barrie - zdjecie z sąsiedniego bloga kanadyjskiej tarnogórzanki, Aleksandry - dziekuję za te śliczności, Olu! Pozdrawiam!FOTKA NR 2 
Kopuła na rynku przed ratuszem w niedalekich Gliwicach.
 Ładnie? Moim zdaniem niebrzydko.FOTKA NR 3 
Dwa w jednym - lodowisko i kopuła przed ratuszem w Tarnowskich Górach.
Jestem odporna - i to mi nie zepsuje apetytu na kolorowe sny - już po 22-giej.
Gdybym miał dzwon...

"Hammer Song"
Pete Seeger

If I had a bell, I'd ring it in the morning
I'd ring it in the evening all over this land
I'd ring out danger, I'd ring out a warning
I'd ring out love between my brothers and my sisters
All over this land

Well I got a hammer and I got a bell
And I got a song to sing all over this land
It's the hammer of Justice, it's the bell of Freedom
It's the song about Love between my brothers and my sisters
All over this land 

Nazwa. Dla wielu brzmi dziwacznie, archaicznie, niezrozumiale: Śląski Dzwon Nadziei - stowarzyszenie i przedmiot. Z 200 lat liczącego warsztatu ludwisarskiego w Taciszowie do 400 czy 500 lat liczącej kamienicy Sedlaczka w Tarnowskich Górach przeniesiony został rękoma i uczuciami  ludzi, tarnogórzan. Tu pozostanie.

ALBUM FOTOGRAFICZNY można otworzyć klikając na miniaturce zdjęcia.

Przekazanie Śląskiego Dzwonu Nadziei 28.01.2010Dzikość

Wczoraj uczestniczyłam w dwóch spotkaniach. Na raty. Kameralne przyjęcie urodzinowe pani Gabrysi miało charakter swobodny choć bogaty w tematy społeczne, gospodarcze, nieco polityczne. Kilka kobiet przy okrągłym stole wymieniało spokojnie poglądy poruszając sprawy ważkie i poważne jak na urodzinową okoliczność. Nie było słychać: "A ja pani nie przerywałam!", więc każda z pań usłyszała wypowiedź innych i każda w całości zdołała wygłosić swoją kwestię, każda miała szansę na swoje 5 minut. W tym miejscu wspomniałam moje spotkania z kolegami ... Nie będę nikomu wypominać ale... 
.................................................................................
 Spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych i ich rodzin nacechowane było spontanicznością w łagodnym wymiarze. Corocznie wręczane w okresie zimowym paczki zastąpiono tym razem wspólną zabawą przy muzyce i rozmowami przy stole z poczęstunkiem. "To dobry pomysł" - oceniła pani Helena, Przewodnicząca Koła.    

      

Na zdjęciu: moment otwarcia przez młodego człowieka sejfu, w którym zamiast cennych precjozów znalazły się płytki z muzyką, która po chwili towarzyszyła zabawie. Rada Dzielnicy Śródmieście-Centrum była współorganizatorem spotkania w TCK.

ALBUM FOTOGRAFICZNY można otworzyć klikając myszką na miniaturce zdjęcia.

Spotkanie integracyjne 26.01.2010

................................................................................  

Dzisiaj na sesji usłyszeliśmy z jednego końca stołu obrad, że "dzikość darwinowskiego kapitalizmu" zapanowała nad losem szpitala powiatowego. Zapisałam.
Skazańcy

               

Wielu zna się na żarciu, niewielu na żarcie,
Stąd też ród satyryków skazan na wymarcie.

J.S

Jutrzejsza sesja Rady Miejskiej mogłaby zostać opatrzona hasłem z dużym pytajnikiem: "golono-strzyżono?" Procedowanie nad projektem uchwały Rady Miejskiej o zaopiniowaniu projektu uchwały Rady Powiatu to otwarte nożyce na głową klienta - szpitala. Niezależnie jednak, czy opinia miasta będzie negatywna czy pozytywna, to przecież Rada Powiatu a nie Rada Miasta zadecyduje o  przekształceniu lub nie szpitala powiatowego w spółkę. 

To jutro. Dzisiaj natomiast jest pewne - schody do ratusza solono, nie pieprzono. Na biało, nie na czarno.

     
  
Bezpiecznie w poniedziałek

Dobrze się rozpoczął ten tydzień! Dojechałam bezpiecznie po wybielonym solą asfalcie miejskich ulic do laboratorium popracować, do ratusza poobradować, do sklepów zakupować i do domu pościskać moją suczkę, futrzastą perełkę.

Na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Prawnego najwięcej uwagi poświęciliśmy, a jakże by inaczej, projektowi uchwały dotyczącemu przekształceniu szpitala powiatowego. Pisałam już na ten temat przed kilku dniami i podałam adres strony Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, gdzie można zapoznać się z treścią projektu i uzasadnieniem. Kto się boi prywatyzacji? Głównie pracownicy i pacjenci. Trzy podstawowe stereotypy związane z prywatyzacją szpitali: utrata miejsc pracy, rezygnacja z dotychczasowego zakresu działalności placówki, ograniczenie dostępu do bezpłatnych świadczeń medycznych. W tle trwającego już przecież wiele miesięcy procesu restrukturyzacyjnego tarnogórskiego Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego stoi z jednej strony lęk przed nowym a z drugiej - ucieczka przed likwidacją.

W mroźnym zimowy dzień niejednemu przychodzą na myśl ciepłe kraje. Do Tajlandii, Malezji, Egiptu i dalej, wokół ziemskiego globu, wybrać się można na falach wyobraźni ogladając wystawę zdjęć w holu tarnogórskiego Parku Wodnego. To akwenowe życie biologiczne, kolorki, uśmiechy, golizna-opalenizna jednoznacznie zachecają - wyjedź! Tam ciekawie, szmaragdowo, szczęśliwie, seksownie - wyjeżdżaj! Ty - tarnogórzaninie, ty - "akwaparkisto" przyjezdny, ty - utopcze - byle dalej stąd!
      Przeszedłszy pomieszczenia i otwarte przestrzenie wielokrotnie szlifowanego fakturami diamentu tarnogórskich obiektów architektonicznych nie znalazłam w nim zachęty do pozostania w TG na więcej niż 1 do kilku godzin i spędzeniu ich tutaj nie inaczej niż poddając się gilganiu przez bąble i bąbelki, potrzaskując sprzętem w siłowni, parując w saunie i w tak zwanym "międzyczasie" (co to właściwie za dzioboł ten międzyczas?) napełniając brzuch fast food-em in fashion. No, można jeszcze w dowolnym miejscu i pod pod dowolnym kątem ustawić na kilka godzin samochód na nieoparkanionym parkingu. Acha, i jeszcze odwiedzić jakiś lokal pokrewny. Czyli jest OK. Gminna spółka postawiła na swym terytorium i stronie www kropkę nad "i": tu zapomnij o wszystkim, co na zewnątrz tarnogórskie. Tam, za szkłem (nie wodnym) jest tylko małe miasto (w domyśle - nieciekawe), zostań więc u nas, w mikroświecie, albo wyjeżdżaj poznawać ten wielki.

PS. Trochę wzięte z Walta Whitmana, trochę z mojej strony www.alicjakosibalesiak.tgory.pl: małe miasto jest wielkie przez wielkich ludzi, którzy w nim mieszkają.

       

Bezpieczeństwo łyżwiarzy na lodowisku zabezpieczyło poziomując piaskiem co trzeba lokalne fachowe przedsiebiorstwo wodne. Doceniam doskonały pomysł zorganizowania rozrywki mieszkańcom i ożywienia starówki tarnogórskiej (wykonanie niestety pod zdechłym Azorkiwm) poprzez bezpłatną reklamę na moim blogu: Park Wodny w Tarnowskich Górach - spółka gminna. 
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |