... spać. Nie, spać się nie da. Więc co? Czytać się da.
U ludzi w wieku podeszłym często nie rozpoznaje się depresji, no bo przecież złe samopoczucie fizyczne, dolegliwości bólowe, bezzenność, różne choroby wszystkim kojarzą się ze starością. Będąc starym, trudno jest radzić sobie z trudnymi sytuacjami a nawet zwykłymi, codziennymi, jest się wolniejszym ruchowo i myślowo a do tego dochodzi smutek i przygnębienie. To też są objawy depresji, jednak chorobę tę rzadko przypisujemy osobom w podeszłym wieku, ponieważ uważamy, że są one przypadłością jedynie procesu starzenia się, naturalnego a nie chorobowego.
Myślę, że potrzebny jest powrót modelu wielopokoleniowej rodziny, mieszkającej ze sobą lub kontaktującej się na codzień, gdy jej członkowie (dziadkowie, rodzice, dziec) zajmują oddzielne mieszkania. W takim układzie dzieci uczą się, jak opiekować się młodszym rodzeństwem kierowane przez starszych. To układ gdzie średnie pokolenie otacza opieką seniorów dając najmłodszym swym postepowaniem wzór do naśladowania; dziadkowie zaś będą sprawniejsi fizycznie i myślowo i w pogodniejszych nastrojach, gdy dostarczyć im codzienną porcję różnorakich kontaktów z rzeczywistością; łącznie z zadaniami do wykonania.
"Wychowanie dzieci należy zacząć na dwadzieścia lat przed ich narodzeniem". Zapomniałam... muszę odszukać autora tych słów, które oznaczają, że należy dobrze wychowywać już rodziców dzieci, od dnia ich narodzenia.
.............................................................................................
" (...) Chorzy na depresję nie widzą sensu regularnego przyjmowania leków przepisanych im z powodu choroby somatycznej, nie chcą podejmować rehabilitacji, nie mają chęci do jedzenia. Tworzy się więc błędne koło - wyjaśnia prof. Tadeusz Parnowski. - Wykazano np., że depresja występuje kilkakrotnie częściej u osób po zawale serca niż u osób, które zawału nie przebyły. Z drugiej strony depresja jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia ponownego zawału serca. Podobnie jest z depresją i chorobami przebiegającymi z deficytami pamięci, np. chorobą Alzheimera. Niesprawność umysłowa łatwo prowadzi do depresji, a ta jest z kolei czynnikiem sprawczym pogłębiania się zaburzeń funkcji poznawczych (...)"
Artykuł z PULSU MEDYCYNY z dn. 14.05.2008 nr 9 (172)
"Różne twarze depresji"
http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/9439