Gdybym miał dzwon...

"Hammer Song"
Pete Seeger

If I had a bell, I'd ring it in the morning
I'd ring it in the evening all over this land
I'd ring out danger, I'd ring out a warning
I'd ring out love between my brothers and my sisters
All over this land

Well I got a hammer and I got a bell
And I got a song to sing all over this land
It's the hammer of Justice, it's the bell of Freedom
It's the song about Love between my brothers and my sisters
All over this land 

Nazwa. Dla wielu brzmi dziwacznie, archaicznie, niezrozumiale: Śląski Dzwon Nadziei - stowarzyszenie i przedmiot. Z 200 lat liczącego warsztatu ludwisarskiego w Taciszowie do 400 czy 500 lat liczącej kamienicy Sedlaczka w Tarnowskich Górach przeniesiony został rękoma i uczuciami  ludzi, tarnogórzan. Tu pozostanie.

ALBUM FOTOGRAFICZNY można otworzyć klikając na miniaturce zdjęcia.

Przekazanie Śląskiego Dzwonu Nadziei 28.01.2010Dzikość

Wczoraj uczestniczyłam w dwóch spotkaniach. Na raty. Kameralne przyjęcie urodzinowe pani Gabrysi miało charakter swobodny choć bogaty w tematy społeczne, gospodarcze, nieco polityczne. Kilka kobiet przy okrągłym stole wymieniało spokojnie poglądy poruszając sprawy ważkie i poważne jak na urodzinową okoliczność. Nie było słychać: "A ja pani nie przerywałam!", więc każda z pań usłyszała wypowiedź innych i każda w całości zdołała wygłosić swoją kwestię, każda miała szansę na swoje 5 minut. W tym miejscu wspomniałam moje spotkania z kolegami ... Nie będę nikomu wypominać ale... 
.................................................................................
 Spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych i ich rodzin nacechowane było spontanicznością w łagodnym wymiarze. Corocznie wręczane w okresie zimowym paczki zastąpiono tym razem wspólną zabawą przy muzyce i rozmowami przy stole z poczęstunkiem. "To dobry pomysł" - oceniła pani Helena, Przewodnicząca Koła.    

      

Na zdjęciu: moment otwarcia przez młodego człowieka sejfu, w którym zamiast cennych precjozów znalazły się płytki z muzyką, która po chwili towarzyszyła zabawie. Rada Dzielnicy Śródmieście-Centrum była współorganizatorem spotkania w TCK.

ALBUM FOTOGRAFICZNY można otworzyć klikając myszką na miniaturce zdjęcia.

Spotkanie integracyjne 26.01.2010

................................................................................  

Dzisiaj na sesji usłyszeliśmy z jednego końca stołu obrad, że "dzikość darwinowskiego kapitalizmu" zapanowała nad losem szpitala powiatowego. Zapisałam.
Skazańcy

               

Wielu zna się na żarciu, niewielu na żarcie,
Stąd też ród satyryków skazan na wymarcie.

J.S

Jutrzejsza sesja Rady Miejskiej mogłaby zostać opatrzona hasłem z dużym pytajnikiem: "golono-strzyżono?" Procedowanie nad projektem uchwały Rady Miejskiej o zaopiniowaniu projektu uchwały Rady Powiatu to otwarte nożyce na głową klienta - szpitala. Niezależnie jednak, czy opinia miasta będzie negatywna czy pozytywna, to przecież Rada Powiatu a nie Rada Miasta zadecyduje o  przekształceniu lub nie szpitala powiatowego w spółkę. 

To jutro. Dzisiaj natomiast jest pewne - schody do ratusza solono, nie pieprzono. Na biało, nie na czarno.

     
  
Bezpiecznie w poniedziałek

Dobrze się rozpoczął ten tydzień! Dojechałam bezpiecznie po wybielonym solą asfalcie miejskich ulic do laboratorium popracować, do ratusza poobradować, do sklepów zakupować i do domu pościskać moją suczkę, futrzastą perełkę.

Na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Prawnego najwięcej uwagi poświęciliśmy, a jakże by inaczej, projektowi uchwały dotyczącemu przekształceniu szpitala powiatowego. Pisałam już na ten temat przed kilku dniami i podałam adres strony Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, gdzie można zapoznać się z treścią projektu i uzasadnieniem. Kto się boi prywatyzacji? Głównie pracownicy i pacjenci. Trzy podstawowe stereotypy związane z prywatyzacją szpitali: utrata miejsc pracy, rezygnacja z dotychczasowego zakresu działalności placówki, ograniczenie dostępu do bezpłatnych świadczeń medycznych. W tle trwającego już przecież wiele miesięcy procesu restrukturyzacyjnego tarnogórskiego Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego stoi z jednej strony lęk przed nowym a z drugiej - ucieczka przed likwidacją.

W mroźnym zimowy dzień niejednemu przychodzą na myśl ciepłe kraje. Do Tajlandii, Malezji, Egiptu i dalej, wokół ziemskiego globu, wybrać się można na falach wyobraźni ogladając wystawę zdjęć w holu tarnogórskiego Parku Wodnego. To akwenowe życie biologiczne, kolorki, uśmiechy, golizna-opalenizna jednoznacznie zachecają - wyjedź! Tam ciekawie, szmaragdowo, szczęśliwie, seksownie - wyjeżdżaj! Ty - tarnogórzaninie, ty - "akwaparkisto" przyjezdny, ty - utopcze - byle dalej stąd!
      Przeszedłszy pomieszczenia i otwarte przestrzenie wielokrotnie szlifowanego fakturami diamentu tarnogórskich obiektów architektonicznych nie znalazłam w nim zachęty do pozostania w TG na więcej niż 1 do kilku godzin i spędzeniu ich tutaj nie inaczej niż poddając się gilganiu przez bąble i bąbelki, potrzaskując sprzętem w siłowni, parując w saunie i w tak zwanym "międzyczasie" (co to właściwie za dzioboł ten międzyczas?) napełniając brzuch fast food-em in fashion. No, można jeszcze w dowolnym miejscu i pod pod dowolnym kątem ustawić na kilka godzin samochód na nieoparkanionym parkingu. Acha, i jeszcze odwiedzić jakiś lokal pokrewny. Czyli jest OK. Gminna spółka postawiła na swym terytorium i stronie www kropkę nad "i": tu zapomnij o wszystkim, co na zewnątrz tarnogórskie. Tam, za szkłem (nie wodnym) jest tylko małe miasto (w domyśle - nieciekawe), zostań więc u nas, w mikroświecie, albo wyjeżdżaj poznawać ten wielki.

PS. Trochę wzięte z Walta Whitmana, trochę z mojej strony www.alicjakosibalesiak.tgory.pl: małe miasto jest wielkie przez wielkich ludzi, którzy w nim mieszkają.

       

Bezpieczeństwo łyżwiarzy na lodowisku zabezpieczyło poziomując piaskiem co trzeba lokalne fachowe przedsiebiorstwo wodne. Doceniam doskonały pomysł zorganizowania rozrywki mieszkańcom i ożywienia starówki tarnogórskiej (wykonanie niestety pod zdechłym Azorkiwm) poprzez bezpłatną reklamę na moim blogu: Park Wodny w Tarnowskich Górach - spółka gminna. 
Wielki karnawał renesansowo (?)

Chcielibyśmy podziwiać śpiewaków w operze, oglądać aktorów w teatrze, bywać na koncertach bez wyjazdów do stolicy, do ośrodków wysokiej kultury, bez kłopotliwych podróży poza Tarnowskie Góry. 

       

"Za oknem słońce a w muzeum Mróz" - taktowny żart pana Jacka Woleńskiego zapewne nie uraził pani Aliny Urbańczyk-Mróz, która swym sopranem zachwyciła publiczność Koncertu pod Renesansowym Stropem w Muzeum. Pan Adam Sobierajski, tenor, wyszukaną gestykulacją, strojem, głosem zarówno w solowych partiach jak i partnerując pani Alinie wzbudzał w widzach podziw. 

       

1,2,3,4,5....11,12,13,14,15...21,22,23,24,25...61,62,63,64,65...

"Pani Grażyna Griner - fortepian. Najbardziej się dzisiaj napracowała" - to znowu celny dowcip pana Jacka zwrócił uwagę, iż akompaniament towarzyszył obojgu artystom. 

PS. Karnawał więc bawimy się, cieszymy intensywnie, bo krótki jest a za nim postny czas. Ilu z nas dzieli początek roku na te dwa okresy? Wczoraj, dziś i dla mnie rozrywka i zabawa. Jutro praca i .. praca. Przed środową sesją posiedzenie Komisji Rady Miejskiej.  

ALBUM FOTOGRAFICZNY można otworzyć klikając myszką na miniaturce zdjęcia.
Koncert Karnawałowy 24.01.2010Baby się bawią.

Od 16-tu do ...-(s)tu lat panie, panny, dziołszki, niewiasty bawiły sie na 12-tym już babskim combrze w Sedlaczku. Mogły sobie potupać, podrygać, polarmować. I to bez chopów - swoich i cudzych. Konkursy mogły wygrywać i mogły też wspomóc chorą Adrianę w jej rehabilitacji. Zaspół Baj w składzie 3-osobowym trzymał ręce na całości imprezy, na pulsie - wirtualnie. Na mikrofonach, klawiszach key-boarda i laptopa - fizycznie.
       
        
 Pani Gabriela Szubińska własnoręcznie wykonała plakat zapraszający na comber a prawie 80 kobiet własnoręcznie włożyło ciepłą odzież na siebie i przybyło na rynek tarnogórskie, do restauracji Sedlaczek. Tak było (jest) dzisiejszego wieczoru. A jutro... wstawię tu zdjęcia.

W tym miejscu pojawi się ALBUM FOTOGRAFICZNY  z wieloma zdjęciami z damskiej imprezy.
Kolejkowanie

Neologizmy, anglicyzmy ale i ... tarnogórzanizmy (???) są żywe w języku codziennym. Często wychodzą nie tylko z ust młodzieży albo satyryków ale i lokalnych urzędników. Oto nowe słówko: "kolejkowanie" kilkakrotnie przekulało się, przekoziołkowało, przetoczyło od stołu prezydialnego po ostatni rząd krzeseł w sali Tarnogórskiego Centrum Kultury. Obecni dowiedzieli się, że pacjenci szpitala są w chwili obecnej "kolejkowani" ale po restrukturyzacji szpital ich "kolejkować" nie będzie. To dobra zapowiedź na przyszłość - kreatywny zarząd zapewnić może poprawę funkcjonowania tej największej placówki ochrony zdrowia w powiecie.

Popołudniowe spotkanie mieszkańców z Burmistrzem, Starostą, dyrekcją Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. Hagera i innymi decydentami rozczarowało niewielką frekwencją - 49 osób znalazło się na sali w tym 10 radnych, przedstawiciele związków zawodowych i zaledwie ... kilkoro mieszkańców. Restrukturyzacja szpitala powiatowego widać nie leży w sferze szczególnych zainteresowań lokalnego społeczeństwa.

Za kilka dni, na najbliższej sesji, Rada Miejska obradować będzie nad wydaniem opinii do projektu uchwały. Komisja d/sRZPSiOŚ "pochyli" się nad nim już jutro. Czy kilkanaście godzin (w tym kilka nocnych) od otrzymania projektu do posiedzenia komisji wystarczy członkom komisji na analizę a następnie podjęcie decyzji co do opinii? Czy  mieszkańcy przybyliby liczniej na spotkanie dotyczące szpitala, gdyby wyznaczono je przed miesiącem albo jeszcze wcześniej? "Tak" usłyszałam od siedzących obok panów. Przecież prace nad restrukturyzacją trwają już długo.   

Pod tym adresem można znaleźć projekt uchwały nr 540
     http://bip.tarnowskiegory.pl/?catid=761&parcat=760&t=menu     
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |