Duch Marysieńki, Jachniczka i ... movens

Radzionków miastem braterskim Tarnowskich Gór! A to poprzez wiążące je postaci historyczne Jana III Sobieskiego, małżonki jego, Marysieńki i innych. Oj, kotłowali się wielcy i pomniejsi tłumnie w niegdysiejszym tyglu historii a dzisiaj wieczorem na scenicznej patelni Domu Kultury "Karolinka" w Radzionkowie.

     

Zdjęcie przedstawia zacne damy przed spektaklem wchłaniające ducha sceny. Która z nich to Marysieńka? A może któraś na wydaniu, z posagiem w skrzyni okutej? A inna może znajdzie się zamożna wdowa ze spadkiem po świętej pamięci wielmożu wołyńskim czy kupcu flamandzkim?  

Ponad postacie VIP-owskie i inne jak: Starosty Tarnogórskiego , Burmistrza Radzionkowskiego, Senatora Senackiego, Radnych miast sąsiadujących, rzemieślników konkurujących i współpracujących, artystów profesjonalnych i amatorskich, lekarzy chirurgicznych i kluczborskich, nauczycieli śpiewających i reżyserujących, urzędników prywatnie nie zrzędzących, emerytów społecznie działających, dziewczątek o oczętach niewinnych, chłopiąt jeszcze niedorosłych, świeciła blaskiem skromnym lecz czcigodnym jako spirutus movens - Pani Gabriela Horzela-Szubińska, moderatorka, organizatorka, patronka dzieła charytatywnego i, badż co bądź, aktorskiego. Dojrzałam ją i jej pracę nad spektaklem na rzecz ośrodka adaptacyjnego w Radzionkowie, mimo iż przysłaniały jej postać błyszczące, bogato zdobione kostiumy z epoki. Chwała Ci, Waćpani, za dzieło umysłu i serca Twego!

  

Zdjęcie przedstawia zgupowanie przybyłych z odległej historii postaci... chyba. Kim są sfotografowani?

"Świński ryj na słodko - cena wywoławcza 100 złotych! Kto da więcej?" Takie hasło rozpoczęło licytację wyrobów cukierniczych. Oj, ciszą posiało po gawiedzi na widowni. Ani mru mru, ani ku ku ryku... Aparaty fotograficzne posłużyły nielicznym do ukrycia się za nimi ale większość... wciśnięta w fotele, na wdechu, z zaciśniętym żołądkiem modliła się w głębi ducha o ochotnika, który podbiłby i zakupił dzieło węglowodanowe. Znalazł się pan godny, Burmistrz Radzionkowa, honor miasta uratował. Dalej aukcja łamane przez licytacja prowadzona była spontanicznie przez aktora duchownego stanu, proboszcza tarnogórskiego, ksiedza Frysza. I poszło już ostro, rozhulało się, potoczyło z górki, przy oklaskach i śmiechu. Korona, łabędzie i serce Marysieńki przeszły na własność licytujących a zawartość portfeli dobrodziejów do kasy ośrodka adaptacyjnego. Oto dzieło Pana rękami jego kapłana wypełnione.

UWAGA! Po kliknięciu lewym przyciskiem myszki komputerowej na miniaturce zdjęcia otworzy się ALBUM ze zdjęciami ze spektaklu! Czy to jest nareszcie jasne? Ile razy bedę jeszcze powtarzać tę instrukcję? Bez pytań, proszę! Żeby mi to było ostatni raz!!!

To ja, Twoja Marysieńka - 19.10.2008Stan Magazynu

Owoce cytrusowe: cytryny, limonki, limonetki, nie były wczoraj pożadane przez Panią Magazynierkę; oczekiwała dostawy kiszonych ogórków. W jej stanie to nic nieoczekiwanego. Nie jest też nieoczekiwane zwiększenie stanu magazynowego już za kilka miesięcy. A potwierdzone zostanie to dokumentem MP - Magazyn przyjął, wystawionym przez Urząd Stanu Cywilnego pod nazwą Akt Urodzenia.Błyszczącą gwiazdą od początku imprezy był niewątpliwie oczywiście Kulturapista w firmowym T-shircie, do którego założył kamizelkę i muszkę czyli własnoręcznie je dorysował. Czy gwiazda ta błyszczała na antresoli oraz rozświetlała zakamarki pod nią do końca imprezy, tego nie stwierdziłam, gdyż wyszłam z klubu krótko po przyjściu. Nie stwierdziłam też, czy spadła z wysoka i rozbiła się na matowe kawalątka. Stąd przypuszczam, że zabłyśnie ona/on ponownie.
Dużo światła w Magazynie na najbliższy rok działalności!

INSTRUKCJA !!! Aby otworzyć ALBUM ZDJĘCIOWY należy kliknąć miniaturkę zdjęcia

Magazyn - pierwsza rocznica - 18.10.2008
Niedzielne popołudnie mienie w historychno-charytatywnej atmosferze - spektakl "To ja, Twoja Marysieńka" o godzinie 17:00 w Domu Kultury "Karolinka" w Radzionkowie.
Kierowca

"Pani kierowco, pani kierowco!!!".
Ustawiłam właśnie samochód między 3 innymi autami na mniejszym Kaczyńcu.
"Czy pani nie widzi, że to skrzyżowanie? Niech pani stąd odjedzie".
"Oczywiście, nie będę się spierać i odjadę. A za mną pozostali tu parkujący" (nie powiem, że nie byłam przekornie ironiczna).
Z opisanej sytuacji drogowej wynikęło sporo dobrego, bowiem stałam się wzorem subordynacji dla pasożytujących w cielskach samochodów innych kierowców. A dzięki przeganiającemu mnie z miejsca zbrodni strażnikowi miejskiemu ustrzegłam się przed ściganiem policyjnym za, w najlepszym przypadku, nieumyślne przestępstwo. Jakże byłam wdzięczna fortunie i miejskiej formacji mundurowej!

Zdjęcie - miejsce jeszcze nie skalane moim postępkiem przestępnym (czwartek godz. 18:30 11.09)

Kaczy Targ w przeszłości TG był miejscem, gdzie handlowano drobiem; były tu kaczki, kury, gęsi i inne "drobiarstwo" czyli skrzydlate gady, kiere cisły sie tukej po klotkach, tasiach a workach. Obecnie ścisk na Kaczyńcu oraz Placu Żwirki i Wigury utrzymuje się historyczny przekaz - blacha przy blasze, guma z gumą na skrzyżowaniu, przy ruchu okrężnym, pod drzwiami sklepu i salonu piękności, radośnie, żywiołowo zastawiony asfalt i chodniki. Zlikwidowano parking (przynosił chyba tylko niewielką kwotę do kasy miasta) zlokalizowany na Placu Żwirki i Wigury lecz upamiętniono go błyszczącą rewersem tablicą. Utwardzona nawierzchnia jest świadkiem  bezprzykładnej a może wzorcowej symbiozy praworządnych i łamaczy prawa.

     

Zdjęcie 2 - Coś latającego, skrzydlastego. Zamiast piórek jest błonka ale może to i ... drób? Albo i nie! Ale gdzie?  
Kanalizacja w kanale

W jaki sposób powinnam spoglądać w przyszłość? Czy oczami szeroko otwartymi, przymrużonymi czy ... lepiej opuścić powieki na źrenice?

     

Perspektywa kanalizowania miasta nie jest obca Prezesowi Veolii, Pani Marcie Bis, ani pracującej głowie Pani Sekretarz, Aleksandry Gajdy. Nowy design fryzury tej drugiej Pani nastraja optymistycznie ale ja mam wątpliwości co do innej sprawy tj. realizacji programu kanalizacyjnego - środki europejskie jeszcze w krzakach, kanale albo ... w domyśle.

Wczoraj wybierać musiałam między dwoma tematami konkurującymi o wpis do bloga; przegrał ten formalny, urzędniczy, sztywniacki na rzecz luzu wieczornego, lokalnej kultury łatwo dostępnej i wygibasów śmiechowych twarzowo-brzusznych. Oba wydarzenia, "Byzuch" i podpisanie "Kontraktu na projektowanie i budowę Centralnej Oczyszczalni Ścieków" mamy dzisiaj za sobą.

       

Pozostały po nich fotki i wspomnienia. Po jednym dla każdego:
 1. dokonałam samooceny jako wolontaryjny patron medialny NaTynkowy; już mi się wcześniej to zdarzyło.
 i
 2. zadumałam się nad Rynkiem nazwanym ulicą w pisemnym zaproszeniu z ratusza; cóż, zdarzają się i takie ...jak im tam...
Teraz... będzie mi się śnił przedwczorajszy wschód słońca nad kościołem w Bobrownikach, bo przecież jutro otworzy się nowy dzień.

   

 ...........
Po byzuchu.

Taaaak... dzisiejszego wieczora zabrakło krzeseł w sali Klubu 22, gdzie odbywała się projekcja filmu Klucznioko-Cnotowo-ślonkiego. Można to oczywiście zrozumieć - wstęp był przecież bezpłatny, widzowie mieli możliwość obmacania ściśle kostnego Jorga Cnotę i objęcia melancholinego reżysera Ojgena Klucznioka, przybyli spodziewać się mogli też sporej dozy humoru. Nie określono nawet dolnej ani (co ważne) górnej granicy wieku uczestników seansu; przyjęci zostali 20-latkowie ale też ci w wieku ich rodziców i dziadków-emerytów. Chwała organizatorom za zniesienie wszelkich zakazów w zakresie limitów wiekowych - Mirkowi Ogińskiemu i pozostałym satyrykom NaTynkowym. To zjawisko jest budujące w obecnych czasach, gdy pogoda bywa przeważnie dla młodych, zdrowych i pięknych. I dla tych  z wachlarzem kart kredytowych i kluczykami do furgonu albo ciężarówki o oknach na wysokości kłębu konia rasy angielskiej.

 Rozglądnąwszy się po sali można było doliczyć się, tak na mój rachunek, 50-60 osób wymieniających tlen i dwutlenek węgla w temperaturze ok. 30 st. Celsjusza. Wzorem krupnioków i żymloków filmowych trwali w tej nijako wędzarni wstrząsani falami ekstatycznego śmiechu. Przy tym jasne jest, że o ekstazie w rozumieniu fizjologicznyego aktu nie mogło być mowy. A przodowała - śmiechowo i anatomicznie - pani Beatka, która tym razem zawiodła bywalców klubu zjawiwszy się bez charakterystycznego elementu jej ubioru - dekoltu. 

UWAGA - aby otworzyć ALBUM FOTOGRAFICZNY, przeglądać go, powiększać, należy KLIKNAC na miniaturze zdjęcia. Naprawdę!

Byzuch - projekcja filmu 15.10.2008Byzuch

Z trojgiem znajomych wybieram się jutro do Klubu 22 na "byzuch", film tubylczy pt "Byzuch". To jasne, że spotkamy tam Jerzego Cnotę, nie tylko w filmowej postaci ale i na żywo.

 Czas płynie, leci, ucieka; Janosika - Marka Perepeczkę, zabrał do siebie Wielki Wódz, przed nim i za nim pociągnęli inni postukać ciupagami w niebiańskie skały. Ale Jorguś, nasz chłop, Ślonzok, hanys, będzie ściskał nasze dłonie, my poklepiemy go po plecach szerokości drzwi do zegara z kukułką a łon bydzie nom godoł jakeś wice i cheba śpiewoł po noszymu. Tuż dejcie ino pozór, wyrychtujcie co trza na byzuch i wejrzyjcie do Klubu 22 we Czornyj Hucie. Trzy ćwierci na ósmo jo tam sie przygibom, coby mi stołka abo ryczki żodyn nie porwoł.

   

 Zdjęcie - Znana ze swej aktywności prodziecięcej Królowa Dwojga Imion Elżbieta Jadwiga oszołomiła Jerzego Cnotę swą doskonałą pamiecią. A co z jego głowisią?

Bywali już w Klubie 22, siedzibie Galerii Na Tynku, satyrycy, rysownicy, błazny wszelakie. Będą i następni, inni a może i zjedzie Michaś Graczyk, zabawiarz/zabawkarz co się zowie; młode chłopię w wieku przedszkolnym prawie jeszcze ale o jakże dojrzałym poczuciem humoru. Przysłał mi on onegdaj pocztą nie gołębią ale internetową rysunek: "Twoja koleżanka, Ewunia, na rysunku się znalazła" pisze on prześmiewca takiowaki. I ja myślę, że po linii zdrowotnej to marna z niej koleżanka moja, po linii politycznej - ja do swej marności koleżeńskiej się przyznaję. To co łączy nas obie niewątpliwie to płeć żeńska , nie męska.

  

      

............................................................................

Dwanaście czynników ryzyka złamań kości

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała i zaproponowała "Frax" - rodzaj formuły przydatnej do obliczania prawdopodobieństwa pęknieć i złamań kości kończyn lub bioder na przestrzeni 10 lat od badania. Uwzględnia się w nim dwanaście czynników:

 1. wiek,
 2. płeć,
 3. masę ciała,
 4. wzrost,
 5. wcześniejsze złamania,
 6. stosowanie kortyzonu,
 7. występowanie reumatoidalnego zapalenia stawów,
 8. palenie tytoniu,
 9. spożycie alkoholu,
 10. osteoporozę wtórną,
 11. złamania kości biodrowych u rodziców
 12. oraz gęstość mineralną kości.

W czasie badań nad algorytmem obliczania ryzyka złamań kości przebadanych zostało łącznie 60 000 kobiet i mężczyzn na całym świecie.

PULS MEDYCYNY Nr 14(177) 17 września 2008
 http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/9944/1.html
Zacznij od mgły

W tarnogórskiej przejrzystości jesiennej zrobiło się jeszcze jaśniej, gdy zostałam rozpoznana przez słuchaczy CKU w miejscu wydeptywanym przez tysiące stóp każdego dnia ale nie oglądanym.

Rozmawiamy przez telefon, słuchamy MP3, przegadujemy się z dziewczyną, tłuczemy do głowy dziecku "Uspokójżesiewreszcie" nie podnosząc wzroku z poziomu chodnika, nie sięgając poza odległość 5 metrów. A przecież spod bramy Sorbony-CKU, lekko skosem na lewo patrząc, po drugiej stronie ulicy zobaczyć można kamienicę z białej cegły z reliefami straszydeł ogromnych, pod niebem szumiących błoniastymi skrzydłami, dziwaczących groźnymi minami, bodących rogami. I jeszcze śliczną buźkę dziewuszki, która ukryta została pod maseczką zanieczyszczeń powietrza w ich fazie stałej; tę jednak nie prędko udaje się patrzącemu odnaleźć.

Ja znalazłam, a studenci???

    

       Pozdrawiam, Panowie, na cały roboczy tydzień!!! Do zobaczenia!
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |  254 |  255 |  256 |