Kierunek - Kraina Wiecznego Kwitnienia

Dzisiaj miękko, łagodnie i sypko manna śniegowa łagodzi ostrość krajobrazu, matowo rozjaśnia ciemne kontury drzew i budynków. Miękka, miła jasność opadła na łąki i pola, przykrywa białym kocykiem wijące się polne drogi, pagórki warpi i nasypy wąskotorówki. Jest spokojnie.

Wczoraj porannym półmrokiem podeszłam do stareńkiej gruszy kończącej swój żywot na łące i włożyłam dłonie w jej rany. Popękana na niej kora a pod nią roztrzaskane głębsze tkanki - mrozami była cięta, wiatrami chłostana i palona słońcem. Trojaczki wspinały się na nią albo rzucały patykami w górę i chwytały w powietrzu spadające owoce. Między konarami utknął nawet kawałek cegły zatrzymany rozpaczliwym chwytem ranionego drzewa. Mały kotek, rudy i miauczący zszedł pewnego letniego popołudnia w dół po pniu gruszy – ta puchata rdza znalazła na zimę ciepłe przytulisko w sąsiedztwie posłania łagodnej bokserki.

       

       

Z trudnością obejmuję gruszę ramionami czytając tęgość rozpadlin w korze. Tu ciasna rana, tam wąskie pęknięcie a jeszcze w górze złamanie. Ciężar owoców rozdarł konary w głębokim cięciu. Gdy przed laty mocne ramiona mężczyzny przywiodły ją na szeroką łąkę jak piękną dziewczynę, przeświadczona była o swojej niekończącej się młodości. Dzisiaj chropawość grubych warkoczy kory pokrywa mieniący się, zielonkawy naskórek porostów – muślin chybionego bandażu. Kwiecistą bywało niegdyś postać, teraz chromą i rachityczną moje już tylko, niczyje inne, dłonie głaszczą łagodząc jej bolesne wejście w Krainę Wiecznego Kwitnienia.

    

Zdjęcie – młoda kobieta z kwitnacym kwiatem nad czołem. Tyche? Amfitryta? Święta Barbara może...? Jeszcze trwa w tarnogórskich murach z kamiennym spokojem, z otwartymi, niewidzącymi oczami nieświadoma niszczącego działania ludzkiego.     
Kobiety chorujące w dolinie.

Zimowe kobiety nie mają lekkiego życia chorując częściej (od dołu) w tej chłodnej porze roku. Trudno jest przecież zapewnić naturalną, biologiczną potrzebę zastosowania osłon termoizolacyjnych ciała jednocześnie dostosowując się do wymogów mody czyli zakładając na ukochane kochanie kawałek kordonka z trójkącikiem równoramiennym o boku 5 centymetrów. A dodatkowo te częste weekendy powtarzające się co 5 dni zachęcają ale i niejednokrotnie obligują do prowadzenia prac często rozrywkowych ale dotyczących obszarów usytuowanych w anatomicznej dolinie. 

Na zakażenie układu moczowego (ZUM) choruje przynajmniej raz w życiu aż 40-50 proc. kobiet.

Gdy do lekarza zgłasza się pacjentka z problemem zakażenia dróg moczowych, należy najpierw w ramach wywiadu zebrać dokładne informacje o objawach i ewentualnych przebytych w przeszłości zakażeniach dróg moczowych. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z dolegliwościami pierwotnymi czy nawracającymi, procedura zarówno diagnostyczna, jak i terapeutyczna jest zupełnie inna. (...)

Osobną kategorią są tzw. zakażenia weekendowe. "W Stanach Zjednoczonych bardzo często pacjentki z infekcjami dróg moczowych trafiają do lekarza w poniedziałek rano. Wynika to z intensywności weekendowego uprawiania seksu, po którym dochodzi do wstępującego zapalenia cewki, charakteryzującego się bólem, obrzękiem, trudnościami z oddawaniem moczu lub oddawaniem moczu w postaci kroplowej, odczuciem kłucia, czasami krwiomoczem" - mówi ginekolog (dr Jacek Tulimowski prowadzący prywatną praktykę w Warszawie - wyjaśnienie własne).

PULS MEDYCYNY
artykuł Moniki Wysockiej opublikowany w numerze: 10 (173) 2008-05-28

http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/drukuj/9508,zakażenia,układu,moczowego
REWELACJE!

Między przystankiem A tj. szaroburą łąką w letargu zimowym a przystankiem B czyli nasenną herbatką z wieczornymi malinami przemierzam kilometry i minuty, mijam ludzi i smutne ptaki. Na schyłku dnia siądę na tym samym miejscu co teraz i ... już niecierpliwię się, bo umieszczę tu gorącą, wrząca, gotującą relację zza oceanu - zimowa Kanada przywita Tarnowskie Góry!

Inne: potwierdzam od roku istniejącą nieformalnie jeszcze ale już wzajemną życzliwością przypieczętowaną przyjaźń Niemodlina i Tarnowskich Gór. Wielka Kanada i nieduży Niemodlin lgną do małego wielkiego miasta - Tarnowskich Gór.
..........................................................................................................

Z pamiętnika kanadyjskiej tarnogórzanki. 

Napiszę o dowcipie. Dowcip jest rysunkowy. Wycięłam go parę dni temu z naszej lokalnej gazety "Barrie Advance". Tak mi się spodobał, że powiesiłam go sobie nad biurkiem.

Rzecz jest o Baracku Obamie i nadziejach pokładanych w jego prezydenturze. Jak Ameryka długa i szeroka cieszą się wszyscy, duzi i mali,  Kanadyjczycy i Amerykanie. Spontanicznie, bez żadnych nakazów i przykazów. I wszyscy mają wiarę i nadzieję. I każdy z osobna czeka na zmianę. 

Jaka to zmiana?.... Ano taka, że trzeba wziąć się do roboty. Posprzątać własne podwórko i zreperować to, co się samemu zepsuło, jak na przykład dobre imię Stanów Zjednoczonych. Prosta sprawa i bum-cyk. Potrzeba tylko było to tego człowieka mądrego, wykształconego i takiego co z niejednego pieca chleb jadł, żeby to ludziom w oczy powiedział i uświadomił. No, może trochę pomogła recesja, ale historia lubi się powtarzać. 

A teraz dowcip. Tytuł : Cud na rzeką Hudson.

Alu, pod dowcipem ma byc podpis: "Patrzcie, czy to czasem nie Obama!"

           

...................................................................................

Teraz ja - tarnogórska tarnogórzanka. 

Potężna odległość dzieli Europę od Kanady a jednak my, Polacy, mamy coś wspólnego z Kanadyjczykami i moim zdaniem jest to WIARA w CUDA oraz podobne POCZUCIE HUMORU.  Z czego śmieją się w Kanadzie? Najnowszy dowcip rysunkowy nadesłany został z Barrie.

Czy ten rysunek nie przypomina nam czegoś?  Nie mamy tu wprawdzie rzeki Hudson ale ... dobrze byłoby, gdybyśmy postąpili tak -  tu zacytuję słowa tarnogórzanki zza Wielkiej Wody: „...trzeba wziąć się do roboty”... Tamci, daleko, mogą tak myśleć a jeśli oni to może i my też możemy nie czekając na cud. Nie dla Ameryki. Dla siebie.

Uwaga; tekst napisała i dowcip przysłała Oleńka z Kanady a jednak z Tarnowskich Gór. 
Babskie preferencje.

Takim oto uśmiechem i gestem Pani Gabriela Szubińska rozpoczęła sobotnią imprezę w "Sedlaczku". 
       
Babski Comber zapowiedziany został w lokalnej prasie oraz na plakatach wykonanych ręcznie osobiście przez Panią Prezes. Honorowym gościem był pan Łukasz, obecnie student, który już od 10-ciu lat jest w przyjaźni ze Śląskim Dzwonem Nadziei, i którego pomocy doświadcza. 
    
Niektóre z uczestniczek imprezy popędziły do tańca, inne zasiadły nad talerzami, jeszcze inne zaczęły zabawę od czarów.  
    
    Podobno czary zadziałały - zabawa się udała, prawda?
    
    Modro kapusta smakowicie wyglądała, kluski śląskie błyszczały pod pachnącym sosem. a sos się przelewał. Żałuję, że musiałam wyjść. Uszanowanko przesyłam Paniom! Poezja łączy, nie dzieli.

Nie pora teraz na zachwyty, nie czas na oczarowanie - noc nad nami. Jutrzejszy dzień wypełni się słowami. Teraz tylko zapiszę, że z zapartym tchem czyli na wdechu, zapatrzeni czyli z oczami w słup przez długie minuty odmierzane nutami i słowami piosenek Przybory, Wasowskiego, Osieckiej, Grechuty i nie tylko ich, pozostawali wszyscy, którzy trafili dziś do tarnogórskiego Klubu 22.

   

   Pokarpikowi panowie przed rozpoczęciem imprezy - Mirek Ogiński, "Toluś" Skupiński, Michał/ś Graczyk, Jerzy Cnota, Andrzej Terlecki. Rekwizyt w postaci okularów w druzgocącej przewadze.    

      

Uśmiech młodości ponad wszystkie mądrości.
Uffff.... jutro wspominki i zdjęcia. Teraz - SPAM!!! 

ALBUM FOTOGRAFICZNY otwiera się po klepnięciu myszką na miniaturce.

Karpik z Osiecką 23.01.2009

 Relacja z nieformalnie zaprzyjaźnionego Niemodlina z pobytu w gościnnych Tarnowskich Górach
http://www.okniemodlin.org/index.php?option=com_content&task=view&id=97&Itemid=1
....................................................
25.01.2008 godz. 07:15

Zdarzyło mi się wielokrotnie postawić sobie pytanie: gdzie rodzą się utalentowane dzieci? W czasie wieczoru rysowniczo-poetycko-piosenkarskiego sama udzieliłam sobie na nie odpowiedzi - w Niemodlinie, mieście matecznym karpia stawowego i satyrycznego. Te dzieci to: Karolina - dziewczęco urocząca otoczenie romansowym głosem o zapachu kamelii albo może róży, Madzia - odkrywająca pod koronką dekoltu obfitość śmiałej kobiecości w deseniach muzycznych, Marcin - już mężczyzna z magicznym uśmiechem jeszcze chłopca łakomego słodyczy. Laureaci wielu konkursów lokalnych i krajowych wspierani i prowadzeni są przez opiekunkę artystyczną, podobno dyrektorkę ośrodka kulturalnego, a może jednak ...studentkę? 

Potrafią śpiewać, oj potrafią! Korzystając z technik teatralnej ekspresji oszczędnie a jakże mocno eksponują walory własnego talentu i ciała. Klnę się na deski klubowe i strofy Galerii Satyry NaTynku, że ... zamurowało mnie kilka razy. I wychodzić musiałam do baru, aby przyniesionym stamtąd kubkiem herbaty niby barierą odgrodzić się choć częściowo od topiących serce moje głosów młodych artystów.     
    Gratuluję całej trójce i Pani Dyrektor również i pozdrawiam serdecznie!
...........................................................................
Michasiu, wielki (?) i utalentowany! Chociaż żadnego "normalnego" zdjęcia z Tobą nie da się wykonać, to utrwalony zostaniesz dla pokoleń za wspieranie talentów bliźnich, za takt i bezpretensjonalność.

Tego życzę formalnie Michałowi Graczykowi, rysownikowi i satyrykowi, który  obdarowany został przez los lub wypracował w sobie poczucie humoru.     
    
        

 Oto tarnogórska trójka i ten jeden nad nimi. 
Kanada NaTynku???

Szanowny Panie/Pani NaTynku,
za przysłane zaproszenie dziękuję. Doceniam jego formę graficzną i umieszczone na nim dane. Znam też szczegółowy opis Pana/Pani dotyczący przebiegu jutrzejszego wieczoru tj. międzynarodowy Niemodlin i lokalny Klub 22, kultura, satyra, rysunki, Starsi Panowie, młodzi twórcy, Pani Agnieszka i Katarzyna, karpik i coś jeszcze z tą rybką. Całość brzmi zachęcająco. Ale... ale czuję, że dodatek czyli "Złoty Nocny Puchar" zmieni się w clou wieczoru. Przyjdę.

Pozdrawiam Pana/Panią NaTynku!
akl
...................................................................................

Oto fotka przysłana przez kanadyjską tarnogórrzankę. Tak wygląda zima w Barrie w Kanadzie, około godziny jazdy na północ od Toronto. To 60 czy 100 kilometrów, Oleńko? W mokrym dniu swojskiej odwilży przyjemnie jest mieć na wyciągnięcie ręki, zimne błękitem niebo i iskrzące się bielą poduchy śniegu.  Pozdrawiam i napiszę!

      
Staszicowe liceum.

Niemoc mnie zmogła... A więc - jutro uzupełnienie. Teraz:
1. dyrekcja i grono pedagogiczne LO im. Staszica jest poważne i ... przyjemne.
2. młodzież jest poważna i ... wesoła.
3. remont przeprowadzany jest poważnie i ... sukcesywnie. 

Ogólnie: "Staś" od ponad 130 lat jest miejscem poważnym i...postępowym. Ale jak odnieść do niego poniższą mysl:  "Postęp nie jest złudzeniem, jest rzeczywistością, ale dokonuje się powoli i nieuchronnie prowadzi do opłakanych skutków.
George Orwell

Kto z byłych uczniów pamięta drzwi swej szkoły? Kto z obecnych uczniów wie, jak wyglądają?

Gremium młodzieżowe w powadze zatopione. Pozdrawiam z uśmiechem!

Dziękuję za pozowanie i uśmiechy! Pozdrawiam!

Teraz trzeba sie skupić: po kliknięciu miniaturki zdjęcia otworzy się ALBUM FOTOGRAFICZNY.

Pozdrawiam seryjną modelkę zdjęć blogowych!

Staszicowe Dni Kultury i Nauki - 20.01.2009
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |