Program wyborczy - cel nr 3: połączenie wysp

Sensowne połączenie centrum miasta
z zabytkową kopalnią, parkiem w Reptach
i parkiem wodnym oraz halą sportową

Wygląda na to, że Tarnowskie Góry to nie jedność ale archipelag drobnych, odosobnionych jakby wysepek - dzielnic (11 wysp) a nawet mniejszych obszarów - parków, osiedli, instytucji, obiektów, ulic itp. I na dodatek dryfujących w swoje strony - w różnych kierunkach. Jeśli je połączyć, skomunikować to być może wcześniej czy później wysepki te zaczną funkcjonować jak jedna całość, wyznaczywszy jeden realny cel, który przyniesie miastu wymierne korzyści. Teraz tego celu nie widać.

Cytat z mojego Programu Wyborczego:

"Pytań dotyczących podstawowego zagadnienia może być dużo więcej, ale niepodważalnym jest fakt: obecnie NIE MA możliwości łatwego i bezpiecznego przemieszczania się rowerem lub pieszo między centrum miasta a jego częścią poza obwodnicą. Czy takie połączenie tych kilku punktów a nawet Rept Starych z kilkoma bazami rowerów przy nich, może powstać? Może. I nie musi to być od razu „most powietrzny”.

Miasto to nie tylko moja ulica.

Więcej na mojej stronie http://www.alicjakosibalesiak.pl/cel-nr-2-w-moim-programie-wyborczym/

Goście: Niedzielny i komentujący

Dzisiejszy wpis będzie krótki. I na dodatek w 3 punktach:

1. Zapraszam na moją stronę internetową www.alicjakosibalesiak.pl, na wybory samorządowe już za 10 dni oraz do kontaktu ze mną przez komentowanie moich wpisów na wymienionej stronie, przez emaila i telefonicznie (dane kontaktowe podałam  w zakładce KONTAKT mojej strony) a także do oddania głosu na moją kandydaturę do Rady Miejskiej w Okręgu 19

2. Pojawiły się dwa komentarze do mojego programu wyborczego, odpowiedziałam na nie. Jutro podam kolejny, trzeci opis programu wyborczego  http://www.alicjakosibalesiak.pl/nastepny-cel-odblokowac-ulice-miasta-z-samochodow/

3. Dobra wiadomość: znowu piszą o Tarnowskich Górach i ich mieszkańcach, dziedzictwie kulturowym i ... więcej. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym: http://gliwice.gosc.pl/doc/2230959.Ksiazka-na-140lecie-Staszica
Cel wyborczy 1. Co z symbiozą samochodów i mieszkańców?

W swoim programie napisałam również, że
dążę do odblokowania miasta, które stało się „zakładnikiem” samochodów
przez modyfikację organizacji ruchu i wyznaczenie miejsc parkingowych.

Absolutnie nie zamierzam osobiście dyrygować ruchem ulicznym ani opracowywać zmian. Od tego są fachowcy i o ile mi wiadomo takie plany już są, a tylko brak jest porozumienia między urzędami, które zarządzają ulicami czyli między gminą a powiatem.

Nie bardzo podobają mi się pomysły „stref parkingowych”, bo to przypomina sprzedawanie po kilka razy Kolumny Zygmunta mieszkańcom, którzy za nią już raz zapłacili ze swych podatków.

Bliższy mi byłby pomysł ruchu jednokierunkowego w śródmieściu, ale mam jednak co do tego wątpliwości i na dodatek wielu mieszkańców też nie jest za takim rozwiązaniem.

Łatwiej jest jednak tak zorganizować miejsca parkingowe wzdłuż jezdni (najlepiej tych już jednokierunkowych), aby auta parkowały ukosem a nie wzdłuż krawężnika. Zawsze kilka pojazdów więcej może się zmieścić w takim układzie. Koszt jest niepomiernie mniejszy od wybudowania podziemnego czy wielopoziomowego parkingu - to koszt farby  i robocizny (biorę pod uwagę coroczne poprawki).

