Opóźnione wiadomości

Wygląda na to, że nie wywiązałam się najlepiej z zapisywania wydarzeń tarnogórskich. Przespałam, przeoczyłam, przeskoczyłam dwa dni.

Piątek 11 kwietnia, rano. Najpierw miłe spotkanie z ex-uczniem moim sprzed lat kilku obecnie absolwentem politechnicznym obarczonym - o nie, wróć - uszczęśliwionym kochającą rodzinką: żonką przystojną i wesołą, dzieciątkiem w wieku niemowlęcym i wyrozumiałą teściową. Stanisław.


Panie Stanisławie – życzę wszelkiej pomyślności!

Piątek 11 kwietnia, samo południe. W sali sesyjnej zebrali się członkowie Komisji Ochrony Środowiska i Funduszy Europejskich wezwani tu przeze mnie na nadzwyczajne posiedzenie. Tematyka z grubsza: Obszar Natura 2000 oraz utylizacja odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych.

Piątek 11 kwietnia. A oto nie błahostka wcale - blokada ulicy Krakowskiej! Okazuje się, że gród nasz opanowały w inwazji podstępnej indywidua. nie kryjące się wcale. Mnożą się nam protesty, sprzeciwy, wstrzymania, strajki, hamowanie. Ubezwłasnowolnienie może jeszcze TG nie grozi, chociaż stugębna szeptana plotka mówi o takowej zaszłości trwającej już w niedalekiej przeszłości przez dekadę lat może – jak to plotka.


 Niezwyczajne monstra przejęły rządy na Krakowskiej i - różni rozpowiadają - że nie tylko tam. Pokraczne ale praktyczne. Rozdęte i cuchnące. Przydatne lecz odpychające. Oby się tylko nie zbuntowały! Oj, krucho z tarnogórzanami byłoby; w paszczy potworów zostać zmiażdżonym niczyim marzeniem nie jest. No, chyba że ochotniczo heroina jakowaś odda na ofiarę dziewictwo swe albo i heros poświęci cnotę inną a może i honor dla dobra obywateli. Heroizm pilnie poszukiwany! A nie wykpiwany...


Jeden (nie jednoręki) tymi „monstrumami” steruje giga-mocarz z pałerem w łapie, co się zowie. Na wypadek pokąsania czy liźnięcia śliną zjadliwą odtrutkę czy też panaceum w zanadrzu przechowuje – żywice epoksydowe termoutwardzalne. Towarzysze jego wiedzą też o innych sposobach antytoksycznych legalnych, do stosowania dopuszczonych.

Piątek 11 kwietnia godz. 17:00. Zebranie Rady Dzielnicy StareTarnowice-Przyjaźń z mieszkańcami i przedstawicielami Rady Miasta i Urzędu Miejskiego. Żale przeważały nad zadowoleniem. Żal mam i ja sama do siebie. Żałuję, że nie mam takich umiejętności fotograficznych jak inni a choćby pani Kasia Stotko przykładowo. To dopiero byłyby zdjęcia pierwsza klasa: połączenie umiejętności z odpowiednim sprzętem... echchchch...nic to.

W czasie zebrania starałam się odpowiedzieć jednej z mieszkanek na pytanie związane z możliwością zorganizowania przez gminę nieodpłatnych szczepień przeciw chorobie meningokokowej (przypadki sepsy w Polsce) oraz HPV (stosowanych w profilaktyce raka szyjki macicy).
Oto poniżej fragment artykułu o HPV i adres strony laboratorium "Analityk", na której można znaleźć go w całości:

 icon_razz

PS. Dotknęło mnie dzisiaj także opóźnienie w orientacji czasowo-liczbowej. Otóż, ten wpis jest moim 200-setnym wpisem... trochę mi smutno, gdyż wpis ten dowodzi upływu czasu. Ale równocześnie jet to wydarzenie sympatyczne, gdyż dowiedziałam się o rekordowych w mojej larierze blogowicza ponad 13 tysiącach wejść do bloga w marcu. Dziękuję odwiedzającym blog a komentującym ciepło i wirtualnie ściskam dłoń. :-) 
...........................................................................
"SKUTECZNOŚĆ SZCZEPIONEK NA HPV"
Puls Medycyny
Sekcja: Postępy w medycynie
Data publikacji: 2008-04-09
Dziedzina: Onkologia


Podczas dorocznego zjazdu amerykańskiego Towarzystwa Onkologów Ginekologicznych (Society of Gynecologic Oncologists, SGO), który odbywał się w marcu br. w Tampie na Florydzie, zaprezentowano nowe dane na temat działania szczepionek chroniących przed zakażeniem wybranymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego, stosowanych w profilaktyce pierwotnej raka szyjki macicy - Silgard i Cervarix.

... Oznacza to 91-procentową skuteczność szczepionki w zapobieganiu zakażeniom HPV 6, 11, 16 i 18 u kobiet mających od 24 do 45 lat. ...

wiecej: www.analityk.slask.pl/index.php?page=OFirmie#pageSTART36

Stopka autorska:
Autor: Marta Koton-Czarnecka
Artykuł opublikowany w numerze: 7 (170)
Data publikacji: 2008-04-09

....................................................................................
Pewna część

Pewna liczba kobiet żadnemu mężczyźnie nie przekazałaby swej krwi, tkanki czy organu, żadnemu nie odstąpiłaby siedzącego miejsca przy barze z alkoholami, żadnemu nie oddałaby nawet małego kawałka odgryzionego czy obciętego paznokcia. Pewna grupa pań piętnuje męską kwitnącą modę na dyskryminację płci żeńskiej i zauważalny mobbing seksistowski dotyczący kobiet w wieku od pokwitania do przekwitania (czasem też tych w wieku niemowlęcym). Potępiają one takowe zjawiska występujące na gruncie obyczajowym, zawodowym, kulturalnym i społecznym. Czy są eklektycznymi egoistkami, interaktywnymi feministkami, stacjonarnymi szowinistkami, kląskającymi makolągwami? Zastanawiam się...


błękitno-zielone przejrzyste oczy wciągnęły w swoją toń zapewne niejednego mężczyznę. Może za karę. Panią Anetkę spotkałam dzisiaj po raz drugi w innych niż poprzednio okolicznościach. Jej oczy wcale się nie zmieniły. Pozdrawiam Panią, Pani Aneto! I pani koleżankę ze sklepu ze słodyczami „Michałek” z ulicy Krakowskiej!


Czegoś/kogoś wyczekiwał samochód telewizji polskiej, czegoś/kogoś poszukiwał okiem kamery operator telewizyjny. Na rynku, przed ratuszem, przed samym południem. Teraz już wiem – czystej a nie mętnej wody.


mobilny punkt do pobrań krwi kolejny już raz w tym roku stanął dzisiaj przed ratuszem dla ludzi dobrej woli. Jaką cześć tarnogórzan stanowili ochotnicy, którzy tu weszli, usiedli, zostali? Gloria!


atrybut męskości użyto tym razem do nauki jazdy. Ten model Subaru Impreza ma może 10 lat i chętnie idzie w parze z 10-latkiem też prawie – wielorybem z płasko-głowiem  
Ciężkie

Wczoraj, we wtorek uczestniczyłam w posiedzeniu Rady Społecznej TOTU ( Tarnogórskiego Ośrodka Terapii Uzależnień, Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej ... i jeszcze coś tam dalej w nazwie :). No nie, pamiętam przecież, SP ZOZ. Ważności: sprawozdanie finansowe za rok 2007 i plan finansowy na 2008. Przed rokiem otworzyłam kontakt z ośrodkiem wchodząc w skład Rady Społecznej i zaczęłam w minorowym nastroju. „Marne widoki” – myślałam. Po 12 miesiącach – optymizm wraz z nowym dyrektorem mnie ogarnął mocnym ramieniem i będzie trzymał do następnego posiedzenia sprawozdawczego; jestem o tym przekonana.


Pełnomocnik Burmistrza pan Kajetan Kansy – zbyt poważnie, zbyt mrocznie, zbyt sztywno, Panie Pełnomocniku. To mój zarzut. Ale i moja pochwała – dobrą robotę Pan wykonał!

Dzisiaj znowu weszłam w progi TOTU – wolontaryjnie wzięłam udział w szkoleniu dla straży miejskiej i policji w zakresie cytuję: „Wczesna interwencji wobec młodzieży zagrożonej uzależnieniem”.


dyrektor Piotr Sobczak, równocześnie terapeuta i wykładowca sprawnie przeprowadził szkolenie zakończone dyskusją z moim udziałem :)


 Niespodzianka miła mi się trafiła w postaci porozumiewawczego uśmiechu „rozpoznawalności” – jeden z trzech składników, elementów, ba! Członków Pocztu Sztandarowego Sztandaru Gminy Tarnowskie Góry poruszył moje serce. Tak jak nasze, jego i moje, dwa serca poruszyła uroczystość sprzed kilku miesięcy – przekazanie sztandaru władzom miasta. Wspominaliśmy dzisiaj ówczesną tremę tego dnia. Pozdrawiam Pana! Proszę pozdrowić dwóch pozostałych kolegów z pocztu!


 W bardzo pozytywnym nastroju, przepełniona energią pani ze sklepiku „Smakosz” na Osiedlu Kolejarz zgodziła się na wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Tutejsza nieszablonowa atmosfera, kartki z odręcznymi napisami na szybach, zatłoczone półki, szwarc, mydło i powidło – jak to przed wojną mawiano. Teraz – „wszystko w 1”. Podoba mi się, bardzo swojsko, rodzinnie wręcz, spiżarkowo, zasobnie. Czy istnieje tu właściwa relacja klient - sprzedawca? Nie, to coś więcej: partnerski związek sąsiad – sąsiad!.

Ciężkie życie, ciężkie... Jutro m.in. posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Funduszy Europejskich, które jako Przewodnicząca Komisji poprowadzę. Sprawa: zmiana granic Obszaru Natura 2000.  Czy zawitam na Makaty Tarnogórskie? Czy mi się uda?


Ziemia do Nieba! Ziemia do Nieba! Odbiór! Wiosenny wierszyk w Gwarku wczoraj przeczytałam o skrzydlaczkach – lataczkach chyba. Ładny. A tu bomba śmieciowa z nieba samonośnie zleciała – w sam raz nadaje się na budulec do ich gniazdek! Ulica Nowa, zjazd do Osiedla Kolejarz! Uwijać się, skrzydlaczki, budować gniazdka się spieszcie, bo wam ktoś surowca budowlanego podbierze! A może jeszcze więcej dorzuci? A to nierzadkie w TG.  


Jak rozpoznać nierozpoznanego?
Jak to działa część 2 A

Jak to jest na sesji po przyjęciu uchwały? „§ 8 ... Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta” i jeszcze „§ 10 ...wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Wojewody Śląskiego.” Albo: ”...wchodzi w życie z dniem podjęcia.”.

„Wchodzi w życie” taka podjęta uchwała, kiedy jej Rada poleci wejść ale czasem może nie dojść, bo wraca od Wojewody. Tamże prawnicy-urzędnicy ją sprawdzają pod względem formalnym, weryfikują słowko po słówku, wypatrują kropeczki lub jej braku i mogą przypiąć się znienacka do szczegółów szczególików albo i ukrytego bubla kolubryniastego (Czy się zdarza? No cóż, urzędnicy gminni jak i wojewódzcy nie są nieomylni; jak to ludzie) i ... buch! Zwracają uchwałę do Burmistrza, do Przewodniczącego Rady, do poprawki, do komisji, do sali sesyjnej pod obrady Rady, bis!

No taaaak... Wróciła dajmy na to uchwała z ważnego Urzędu Wojewódzkiego w glorii i dobrym nastroju, bowiem nikt jej nie pokreślił ani powykreślał, nie ponadgryzał czy poodłamywał, niczego jej nie podoklejali czy podopisywali. Sama perfekcja i delicja, mniam, mniam. Gotowa do konsumpcji czyli realizacji przez Urząd Miejski. Sztućce czyli narzędzia administracyjne w ruch. I naaaaprzód! Można już : zaciągnąć pożyczkę w NFOŚiGW, udzielać pomocy finansowej Powiatowi, wesprzeć finansowo rozwój sportu, przejąć na własność gminy pojazd , określić zasady czegoś tam, nadać nazwę drodze, ustalić wysokość opłaty adiacenckiej, wydzierżawić nieruchomości gruntowe, zmienić statut, dokonać zmian w uchwale budżetowej itd., itp.


Na pyszczydła maszkar (-onów) napatrzeć można się codziennie, nie tylko w ratuszu. Pocztówkę umieszczam dzięki uprzejmości Pani Ani Sopuch - przewodniczki projektu "Żywa historia Tarnowskich Gór" realizowanego w Zespole Szkół Bodowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach. Krótkie artykuły będące tekstami z tego projektu drukuje "Gwarek". Poważnie też pisze na ten temat Pan Redaktor Zbigniew Markowski  w www.tg.net.pl
Mike’s Birthday

Nie widzę dobrze, nie widzę jeszcze ostro, nie widzę szczegółowo; a ten stan patologiczny mego wzroku trwający wpłynął na popełnienie przeze mnie nietaktu. Usprawiedliwiam się, że nie jedyna ja winnam tego czynu. Nierychło ale jeszcze przed północą naprawię stan kontuzjowany, bo oto:

wysyłam Waćpanu, Panie Michale czcigodny aczkolwiek nie leciwych lat jeszcze satyryku, rysowniku, życzenia splecione z  pozdrowieniami. Życzenia rocznicowe-urodzinowe i pozdrowienia tarnogórsko-naTynkowe, nosko-całuski od suńki i fluidy ożywiające wibracjami neurony, synapsy i dendryty Waszecinego organu centralnego. Oby się Waszmość Panu, Panie Michale Graczyku, pomyślnie działo w domu, zagrodzie i z talentem satyryczno-rysunkowym też coraz lepiej było w przyszłości.
100 lat na Twoje urodzinki zaśpiewają Ci chóry anielskie, Michale wcale nie arcy-aniele!
Happy birthday to you, Michael!
Ode mnie, tarnogórzanki, od innych tarnogórzan uśmiechajacych się na wspomnienie Twoich rysunków i fikuśnych figlików.

Przyjeżdżaj do nas znowu, gwarkowie we wrześniu będą gościom szczególnie życzliwi!
 icon_lol  icon_lol  icon_lol
Widzę...

Widzę kiepsko z powodu awarii oka ale radzić sobie trzeba; cóż – ot, życie!

O wczorajsze roboczej sobocie nie wspomniałam, a należy się. W laboratorium zjawiło się prawie 30 pacjentów w ciągu zaledwie 2 godzin – zapewnili  solidną porcję roboty dwom dyżurantkom i częściowo szefowej, czyli mnie.


Przed wejściem do siedziby laboratorium przy ul. Szwedzkiej 2 tłamszą się panie: Ilona i Jola. Od godz. 8-mej do 10-tej czynny był nasz punkt przy ul. Piłsudskiego 16.

A dzisiejszej niedzieli?


poranek ze zwierzątkami: piesek, kotek, ptaszek, krówka i... narządy rolnicze przygotowane do robótki – wiosna!


 moje zdanie o paniach kasjerkach z Parku Wodnego jest  pozytywne. Nawet gdy patrzę na nie z góry, nie powinny czuć się zdołowane.  Serdecznie Panie pozdrawiam i życzę satysfakcjonującej pracy.


Frędzle a właściwie paseczki pociętej skóry przy rękawach kurtek i przy uchwytach kierownicy motocykla, czerń we włosach i w odzieniu, srebrny połysk chromowanych powierzchni motocykla. To foto będzie moje! Przed wejściem do „Ogrodu Śląskiego” w Świerklańcu wspaniała, stylowa para z Siemianowic- Michałkowic! Dowiem się niedługo więcej o nich z kontaktu mailowego – obiecali! Pozdrawiam Państwa serdecznie – szerokiej drogi!


„Cześć, Alu!!!”  Tak, tak, dobrze ci, wiem, że ja Ala ale kto Ty? – masz kask na twarzy, czy zapomniałeś, czy wiatr ci wywiał z głowy? Zdekonspiruj się!


Coooo tooooo?
 icon_twisted
Otake...

Otakeimpreze nam chodziło.


Wyraźnie lubi się słuchać, oglądać swoje odbicie w oczach słuchaczy stąd choreografia wzbogacająca jego wypowiedzi jest zasadna – ilustruje gestami konkrety i iluzje. Witold Mysyrowicz. Rączki, dłonie, niebieska czapeczka, czerwone buciczki, okularki słoneczne na czółku – wszystko to tak barwne jak jego rysunki, malunki, plakaty
OK.!


Miiiiiichaś, Michaaaaałek!  Dzieci do łóżeczka a nie po nocach z dorosłymi przesiadywać! Michał Graczyk - rysownik z Nysy i Europy - fanem lokalnego tygodnika "Gwarek"! Kto by to przypuszczał?!


Andrzej Terlecki, po lewej – „Wokal dziewczyny był całkiem niepotrzebny na Twojej płycie, Andrzejku! Czy zgodzisz się ze mną?” Z pokorą opuścił oczy, Andrzej oczywiscie. Did he give up? Zamknął oczy natomiast Marian Makula, po prawej, z wyrozumiałością dla muzyka


Mirek Ogiński – ściął włosy! Przez to jego wizerunek stał się odległy od utopcowego. Nie wstąpił on jednak do określonego fryzurami odłamu klanu rysowniczego; jeszcze. Rysownicy - karykaturzyści! Ustalcie regulaminowo swój jednolity wizerunek!


Małgosia Burzka – Janik, starościna weselna z naszyjnikiem wieczorowym na połyskującej sukience wybiegła z uroczystości ślubnych do artystycznych chłopaków aby... i ich zdradzić wracając po 2 godzinach do weselników


Marian Makula czyli irlandzki MacUlan  w hełmie i ze śląską lokomotywą wjechał powerowo w zabawowe nastawienie gości. Już z oddali słychać, że robi zakręt i wraca!


Toluś Skupiński baletowe kopnięcia, podrygi porywające włączył we własny występ pociagając w artystycznie żywiołowe tany niedorosłe dziecię.

2 w 1 - państwo Olek i Jola K. w karykaturze Mysyrowicza

Bye, bye! PS. Artyści nie tylko powiatowi ale i krajowego wykroju o europejskiej sławie skupiają się coraz bardziej w tarnogórskiej galerii Natynku; gęstnieje ich tłum i gęstnieć będzie, aż do momentu zauważenia przez local authorities. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że powołają własny samorząd przez przyduszenie gęstwiną karykaturalną tego original one. W swoich "malowniczych" rysunkach Witek "przerobił" nieźle krajowych polityków he, he,he. Można zamówić u niego karykaturę pana X np z wielką głową a u Michasia krykaturę innego pana Y z wielkim ...


Ale , ale ! Czyj to dekolt?
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |