Bomba w reumatyzm

Podsumowania, przeleciało, minęło, rozliczenia takie i inne farfocle słychać i czytać można gdzie ucho przyłozyć i oko zaczepić o czasie przeszłym ubiegłorocznym. A dla kontrastu moje: wyścigowa bomba w górę! inna bomba zaczęła tykać z opóźnionym zapłonem!  całość eksploduje za 12 miesięcy. Pracując czy nie, chcąc czy nie chcąc zostaniemy rażeni odłamkami, czy się nam to należy czy poza przydziałem, wygramy lub przegramy.

Są przemielacze i ludzie do przemiału. Decyzje i działania zależeć będą od tych pierwszych a efekty spadną na drugich. Istnieje jeszcze grupa środka: stylizowana, skoncentrowana, scementowana. Może jej członkowie zauroczeni własną twórczością ze wszech miar godną podziwu i zapewne podziwianą nie tylko przez nich samych, wyznaczą sobie cel na bieżący rok: wspierać będą ci artyści, literaci, dziennikarze, twórcy ów roczek, aby starzał się wolniej, mniej boleśnie i niekoniecznie komicznie chociaż z humorem; wraz z nami, niestety.


Zakładanie rąk zamiast wprawienie ich w ruch to jeden minus (off-line). Drugi to cofnięcie i ukrycie ich za plecami (escape). Do roboty więc! Precz wdzięczenie się i zaloty (białe rękawiczki dla niepoznaki lub może dla (z)ręcznego wysublimowania?).


Zabić ćwieka trzeba umieć bez rozlewu krwi i intryg ale z premedytacją :-). Lista fundatorów: www.tarnowskiegory.pl
.................................................................
 icon_cool
................................................................
Choroby reumatyczne
WARTO WIEDZIEĆ

Terminem „CHOROBY REUMATYCZNE” - tzw. reumatyzm - objętych jest szereg schorzeń jak m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń trzewny, twardzina, dna moczanowa i inne. Dotyczą nie tylko stawów i mięśni lecz i innych narządów: nerek, wątroby, serca, naczyń krwionośnych.
Ze względu na słabo zaznaczone objawy mogą być lekceważone a niosą ze sobą szereg realnych zagrożeń zdrowotnych. Główne objawy to bóle okolic stawów i mięśni ze zmniejszeniem ich ruchomości .

Podstawowe badania laboratoryjne::
v RF – czynnik reumatoidalny (rheumatoid factor)
v Odczyn Waalera-Rosego
v CRP – białko specyficzne ostrej fazy
v kwas moczowy
v CK – kinaza kreatynowa (CPK)
v OB – odczyn Biernackiego (szybkość opadania krwinek)
v ASO – miano przeciwciał przeciw streptolizynie O
v specyficzne przeciwciała i antygeny
Przepis na...

Przed świętami osobniki ludzkie obojga płci z zakamarków nieraz głębokich wydostają przepisy i receptury zawierające charakterystyczny wspólny składnik.
I tak np. ciasto irlandzkie przygotowuje się dodając do niego whisky (słyszałam o modyfikacji z wódką, której nazwy dla uniknięcia reklamy nie podam a jedynie posłużę się oryginałem tj. Suomi).
Łatwo dostępny drób poddać można obróbce według babci Victorii z zastosowaniem kilku gatunków podobnych do w/w specyfików zwanych nieraz medykamentami lub polepszaczami.
Przepisy skrywa się niejednokrotnie przed innymi z różnych względów. Decyzją przemyślaną udostępniam oto przepis absolutnie perfekcyjny, bo nie wymaga użycia polepszaczy.

Oto przepis na udany 2008 rok:

- bierzemy 12 miesięcy, oczyszczamy je dokładnie z goryczy, małostkowości i lęku
- do tego dodajemy trzy duże łyżki humoru, łyżeczkę tolerancji, ziarenko ironii i odrobinę taktu
- następnie całą masę polewamy duuuuużą ilością miłości
- po czym rozkrawamy każdy miesiąc na 30 lub 31 części, a w szczególnym przypadku na 28 ewentualnie 29 części – tak, aby zapasu wystarczyło dokładnie na cały rok.
- gotową całość przyozdabiamy bukietem uprzejmości i podajemy codziennie z radością
oraz ogromną filiżanką dobrej, orzeźwiającej wiary w ludzi
- każdym dniem roku delektujemy się z osobna, dzieląc go na kawałek z pracą oraz dwa kawałki z pogodą i wypoczynkiem.
 icon_razz
Pan X i inni.

Ciągle jeszcze o „sztandarowaniu” z 28.bm.
Poważni ludzie, naprawdę poważni a jak dzieci, jak niedorostki się zachowują, no wiecie, wiecie... Życzenia noworoczne składałam kolegom radnym i na powrót otrzymywałam od nich zblizone lub zmodyfikowane. Podobno w celu ich spełnienia należy trochę w nie uwierzyć, oczywiście wybiórczo.
„Oby się panu w Nowym Roku dobrze działo”. Moje życzenia dokończył sam adresat: „Tak, tak. wiem,  w dzień wisiało, w nocy stało” – bez nazwiska; imienia też nie wymienię, ani inicjałów nawet. Podobno wąsy są znakiem dobrego zdrowia więc: „Niech przez cały Nowy Rok będzie z ci do twarzy z wąsami ” – to moje. A ze strony odbiorcy życzeń, innego kolegi – „smyranie” wąsami po moim policzku. Nie samorządowe te konwersacje noworoczne ale świadczą o zdrowiu fizycznym, psychicznym i poczuciu humoru osób wypełniających ważkie zadania.


Podobno w grupie łatwiej. Czy para to już grupa?


parlamentarzyści sejmowo-senaccy Głogowski/Misiołek


profesorowie Lubos i Dzielicki w pogodnych nastrojach.


okulary umożliwiają ostrzejszy ogląd otoczenia – nawet gdy znajdują się prawie z tyłu czaszki

„Dla mnie ważna jest jedna pozycja” – usłyszawszy to zdanie za plecami wooollllnoooo, aby niczego nie spłoszyć, odwróciłam się o 180 stopni. Trzech panów rozmawiało na tematy damsko-męskie, tego domniemywałam. Błąd! BŁĄD!! Ogromny błąd. Heraldyka, wydawane pozycje dokumentujące historię miasta, herbarze itp oto tematy rozmów grupy trzech.


Arkadiusz Kuzio-Podrucki ma po swojej prawej ręce wysokiego stanowiskiem samorządowca, Piotra Szczęsnego a ten z kolei wysokiego, wysokiego, dobrze widocznego Dariusza Woźnickiego. 
............................................................................................................

Dzisiaj rano tj. w niedzielę, w Parku Wodnym, w kawiarni na piętrze, w pobliżu nowego ekspresu znalazłam żagielek i choineczkę-drobineczkę. Dobre i te marne ozdoby świąteczne i nieświateczne, bo okraszone uśmiechem miłej pani kawiarki (prawie z „Pana Tadeusza”). Potwierdzam: uśmiech i ekspresowe przygotowanie kawy nieco osładzają gorycz podniesionej niedawno ceny ulubionego mojego napoju energetyzująco-błogostanowego.


Cudów pomyślności, mnóstwa życzliwości, zdrowego i rozsądnego spojrzenia na to, co będzie się działo w 2008 roku życzy szczerze przed nocą sylwestrową sobie i czytelnikom bloga. Ala/Alicja icon_rolleyes UWAGA! Zwracam się do tych, których ubiegłoroczne życzenia nie spełniły się. Proszę, zamiast nich przysyłajcie tym razem pieniądze, markowe perfumy np. Cerruti 1881 lub opłacony pobyt na Cyprze wraz z biletem lotniczym w obie strony najlepiej w czasie polskiej zimy! icon_lol


Sztandarowe zadanie

„Panie komendancie, panie komendancie!” - to przywoływanie było niepotrzebne zaiste –poprawki przy galowych mundurach, szarfach, sznurach, krawatach, białych rękawiczkach, dłonie komendanta straży miejskiej wykonały z prawie ojcowską czułością. Wypuszczał przecież spod swych skrzydeł pierworodne trojaczki pocztu sztandarowego. Postacie strażników miejskich rwały ku sobie moje oczy a serce przepełniły radością. Przez kilka godzin wyróżnieni strażnicy w chłodzie murów kościelnych, duszności ścian ratusza trzymali postawę godną wykonywanego zaszczytnego obowiązku (na bezdechu prawie a chorąży w dotkliwym obciążeniu – na przyszłość należy zapewnić obecność lekarza w pobliżu, może się zdarzyć przypadek odlotu pocztowca na skutek hipowentylacji lub przeciążenia! Ostrzegam!).


Księża miejscowi i przyjezdni, katoliccy i innych wyznań, wikariusze i profesorowie, w odzieży roboczej (sutanny i koloratki) i świątecznej (jasne i błyszczące ornaty), w kościele i w sali sesyjnej, dostojni i uszczęśliwieni, o poważnych obliczach i rozluźnieni.


Burmistrz Arkadiusz Czech nieco zwolnił - w czasie debat sesyjnych niejednokrotnie podkręcał tempo wypowiadanych słów i gestów. Wczoraj tworzył ze sztandarem kompozycję zrównoważoną, spowolnioną dumą i zadumaniem. W wiekopomnej chwili udowodnił sprawność rąk i bystrość oka, gdy „klupał” młotkiem w pamiątkowy gwóźdź na drzewcu. Zastępcy burmistrza, pani Sekretarz i Skarbnik, Przewodniczący RM Piotr Szczęsny i, o ile dobrze pamiętam, 15 radnych to drużyna fundatorów. Wszystkie nazwiska wykaligrafował na trwałe w metalu grawer.
Mowy, przemówienia, wypowiedzi itd...


Czyj to krawat?

PS.
Podążajcie moim śladem! Zanim konwulsje rozpadowe ogarną mury zamku w Nakle Śląskim, przyjmą one chętnie amatorów tematów zimowych i kolorów. Malowidła prymitywistów i inne eksponaty są megasuperowe! Profesjonalną magiczną mocą fotograficzną pani Bożena Nitkiewicz wykonywała zdjęcia w „Barwach Śląska”, przygnana tu przypadkowym powiewem intuicji dziennikarskiej. Wraz z panem Franciszkiem zapraszamy Panią ponownie noworocznie!


Zgadywanka – co to leży, co to wisi?


Pan grafik profesjonalny Wojciech Sokolnicki www.extrafotka.pl parzyście rowerzyście (!) przybył ze Stroszka od strony Chechła (!). Zesztywniałych od kilkustopniowego mrozu palców po rozgrzaniu termosową herbatką rumową użył też w celu fotograficznym. Odwiedzajcie Tarnowskie Góry częściej w Nowym Roku!
...i na dobranoc.

Na dzień dobry -  mroźny poranek a po nim już przed godziną 8-mą elfy, elfiki, elfiątka z zakłóconą zwiewnością ruchów po 3 sesjach grudniowych, kilkunastu posiedzeniach komisji, protokołowaniu, kserowaniu, myciu filiżanek, przekładaniu papierów i słonych paluszków. 
Na przedpołudnie – msza w kościele o pustawych ławkach; frekwencję poprawiła obecność duchowieństwa przy ołtarzu
Na południe – męskie garnitury w czerniach, szarościach, może był granat i brąz, trafiła się b.ciemna zgniła zieleń i krawaty of course. Damskie stroje - czerń z połyskiem lub mat dominowały, też we fryzurach, drobne pobłyski biżuterii, obcasy koniecznie wysokie wywrotowe.


Na popołudnie – ciąg dalszy sesji po przerwie: ciężko, ciężej, klaps.  
Na dobranoc – piwko z sokiem w ilości nieprzewidzianej i z dużą ilością męsko-damskiej konwersacji na tematy polityczno-bezsensowne i rozmyślnie flirtujące. Jutro będzie spowolniony dzień.


sałatka nicejska to podstawa diety Jakuba Chmiela - zamierza przed Nowym Rokiem zrzucić 10,6 kg (moja interpretacja) skądkolwiek. Element płynny należał do AK-L
... i na wieki

Dzisiaj:
- pudełko czy skrzynka z pozoru standardowe
- przyzwoicie wykonane z drewna nieznanego mi gatunku
- puste z szybą skrupulatnie wyczyszczoną
- rozmiar całości rzuca się w oczy, choć zamki nie są przerośnięte
- zawieszone na ścianie na wysokości ponad 2 metrów chyba
Generalizując i precyzując (czy te dwa procesy są wykonalne równocześnie?) oto gablota oczekująca aktu uroczystego przyjęcia do swego wnętrza sztandaru TG.
Jutro:
- poświęcenie
- przekazanie
- umieszczenie  
Na wieki:
- ???????????????????????????


lokalizacja sztandaru – na wprost drzwi do sali sesyjnej, nad głowami przewodniczącego RN i trójcy jego zastępców. W tej chwili dekorację sali przygotowuje specjalistyczna ekipa o wysokich profesjonalnych kwalifikacjach.


 Pan Grzegorz akcentuje swą obecność wspinając się na wysokości.
............................................................................................................................
PS. Oba zdjęcia rozdzielone czasowo tj. 10.listopada i 21 grudnia br. łączy wspólny element. Wskaż go.
Kawałek tkaniny

Ileż to mecyji, deliberacji, rozpamiętywania i wyczyniania było przez prawie 9 miesięcy aż po tej ciąży urodzi się materialne dziecię. Otóż 28 grudnia odbędzie się uroczysta sesja RM z przekazaniem sztandaru przez przedstawiciela fundatorów czyli radnych przedstawicielowi gminy TG. Sesja już trzecia w bieżącym miesiącu a druga uroczysta. Ukoronowanie nagromadzenia wydarzeń przedświątecznych i świątecznych, zaakcentowanie końca roku kalendarzowego, samorządowego, wyborczego. Ufff...
...........................................................................
..........
Niewielka ale dobra informacja zwróciła moją uwagę; zwykle złe informacje priorytetowo skupiają na sobie uwagę większości odbiorców. Dotyczy drugiego końca Polski, spokojnego, w mniejszym niż Śląsk stopniu poddanego industrializacji. A może byśmy tak, najmilsi... http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/8878,niezły,stan,zdrowia.html
...............................................................
Puls Medycyny
"Niezły stan zdrowia mieszkańców Podlasia"
Sekcja: Informacje
Data publikacji: 2007-12-19
Są już wstępne wyniki badań stanu zdrowia mieszkańców małych podlaskich miejscowości, gdzie realizowany jest Polski Projekt 400 Miast. W badaniach przesiewowych w województwie wzięło udział 1587 uczniów, co stanowi 98 proc. wszystkich 5-klasistów z małych miast oraz 1458 ich rodziców."Wśród dzieci 8 proc. miało nadwagę, natomiast u 4 proc. stwierdzono otyłość. W pomiarach ciśnienia tętniczego u 13 proc. stwierdzono podwyższone wartości. Porównując wyniki woj. podlaskiego z uzyskanymi w innych województwach w ramach naszego projektu można stwierdzić, iż stan zdrowia dzieci z tego województwa nie odbiega znacząco od średniej z pozostałych województw" - informuje dr Łukasz Wierucki z Akademii Medycznej w Gdańsku, realizator projektu. Z kolei w badaniach rodziców i opiekunów dzieci stwierdzono nieprawidłowe wartości ciśnienia u 38 proc. badanych, a nieprawidłowe wartości cukru we krwi u 10 proc. osób. "W województwie podlaskim nieznacznie częściej stwierdzano wśród dorosłych nieprawidłowości w ciśnieniu tętniczym czy glikemii. Należy jednak podkreślić, że na badania, które oceniały stan zdrowia, zgłosiła się w tym województwie największa liczba mieszkańców" - dodaje dr Ł. Wierucki. Organizatorzy akcji za 6-9 miesięcy wylosują część dzieci, spośród tych, które wcześniej wzięły udział w projekcie. Zostaną one poddane ponownemu badaniu. Do ich domów uda się pielęgniarka, która ponownie wykona pomiary ciśnienia tętniczego oraz pomiary antropometryczne. W czasie wizyty przebadani zostaną również rodzice wylosowanych dzieci. Zostanie oceniony ich stan zdrowia (na podstawie niemal identycznych parametrów, tylko bez pomiaru kreatyniny u rodziców - jak w interwencji medycznej w obu grupach) oraz świadomość czynników ryzyka chorób układu krążenia. W ramach projektu przewidziana jest też interwencja antytytoniowa, która ma na celu zmniejszenie liczby palących osób, zwłaszcza kobiet w ciąży.
Stopka autorska:
Autor: Urszula Ludwiczak, Białystok
Artykuł opublikowany w numerze: 20 (163)Data publikacji: 2007-12-19
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |  254 |  255 |  256 |