Gdybym zaproponowała wyłączenie z ruchu samochodowego niektórych choćby ulic, obawiałabym się wyjść na miasto. To, co udało się w Warszawie czy Krakowie, u nas nigdy się nie uda, bo potrzebne są parkingi na obrzeżach strefy wyłączonej z ruchu pojazdów a do zorganizowania ich jakoś nasze urzędy się nie kwapiły do tej pory. Tak mówią mi ci, którzy się na tym znają lepiej ode mnie i wskazują na brak terenów pod takie obszary. Inni jednak wskazują na tereny pomiędzy torami kolejowymi a ulicą Bytomską. Jeszcze inni na tereny PKP, z których korzysta dziś... trawa.

Co ja mogę więc zrobić w tej sprawie? Mogę dowiedzieć się, jak długo jeszcze w planach PKP ta trawa ma tam rosnąć i wówczas poprę każdy rozsądny pomysł, który się pojawi. W tym i ten na samochody „zimujące” na ulicach do wiosny i często uniemożliwiające ich odśnieżanie.Przypominam, że można się ze mną kontaktować w sprawach wyborów samorządowych przez moją stronę internetową www.alicjakosibalesiak.pl lub e-mail: akl@alicjakosibalesiak.pl albo telefon kom. 601 538 661
Obiecuję, dotrzymuję!

Na mojej stronie internetowej www.alicjakosibalesiak.pl możliwe jest wpisywanie komentarzy i zadawanie pytań. W dniach od 02.11. do 13.11. br. kto zechce, niech zapyta, skomentuje, napisze - postaram się odpowiedzieć szybko, jeszcze w tym samym dniu.
Można też do mnie napisać na adres e-mail: akl@alicjakosibalesiak.pl.

PS. Przed kilku dniami odebrałam z drukarni moje materiały wyborcze czyli ulotki, właśnie je tutaj prezentuję. Osoby, którym obiecałam wersje papierową ulotki, otrzymają ją już w najbliższym czasie, teraz wersja elektroniczna.
Do czego dążę? Program do realizacji w kadencji 2014-2018

MOJE GŁÓWNE CELE:

- kontynuacja inwestycji w tereny rekreacyjne i ulice w całym mieście a w szczególności w rejonach nowego budownictwa mieszkaniowego
– odblokowanie ulic centrum miasta z parkujących samochodów, poprzez wyznaczenie nowych parkingów lub zmianę organizacji ruchu
– wspieranie rodzimych pracodawców na rzecz zwiększenia liczby miejsc pracy
– sensowne połączenie centrum miasta z kopalnią zabytkową, parkiem w Reptach Śl. i Parkiem Wodnym oraz halą sportową
– promocja zasobów i ludzi Tarnowskich Gór poza samym miastem i powiatem

   DLACZEGO KANDYDUJĘ w wyborach samorządowych?

Kandyduję do Rady Miejskiej, bo widzę realne możliwości osiągnięcia wymienionych celów na drodze współdziałania, porozumienia, rozsądnych kompromisów. Liczę w tym na siebie, radnych, urzędników i mieszkańców, u których te cele służące Tarnowskim Górom znajdą zrozumienie i poparcie.
...............................................................................


O MNIE

Z Tarnowskimi Górami związana jestem od pokoleń. W tym mieście chodziłam do szkół. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Wrocławskim uzupełnione podyplomowymi oraz specjalizacją medyczną. Prowadziłam działalność gospodarczą (laboratorium medyczne „ANALITYK”). Uzyskałam również podyplomowe kwalifikacje pedagogiczne i pracowałam w tarnogórskim szkolnictwie.

W kadencji 2006-2010 byłam radną w Radzie Miejskiej Tarnowskich Gór, uczestnicząc w 68 sesjach na 70 zwołanych  (97%).

  •  przygotowałam ok. 150 interpelacji pisemnych oraz wystąpień na sesjach i posiedzeniach komisji RM
  •  złożyłam 32 wnioski do budżetu
  • wystąpiłam z trzema inicjatywami uchwał
  • zwołałam ok. 80 posiedzeń komisji, której przewodniczyłam (w tym posiedzenia wyjazdowe)
  • uczestniczyłam w ok. 130 posiedzeniach innych komisji
  • wystosowałam 5 wniosków (do władz miasta i powiatu) o wyróżnienie mieszkańców

Pracowałam w składzie następujących gremiów:

1. Rada Muzeum w Tarnowskich Górach
2. Rada Społeczna SP ZOZ TOTU (Tarnogórski Ośrodek Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej)
3. Rada ds. Nazewnictwa przy Burmistrzu Miasta Tarnowskie Góry
4. Komisja Rady Miejskiej ds Rodziny, Zdrowia, Opieki Społecznej i Ochrony Środowiska
5. Komisja Rady Miejskiej ds Bezpieczeństwa i Porządku Prawnego

Po upływie kadencji uczestniczyłam w rozpoczętych w jej trakcie pracach, a także nowych pracach zespołów ds. Strategii Rozwoju Miasta, projektu „Budowa Marki Tarnowskich Gór” oraz „Decydujmy Razem”.

Byłam też pomysłodawcą i/lub autorem czy współautorem książek:
– „Przewodnik Tarnowskie Góry 2009”,
– „Witraże Kościoła Piotra i Pawła” 2010,
– internetowego przewodnika „Kto jest kim w pochodzie” – 2012
– książki „Szkoła trzech Stuleci” – 2014
oraz autorką licznych artykułów prasowych n.t. miasta i ludzi z nim związanych – od 2007.
Jako tarnogórska blogerka jestem autorką ponad 1500 wpisów, które publikowane są w Portalu Powiatu Tarnogórskiego od 2007 roku

KONTAKT ze mną - przez stronę internetową:

http://www.alicjakosibalesiak.pl/kontakt/
lub przez bloga:
akl@tg.net.pl
Coś z kultury, coś z budżetu

Przed tygodniem w Pszczynie zakończyły się XI Spotkania z Kulturą Żydowską. Czterodniowy program obejmował koncerty, zwiedzanie, wykład, film, spotkanie z gościem specjalnym. To wszystko ogłoszono w internecie, prasie oraz na tablicach ustawionych na pszczyńskim rynku. Za rok kolejne spotkanie, trzeba jechać - to będzie bardzo dobra decyzja.


Zdjęcie - rynek w Pszczynie. Dwa rzędy drzew ograniczają widok na kamienice po przeciwległej stronie placu. No, no! W TG te drzewka nie miałyby racji bytu.

 Moją uwagę zwróciło w Pszczynie wołanie o pomoc, które lokalne władze skierowały do mieszkańców. Chodziło o wydanie pieniędzy gminnych czyli obywatelskich (ale nie partycypacyjnych).


Tak po prawdzie porównać można 500 tysięcy złotych przeznaczonych w budżecie partycypacyjnym "dla obywateli" TG, 200 tysięcy tych dla zamieszkujących powiat tarnogórski z dwoma milionami złotych dla pszczynian, na tym poprzestać albo zaplanować na kolejne lata jeszcze wyższe budżety obywatelskie/partycypacyjne ku zaspokojeniu wszelakich apetytów.
Ale ja pomyślałam, że po kilku latach podwyższania poziomu budżetów "dla obywatela" dojść może do przeznaczenia budżetu inwestycyjno-remontowego gmin w całości na cele budżetu obywatelskiego. Czy budżety inwestycyjne gmin przygotowywane w oparciu o akty prawa lokalnego o zasięgu wieloletnim, mogłyby zostać zastąpione krótkoterminowymi, spontanicznie powstającymi drogą corocznego głosowania mieszkańców? I co to wówczas byłoby...? Tak sobie myślę ... 
W październiku, w mieście górniczym.

Dzisiejszy pogodny dzień przypomniał mi moją krótką podróż do miejscowości, w której zamierzałam znaleźć liczne ślady pobytu brata Alojzego Kosiby. To dokładnie przed rokiem, w jeden z zaskakująco złoty i jesienny dzień "babiego lata"  wybrałam się do Wieliczki, nie tak znów bardzo odległej od Tarnowskich Gór, gdzie klasztor wielickich Franciszkanów stał się dla Piotra (to jego imię z chrztu) przystanią, domem, miejscem pracy i modlitwy na sześćdziesiąt lat jego życia. W nim żył i pracował oraz zmarł Sługa Boży, brat Alojzy, został też tu pochowany.

Jego szczątki przeniesione zostały jakiś czas temu z okolonego klasztornym murem małego cmentarzyka do kaplicy MB Księżnej Wielickiej, gdzie spoczywają w niewielkiej, symbolicznej trumience błyszczącej złotą powłoką, pod szklanym kloszem w oczekiwaniu na kontynuację procesu beatyfikacyjnego.


  http://akosiba.blogspot.com/2011/08/1-zyciorys-syn-podgorskiej-wioski.html

Zdjęcie - dwa światy oddzielone murem ...
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |