Jasno/ciemno

Trudno mi powiedzieć, czy w tym korytarzu jest jasno czy ciemno. 

       

Jedna z tarnogórskich kilkusetletnich kamieniczek; prywatni właściciele własnymi chociaż skromnymi środkami pieczołowicie dbają o jej dobry stan.


Godz. 07:48 - prze-sądny dzień

W czasie mojego porannego spaceru drogę przebiegł mi strojny w piękne barwy i długaśny ogon bażant. Biegł po ziemi i nie skrzeczał, jak to ma w zwyczaju czynić w czasie lotu.  
Według Wikipedii np." b. szlachetny, b. łowny, b. kolchijski, b. zwyczajny, b. pospolity, b. obrożny, b. właściwy".
Według mnie - dobra wróżba na dzisiaj: dla bażanta i dla mnie! 
Niech się stanie!
Możesz, potrafisz, umiesz

Trzeba ładnie uczesać córeczkę - będzie nosiła śliczne warkoczyki przez cały dzień a chłopcy w przedszkolu bedą chętnie jej towarzyszyć.
Należy umyć zęby rano, a zapewni to nie tylko matowo-perłowy błysk ale i na kilka godzin zmniejszoną populację mikroorganizmów z jednej z ludzkich jam ciała.
Musimy ...jutro sesja, musimy głosować zgodnie z przekonaniem, najlepszą wiedzą, w dobrze pojętym interesie miasta.

     

Najładniejszym fragmentem elewacji TCK jest moim zdaniem uratowana przed zrzuceniem mozaika. Całość budynku lepiej wygląda nocą, iluminowana światłami.
Jak wygląda tarnogórska kultura? Jaki jest jej wizerunek - tej klasycznej i tej awangardowej? Jaką wagę jej przypisujemy? Ile funduszy z budżetu miasta nas kosztuje? Jutro odbędzie się sesyjna debata nad nowym kształtem Pałacu w Rybnej sp. z o.o. Panowie założą garnitury i krawaty - będzie kulturalnie.

       

Wystające i wypukłe. W komitywie, zgodzie, sąsiedztwie egzystują ku zadowoleniu albo i nie jednych i drugich - różnorodność.  Spiczaste zakończenia ratusza i krągłości "kopuły" znalazły się na Rynku w róznych czasach, w wyniku uchwał Rady Miejskiej.

     

Petrasch, Szymkowic, Carnall, Schaefer - nazwiska ludzi przemierzających niedawno albo przed wiekami błotniste jeszcze ulice, albo te z kocimi łbami lub brukowane kostką granitową. Z bronią w ręku albo słuchawkami lekarskimi - jak zapamiętany został doktor Józef Matuszek? Projekt uchwały intencyjnej dotyczącej upamętnienia jego osoby wszedł do porządku dzisiajszj sesji.  
......................................................................................................
Przed jutrzejsza sesja - dobranoc, księżniczki i ksiażęta! Dobranoc elfy i elfiki!
Już czaaasss.... spaaaććć....

Dobranoc, dobranoc mężczyzno
Zbiegany za groszem jak mrówka
Dobranoc, niech sny Ci się przyśnią porosłe drzewami w złotówkach
Złotówki jak liście na wietrze czeredą unoszą się całą
Garściami pakujesz je w kieszeń a resztę taczkami w P.K.O.
Aż prosisz by rząd ulżył Tobie i w portfel zapuścił Ci dren
Dobranoc, dobranoc mój chłopie już czas na sen

Dobranoc, dobranoc niewiasto
Skłoń główkę na miękką poduszkę
Dobranoc, nad wieś i nad miasto jak rączym rumakiem wzleć łóżkiem
Niech rycerz Cię na nim porywa co piękny i dobry jest wielce
Co zrobił zakupy, pozmywał i dzieciom dopomógł zmóc lekcje
A teraz tak objął Cię ciasno jak amant ekranów i scen
Dobranoc, dobranoc niewiasto
Już czas na sen

Dobranoc, dobranoc ojczyzno
Już księżyc na czarnej lśni tacy
Dobranoc i niech Ci sie przyśnią pogodni, zamożni Polacy
że luźnym zdążają tramwajem, wytworną konfekcją okryci
i darzą uśmiechem się wzajem, i wszyscy do czysta wymyci
i wszyscy uczciwi od rana, od morza po góry, aż hen
Dobranoc, ojczyzno kochana już czas na sen
Z innej beczki - nietematycznie

Taka oto przesyłka dotarła do mojej skrzynki.
Po posiedzeniu komisji, przed sesją ...
,  
Temat:
PIERWIASTEK NIEBEZPIECZNY

CHARAKTERYSTYKA

PEŁNA NAZWA:           Kobieta
SYMBOL:                     Ko
ODKRYWCA:               Adam
ROK ODKRYCIA:         Znana od zarania dziejów
MASA ATOMOWA:     N  Średnia około 65,6 kg, lecz istnieją izotopy o masie od 40 do 200 kg

WYSTĘPOWANIE:

Stosunkowo znaczne ilości występują w obszarach zabudowanych

WŁASNOŚCI FIZYCZNE:
          Powierzchnia zwykle pokryta cienką warstwą kolorowej substancji
        (maskującej?) 
       
 Wrze i mrozi bez znanych przyczyn 
       
 Topnieje przy odpowiednim traktowaniu 
                 Zgorzkniała przy nieprawidłowym użyciu

          Występuje w wielu odmianach począwszy od dziewiczo czystego metalu
  do  rudej pospolitej...

WŁASNOŚCI CHEMICZNE:

N  Wykazuje silne przyciąganie do metali i kamieni szlachetnych
N  Absorbuje znaczne ilości drogich substancji
N  Może nagle eksplodować bez żadnego ostrzeżenia czy powodu
N Nierozpuszczalna w płynach, lecz wykazuje wzrost aktywności po nasączeniu alkoholem etylowym
N Jest najsilniejszym znanym człowiekowi czynnikiem redukującym bogactwo

UŻYCIE:

  N  Element wysoce ozdobny, zwłaszcza w samochodach sportowych
N  Uwalnia od naprężeń
N  Bardzo efektywny czynnik czyszczący


REAKCJE:

N  Czysty okaz, odkryty w stanie naturalnym, przyjmuje barwę różowo - czerwoną

N  Barwa zmienia się na zielona, jeśli zostanie umieszczony obok dorodniejszego okazu

ZAGROŻENIA:

  N  Wysoce niebezpieczna w niedoświadczonych rękach
N  Legalnie można posiadać tylko jeden okaz, choć można utrzymywać kilka, pod warunkiem, że znajdują się w rożnych miejscach i nigdy ze sobą się nie stykają.
Serdecznie

Będę tam o godzinie 10-tej!
W miejscu znanym przez młodszych mieszkańców jako "małpi gaj", a przez starszych zachowanym w pamięci jako Park Strzelecki.
W miejscu, które odzyskało niedawno swoją historyczną nazwę na mocy uchwały Rady Miejskiej, a dzisiaj otrzyma piękną tablicę pamiątkową, teraz jeszcze zapakowaną szczelnie, zasłoniętą.
Lekka i ciepła ekscytacja a może i banalne wzruszenie mnie opanowało od wczoraj. Poddaję się tym uczuciom bez oporu, są przecież lepsze od agresji, złości i zawiści.
Starówka tarnogórska uwalniana i utrwalana krok po kroku, na miarę małego miasta. Robią to jego mieszkańcy. Może wielcy ludzie...
Tarnowskie Góry - małe, wielkie miasto.

     
Oto miejsce na skrzyżowaniu dróg historii i współczesności. Tablicę w nocy rozpakowali jacyś ciekawscy, porządnie w koszu umieściwszy opakowanie. Ufundowało ją miasto, a kamień z pamiątkowym napisem, skrzący się srebrnymi kruszynkami - tarnogórskie bractwo strzeleckie.
...............................................................................................................
Godzina 22:05.

     

ALBUM ZDJĘCIOWY mozna otworzyc kliknieciem w miniaturkę fotografii. Zostanie on niebawem uzupełniony. Niestety, pochmurna pogoda sprawiła, ze zdjecia nie są tak dobre, jak pragnęłabym. 

Park Strzelecki 24.10.2009Gospodarowanie

Jak planować i gospodarować czasem, aby mieć czas na wszystkie swoje potrzeby?
Jak zaplanować i zagospodarować teren miasta, aby miasto mogło realizować  wszystkie swoje potrzeby? 

Na spotkaniu w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego nie było wiele osób: informatyk, dwoje architektów, pani Naczelnik Wydziału Architektury i Pan Piotr Skrabaczewski - zastępca burmistrza -  to strona Urzędu Miasta. I jeszcze reprezentacja Rady Miejskiej - 9 osób. Padały pytania, przekazane zostały informacje, rozwinięto mapy papierowe i wyświetlone projektorem. Interesujące, naprawdę. Wiadomo, że wielu mieszkanców składało wnioski do planu zagospodarowania, więc mogę przypuszczać, że chociaż kilkoro z nich będzie obecnych na najbliższej sesji, przy uchwalaniu planu. 

     

Pytanie: czy unikniemy chaosu, kakofonii, brzydoty? Czy miasto w nowym kształcie i na większych przestrzeniach będzie dobrze funkcjonować, czy raczej stanie się energo- i finansożernym mutantem? Będzie dobrze. Będzie?     

     

Obszar tarnogórskiej starówki - dwie kamienice będące własnością gminy zostały ładnie wyremontowane a nawet "wystylizowane". Mniej szczęścia mają niektóre niszczejące budynki prywatne. Czy jest możliwe przygotowanie przez gminę planowego wsparcia przy ich remontach? Moim zdaniem - tak, taki plan władze lokalne powinny przygotować. 
 24.10.2009 g. 22:05 - wyjaśniam: w roku 2008 Rada Mejska przyjęła uchwałę, na mocy której własciciele obiektów zabytkowych nie będących własnością gminy mogą występować o dofinansowanie remontów obiektów. Moją intencją jest stworzenie takiego programu, który umożliwiłby przyznanie dotacji na remont obiektowi nie będącemu zabytkiem ale o znaczącej wartości architektonicznej, mieszczącemu sie na przykład na starym mieście tarnogórskim. Na przykład właścicielom kamienic pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.
Dobry pomysł

   Z ogromną przyjemnością przeczytałam fragment wpisu z bloga pana Burmistrza o jego wizycie w Kutnej Horze. Cieszą mnie niezwykle trafne uwagi doceniające historyczny charakter miasta, jako istotnego elementu jego promocji, najmilsza jest mi obietnica poszerzenia wzajemnej znajomości i współpracy miast, poza ramy delegacji służbowych. 
  
    Nieważne, że jest to nawiązanie do pomysłu, z którym przed ponad półtora rokiem wystąpiłam proponując uczestnictwo w odwiedzinach miasta partnerskiego nie tylko radnych i urzędników, ale i "zwykłych" tarnogórzan. Przedsiębiorców, prasę, członków stowarzyszeń, kultury a zwłaszcza młodzież. Dyskusja nad tym tematem odbyła sie nawet na sesji RM. Przypominam sobie, że wprawdzie pan Burmistrz nie wyraził wówczas widocznego poparcia dla tej idei, ale się też jej nie sprzeciwił.
  
    Wszystko się widać musi odleżeć. A gdy już stanie na nogi, to pan Burmistrz może na mnie liczyć. Szczególnie w sferze propagowania tej idei. Co dwa blogi to nie jeden. Notable zadzierzgnęli już więzy, teraz trzeba jeszcze wplątać w nie zgrabnie mieszkańców związanych podobną historią i tradycją miast gwarków.

   Kto by pomyślał, że radna- kobieta może mieć dobry pomysł? Kto by pomyślał, że burmistrz- mężczyzna może wpaść na podobny, równie dobry? Kto nie pomyślał może wpaść na:

      http://www.alicjakosibalesiak.tgory.pl/aktualnoci-i-prasa/5-informacje/84-wyjazd-do-kutnej-hory.html  
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |