Pierwiastek męski i pierwiastek żeński

Nie wszyscy o statusie osoby publicznej chętnie poddają się fotografowaniu w publicznym miejscu. Życzenia mogą się spełniać nie tylko w bajkach. Nie - to znaczy krótko: bez zdjęć, bez publikacji.

Archiwizując prywatnie wydarzenie dzisiejsze – ważna msza w kościele św. Anny – utrwaliłam w pamięci i aparacie niektórych uczestników uroczystości.

Zabronić mi natomiast oglądania gołych bab krajowych i „dalekozagranicznych” nikomu nie przyszło do głowy. Uczyniłam to więc w zamku nakielskim na wystawie prymitywisty Erwina Sówki. Nie reklamowana przez organizatorów natrętnie a właściwie dobrze utajniona, uchowa się chyba bez wizyt nachalnych podglądaczy a może i amatorów malarstwa śląskiego.

Zdjęcia:
- Pani senator w otoczeniu męskim składa kwiaty pod tablicą pamiątkową
- Panowie: poseł, wice-starosta, Przewodniczący RM składają podpisy w księdze pamiątkowej - Kolega Stanisław na drugim planie - Samotny On wśród bab - jedna z brodą
Myśli nie zawsze na temat

Burmistrz TG i Przymierze Śląskie patronowały wykładowi pod tytułem „Dzieje Żydów w Wolnym Mieście Górniczym Tarnowskie Góry” w muzeum tarnogórskim. Pani dyrektor Krzykowska zwykłym swym spokojem perfekcyjnie panowała nad całością.

Dane historyczne i statystyczne – tak, były interesujące i ilustrowane fotografiami elektronicznymi – mówił o nich dr Dariusz Walerjański. (Zdjęcie 1 – bardzo zaangażowany w działalność kulturalną Burmistrz Czech osobiście wręcza doktorowi pamiątkową torebkę – bez podtekstów - wraz z pamiątkową zawartością). Nie powiedział jednak o niektórych szerszych aspektach obyczajowości żydowskiej np. o traktowaniu seksu przez religię żydowską, o prawach, zakazach, rytuałach dotyczących życia płciowego małżeńskiego i takiego sobie, poza świętym związkiem. Pytanie na ten temat zamierzałam zadać po wykładzie, wstrzymał mnie jednak klimat powagi i zadumy w jakim znaleźli się słuchacze (przyznaję, zrobiłam po wyjściu z muzeum). Wyważenie słów i detali dominowało w całości przekazu, chociaż prelegent użył też kilku kolokwialnych sformułowań. Dzięki nim skupił bardziej uwagę niektórych słuchaczy na temacie, innym ją nieco rozproszył. Ach, te oczy... OCZY... wul-kan!

Liczę, że owocem tego wydarzenia będzie zapobieżenie dewastacji i zachowanie domu przedpogrzebowego i cmentarza żydowskiego – jednej z ważniejszych wizytówek Tarnowskich Gór.

Kto uzna wyższość piwa (Zdjęcie 2 – w gatunkach lepszych i gorszych serwowane jest w Silikonowych Cycuszkach przez gościnnego szefa) nad napitkami domowej roboty? Ja nie. Czy pigwówka jest lepsza od orzechówki, karmelówki, aroniówki? Nalewki powracają do łask w jesienny czas obfitości darów natury. Nie mam opinii. Mniam, mniam...
Miej trochę miłosierdzia

Po porannym wykopywaniu kreta z nory na łące (Zdjęcie 1 – praca przednich łap i ogonka wspiera pracę przodującego noska) mój pies ma wzmożony apetyt chyba, że dzień wcześniej został nakarmiony łakociami w rodzaju ziemniaczki z sosikiem, skórka z pomidorka, kosteczki z kurczaka w papryce. To w mniemaniu pewnych osób przysmaki, które nie zjedzone przez siebie wrzucili do śmietnika czyli ufnego psiego brzuszka. „Piesek musi dostać do jedzenia to co i ja, same najlepsze rzeczy - kiełbaskę, kluseczki, czekoladkę...” – powiada kopalnia wiedzy o diecie psów domowych. I dla człowieka i dla psa najgorsze, tyle że smaczne (zresztą to kwestia wychowania i gustu).

„Każdy pies zjada rano trawę” – wygłaszają autorytatywną opinię właściciele domowych ulubińców. W ramach rodzinnej diety faszerują je krupniokami, mięsem z rosołku, pieczoną rybą, kremówką prosto z talerza.

Przewód pokarmowy psa jest o wiele krótszy od ludzkiego i nie strawi przypraw grilowych, węglowodanów ze słodyczy i błonnika z surowych warzyw i owoców mimo, że nieraz łapczywie je zjada. Piekące go w trzewiach kwasy usuwa zjadłszy źdźbła niektórych traw i doprowadzając się do torsji i wymiotów. W naturze obserwuje się, jak wilki czy inne psowate drapieżniki upolowawszy większą zdobycz np. sarnę lub innego drapieżnika, najpierw dostają się do jamy brzusznej. Tam w trzewiach znajduje się pokarm roślinny przetrawiony lub nadtrawione szczątki innych zwierząt. Tę część posiłku – najlepszą, spożywają osobniki alfa i inne zwierzęta z górnych poziomów w hierarchii stada. Później przychodzi czas na resztę mięsa i kości i na resztę stada czyli słabszych zadowalających się z konieczności skórą i obstrukcyjnie działającymi kośćmi. Przy naturalnych posiłkach żadne zwierzę nie używa soli, pieprzu, papryki, curry ani nie zasiada do poobiedniej kawki z likierem i czekoladowym tortem.

Jeśli nie masz miłosierdzia dla własnego organizmu, znajdź je dla swego zwierzęcego ulubieńca czy podopiecznego.

Polecam: Jan Fennell – „Zapomniany język psów” i inne jej książki oraz dobrze czytajacy się też przez młodzież miesięcznik „Pies Przyjaciel”
Pobudzanie i aktywność ... ponurobójcza

„Przyjmuję tę legitymację ku chwale poczucia humoru” . Tę deklarację wypowiedziałam patrząc prosto w twarz Szczepana Sadurskiego. Świadkami były ściany Klubu 22 goszczące grono artystów, literatów, samorządowców, sympatyków i nieletnich nieświadomych ważności sytuacji (Zdjęcie 1 – spękane ze śmiechu dziecię zaległo w oczekiwaniu kleju).

Przed wyborami w każdym miejscu można głosić deklaracje, ustawiać się frontem do świateł, wzmagać aktywność uśmiecho-słowną. A jak się komuś pomiesza w głowie to może i uprawiać miłość (patrz: niedawno telewizyjny chodnik w W-wie). W związku z całokształtem śmiechów-chichów Partia Dobrego Humoru licencjonowała legitymacjami obecnych na otwarciu galerii Na Tynku gości. Różnopartyjnych, różnowierczych lub partyjno-religijnych ateistów – byleby tylko systematycznie płacili składkę tj. 3 uśmiechy dziennie.

Nienajświętsza Trójka (Czy śmiech może być święty? Czy może być grzeszny?) tj. Ogiński, Sadurski, „Toluś”Skupiński na dobre przytwierdziła Na Tynku swoje dzieła pisane, rysowane, mówione (Zdjęcie 2 – twórcy wyczerpani odbijaniem ze sciany pamiątkowych kawałów tynku regenerują się pasywnie). Ich prace zostaną tu na pewien czas a może nawet się rozmnożą kulturalno-artystycznymi owocami, które zebrane zostaną niezwłocznie przez bystre władze powiatowe i miejskie oraz głodne społeczeństwo lokalne. (Zdjęcie 3 – Pantofle, trzewiki, buty, buciory! Nie deptać owoców!). icon_lol
Porządki prawne na ławie i towarzyskie na ławeczce...

Niechętni do pracy w sądach?
Niechętni prawu?
Nie tylko że mało kandydatów na ławników sądowych złożyło wnioski, to co więcej kilku z nich nie spełniło podstawowych wymogów prawnych. Małe kolizje z prawem (wśród nich mandaty drogowe) uniemożliwiają komisji pozytywne zaopiniowanie wniosków. Pamiętaj o tym na przyszłość potencjalny kandydacie na ławnika (o nieskazitelnej opinii!).

Niechętni pamiątkom?
Niechętni porządkom?
Zakurzeniu ulegną w końcu figurki niby to węglowe. Niegdyś dekorujące pomieszczenia ratusza, wyeksponowane, hołubione, teraz przesuwane, przygniatane, „prześmiechiwane” (na zdjęciu - za firanką, z boczku, prawie pod taboretem), nie doczekają się chyba spotkania z dłońmi, które je na powrót przygarną do łaski pańskiej.
Chętnie spotkam miłych ludzi.
Chętnie przypomnę się dawnym znajomym.
Moje spotkania ostatnie to:
1. z panem Mirkiem Ogińskim, plastykiem ciepłookim, zasługującym na dopieszczenie w kraju – Polska ma dużo artystów... za granicą (na zdjęciu w mych cokolwiek nieśmiałych objęciach)
2. z Joasią Majowską – dawną sąsiadką i uczennicą romantyczną (jako nastolatka ubierała się na czarno dla pogłębienia uczucia do swego ukochanego) – na zdjęciu z młodym tarnogórskim „designerem”, panem Marcinem Janiczkiem oraz przyzwoitkami: mną i moją suczką. Oboje reprezentują branżę architektoniczną. No proszę, wstrzelili się w boom budowlany.
Świadomość zdrowotna - zdrowa świadomość

Śliczna stażystka Patrysia ma 19 lat i jest tegoroczną maturzystką. Mama pakuje jej kanapki na drugie śniadanie, codziennie po zakończeniu pracy wraca prosto na rodzinny obiad, o swoim opóźnionym powrocie do domu zawiadamia telefonicznie rodziców, jej chłopak to rówieśnik, wcześniej klasowy kolega. Miła, grzeczna panienka.

Dzisiaj odebrała dzwoniący telefon: „Laboratorium Analityk, słucham?”. Z nagła dziwna niemota ją ogarnęła z jąkactwem jakimś naprzemiennie, pąsy twarzowe oblały jej buzię. Nie potrafiła odpowiedzieć na pytania pacjenta płci męskiej, jak się okazało po chwili. „Przepraszam, oddam słuchawkę komuś innemu, ja jestem tylko stażystką”.

Pani Ewelina, starszy (stanowiskiem i wiekiem) technik analityki medycznej udzieliła fachowych odpowiedzi dotyczących przygotowania się pacjenta do badania PSA (patrz, mężczyzno - prostata). Przyjęła też na siebie najważniejszą z wypowiedzianych uwag: „Jestem mężczyzną w sile wieku i każdy dzień bez seksu jest dla mnie zmarnowanym dniem a wy mi nakazujecie dwudniową abstynencję seksualną przed badaniem”.

Wyjaśnienie:
personel medyczny laboratorium udzieli pacjentowi potrzebnych informacji dotyczących diagnostyki laboratoryjnej. Samokształcenie zdrowotne społeczeństwa jest ze wszech miar wskazane. Ucz się i kształtuj własną świadomość zdrowotną, obywatelu XXI-go wieku.

UWAGA!
Badania PSA
w promocyjnej cenie - 10 zł
październik i listopad 2007

...........................................................................
...............................................

Prostata – (nie tylko) męski problem
WARTO WIEDZIEĆ

Część mężczyzn po 50-tym roku życia ma problemy z gruczołem krokowym czyli prostatą (sterczem). Ich przyczyną jest najczęściej łagodny rozrost prostaty a czasem nowotwór tego gruczołu. Z uwagi na fakt zwiększenia się liczby młodszych mężczyzn z tymi problemami zaleca się kontakt z lekarzem w przypadku zaobserwowania u siebie dolegliwości ze strony układu moczowego.

Objawy – oddawanie moczu w nocy (1-4 i więcej razy), zmienność i przerywanie oddawania moczu, nietrzymanie i wykapywanie moczu z cewki moczowej, uczucie zalegania moczu w pęcherzu, obniżenie popędu płciowego, zaburzenia erekcji, ogólne osłabienie i inne.

Badania laboratoryjne podstawowe:
PSA total ( tPSA) – antygen specyficzny prostaty jest wydzielany zarówno przez normalną jak i zmienioną prostatę. Badanie jego poziomu we krwi ma zastosowanie w profilaktyce i monitorowaniu leczenia przerostu prostaty.
kreatynina – we krwi – jest wskaźnikiem nieprawidłowej funkcji nerek
elektrolity– we krwi – określają zaburzenia funkcji nerek i gospodarki płynami

Przygotowanie pacjenta przed badaniem krwi na PSA
- Pacjent powinien się zgłosić na badanie krwi w kierunku PSA najwcześniej po 2 tygodniach od badania per rectum przeprowadzonego przez lekarza.
- Na kilka godzin przed badaniem nie należy wykonywać wzmożonego wysiłku fizycznego, zwłaszcza jeździć na rowerze lub motorze
- Trzeba zastosować wstrzemięźliwość seksualną na dzień lub njlepiej dwa przed badaniem
- Nie korzystać z gorącej kąpieli na kilka godzin przed badaniem
- Do badania nie trzeba być na czczo ale do laboratorium najlepiej zgłosić się między godziną 7 a 9-tą rano; uprzedzić personel o przyjmowanych lekach.
- Na badanie kontrolne należy zgłosić się najwcześniej po upływie miesiąca przygotowując się w podany sposób

Poważnie w różowym kolorze

W przedpołudnie poniedziałkowe słońce podkreśliło róż wstążeczek i baloników. Msza święta w Kościele św. św. Piotra i Pawła rozpoczęła kilkugodzinny III Przemarsz Różowej Wstążeczki, który zakończony został otwarciem punktu Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Cykl wykładów, koncert a także poczęstunek dla uczestników przemarszu (wojskowa grochówka dla młodzieży i coś lżej strawnego dla dorosłych) to elementy imprezy, na którą zaproszenie otrzymałam od Pani Barbary Dziuk, Prezes TSIS „Klon”. Po raz trzeci zorganizowała ona przemarsz w naszym mieście.

I znowu: posłowie, senatorowie, dyrektorzy, nauczyciele, księża, lekarze, naukowcy, działacze, sponsorzy, partnerzy,itd, itp.
Pani senator Pańczyk-Poździej pięknie śpiewa! Sama słyszałam w kościele.
Panu Lachowi do twarzy w mundurze i czapce.
Pani Dziuk podkreśla różowym kolorem garsonki błękit swych oczu.
Pan Starosta Korpak ze swą elokwencją potrafi świetnie wgrać się w realia formalnych i mniej oficjalnych sytuacji.
Pan Przewodniczący Rady Powiatu Fiała zawsze zachowuje pogodną równowagę myśli, ducha i dobrych manier.
Młodzież wprawdzie pomyliła kino (nie film) z żywą sceną i najpierw zajęła ostatnie rzędy w TCK ale to ośmieliło ją do swawoli tanecznej w czasie koncertu.

UWAGA: Świadomość zdrowotna społeczeństwa rośnie – to budujące.
Rośnie też zachorowalność na choroby nowotworowe – to smutne.
A jeszcze smutniejsze jest to, że w Polsce w związku ze słabą wykrywalnością tych chorób w początkowej fazie rozwoju, umiera więcej osób niż w innych krajach Europy.[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |  254 |  255 |  256 |