Dysonans.

W piątek rano (choć podobno można było we czwartek wieczorem) odebrałam podobnie jak większość radnych, projekt uchwały o zmianie w uchwale budżetowej na 2009r. Oczekiwaliśmy w nim umieszczenia w budżecie kwoty 24.148.368 zł. z przeznaczeniem na zadanie inwestycyjne p.n. "Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych w Tarnowskich Górach - I faza". Uchwalenie tej kwoty było warunkiem pozyskania wsparcia finansowego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Data podpisania kontraktu z Funduszem Burmistrzowi znana była już od wielu tygodni. Projekt jednopunktowej uchwały mógł więc być przedstawiony Radzie co najmniej przed miesiącem lub duzo wcześniej, na przykład na poprzedniej sesji. Jednak projekt przedstawiono pod opiniowanie zaledwie na 7 dni przed sesją i uroczystością podpisania kontraktu. Zaproszono wcześniej na tę ceremonię specjalnych gości, poinformowano prasę i inne media, przygotowano scenografię w Rybnej.  Trochę chyba Urząd Miasta przedwcześnie wyglądał końca sprawy; zawiodła lub poplątała się może kolejność procedur; niedźwiedź biegał jeszcze po lesie.

Niespodziewanie przy tej okazji burmistrz do projektu wprowadził kilkadziesiąt poprawek po stronie przychodów i kosztów - razem 12 stron papieru A4. Był to pakiet nie tylko że obszerny, ale i ważny, a nad takim radni mają OBOWIĄZEK się poważnie zastanowić, ponieważ to ONI uchwalają budżet a nie burmistrz! Cytuję ze strony Urzędu Miasta: "Radni wprowadzili zmiany do budżetu miasta, zwiększając go o przyznaną miastu kwotę dotacji na ten rok, czyli ok. 24 miliony złotych. "
Projekty uchwał - szczególnie dotyczących pieniędzy, publicznych przecież - muszą zawsze być przedmiotem wnikliwej analizy i dyskusji. Było tak w przeszłości, jest tak w obecnej kadencji i będzie tak w przyszłości.
Przez analogię podam tu dla przykładu domy zwykłych mieszkańców, gdzie trzeba się zastanowić, czy kupić dla dzieci buty albo bilety do kina a decyzję podejmuje się po wspólnych uzgodnieniach. Sama kanalizacja była i jest sprawą bezdyskusyjną, bo ani radnym ani mieszkańcom nie śni się już powrót do ulicznych rynsztoków i nocników wylewanych nocą za okno na głowy przechodniów. Do wylewnia innych brudów jesteśmy przyzwyczajeni.

Podczas sesji wystąpił więc pewien dysonans. Otóż, radni wskazywali burmistrzowi za konieczne wprowadzenie zmian w innych pozycjach uchwały poza tą jedną, jedyną - "kanalizacyjną"! Oczekiwano, iż burmistrz przygotuje nowy projekt zawierający tylko jeden punkt i ten zostanie bez dyskusji przez Radę Miejską przyjęty. Reszta zmian, zdaniem radnych, powinna znaleźć się w innej uchwale, jako że nie miały one związku z kanalizacją; nad nimi zaś radni chcieli debatować i poświęcić konieczną uwagę w innym terminie, gdyż zasadność przedstawionych przez burmistrza w uchwale zmian budziła wątpliwości.  

Niestety, Burmistrz odmówił wprowadzenia autopoprawki w oczekiwany przez Radę sposób, kierując się ... niezrozumiałymi względami. Niektórzy powiedzieli, że politycznymi ale... kto to wie, jakie były prawdziwe.
Autor.

Martusia ma 26 lat, stan cywilny - panna, wykształcenie: licencjat, dyplom magistra, pracująca: pełnomocnik d/s czegośtam. "Nie wyobrażam sobie tak ciężkiej pracy. Musi czytać tak dużo pism, odpisywać na nie. I jeszcze tyle spotkań w szkołach i z ważniakami, imprezy kulturalne i sportowe, tyle wyjazdów na delegacje. Skąd on na to ma czas, no i siły?"

Nie tylko ona, ale i wielu innych - dorosłych ludzi wyobraża sobie, że każde pismo zaadresowane: "Do Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry" przechodzi przez ręce i kłuje w oczy adresata. I myślą oni, że tenże osobiście na pisma odpowiada!!! Serio! No, moze sekretarka przepisze podyktowaną treść na komputerze. Nie należy właściwie im się dziwić, bo przecież ta forma: "Szanowna Pani, zapoznałem się z...." albo: "W odpowiedzi na pismo z dnia..." oraz podpis z pieczątką: "Burmistrz Miasta ..." itd. jednoznacznie sugerują, że autorem odpowiedzi, pisma, oświadczenia itp. jest osobiście podpisany. NAPRAWDĘ! Dacie wiarę? Tak sobie część obywateli wyobraża pracę z korespondencją najwyższego urzędnika w mieście. Prawie 24 godziny na dobę biurko, okulary, pióro! A przecież... no właśnie: co z drogą urzędową pisma mieszkańca skierowanego do burmistrza? Podejmę się w lekkiej, przystępnej i niezbyt szczegółowej formie przybliżyć czytelnikom lot ich pism nad kukułczym gniazdem, czyli ratuszem. Niektórzy powiedzieliby: "Na ratuszu siedzą gołębie przecież! Nie kukułki." Ale ... niech tak zostanie, jako wirtualne nawiązanie do kultowego filmu.

Otóż:
1. zależnie od charakteru sprawy z kancelarii kieruje się złożone przez obywatela pismo do właściwego wydziału: np. Ochrony Środowiska, Gospodarki Nieruchomościami, Kultury i Promocji Miasta, rzecznika prasowego itd a tam do roboty biorą się naczelnicy. No, też niezupełnie oni osobiście, gdyż przygotowanie odpowiedzi zlecają urzędnikom niższego szczebla np specjalistom, inspektorom itp.

2. Po korektach w wydziale odpowiedź dla petenta kierowana jest na biurko burmistrza, który czyta - gdy sprawa godna jego osobistego zainteresowania, albo i nie - gdy standardowa i łatwa oraz podpisuje tekst odpowiedzi, albo i nie, i wówczas kieruje do poprawki w wydziale. Życzeniem albo poleceniem swym wymusza przeredagowanie pisma, które wraca po jakimś czasie pod jego pióro a następnie...

3. ... zaopatrzone zostaje w odręczny podpis z imienną pieczątkę w miejscu przeznaczonym dla autora. Oto jest gotowy administracyjny produkt do przesłania petentowi.

Martusiu, teraz to już dla Ciebie nie tajemnica, prawda? Jam Ci to sprawiła! No!

...............................................................................
Świeżo wypieczona rumiana bułeczka, czasem zdarza się z zakalcem albo spalenizną.
............................................................................................
Nie skończyłam na dzisiaj jeszcze tematów kobiecych, bo oto Beatka zostawiła dla mnie w Biurze Rady Miejskiej śliczne zaproszenie na wystawę swoich prac. Widziałam je! Zobaczę ponownie! Są śliczne, a że zdobione motywami tarnogórskimi, tym bardziej cieszą serce moje. Beatko! Powodzenia jutro życzę!

    
Widziałam film

Film był przyrodniczy. Samce wyznaczają granice swojego terytorium, zbliża się bowiem ruja, w której dochodzić będzie do zdecydowanych walk między nimi ale i do bliskich spotkań trzeciego stopnia ze zdobytymi i podległymi samicami. Teraz głośno ryczą, potrząsają łbami i kopią kończynami podłoże na widok rywala i tak sobie, dla własnej uciechy, bo czasem jednak im się nudzi.

Wrogie pomruki i poburkiwania mają odstraszyć inne zbliżające się samce, choć u innych silnych osobników zdecydowanych na podjęcie wyzwania budzą raczej pobłażliwe miłosierdzie okraszone pogardliwym wygięciem pokrytych sierścią warg. Widok przechadzających się wolno masywnych sylwetek dla obserwujących to wydarzenie członków stada: samic, młodzieży i dzieci, jest urozmaiceniem  codzienności.

 Atrakcyjność swą rujące się osobniki męskie potwierdzają raniąc porożem pobliskie pnie drzew i krzaki; powodują wiele zniszczeń wokół. Pozostawiają też z premedytacją na podłożu naturalny zapach w płynie - uryna, mocz, siki. Produkują ten fizjologiczny płyn w ilościach wydawałoby sie nieograniczonych i wylewają z anatomicznej jamy ciała na elementy otoczenia nie tylko jako informację o swojej obecności ale i ku uciesze chłonących podniecający zapach chętnymi nozdrzami osobników postronnych. Niektóre z tychże podobno dzięki niemu wpadają w stan euforyczny zbliżony do orgastycznego. Zapach władzy roznosi wokół na razie jeszcze lekki wiaterek, który wzmagać się będzie z biegiem dni.

Jakże miłe a pouczające i czasem rozweselające jest prowadzenie obserwacji życia jeleni.  

PS. I jakże tu nie widzieć analogii między zwierzęcym i ludzkim behawioryzmem.

  
Dostęp do informacji.

Kolejna sesja Rady Miejskiej jutro o godz. 9:30. Przedmiotem sesji będzie ... porządek obrad znajduje się na stronie tarnogórskiego BIP-u. Przewodniczący wprowadził do niego kilkanaście punktów a m.in. projekt uchwały dotyczącej zmian w budżecie miasta. Burmistrz zorganizował też uroczystość podpisania kontraktu gminnego związanego z realizacją inwestycji oczyszczalni i kanalizacji miejskiej.
.......................................................................
"Czy mogę przyjść na waszą sesję?" - to pytanie padało niejednokrotnie ze strony mieszkańców w czasie mojej rozmowy z nimi.
Kto ma prawo uczestniczyć w sesjach rady miejskiej?
Poza radnymi, których obecność w niej jest przede wszystkim obowiązkiem, uczestniczą osoby określone ustawowo, a także inni zainteresowani, co zapewniają ogólne zasady określone konstytucyjne. Istnieje również ustawa o dostępie do informacji pubnlicznej; tarnogórzanie mogą uczestniczyć w sesji Rady Miejskiej celem uzyskania bezpośredniej informacji.

W Biurze Rady Miejskiej bezpośrednio przed sesją należy wpisać swoje nazwisko na listę obecności a następnie zająć miejsce na widowni sali sesyjnej i uczestniczyć w niej jako słuchacz. W przypadku zamiaru zabrania głosu na tematy objęte porządkiem obrad, trzeba po wcześniejszym uzgodnieniu tego z Przewodniczącym zapisać się na listę mówców. Wiecej informacji można otrzymać w Biurze Rady Miejskiej.
I owszem

I owszem - minął kolejny dzień; poniedziałkowy Dzień Dziecka celebrowany dla nich ale przez dorosłych. Jedni się w nim urodzili (najlepsze życzenia na całe życie!), inni pożegnali z tym światem (wyrazy współczucia). Życzenia urodzinowe idą w parze z kondolencjami.

Wieczna młodość.
Jedni są wiecznie młodzi,
Drudzy wiecznie starzy -
To kwestia charakteru,
A nie kalendarzy.

Co było wczoraj, w niedzielę? Kto się wczoraj bawił żołnierzykami a kto pracował, aby bawić się mógł ktoś? Bywa, że wielu uczestniczyło w zabawie do upadłego a ich praca dzisiaj leży. 

Ideowiec.
Im wilk większy ideowiec,
Tym więcej pozera ...owiec
.

Jakie jutro zastaniemy po otwarciu powiek? Czy będzie pogodne czy raczej mroczne? Czy otoczy nas szczera życzliwość czy obłuda? 

Grunt to forsa.
Patyki -
Podporą etyki.

PS. Wiosennej barwy 3 piórka spadły tu ze skrzydeł Janka. Sztaudyngera.
Na jutro...

A może jutrzejszy dzień, 1 czerwca, będzie otwarty dla dzieci? Nazwijmy go tymczasowo Dniem Otwartych Serc. Niech przez 24 godziny przez otwarte drzwi wchodzą chociaż na krótko do naszych serc te małe i najmniejsze, łagodne i rozbrykane, błękitnookie i te ze łzami na rzęsach, przytulające psa i te z zaciśniętymi piąstkami, śpiące z równym oddechem i takie, którymi wstrząsają dreszcze zimna.

A kiedy mijać będzie 24-ta godzina a drzwi wolno się zamkną za ostatnim cieniem dziecka, niech uczucia lekkie i ciepłe jak fale powietrza spod skrzydeł elfów złagodzą  surowość serc dorosłych. 
Jeśli się nie śpi.

... spać. Nie, spać się nie da. Więc co? Czytać się da.

U ludzi w wieku podeszłym często nie rozpoznaje się depresji, no bo przecież złe samopoczucie fizyczne, dolegliwości bólowe, bezzenność, różne choroby wszystkim kojarzą się ze starością. Będąc starym, trudno jest radzić sobie z trudnymi sytuacjami a nawet zwykłymi, codziennymi, jest się wolniejszym ruchowo i myślowo a do tego dochodzi smutek i przygnębienie. To też są objawy depresji, jednak chorobę tę rzadko  przypisujemy osobom w podeszłym wieku, ponieważ uważamy, że są one przypadłością jedynie procesu starzenia się, naturalnego a nie chorobowego. 

Myślę, że potrzebny jest powrót modelu wielopokoleniowej rodziny, mieszkającej ze sobą lub kontaktującej się na codzień, gdy jej członkowie (dziadkowie, rodzice, dziec) zajmują oddzielne mieszkania. W takim układzie dzieci uczą się, jak opiekować się młodszym rodzeństwem kierowane przez starszych. To układ gdzie średnie pokolenie otacza opieką seniorów dając najmłodszym swym postepowaniem wzór do naśladowania; dziadkowie zaś będą sprawniejsi fizycznie i myślowo i w pogodniejszych nastrojach, gdy dostarczyć im codzienną porcję różnorakich kontaktów z rzeczywistością; łącznie z zadaniami do wykonania.  

"Wychowanie dzieci należy zacząć na dwadzieścia lat przed ich narodzeniem". Zapomniałam... muszę odszukać autora tych słów, które oznaczają, że należy dobrze wychowywać już rodziców dzieci, od dnia ich narodzenia. 
.............................................................................................

" (...) Chorzy na depresję nie widzą sensu regularnego przyjmowania leków przepisanych im z powodu choroby somatycznej, nie chcą podejmować rehabilitacji, nie mają chęci do jedzenia. Tworzy się więc błędne koło - wyjaśnia prof. Tadeusz Parnowski. - Wykazano np., że depresja występuje kilkakrotnie częściej u osób po zawale serca niż u osób, które zawału nie przebyły. Z drugiej strony depresja jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia ponownego zawału serca. Podobnie jest z depresją i chorobami przebiegającymi z deficytami pamięci, np. chorobą Alzheimera. Niesprawność umysłowa łatwo prowadzi do depresji, a ta jest z kolei czynnikiem sprawczym pogłębiania się zaburzeń funkcji poznawczych (...)"

Artykuł z PULSU MEDYCYNY z dn. 14.05.2008 nr 9 (172)
"Różne twarze depresji"
http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/9439
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |