Upodobania/upodabniania

Wróciłam dzisiaj z:
1.Gliwic,
2. pracy,
3. Katowic
4. Domu Pańskiego
5. lecznicy weterynaryjnej.

 Efekty:
1. lecę z nóg
2. mniej gili leci z psiego nosa
3. czas leci tak szybko, że złapać nie potrafię małych miłych chwilek, nawet biegając za nimi od świtu do wieczora.
Ale. ... jedna złapana jest teraz


dwie pary oczu czyli: Puszek-Okruszek i kochająca osoba.

Refleksje świąteczne: upodabniajmy się do prawych, spokojnych, prostolinijnych a nie do aroganckich, dwulicowych, bezwzględnych.
Wypełnionych dobrymi emocjami i życzliwością wzajemną Świąt Wielkanocnych życzę bliźnim bliższym i dalszym (załącznik: oczyśćmy się wiosennie z tego, co jest w nas złe i stańmy się lepsi).
Na wiosnę


Bliżej ptaszka, bliżej wiosny
.....................................................................

The winner is.....Mr Manfred!
Czy wirtualny uścisk dłoni radnej będzie się liczył jako dodatkowa nagroda za odgadnięcie architektonicznej zagadki, Panie Manfredzie? Dodatkowa, powtarzam. Po główną nagrodę proszę zgłosić się do laboratorium Analityk przy ul. Piłsudskiego 16, I piętro w godzinach pracy. Hasło :”NAGRODA”. Gra-tu-la-cje! Gra-ty-fi-ka-cje!
........................................................
Dzisiaj w ratuszu na sali sesyjnej, tym razem bez użycia e-sprzętu audio, w tradycyjnej formie wykładowej odbyło się szkolenie dla osób działających w organizacjach pozarządowych. Mówiono o formalnościach, dokumentach, papierach i jeszcze... itd...itp... . A ja myślałam... o niebieskich migdałach, bo „Od formalności jest ciekawsza sprawa - to dobra zabawa chociażby przez roczek, a choćby przez  miesiąc. Mogę wam to przysiąc!” Odbyło się i obyło bez mojego aparatu fotograficznego, czyli bez popłochu (jedna opcja)  i/lub ... z rozczarowaniem (druga opcja).


Zdjęcie 2 – Znajdź obcy element!

Godzina 16:30 – udeptywanie, dziobanie, zerkanie w zagłębieniu po zasypanym szybie kopalnianym. Gdzieś w dole pod warstwami geologicznymi może trochę galeny srebrnej zostało. Może. Ale na powierzchni na pewno jest ... obcy element. Jaki? Czy to śmieci, czy gruz, czy ścięte krzaki, nasyp czy coś innego? Obcego należy usunąć działaniami szybkimi, zdecydowanymi, radykalnymi, bez śladu. Czyż nie tak? Którego obcego? Jakiego obcego? Czy to pewne, że obcego?


 bażant w leju po dawnym szybie kopalni srebra poszukuje pokarmu.
...............................................................

Dzisiaj zupełnie inna perspektywa od wczorajszej; dzisiaj przeciwny punkt widzenia
do wczorajszego. I niespodzianka nawet dla niedowidzącego: brudno w naszym mieście - dzięki komu...? Trzeba zrobić trochę porządków wiosennych. Najbliżej z ogródka własnego do ...? Do ogrodu cudzego lub miejskiego (na Lipowej).
Zagadka

Panie Manfredzie! Proszę Pana! Halo! Uwaga! Jest dla Pana zagadka: co to na wysokości unosi się w swej wyższości? Bardzo proszę! Oto ono:


mała zagadka do odgadnięcia – Karta Stałego Pacjenta w „Analityku” czeka - rabat dla rodziny i koleżanki, gdy czasem sprawdzić zechce glukozę i leukocyty.


A tego się nie da odgadnąć. Trzeba poddać się! Walkower lepszy? Gdzie i co leży na końcu alei? Gdy spacerować tam zechcesz lub marsz uprawiać czy jogging, wpadniesz na k---ko wielkie, co to się klei do drogi.


Ze dwie osoby proszę do tego miejsca na wiosnę! We dwójkę lub trójkę się uda objąć tę lipę wcale nie chudą.

odpowiedź na pytanie 2 - inna perspektywa; ilustracja do pogaduszek, nie czynów, nt. Brudno w mieście i Pałacyk na...
icon_cry


Bezsenność na noc

Przemoc jest wokół nas.
Nawet w kreskówkach na dobranoc dla dzieci. Na przykład w kilkuminutowej kreskówce Walta Disneya podobno 50 razy ktoś krzyczy, ktoś jest rozjeżdżany, miażdżony, oblewany paskudnymi cieczami, walony różnymi narzędziami albo ręką na odlew... sama słodycz przed snem. Cuuudownaa noc czeka hoże dziecię, o którego brzuszek zadbała mama umieściwszy w nim kilka cukierków, wafelki, batonik i, dla zdrowia, białą bułę z nutellą.


popołudnie niedzielne, Dworek Myśliwski w Brynku koło Tworoga. Tutaj z pewnością nikt nikogo nie przestraszy. W restauracji atmosfera obiadowa, nieco wyszukana. Zestaw męski młodzieńczy przyprawiony profesjonalnym uśmiechem.


Ach, te wiązadełka z zapinkami z rogu – to detal przyciągający damskie oko. Pozdrawiam Panów serdecznie! Zgubiłam kartkę z Panów imionami...i co teraz? A zamierzałam imiennie pochwalić :(

Rozsądek poszukiwany!
Mniam, mniam, połknęłoby się jeszcze kilka stron bajeczki o zielonym kieszonkowym smoczysku z zębatym pyskiem. Wypoczynek w mięciutkim koszmarnym łóżeczku po delikatesowym dniu zapewniony. W ciągu dnia pieniądze przyniesione do szkoły pociecha lokuje na wysoko oprocentowanym koncie depozytowym automatu z odrdzewiaczem zwanym cocą, bombami cukrowymi czyli batonami, kartoflami w soli tj. chipsami. Rodzice wiedzą, co robią, kształtując putto-aniołeczka na podobieństwo swoje: „Jakiż on do nas podobny!”


Natalka i Agnieszka chętnie zaopiekowały się przez kilka minut moją suńką przed siedzibą redakcji tygodnika "Gwarek". Wszystkie trzy przypadły sobie do gustu, wszystkie trzy nie wygladają na objedzone słodyczami. Dziewczynki, pozdrawiam was!


Taki krzyżyk, taki kwiatek, taki daszek. Gdzie?


Zespół metaboliczny u dzieci.


Kto zechce, niech przeczyta cały artykuł pod adresem www.pulsmedycyny.com.pl.
Autor: dr n. med. Monika Puzianowska-Kuźnicka
Artykuł opublikowany w numerze: 5 (168)
Data publikacji: 2008-03-05


...........................................................................
................................................
Walczmy z otyłością u dzieci
Komentuje prof. Ewa Małecka-Tendera z Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej:

Zespół metaboliczny do niedawna uważany był za zaburzenie występujące wyłącznie u osób dorosłych. Stale rosnąca częstość otyłości wśród dzieci i młodzieży, która w wielu krajach przybiera postać epidemii, stała się powodem intensywnych badań nad jej konsekwencjami dla zdrowia w młodym wieku. Początkowo pojawiły się doniesienia o niekorzystnych stężeniach lipidów i zaburzeniach tolerancji glukozy u otyłych dzieci, później zwrócono uwagę na zwiększającą się liczbę nastolatków chorujących na cukrzycę typu 2, uważaną za chorobę występującą głównie u otyłych dorosłych. Po tych doniesieniach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania możliwością współwystępowania zaburzeń metabolicznych u otyłych dzieci i młodzieży definiowanych jako zespół metaboliczny.
Okresem krytycznym w rozwoju zespołu metabolicznego jest dojrzewanie płciowe, gdyż w tym czasie dochodzi do blisko 30-procentowego spadku insulinowrażliwości tkanek obwodowych. Przyczyn tego zjawiska upatruje się m.in. w zmianie gry hormonalnej. W okresie dojrzewania dochodzi do okresowego zwiększenia stężenia hormonu wzrostu, co w konsekwencji przyczynia się do pogorszenia insulinowrażliwości tkanek, wpływa na wzrost lipolizy i stężenia wolnych kwasów tłuszczowych.
Publikacje dotyczące występowania zespołu metabolicznego u dzieci w Polsce wskazują, że można go zdiagnozować u kilkunastu procent otyłych pacjentów, głównie prezentujących brzuszny typ otyłości. Ze względu na brak jednolitych kryteriów dane te są jednak mało porównywalne.
Wykładniki zespołu metabolicznego na niskim poziomie w dzieciństwie, tzn. niski wskaźnik masy ciała (BMI), prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi i prawidłowa wrażliwość na działanie insuliny oraz prawidłowy lipidogram krwi, wiążą się z niskim ryzykiem wystąpienia tego zespołu w życiu dorosłym oraz mniejszym prawdopodobieństwem zachorowania na choroby układu krążenia. Stąd też niezmiernie ważne jest wczesne zapobieganie rozwojowi zespołu metabolicznego w dzieciństwie.
W zapobieganiu zespołowi metabolicznemu i jego powikłaniom u dzieci i młodzieży pierwszoplanową rolę odgrywa niedopuszczanie do powstawania otyłości i nadwagi. U dzieci szczupłych, lecz pochodzących z rodzin o wysokim ryzyku (otyłość rodziców lub/i dziadków) wiąże się to ze stałym monitorowaniem wskaźnika masy ciała oraz poinformowania rodziców o konieczności zmiany stylu życia i diety, a także zwiększenia aktywności fizycznej. U dzieci otyłych najważniejszym postępowaniem jest zahamowanie przyrostu masy ciała lub jej redukcja, jeżeli otyłość jest znaczna. W celu stwierdzenia, czy doszło u nich do zaburzeń metabolicznych, należy dokonać pomiaru ciśnienia krwi oraz oznaczyć stężenie glukozy na czczo wraz z pełnym lipidogramem. U dzieci obciążonych rodzinnie cukrzycą typu 2 wskazane jest również wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą.
Leczenie farmakologiczne zespołu metabolicznego u dzieci ma ograniczone zastosowanie i należy je rozważyć jedynie w przypadku znacznej hiperlipemii lub nadciśnienia tętniczego, chociaż jeśli towarzyszą one otyłości również pierwszym zaleceniem powinna być redukcja masy ciała. Lekiem, który poprawia gospodarkę węglowodanową, insulinową i lipidową oraz ułatwia odchudzanie jest metformina. Na rzetelne wnioski z badań prowadzonych nad zastosowaniem metforminy w zespole metabolicznym u dzieci będziemy musieli jeszcze poczekać, ze względu na fakt, że badania długoterminowe dotyczące jej skuteczności i braku efektów ubocznych w tej grupie wieku są nadal w toku.
Niezmiernie ważna jest więc prewencja otyłości poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Dieta bogata w błonnik, szczególnie pochodzenia zbożowego, z produktów pełnoziarnistych, wiąże się z niższą insulinoopornością tkanek oraz rzadszym występowaniem zespołu metabolicznego. Stąd też w prewencji i leczeniu zespołu metabolicznego wskazane jest zwiększenie spożycia produktów zbożowych pełnoziarnistych, kosztem tłuszczów i cukrów prostych, oraz odpowiednie energetyczne zbilansowanie diety.
Kolejnym niezmiernie istotnym elementem w prewencji otyłości, zespołu metabolicznego i jego powikłań jest odpowiedni wysiłek fizyczny. Ryzyko otyłości spada o 10 proc. z każdą godziną spędzoną na przynajmniej umiarkowanym wysiłku fizycznym, a wzrasta o 12 proc. z każdą godziną spędzoną na oglądaniu telewizji.
Święty Patryk w Tarnowskich Górach

Tak, tak, dzieje się w Tarnowskich Górach nie mało. Bo to i Europa weszła do Magazynu Pizza Club, ot, co! „Ja naprawdę niczego nie mam pod spodem” – no nie, bez dwuznaczności, proszę młody człowieku! To "nic" może dotyczyć tylko bielizny, tak rozumiem, lub ...; co więcej pisać o Szkocie z wdziękiem Bonda... Patryk, zieleń, piwo, tartan - wieczór tematyczny; mocno grany. Popieram i podpisuję zgodę na następny. Przyjdę wówczas na dłużej, bo podobno dopiero po północy będą miały miejsce zapowiedziane atrakcje. A u mnie? Szablon - praca i spać. O nie! Jeszcze wietrzenie najmilszej sierści zwierzęcej. Pozdrawiam organizatorów Magazynowych!


W polskim klubie w czasie irlandzkiego wieczoru włoska pizza za chwilę znajdzie się w swoim łóżeczku obok meksykańskiego macho.


Oni? One? Ach ci mężczyźni w swych kraciastych kiltach...Woooow!
Niszowy weekend?

Pani Zosieńko! Wczoraj radość moja zaskoczyła mnie samą tak jak i wiadomość telefoniczna o Pani funkcji: Pani Zosia Wichary została wybrana Przewodniczącą Rady Słuchaczy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowskich Górach. Uff... Niech się schowają panowie słuchacze albo inaczej - chwała im za wybór Pani, kobiety, na „dyrygenckie” stanowisko. Nie feminizuję wcale tego faktu ale...czy kobiety mają satysfakcjonującą liczebnie reprezentację we władzach? Nie tylko wśród słuchaczy CKU; no bo proszę sobie tylko policzyć (w główce, kalkulatorem, w komórce) udział procentowy płci żeńskiej na przykład w Radzie Miejskiej czy Powiatowej.
Teraz piszę z rozmysłem: „Gratuluję funkcji! Życzę owocnej pracy (społecznej jednak)! Niech Pani czerpie wiele satysfakcji z tego wyróżnienia! Pozdrawiam Panią i żałuję, że nie mam okazjonalnego zdjęcia .
..........................................................


Pani Alicja Marcol, moja imienniczka, maluje nie tylko na zamówienie. Wyobrażam sobie, że wraz z małżonkiem, Andrzejem, otwiera tubki z farbami i oboje spędzają przy pędzlu małżeńskie malarskie godzinki w milczeniu a może pogadując. Zdjęcia pochodzą z wczorajszego otwarcia wystawy malarskiej Państwa Marcolów w galerii Gerarda Trefonia „Barwy Śląska” w Nakle.
............................................................................


Też wczoraj ale „Inny Śląsk”, Krzysztof Mazik i inne nazwiska, inne kolory, inne farby. I mężczyźni zróżnicowani charakterologicznie, artystycznie, wizualnie i ..... Hmmmmmm..... No, no, no. Dzisiaj pole do popisu dla czytelników – proszę o podpisy. Małe he,he, he...
......................................................

icon_rolleyes

Dzisiaj: pod lauby!? PodNad!? KtoChce!? Komuwdrogę...!?
.....................................
Dzisiaj: Może „Magazyn” muzycznie ...?
...........................................................................
icon_cool


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |