Secesję, eklektyzm, neoklasycyzm mijamy bezwiednie przemieszczając się tarnogórskimi ulicami.
Pyszne owoce, może figi, chyba kwiat karczocha wśród nich, w obfitości swej stroją ścianę budynku.
Fenomenalnie mistyczna twarz kobieca heroicznie z góry spogląda na ulicę.
Tak sobie myślę, że przed 100 laty nie tak odlegli przodkowie dzisiejszych tarnogórzan wracali do domu i cieszyli się jego widokiem już z daleka. Uśmiechali się, widząc z końca ulicy umieszczone na frontowych ścianach kunsztownie niejednokrotnie wykonane ozdoby. Goście, interesanci, urzędnicy zbliżając się do ubiegłowiecznego domostwa także patrzyli na reprezentacyjne mury frontowe jak na ekran kina czy telewizora. Zaplecze takich kamienic nie było już zbytkowne ani nawet okazałe. Dbałość jednak o własne mienie obligowała właścicieli do prowadzenia sumiennych prac konserwacyjnych budynku.
Wygląd wnętrza nie jest miły najpewniej z powodu 30-letniego niemalowanych ścian i okien a rozgoryczeni, zrezygnowani mieszkańcy przyglądają się unicestwieniu swojej i miejskiej tzw. substancji mieszkaniowej. „Mieszkam tu od 27 lat i przez ten czas nikt z Urzędu Miasta nie chce remontować nawet klatki schodowej. Niektórzy z nas urządzili w mieszkaniach łazienki albo wyposażyli kuchnie ale rynny, dach, strych, stolarka okienna nie doczekały się urzędników i robotników” - to mniej więcej usłyszałam od jednaj z lokatorek. W ciągu kilku lat po wielu interwencjach ludzi zakwaterowanych w ponad stuletniej prześlicznej urody kamienicy, z ratusza przysłano pismo w odpowiedzi: „Czas i pieniądze...” Teraz jest to mienie miejskie.
Przyjdzie czas i pieniądze się znajdą, kamienica zostanie uzdrowiona wraz z jej mieszkańcami. Taka mam nadzieję jako optymistka. A pesymistką być nie potrafię, bo nie ma to sensu.
..................................................................................
Mój plan na dzisiaj:
praca, ludzie, telefony, samochody, ryk cywilizacji, wariactwo, żar, oklapnięcie i Nakło - "Barwy Śląska" - Stanisław Trefoń będzie opowiadał o powstaniu i dziejach swojej kolekcji malarstwa intuicyjnego. www.barwyslaska.pl