Ortografia królową ...

"VI Powiatowy Konkurs Ortograficzny uważam za otwarty" - kwestia Pana Starosty o godzinie 10:00
"Dzisiejszy dzień uważam za zamknięty" - moja kwestia na teraz
Pobudka g. 4:25
Praca. Auto do warsztatu.
Praca g. 8:-10:00
Konkurs - otwarcie ok. g. 10:00
Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Prawnego - uczestniczyłam w składzie.
Komisja Infrastruktury i Funduszy Europejskich - uczestniczyłam jako gość.
Do warsztatu w sprawie auta. Spotkanie służbowe - g. 16.00
Zakupy g. 18:00
Powrót, praca, dyrdymały, kolacja, dyrdymały telefoniczne, praca, nos na klawiaturze, głowa na nitce...
DOBRANOC

My jesteśmy, twarde, silne, my - słaba płeć (szkolna)

Czy mnie rozpoznajesz?

3 x mgr: Marzena Królczyk, Anna Daniel, Ewa Pisula - Golaś (brakuje pani Ewy Prorok)

Delikatność męskich ozdób ...

Czasem nas wypuszczają ze szklanego pudełka.

W promieniu 3 metrów od kobiety mężczyźni się nie liczą.
Auta nowe i stare.

Wiosenne przesunięcie godziny nie wyprowadziło mnie z równowagi, wiec na rowerze jeszcze przed godziną 8-mą pojechałam do Kopalni Zabytkowej, gdzie   dzisiaj odbywa się zlot miłośników samochodów Volvo. Pogodę mają przednią i z pewnością wszyscy uczestnicy choćby z tego powodu będą zadowoleni. No z wyjątkiem tego, który pogubił kółka, oponki i autko.


felgi I klasa.

Panowie zawiadujący ruchem spisywali się przy jego rannym niewielkim natężeniu bardzo dobrze ( ale gdzie im do naszego pana Pawła!). Jak będzie w późniejszych godzinach? Była lista, odfajkowywanie, kierowanie do kąta, na bok albo na front.


cywilizacja współczesna z techniką łącznościową opanowała tarnogórskich gwarków a oni, przynajmniej jeden z nich, opanował technikę posługiwania się telefonem komórkowym.


Zrobiło się ciasno. Co tu dużo mówić – jedni gromadzą się w grupy...


inni – nawet w tłoku są indywidualnościami. Taka żółta tablica rejestracyjna to dokument archiwizujący archaiczność :-D


– Dobiorą się w pary czy nie? Na razie panie pod jedną ścianą (lokomotywy ze skansenu maszyn parowych ) a panowie pod drugą (nowe i najnowsze modele volv/-a/-wów ? :( Z takim pytanie w głowie opuściłam teren Kopalni Srebra z planem powrotu tutaj przed godz. 15:30, gdy to kawalkada samochodów miała wyruszyć na rynek.


– Ci stylowi młodzieńcy oraz inni uczestnicy zloto-zjazdu organizowanego przez dealera (kto, co?) z Chorzowa zwiedzili podziemia Kopalni, skansen, zrobili pamiątkowe zdjęcia, wzięli udział w konkursie i kolumnie eskortowanej przez policję i straż miejską. Podobno tak było ale ja tego nie zobaczyłam, gdyż drogę na miejsce zboru przebiegł mi ... bażant, co zaowocowało awarią mojego auta.


– Jak się jest przesądnym, to niekoniecznie czarny kot zapewni pecha – ptaszek też potrafi. icon_twisted
Jak to działa - wstęp

Brązowa koperta formatu A4 wśród innych 22 zalega w kancelarii ratuszowej niedługo, kilka godzin. Zawiadomieni telefonicznie radni odbierają koperty z jajko-niespodzianką, bowiem ... formacik A5 dla oszczędności w środku się znajduje. „A cio to maluśkiego?”. Aaaa, to duuuży i ważny projekt uchwały Rady Miejskiej  w TG z dnia ... w sprawie .... na wniosek. Taki tytuł na arkusiku. Na innych arkusikach inne literki.

Moim życzeniem jakiś czas temu było, aby Biuro RM dostarczało mi materiały na sesję w formie elektronicznej, bowiem dla zaoszczędzenia papieru Biurowego :-), zamierzałam drukować sobie materiały na prywatnym papierze, nie urzędowym. A jest tego zależnie od sesji kilkanaście do kilkudziesięciu stron - raz naliczyłam 86. Pomysł spalił się po kilku sesjach - materiały przesłane netem nie zawierały pieczątek i podpisów bo... technicznie nie mogły i już. Musiałyby być chyba skanowane, tak sadzę. A co gorsza, otrzymywałam je nieraz z opóźnieniem w stosunku do radnych, którym dostarczano je na papierze. No, nic to...


dla odprężenia wzroku – spojrzenie na stare, potężne, powyginane, pokręcone wierzby jeszcze stojące wzdłuż toru kolejki wąskotorowej. Teraz bezlistne pokazują całą swoją dendrologiczną cielesność i - koślawość i starość...

Młodzieniec, nowy pracownik Biura RM, siedzący przy klawiaturze komputera w pokoju 31 (BRM) odwrócił się w moją stronę, gdy weszłam do pomieszczenia; powiedział „Dzień dobry” a nawet uśmiechnął się intensywnie (zmarszczki jeszcze mu nie grożą). To plus. Też szczupły, jak dwie Asie z dodatkami tj. K- i Jo-. To drugi plus z zastrzeżeniem - nie szczupleć więcej!. Jego imię zamiast wejść mi w głowę, zostało chyba w Biurze. Liczę, liczę, liiiii. - już 9 albo 10 osób z BRM chyba poznałam od początku kadencji - taka zmienność tam następuje - jak pokaz slajdów. Trochę już mi te slajdy migają przed oczami; czy Pan Burmistrz może zadbać o mój wzrok? Zapytam - on decyduje o zatrudnieniu w ratuszu, no ale co mają do tego moje oczy? Zdjęcie jeszcze w cyferkach nie rozkodowane.

Mężczyźni np ... i kobiety np ... w zgodzie – a skoro tak, to i kwiaty jako dodatek. Szef kwiaciarni Calla przy ul. Gliwickiej (naprzeciwko placówki Caritas) obrasta w kwiatki zamiast piórka; nic dziwnego – wiosna. Pozdrowienia dla Pana i asystujących Pań!
Zapomniane zdjęcia...

...świąteczne odnalezione na cyfrowej płytce.

W Niedzielę Wielkanocną obudziło mnie smyranie-łaskotanie po policzku. Co widzą moje oczy senne o wpół do piątej? Łuszczący się zasmarkany nos i wąsiska zlepione gilami – no tak, futrzasty kaszlący budzik. Ma wyczucie; w samą porę, bo na rezurekcję przeznaczyłam przecież wielkanocny poranek. 5 głębokich oddechów przeponowych, tyleż wspięć na palce stóp i opuszczeń na pięty. Dawaj w pole za maluchem nastrojonym joggingowo nie modlitewnie! Jest OK.


gratka: fotoaparat w ruch – będą niezgorsze widoczki opustoszałych ulic! Help! Samochody parkujące w niedozwolonych miejscach wywieziono i zgromadzono w innych! Te z miejsc dozwolonych też wywieziono! Pomieszane, poplątane! Marcowo – jak w garncu


Miasto puste – śpi lub maszeruje wokół kościoła pogrywając decybelami i trąbiszczami.

..............................................................................................
Poniedziałek Wielkanocny. Tradycyjnie powinno być...? Kto zgadnie, domyśli się? No tak: seksualnie, erotycznie, flirtująco, kokieteryjnie, męsko-damsko, mokro w takich i siakich okolicach osobistych i peryferiach cielesnych :-). Czyli ma być ŚMIGUS DYNGUS!


A jest bałwanowato; śnieg doprowadzić może co najwyżej do wzlotów i upadków orły i aniołki ale nie do wielkanocnych zalotów, pogańskich umizgów, wiosennych obściskiwań właścicielek mokrych podkoszulków.


Panowie, kto widział kiedyś tę dziewczynę? Wysoka babeczka, no nie? Ale gdzie?

icon_rolleyes icon_rolleyes


Profilaktyka i świadomość


PULS MEDYCYNY Sekcja: Informacje; Data publikacji: 2008-03-19

http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/9231,kolonoskopia,temat,tabu.html
......................................................
"KOLONOSKOPIA - TEMAT TABU"
Większość lekarzy pierwszego kontaktu (85 proc.) nie rozmawia ze swoimi pacjentami na temat raka jelita grubego. Według najnowszych danych pochodzących z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2005 roku w Polsce raka jelita grubego diagnozowano u 13 700 pacjentów, a ponad 8700 chorych zmarło.
Z ankiety Instytutu badawczego GfK Polonia, przeprowadzonych na zlecenie stowarzyszenia Europacolon, dotyczących świadomości społecznej na temat raka jelita grubego, wynika, że Polacy są niedoinformowani i boją się kolonoskopii. "Jedynie 4 proc. respondentów zdaje sobie sprawę z tego, jak poważna jest ta choroba i że są prowadzone badania profilaktyczne. W tym kontekście tragiczna statystyka nie powinna nas dziwić" - mówi prof. Adam Dziki, założyciel Europacolon, przewodniczący Interdyscyplinarnej Grupy Ekspertów ds. Raka Jelita Grubego.

BEZPŁATNE BADANIA
- Program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej. Kolonoskopia jest bezpłatna zarówno dla osób poddających się badaniu, jak i lekarzy na nie kierujących.

- Do badań kwalifikują się:
- -wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego,
- -osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego. Nie są kwalifikowani pacjenci, którzy mieli wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

- Badania wykonywane są w 85 ośrodkach w całej Polsce, których lista podana jest na stronie: http://www.coi.waw.pl/jelito.htm.

- Skierowaniem na badanie jest ankieta (do pobrania na stronie www) wypełniona przez osoby gotowe poddać się kolonoskopii. Ankietę należy dostarczyć do jednego z ośrodków realizujących program.

Wykryć raka jak najwcześniej.
Komentuje prof. Jarosław Reguła z Kliniki Gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie:

Program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego za pomocą kolonoskopii jest prowadzony w Polsce od 2000 roku i należymy do 1/3 krajów Europy, gdzie w ogóle są prowadzone takie badania. Ich główną zaletą jest nie tylko możliwość wykrywania wczesnych postaci raka, ale także usuwania polipów, dzięki czemu w perspektywie wieloletniej spadnie liczba nowych zachorowań. Początek programowi dały dane epidemiologiczne z końca lat 90., które wskazywały, że w Polsce jest najniższy odsetek 5-letnich przeżyć w przypadku raka jelita grubego w Europie, poniżej 25 proc. Najnowsze informacje z Centrum Onkologii przynoszą dużą dozę optymizmu. Już nie jesteśmy na szarym końcu Europy, odsetek przeżyć przekroczył 35 proc.
Teraz trzeba zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą programu badań przesiewowych, bo z tym rzeczywiście nie jest dobrze.

Autor: Monika Wysocka

Artykuł opublikowany w numerze: 6 (169) Pulsu Medycyny
Data publikacji: 2008-03-19


http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/9231,kolonoskopia,temat,tabu.html
Ku zmianom!

Na dywanie wcale nie perskim tylko betonowym i nie namiot Wielkiego Wezyra a kopuła po genetycznych modyfikacjach 4-dzielna, zupełnie przyzwoicie, a rzekłabym nawet z pewnym przekonaniem, że nieźle wygląda. Wprowadzone tu wiosną rośliny przez któreś tam wcielenie reinkarnowane Semiramidy okryją łuszczące się gdzieniegdzie elementy, zmatowienia, porysowania, odgięcia, pourywania, ponadłamywania ko0nstrukcji.... Można pomyśleć o lekkim makijażu całości i wykonaniu balejażu, sypnięciu pudrem, pociągnięciu szminką – odmieni się wówczas ukryta pod dywanem dziewoja jeszcze bardziej. Dobry punkt obserwacyjny podrywczo-kontrolny dla napompowanych wiosennymi chuciami przedstawicieli obojga płci. Ściany uszu nie mają – to widać - za to oczy dookoła „biustu”. :-) Zygotyczna tarnogórska kopuła nie ma wprawdzie tych wymiarów i klasy co piramidy w Luwrze ale coś wspólnego...tak – transparentność.

z pewnej wysokości stopień „przyjazności” dla otoczenia wydaje się wyższy (7 na 10?). Może tarnogórska starówka zasługiwałaby na zastosowanie w pleksiglasowych kopułach elementów z epoki minionej sobiescianów, co nie? Wówczas byłaby jeszcze bardziej friendly.
Zmiany, zmiany, zmiany – TG zostaną zmienione w dzikie wysypisko śmieci rozrzucanych przez dzikich tarnogórzan gdziekolwiek tylko dołek lub boczek widać. Wiosenne porządki w wykonaniu mieszkańców grodu gwarków - to ilustracja do „forumowego” tematu „Brudno w TG”. Ponarzekajmy na tych, co nie sprzątają za sprzątającymi, a jakże. www.tg.net.pl/harmider  


oszczędnie jest wylać zawartość własnego szamba innym na głowę. Skarbnikowi siedzącemu w podziemiach kopalni też się należy porcyjka toksycznych pachnideł. Po przefiltrowaniu przez warstwy geologiczne z pewnością jeszcze trochę g... kapnie mu z góry na nos. Strugę płynu ekskrementalnego zostawił za sobą pojazd kierowcy zmyślnego.


Na lewo, na prawo, w dołek, pod krzaczek. Upstrzyć krajobraz niczym muchy gdzie popadnie wcale nie tak trudno. Kolejna akcja „Sprzątania Ziemi” się uda, to pewne – zapasy śmieci zrobione. Hurra!!! http://www.tg.net.pl/harmider/index


Noooo! Proszę! Podjęto właśnie próbę zasypywania kolejnego szybu na terenach kopalnictwa kruszcowego. Kiedy termin zakończenia niwelacji terenu, kierowniczku, inżynierku? Koooomuuuu! Kooooomuuuu atrakcyjne, zadołowane, pogrzebane śmieci? Za metr kwadratowy jedyne 150 zetów! Kto wybuduje tu mały, biały domek? Nieświadomy nabywca włoży kawałek dobrego pieniądza do kieszeni obrotnemu właścicielowi gruntów za odpady pod trawką. Gdy odkryje w budowlanej odkrywce złoże śmieciowe, dla powetowania straty, własne odpady wrzuci pod inny krzaczek, w inny dołek. Piłka do następnego! Odbij dalej!

 icon_twisted
Blogowo inaczej

Wielkanoc czyli inaczej niż codziennie.
Przyjęłam już pierwsze życzenia świąteczne i częściowo zgodnie z nimi odstępuję tymczasowo od pisania bloga.
Rozważania Wielkopostne i okoliczne - tak; świętowanie - tak. Ale ...będę robiła też coś zupełnie innego dla osiągnięcia błogostanu/blogostanu świątecznego - zachowam ciszę blogową.
Zanim się to ziści w uzależnieniu blogowym jednak będąc dokonam teraz wpisu:

Współblogowicze!
Świętujcie wpisując się go swego bloga inaczej czyli nie wpisując się wcale (albo odwrotnie nie dokonujący wpisów niech napiszą chociaż świąteczną kropkę lub przecinek). Niech spłynie z blogosfery spokój wielkanocny na tg.net. i Tarnowskie Góry. Najlepiej blogowo życzę na całe Święta Wielkanocne Wam/nam a w szczególności Jankowi Drechslerowi i Kasi Stotko. I blogoczytelnikom też! Alleluja!

PS.
PACJENCI ANALITYKA!
Zdrowie z Wami na Wielkanoc i poza nią! O oddanym Wam tarnogórskim laboratorium nie zapominajcie! Po świętach nie zawiedziemy Was!
icon_razz


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |