Szum i obraz.

Zaszumiało mi w głowie z zachwytu. Tekst, ilustracje, charakter. Coś drgnęło na Krakowskiej. Wydobyto z archiwum zapomniane plany budowlane; mam nadzieję, że nie ostatni to skarb a poszukiwacz odgruzował właśnie początek zasypanej bankomatami ponad stuletniej już ale prawdziwej ścieżki na Krakowską, którą podążą naśladowcy. Prawdziwi, oddani, natchnieni, z powołania, mądrzy budowniczowie. Gratuluję, Panie Marku. I dziękuję.

 A swoją drogą przegapiliśmy wspaniałą okazję uczczenia stulecia secesji tarnogórskiej, okazję do promowania młodych ale już stuletnich Tarnowskich Gór. Okazję do pokazania przeslicznych kamienic oczom turystów, przyjezdnych ale i tarnogórzan przechodzących pod ich murami murami. Jakże niewielu je zauważa, widzi, patrzy na nie, prawda?

Czy macie otwarte oczy i uszy? Tak? Otwórzcie je więc szerzej aby nie rozbierać, zasypywać, niszczyć kamienic, warpii, potoków.

Przyjdzie walec i wyrówna...  ???

http://www.tarnowskiegory.pl/?lang=pl&menu=0&dzial=12&kat=42&flash=1&id_akt=1166

...............................................................................................   

Piątek, 3 października 2008 r. PULS MEDYCYNY
"Szum w uszach"
Sekcja: Postepy w medycynie
Data publikacji: 2008-05-28
Dziedzina: Pediatria , Inne

Jakie jest postępowanie w przypadku szumów usznych?
Na pytanie odpowiada prof. Henryk Skarżyński z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach k. Warszawy:

...Przyczyny szumów usznych są różne w zależności od wieku pacjenta. U dzieci jest to na ogół następstwo przebytych stanów zapalnych w obrębie górnych dróg oddechowych, przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego, alergii, zaburzeń czynności trąbki słuchowej lub przerostu migdałka gardłowego. W grupie nastolatków szumy są zwykle skutkiem urazu akustycznego hałasu, stresu emocjonalnego. Zbyt głośne dźwięki spowodowały uszkodzenie komórek słuchowych w obrębie ślimaka (ucha wewnętrznego). U dorosłych szumy w uszach mogą również być następstwem wszystkich wyżej wymienionych stanów, ale mogą też mieć związek z zaburzeniami ukrwienia w obrębie ucha wewnętrznego czy wyższych poziomów drogi słuchowej spowodowanych miażdżycą naczyń krwionośnych i nadciśnieniem tętniczym. Szumy uszne częściej występują u osób ze zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie szyjnym oraz z zaburzeniami czynności tarczycy. Szumy mogą być skutkiem powikłań pogrypowych, a także pojawić się po zażyciu niektórych leków, narkotyków. Niewątpliwie postępujące zanieczyszczenie środowiska naturalnego związane z rozwojem cywilizacji i wszechobecny hałas także przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej dolegliwości. Szumy uszne powinny być leczone, aby umożliwić pacjentom normalne funkcjonowanie...."

Stopka autorska:
Autor: prof. Henryk Skarżyński, Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach k. Warszawy
Artykuł opublikowany w numerze: 10 (173) PULSU MEDYCYNY
Data publikacji: 2008-05-28

Więcej http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/9511
Sława Krakowskiej.

A jednak...Wtrącam na zimno swój głos do jeszcze gorących dwóch z ostatniego numeru tygodnika "Gwarek", bo mnie opuszki palców zaświerzbiły, bo mnie pies po nosie drapał, bo mnie coś "użarło"...

Panie Mieczysławie, o czym Pan pisze? Jakaś główka, kamienice, zegar, bramki, kostki, wizualizacja, modernizowanie? O co Panu chodzi? Czczość, mdłość i tyle.

Zdjęcie z soboty, godzina 15:30, podoba się Panu? Imię Pańskie sławi miecz, może więc ostrzej nieco Pana tematem potraktuję, a Pan się broń; nie bramki a bramiszcza u wylotów ulicy każ Pan zainstalować i zamykać na klucz po wpędzeniu ludzisków w kanał Krakowskiej!

Proszę spojrzeć obok, Panie Mieczysławie. W tekście Pana Jarosława znalazł się signum temporis czyli pecunia; ot, co istotne, nie omlet w knajpce na Krakowskiej. Właśnie wczoraj minął termin składania wniosków do budżetu miasta na 2009 r. Za kilka tygodni znana będzie odpowiedź na pewne pytania, jakie? Czy choć jeden wniosek dotyczący generalnie miasta został podpisany przez co najmniej 3 radnych z różnych dzielnic? Czy w budżecie określona zostanie hierarchia potrzeb miasta jako całości czy jako odseparowanych dzielnic? Stosik stosownych papierów leży w kancelarii UM i na biurku Burmistrza. Z całym przekonaniem powiem nawet: kupa. I ja skromny zestaw dietetyczny wysmażyłam. Można przyjść i sprawdzić.

Panie Jarosławie, nagrodę szykuję dla Pana. Skrupulatny to Pan jest, nie zaprzeczę. Za dociekliwość też się Panu należy - uścisk dłoni. A spostrzegawczy? Może mi  Pan wskaże w "Strategii rozwoju miasta Tarnowskie Góry do roku 2015 synteza" harmonogramy, terminy, kalkulacje, ekspertyzy inwestycyjne czy finansowe? Chciałabym zobaczyć wśród słówek okrąglutkich, pulchniutkich, błyskotliwych jakąś goliznę czyli nagie liczby.

Panowie! Kartaginę należało zniszczyć, jak i zniszczyć trzeba mit o rewitalizacji jednej, jedynej ulicy - Krakowskiej. Zanim zniszczona zostanie cała tarnogórska starówka. To właśnie ją w całości powinno się rewitalizować. PROGRAMOWO. Z przedstawieniem konkretnych pieniędzy i żródeł ich pozyskania. Ze wsparciem dla właścicieli kamienic. Z określeniem harmonogramu realizacji etapów zadania w perspektywie 10, 15 lat albo dwóch czy czterech kadencji. Z podaniem liczb, liczb, liczb.

Acha, coś mi się nasunęło; a może rewitalizować też "Strategię"? Postarzała się nie bardzo od 2005 roku ale może już jakiś kolagen, laser, zastrzyk świeżej myśli?

  

Szanowni respondenci! Nie przysyłajcie mi, proszę, zdjęć jak powyższe. Po ich obejrzeniu sen odchodzi ode mnie i nawet suczki przytulić mi się nie chce.
Bramy

Bramy do nowego życia – małżeńskiego, rodzicielskiego - otworzyły się przed Łukaszem dwa tygodnie temu, wczoraj przed Panią Anią z sąsiedztwa, za tydzień otworzą się przed Markiem. „Pomyślności, miłości i szacunku wzajemnego życzę. Kochajcie się i rozmnażajcie!”.

     

  Pierwszą żywą bramę (weselną) w bramie (kościelnej) utworzyli koledzy Młodożeńca, Pana Michała, ze swymi stalowymi rumakami.

   

  W intencji tych, za którymi zamknęła się już brama ziemskiej doczesności odprawiona została dzisiaj uroczysta msza świeta w tarnogórskim kosciele pw. św. Anny. Młodzież gimnazjalna przyjęła poważną rolę pod pieczą nauczycielską – poczet sztandarowy, wiązanki w barwach narodowych. Duch dwóch pułków: ułanów i piechoty unosił się nad nami wszystkimi. 
..................................................................................................
PULS MEDYCYNY

Zespół przewlekłego zmęczenia
Data publikacji: 2005-10-05
Dziedzina: Choroby wewnętrzne
Osoby stale zmęczone postrzegane są często jako hipochondrycy i neurastenicy. Jest to jednak objaw, którego nie powinno się lekceważyć, gdyż może się za nim kryć tzw. zespół przewlekłego zmęczenia.

Ciężkie, niewyjaśnione zmęczenie, trwające ponad 6 miesięcy, o czasowo określonym początku może oznaczać zespół przewlekłego zmęczenia (chronic fatique syndrome - CFS).

...Prawdopodobieństwo CFS (zespołu przewlekłaego zmęczenia - przyp. własny)
Do rozpoznania CFS konieczne jest wystąpienie chociaż czterech z niżej wymienionych objawów:
o -zaburzenia pamięci lub koncentracji,
o -ból gardła,
o -tkliwość węzłów chłonnych, zwłaszcza szyjnych i pachowych,
o -bóle mięśni o charakterze rozlanym,
o -bóle stawów, ale bez cech zapalenia i obrzęku,
o -bóle głowy o nieokreślonym bliżej charakterze,
o -złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny,
o -sen nie dający wypoczynku.
http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/6233/1.html
Jubileusz - Srebrne Gody...

"Mam zaszczyt zaprosić na uroczystość jubileuszową 50-lecia Muzeum w Tarnowskich Górach...". Przybycia mojego przez zapomnienie wczesniej nie potwierdziłam lecz przelotem na rynku się zjawiłam. Wiele zacnych postaci zasiadło w Sali pod Renesansowym Stropem, inni, spóźnieni, stanęli cierpliwie wypełniając to i sąsiednie pomieszczenie. Z kwiatami, krawatami, w eleganckich pantofelkach, w nastrojach uroczystych. Elokwencja, aparycja, erudycja. Dyplomy, podziękowania, uśmiechy.

      

Bracia Kurkowi na początek celebry przy współudziale Pani Dyrektor Muzeum zadudnili ogłuszającym BUM! pod oknami sedlaczkowej kamienicy produkując dym z palby w wystandaryzowanej ilości. Artystycznej produkcji tria muzycznego nie podziwiałam niestety lecz oddalając się z miejsca jubileuszowego łowiłam tylko zmysłem słuchu wypływajace przez otwarte okna muzeum dźwięki. Piekarnia Pana Hankego chleb wypiekła okazjonalnie ozdobiony ornamentami zestawionymi. A podobne znalazły się na torcie dzieła firmy "Roker" należącej do Państwa Róży i Czesława Kieratów. Tort pozostawiłam nietknięty ale bułeczkę (senne marzenie!) uniosłam ze sobą. Nastały czasy odrodzenia dla restauracji "Sedlaczek", co poświadczały przystojne Panie z personelu.

Do następnego jubileuszu po kolejnych 50-ciu latach pracy!

ALBUM FOTOGRAFICZNY otworzy się po kliknięciu miniatury zdjęcia

Jubileusz Muzeum Tarnogórskiego - 26.09.2008

PS. Uwaga na kolory!
Dwa kolory: różowy i khaki.

Przed kościołem farnym pw. św. Piotra i Pawła zróżowiło się od baloników i wstążeczek jak rok temu. Krótka modlitwa, kilka zdjęć, dwa unoszące się okrąglaczki ze sobą i jazda przed siebie. Ominęły mnie oprócz samego przemarszu wykłady w TCK oraz żołnierska grochówka , którą częstowano wszystkich uczestników i przechodniów (nie sprawdzałam), aż kucharz zobaczył dno garnka.
Zdjęcia nadjechały! Klikając w następujący link MOŻNA OTWORZYĆ ALBUM FOTOGRAFICZNY
http://picasaweb.google.pl/analityk.akl/IVPrzemarszROwejWstEczki25092008#


      
Na zdjęciu - przemiłe Panie z firmy Avon zapewniają różowy klimat przemarszowi.
................................................................................................

 Wjechałam na teren jednostki wojskowej z ogromnymi emocjami - w czasach, gdy byłam uczennicą pobliskiego liceum, miejsce to odbierałam jako pełne tajemnic i niedostępne. Dzisiaj odbywały się tu uroczystości 10-lecia istnienia kaplicy garnizonowej i dzisiaj też mogłam zrobić zdjęcia i budynkom i żołnierzom; niewykonalne kiedyś stało się wykonalne teraz. Msza odprawiona została w sposób dostojny i jednocześnie nie nużący - byłam obecna. Jak smakował żołnierski obiad - nie wiem, nie uczestniczyłam. Dwa posiłki militarne ominęły mnie dzisiaj, jak i omijaja co dnia.

  

Zdjęcia przymaszerowały za młodzieżą żołnierska w tym ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM; aby go otworzyć, należy kliknąć w miniaturkę zdjęcia!!!

10 Rocznica Poświęcenia Kaplicy GarnizonowejInstrumenty

"Pan Burmistrz ma w swoich rękach narzędzia, którymi powinien się sprawnie posługiwać" - po takich słowach grupa opozycyjnych radnych siedzących po przeciwnej stronie sali sesyjnej roześmiała się szczerze. Nie, nie tylko oni tak zareagowali, bowiem i koledzy koalicyjni zastosowali tego samego typu aplauz dla mojej wypowiedzi. W porządku obrad sesji RM znalazł się projekt uchwały Burmistrza dotyczący skargi najemców lokali w związku z kilkukrotnym podwyższeniem wysokości czynszów. "Odczuwam satysfakcję w obecnej sytuacji i mam nadzieję, że instrumentów swoich Pan Burmistrz użyje we właściwy sposób, dla usatysfakcjonowania obu stron". Przywołanie do spokoju obecnych na sali przez Przewodniczącego RM nie odniosło natychmiastowego skutku, może również z tego powodu, iż do rozluźnionej radej grupy męskiej (Radnej) przyłączył się Pan Burmistrz wraz ze swoim sztabem.

Gorącą atmosferę zadowolenia z efektów pracy i osiągniętego consensusu nieco ostudził chłodny potok patoki wypowiedzi innego Radnego (standardowy czas trwanie ok. 15 min). Generalnie rzecz biorąc - bilans perorowania oceniam na zero.

  
Obrazek wzięty z rodzimego podwórka: nie tylko kury zajmują wysokie grzędy.
....................................................................
Od Pani Barbary Dziuk otrzymałam zaproszenie na IV Przemarsz Różowej Wstążeczki (w ubiegłorocznym też uczestniczyłam), który odbędzie się jutro pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy RP, stąd przypomniałam sobie czerwcowy festyn przy kościele pw. św. św. Piotra i Pawła

  
Mocni

Po lekturze nieco rozrywkowej (może to angielski czarny humor/horror?) dzisiejszego "Gwarka" niewiele mam chęci na przedłużenie takiej zabawy. Szpalty zapełnione są opiniami, głosami, cenzurkami par typu homo-. hetero-, bi-płciowych. W treściach artykułów, oświadczeń, listów poniewierają się nazwiska obupłciowe. Mocne akcenty w orkiestrach dętych i nagim ciele "Eli" pana Kozoka. Skalpel i oparzenia z zamrożeniami. Deszcz bramek i łamigłówka. Nieee....

Dwa elementy wydobyte z zimnej powodzi literek ciepłem rozlały się w moim sercu. Oto one: "Małe jest piękne" Anny Sopuch i "Pięściarze na szczycie".  Ale to na później, może. Teraz , nocy! Dodaj mi mocy! Jutro... 

24 września, godz. 07:20 -  nadszedł czas pracy.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |