Kolory miejskie

Z życia towarzyskiego wzięte:
- Jeżeli pani nie zacznie pisać "z iskrami", usunę w ramach protestu pani bloga z "Ulubionych"!
Ta groźba zabrzmiała nie jak żart, poważnie raczej i stanowczo.
- Od tygodni nie zadrza się nic, co by mnie ... rozpaliło - wyszukiwałam szybko słowa odpowiedzi pod świdrującym wzrokiem eleganckiego pana naczelnika - Ostatnio najbardziej absorbują mnie lokalni politycy - próbowałam go przekonać - a nie jakieś iskrzenie i to męsko-damskie, bo takiego się elokwentny pan urzędnik zapewne spodziewa w godzinach pracy.

Jednakże... z dzisiejszego gwarkowego wieczoru pozostały wcale nie mgliste dowody przenikania się polityki i -------(do rymu).

 Zdjecie 1 - pierwsi goście stawili sie w dość trudnej do zidentyfikowania politycznego grupie mieszanej - dominacja kobiet niektórym panom bywa na rękę, a i przewaga czerni nad czerwienia moze być atutem.

    

Młodzież męska, bardzo wdzięczna/dźwięczna, chociaż nie nastolatki - Wyrostek Marcin - pełnoletni adniunkt śląskiej uczelni muzycznej - ze swoim trio. Brawura to prawo młodości. Brawo! http://wyrostek.pro.wp.pl/

  

Zdjęcie 3 - dwuosobowa grupa przewodniczących - skupieni, jak przystało.

    

Zdjęcie 4 - dobrowolne stowarzyszenie zielono-czarnych. Zauważalne jest nieśmiałe zestawienie detali białego i czerwonego. Kolega Jarek natomiast stanął śmiało obok pani Skarbnik.

     

Zdjecie 5 - wyrazista Partia Czerwonych. To już nawet nie parytet - to ewidentna dominacja kobiet nad mężczyzną.

             I nareszcie:

      BIAOooo-BIAŁO-CZEeeeRWONI!
      BIAŁOooo-BIAŁO-CZEeeeRWONI!!!

     
 
Zdjęcie 6 - panowie biało-czerwoni!!! Sprawiają, wrażenie, jakby byli tu sami dla siebie ale przecież ich oczy, ich wzrok gdzieś sięga, gdzie i myśl ulata.

Było damsko-męsko i oczywiście politycznie.


A teraz spać! Niech się każdemu przyśni, co dusza zachce, temu modły, innemu grzechy - byle mi tu nikogo nie krzywdziły! No!
Porządek musi być.

A skoro tak, to:

1. mój dzień zaczął się przd godziną 8-mą na Karłuszowcu posiedzeniem Rady Społecznej SPZOZTOTU :) , które przebiegło sprawnie. Zanim się zakończyło, poprosiłam (nie! zawnioskowałam!) pana dyrektora Piotra Sobczaka o oprowadzenie po ośrodku. Znam budynek od trzech lat ale niedawno przecież nastąpiło tu przeobrażenie zarówno techniczne - remont, jak i organizacyjne - nowe formy pracy.

2. o godzinie 10-tej w ratuszu rozpoczęła się konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłosników Ziemi Tarnogórskiej na temat I powstania ślaskiego i września 1039r. Ale wcześniej na rynku stwierdziłam zmiany: przykryto go cześciowo namiotem, o tak właśnie:

     

Później przyszła pora na dwa przewidziane programem konferencji wykłady, niestety wysłuchałam tylko jednego, żałuję. Brakło czasu!

     

3. przed godzina 12-tą stawiłam się do muzeum, gdzie otwarto wystawę na temat tarnogórskich Żydów i odbył się recital muzyki i pieśni żydowskiej. Doprawdy, nie uwierzę, jeśli mi ktoś powie, że naszym muzealnikom może się nie udać jakieś zadanie, którego się podejmą. Pani Dyrektor Krzykowska ma wspaniałych pracowników, z pomysłami, werwą, zaangażowaniem, więc wszystko im wychodzi na piatkę z plusem. Gratuluję Państwu!

     

Publiczność pomieściła się w sali pod renesansowym stropem, chociaż jak widać z pewnymi trudnościami.

No a po zajęciu miejsc przez gości weszła królowa Makosz I i rządziła śpiewająco.

       

Taaak.... kulebiaczek z chmielem. Stop! Z kapustą! Na luncho - obiad był całkiem smaczny nad stawem z żywymi rybkami.  

Tutaj znajdują się inne zdjęcia!
Należy kliknąć na miniaturkę zdjęcia, aby otworzyć ALBUM FOTOGRAFICZNY.

Uwaga! uzzupełniłam kilkoma zdjeciami album z 30 sierpnia - "Gra miejska...", mozna obejrzeć.

GWARKI - dzień pierwszy 11.09.2009Czwartek - wigilia Gwarków.

Szanowni Państwo, już za chwileczkę, już za momencik... GWARKI!
Jutrzejszy dzień zacznę od posiedzenia Rady Społecznej TOTU - godzina 8:00.
Dalej - konferencja rocznicowa w ratuszu - organizator SMZT
I wernisaż wystawy w Muzeum - dodatkowo koncert pieśni żydowskich.
I ... jeszcze miał być fryzjer, i pierwsze imprezy z programu Gwarków, otwarcie na rynku i zamknięcie się w Kurnej Chacie.
A na koniec - sny o tym co było i co będzie przez kolejne dwa dni świąteczne.

O rety! Jeszcze raz muszę zaglądnąć do dokumentów! A miał być cichy relaks przed nocą. :(
Krótko więc i rzeczowo: NA ŚWIĘTO MIASTA, NA DNI GWARKÓW ZAPRASZAM MIESZKAŃCÓW I ICH GOŚCI!
W Bytomiu.

Nie zastanawiałam sie, czy kawał zbrojonego betonu jest zasadnie wpasowany w plac między stuletnimi kamienicami - Agora Bytom. Ale po dzisiejszej wizycie w sąsiednim mieście zadałam sobie pytanie: czy lokalni władni dobrze zastanowili się nad swoją decyzją umiejscawiając ogromną dziurę w dziurawym Bytomiu? 

Nie zastanawiałam się natomiast nad drugą sprawą, przyjęłam ją jako pewnik: w Bytomiu są piękne miejsca. 

        

Miasto sąsiednie - polecam spacer w letni wieczór

     

Bytom inaczej.
.............................................................................................................

UWAGA! ODNALAZŁY SIĘ ZDJĘCIA Z DNIA 04 wrześcia to jest z MOPS-u i z Rybnej! Niedługo zamieszczę.
Dzieło natury (?)


Przed trzema tygodniami w czasie niedzielnego uszczęśliwiania psa, czyli podczas mojej przejażdżki rowerowej w jego asyście, spacerująca para zwróciła moją uwagę na specyficzne miejsce w polu, niedaleko od drogi - zapadlisko ziemne.

- Widziała pani? Z tym trzeba coś zrobić! Niech pani kogoś zawiadomi!

No cóż, myślę, że telefony 112, 997, urzędu miasta i starostwa są dostępne dla wszystkich obywateli, a jednak to mnie los wyznaczył rolę informatora. O godzinie 21:30 bardzo miły pan w starostwie przyjął urzędowo moje zgłoszenie i obiecał, że się całością zajmie, a w ciągu kilku dni zostanę powiadomiona o przebiegu postępowania. Następnego dnia, w poniedziałek, odwiedziłam ratusz i w Wydziale KiPM słyszę od miłej Pani Moniki:

- Już wiemy, przeczytaliśmy w blogu! I widzieliśmy zdjęcia! Właśnie na miejsce zapadliska pojechał ktoś z urzędu i straż miejska.

Rzeczywiście, po południu teren został ogrodzony taśmą i umieszczono tam tabliczki ostrzegawcze. Niestety, obiecanej informacji zwrotnej ze starostwa nie otrzymałam do tej pory. Za to Urząd Miejski dobrze się spisał.

     

To zdjęcie zostało wykonane w niedzielę po południu 06.09.br.

...............................................................................

Gwarek, wydanie elektroniczne z www.gwarek.com.pl.

Dawna eksploatacja górnicza stała się przyczyną powstania kolejnego zapadliska. Tym razem osunęła się ziemia w rejonie ulic Nowej i Skośnej, tworząc dół o około 5 m szerokości i 3-4 m głębokości. Natychmiast zabezpieczono i oznakowano teren. Po analizie archiwalnych map górniczych okazało się, że zawaleniu uległ szyb „August” o głębokości 40,2 m, znajdujący się na skraju dawnego pola wydobywczego galeny ołowiowej. Pole to jest odwadniane przez zespół kilku sztolni i chodników wodnych (m. in. tzw. Chodnik Redena, „Redenstrecke”), którego dalszym odcinkiem, w kierunku południowym, jest ta część trasy turystycznej w Kopalni Zabytkowej, którą płynie się łódkami.

W ostatnich latach powstały zapadliska m.in. przy: ul. Wojska Polskiego 9 i 13 (garaż), ul. Strzelców Bytomskich 1 (ogród), ul. Sygnałów 11 (droga), ul. Zawiśloka 4 (droga gruntowa), ul. Kolejarzy 28 (ogród i pas drogowy), a także w rejonie ulic Zagórskiej i Zawiszy (pole).
W ubiegłym roku w związku z zawałem części chodnika przy wylocie Sztolni Tarnogórskiej, Burmistrz Miasta wystąpił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przeanalizowanie możliwości sfinansowania przedsięwzięcia związanego z inwentaryzacją geologiczno-górniczą wyrobisk podziemnych w Tarnowskich Górach. Minister odpowiedział, że taka możliwość istnieje. Jednakże o środki może się ubiegać tylko właściciel wyrobisk, czyli w naszym przypadku Skarb Państwa, którego reprezentantem jest Starosta Tarnogórski. Do Starosty Powiatowego zostało już skierowane pismo w tej sprawie.
........................................................................................................

     
 To zdjęcie wykonałam w niedzielny, jeszcze letni wieczór. Zachodzące słońce już barwiło różem i pomarańczem malowiczo pofałdowane pola, niegdyś tereny wydobywcze. Zapadliska i wzgórki to miejsca wydobywania galeny metodą odkrywkową i przez drążenie szybów i szybików. Gdy poszukiwany surowiec zalegał płytko pod powierzchnia ziemi, wówczas "odkrywano" tę kilkumetrową kołderkę geologiczną - stąd pochodzą obniżenia terenu. Poszukiwana srebra prowadzono też w głębszych warstwach - kilkanaście i kilkadziesiąt metrów w głąb ziemi - po drążonych tam szybach pozostały pierścieniowate wały ziemne, a ja mówię smakowicie - "rogaliki".      
Wolna zajęta sobota


   Mam nadzieję, że spartakiada charytatywna zorganizowana przez P. Ilonkę Koptyńską ze stowarzyszenia "Nie lękajcie się" w gimnazjum przy ulicy Wyspiańskiego odbyła się w zaplanowanym wymiarze. Ubiegłoroczną zaliczyłam osobiście - nie jako uczestnik przecież, jako kibic! W tym roku nie udało mi się zgłosić ani na linii startu ani przy stanowisku z loterią fantową. Cel i ubiegłorocznej i obecnej był ten sam - budowa hospicjum. Dowiem się wszystkiego za kilka godzin.
..............................................................................................
   Poza Tarnowskimi Górami, w nie tak bardzo odległym świecie, bo właściwie za opłotkami, jest sporo innej niż tutaj ale  podobnej przestrzeni, innego chociaż podobnego światła, innych a jednak zbliżonych dźwięków.

   W Gliwicach nad wąskimi uliczkami starego miasta rozwieszone są lampy  - takie jakie widać na widokówkach z Tarnowskich Gór sprzed stu lat - wiszą nad ulicą Krakowską. Istnienia ich dowodzą jeszcze umocowane na murach haki i bloczki. Wystarczy podnieść głowę ponad poziom witryn sklepowych. Nie zmniejszają przestrzeni "pieszo-jezdnej" ulic i jakże oryginalny detal architektoniczny stanowią.

   W Gliwicach na starówce na wysokości pierwszego piętra, na murach  kamieniczek, które zapewne nie wszystkie należą do skarbu państwa czy miasta, umocowane są latarnie ścienne. Takie jakie widać na pocztówkach tarnogórskich sprzed więcej niż stu lat. I nie zawężają szerokości ulicy, tak ja może to być w przypadku planowanych wzdłuż Krakowskiej latarni stojących. .

   W Gliwicach na starym mieście stoją kosze na śmieci w w nieagresywnym kolorze, chyba z kutego metalu a może żeliwne, dobrze wtapiają się w scenografię z epoki. Ale nie jest wykluczone, że gliwickim władnym przyjdzie do głowy wymienić je. Proponuję wzór - tarnogórskie dobrze widoczne plastikowe smoki.

W Gliwicach na starym mieście jest silikonowa kopuła, taka jak w Tarnowskich Górach... W obu tych miastach ścieżki współczesności krzyżują się ze ścieżkami historii a budowniczymi tych skrzyżowań są obywatele, mieszkańcy, władze miast. Wszyscy po trochu. Mają to, czego chcą.

...................................................................................
W Gliwicach zostanie wybudowana hala widowiskowa na 15 tysięcy widzów. W Tarnowskich Górach planowana jest taka na 1000 . Ale póki co... Póki co... Drewniany maszt radiostacji otrzymał gigantyczne, superowe, monstrualne oświetlenie. Zmieniająca się iluminacja ... ech... I jeszcze: wysokie może na 2,5 metra szklane (kuloodporne?) ogrodzenie wokół radiostacji.

     
Piątek, świątek, Kuzio, Miodek

Dzień rozpoczął się od poszukiwania kluczy do bramy wyjazdowej. Później weszłam na kilka godzin  do pracy. Krótko po południu - na godzinę 13:00 - pojechałam do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czyli do willi przy ul. Bytomskiej 15. Minęły dwie godziny i weszłam do auta, aby przejechać przez już prawie weekendowe miasto do domu, gdzie kaszlące futrzaste zwierzątko w samotności znosi swój chorowity żywot. Wyjazd do Rybnej na promocję książki nie był ostatnim dzisiaj, ponieważ wyjechać musiałam z pałacu nareszcie w kierunku własnego domostwa. I może teraz koniec przemieszczania się.

     b

W taki oto sposób zaprezentowano oryginalny projekt wiili przy ulicy Bytomskiej 15 - budowniczy na specjalnie przygotowanym płótnie nanosił swoje plany. Mają już ponad 100 lat!

Dzień opiszę jutro, zdjęcia też jutro opanuję. A teraz, przed snem ... co by tu... zaparzę miętę. Ale taką botaniczną, o innej mięcie może innego dnia, spokojniejszego, pomyślę.
....................................................................
05.09.2009 g. 6:30

MOPS. Willa przy ul. Bytomskiej 15. To prawdziwy dom dla podopiecznych  ośrodka. Tak twierdzą oni sami, kierownictwo, personel i widzieliśmy to my, goście. Był opiekun duchowny ośrodka, Burmistrz z Panią Zastępczynią i AKL, czyli skromna przedstawicielk Rady Miejskiej.  Zasługą władz miasta jest finansowanie zarówno funkcjonowania jak i remontu stuletniej willi. Panu Burmistrzowi, jako kontynuatorowi tych chwalebnych działań, złożyła podziękowania pani dyrektor Urszula Tomiczek. Kapnęło przy okazji i na mnie kilka kropli "dzięków" - to przecież RM przyjmuje i uchwala budżet miasta.

       

Rodzinne muzykowanie - ze Świerklańca przyjechał zespół, który rozbawił, rozradował uczestników spotkania. Rodzice doskonale rozumią się z latoroślą, jak i oni muzykującą. Dziękujemy!
     

 Oto efekt pracy profesjonalisty - w duecie z reprezentantką widowni. Gratulujemy!

Na stronie Urzędu Miejskiego znajduje się wspaniały chociaż krótki artykuł autorstwa pana Marka Wojcika na temat willi. Zapraszam pod jej adres, ulica Bytomska 15, oraz na  http://www.tarnowskiegory.pl/?lang=pl&menu=0&dzial=12&kat=42&flash=1&id_akt=1456 

..............................................................................................................
Na spotkaniu promującym ksiażkę Arkadiusza Kuzio-Podruckiego (teksty) i Mirka - tak sam każe sie nazywać - Ogińskiego (ilustracje) ani godni podziwu autorzy, ani elegancko odziany Pan Burmistrz, ani znamienici tarnogórzanie obecni na sali nie wzbudzili tak wiele zainteresowania co tarnogórski Wrocławianin, profesor Jan Miodek. Panie ustawiające się obok mniej licznych panów w czterorzędowej (nie mylić z czwartorzędem) kolejce do stolika-sekretarzyka pana profesora miały duuuuużo czasu, aby śledzić wzrok profesora, słuchać jego krótkich rozmów i ... wzdychać. 

    Inne zdjęcia niestety - później ale na szczęście, zostaną tu umieszczone. Napewno! Na prawdę!

06.09.20:30.

Moje zdjecia w większości ZNIKNĘŁY z karty pamięci aparatu! Takie delicje! Zarówno te z MOPS-u jak i ze spotkania promocyjnego! Może uda mi się jutro odzyskać je z aparatu? Tam mi przykro :(

14.09.2009!

 Fotki się znalazły!!!

    

Lekcje trzeba odrobić bardzo skrupulatnie! Lewa - Mirek Oginskii. Prawa - dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki.

     

Trzech panów, coś wspólnego - książki. Profesor Jan Miodek, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, Mirosław Ogiński.

      

Triumfator promocyjny w centralnym miejscu wzznosi się ku wyżynom twórczości. 

Lekcja z prof. Miodkiem 04.09.2009strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |  254 |  255 |  256 |