Lipiec w Tarnowskich Górach!

Na początku lipca składam czytelnikom mojego bloga i wszystkim mieszkańcom Tarnowskich Gór życzenia tarnogórskie - szczere i serdeczne: wszelkiej pomyślności!
Okazja do życzeń? Proszę bardzo , oto kilka w porządku chronologicznym przedstawiam poniżej.

CHRONOLOGICZNIE  w lipcu w latach i wiekach wcześniejszych niż ten w 2018 r. wydarzyło się na tzw. ziemi tarnogórskiej :


- 21 lipca 1562 r.
– Jerzy Fryderyk v. Ansbach nadał Tarnowskim Górom herb miejski i potwierdził wcześniej nadane im przywileje  

- 16 lipca 1784 r.  – dokonano odkrycia złóż rud ołowiano-srebrowych, co w konsekwencji doprowadziło do otwarcia przedsiębiorstwa górniczego „Friedrich-Wilhelm-Grube” nazwanego wkrótce „Friedrichsgrube” – Kopalnia Fryderyk.

-
16 lipca 1821 r. - na mocy bulli papieża Piusa VII dekanat bytomski, a  więc  i Tarnowskie Góry,  został wraz z dekanatem pszczyńskim przyłączony do diecezji wrocławskiej. Wcześniej pomimo kilkakrotnych zmian granic politycznych znajdowały się w diecezji krakowskiej.

- 15 lipca 1834 r. - odbyła się uroczystość oddania do użytku odwadniającej kopalnię „Głębokiej Sztolni Fryderyk”, ostatniej z ośmiu powstałych w Tarnowskich Górach.

-  9 lipca 2017 r. – na Listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano 28 obiektów pod wspólną nazwą  “Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”

Ilustracja fotograficzna? Oczywiście są zdjęcia i także film!

Temat szóstkowy - 26.06 - 96. rocznica

Dzień 20 czerwca 1922 r. To wtedy Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego przejęło część Górnego Śląska przyznaną Polsce decyzją Konferencji Ambasadorów. Ziemie te weszły w granice Polski w wyniku plebiscytu i III Powstania Śląskiego a do tarnogórskiej historii weszło wkroczenie  polskich oddziałów, czego pamiątkę mamy co roku w gwarkowskim pochodzie historycznym. Grupę rekonstrukcyjną prowadzi konny jeździec odgrywający rolę generała a za nim podąża grupa żołnierzy pieszych i konnych symbolizujących żołnierzy 11 Pułku Piechoty i 3 Pułku Ułanów.
Jak wyglądała brama triumfalna wybudowana na powitanie wojska w Tarnowskich Górach, nie wiem. Chętnie obejrzałabym jej zdjęcia. Takie fotograficzne dokumenty znajdują się w Muzeum w Pszczynie, na wystawie Orzeł Czerny, Orzeł Biały w stajniach książęcych ale nie dotyczą naszego miasta. Wybudowano wówczas na terenie, przez który przechodziło wojsko polskie, ponad 200 takich bram ale z pewnością nie wszyscy mieszkańcy tej części Śląska chętnie witali przedstawicieli nowej władzy.     
To czerwcowe "oczko"

Była godzina 6:21. Dokładnie wiem, bo otworzyłam oczy i takie wskazania udostępnił mi cyferblat staromodnego budzika otrzymanego na urodziny przed dziesięciu laty od jednego z kolegów. To nie był przypadek , jak się przekonałam, bo uświadomiłam sobie, że 21 to tzw. „oczko”. Czerwiec – szósty miesiąc roku, dwudziesty pierwszy dzień -  rozpoczyna trzecią dekadę szóstego miesiąca roku. Jeszcze raz więc: 6:21. I zaczęły zbierać się w mojej głowie cyfry, liczby, kombinacje cyfr składające się na czerwcowe daty.

Przykładowo: koniec wiosny, najbardziej ulubionej przeze mnie pory roku a początek lata zbliżający mnie do końca roku kalendarzowego. Ale coś ważniejszego tkwi w dniu 21 czerwca – pomyślałam – coś bardziej znamiennego. Otworzyłam więc „Kalendarium historyczne. Tarnowskie Góry” , książkę, w której Mieczysław Filak przed trzema laty zamieścił zbiór wydarzeń (subiektywnie, jak pisze, wybranych) związanych z naszym miastem. Znalazłam tam czerwcową datę i, szybko policzyłam - 96 rocznicę przybycia do tutejszego garnizonu oddziałów piechoty i ułanów wojska polskiego pod dowództwem generała Stanisława Marii Jana Teofila hrabiego Szeptyckiego. Postać jego wraz z żołnierzami wprowadził przed kilku laty Andrzej Książek do części historycznej dorocznego pochodu gwarkowskiego.
 

Może magistrat nie zapomniał i przygotował rekonstrukcję tego wydarzenia w setnym roku niepodległości Polski? Zostało 5 dni. No a jeśli nie zdąży, to przygotuje za rok, za rok i za kolejny rok…  Sie przypomni - sie przygotuje, no nie?    
Jest też kilka czerwcowych dat istotnych dla mnie bardzo osobiście ale … No właśnie, jakie ważne wydarzenia mają miejsce w TG w czerwcu 2018? Oprócz kolejnego zjazdu food-tracków jeszcze kilka. 
 

  Niewielu chyba ma odwagę powiedzieć o naszym mieście, jak chętnie przed 3 czy 5 laty mówili - Tu się nic nie dzieje!

PS.
Dziękuję za to symboliczne wprowadzenie polskiego wojska, Andrzeju!

Nocne pisanie

Nocne pisanie ma swoją mroczną stronę ale i dobrą, bo chociaż jest się "po" to równocześnie jest "przed".
Tak więc jest "po" spotkaniu z urodzoną w naszym mieście, absolwentką tarnogórskiej "Sempy" a obecnie nadal mieszkającą na Śląsku (Dolnym) dr hab. Urszulą Glensk -naukowcem, językoznawcą, kobietą współczesną.

 

Zdjęcie - zaproszenie już teraz funkcjonuje jako pamiątka.

I jeszcze jest "po" spotkaniu po spotkaniu :) . Gdy pani Maryla Dembecka-Kowol skończyła formalną rozmowę przy herbatce ze swoją dawną uczennicą, Ulą, obie mogły spędzić jakiś czas w gronie absolwentów LO im. Sempołowskiej.
 

Zdjęcie
Pobyt pani Urszuli w TG zwieńczony został wejściem na koronę hałdy popłuczkowej, co przypieczętowała nasza zacna "Gość" nostalgicznym spojrzeniem na panoramę miasta. Co było być może symbolicznym "kobiecym" akcentem w roku 100. rocznicy nadania praw wyborczych kobietom w Polsce. 

 

Zdjęcie 
 Jest też "przed" sobotą i niedzielą czyli dwoma dniami weekendowymi - odpoczywamy!Wczoraj i za kwartał - parkingi.

Wczoraj miała miejsce kolejna edycja Industriady.
Za trzy miesiące powiem: - Wczoraj zakończyła się kolejna edycja Gwarków!
I co? I to, że chyba po raz pierwszy w historii imprez tzw. masowych(?) w TG przygotowano parkingi dla przybywających gości, o czym poinformowano odpowiednio wcześniej! I kto zorganizował? Ogłoszono, że organizator czyli Zabytkowa Kopalnia Srebra i SMZT. Chwała Organizatorowi!
Tak więc na nadchodzące Gwarki spodziewajmy się powtórki z tej miłej rozrywki, bo czyż może być inaczej, żeby ze sprawdzonego wzoru z Kopalni i SMZT nie skorzystał organizator Gwarków czyli TCK i urząd miejski! Żeby nie przygotował
parkingów dla samochodów osobowych i autokarów przywożących gości do miasta? Oczywiście, że nauka nie pójdzie w las i stanie się według wzoru dobrego. No kto mógłby w to wątpić?
Parkingi na czerwcową Industriadę - brawo! Stamtąd do wrześniowych Gwarków i po rozum do głowy droga nie jest długa i we wrześniu magistrat ogłosi: Parkingi na Gwarki gotowe!

 PS. A byli tacy decydenci, co mówili - "Nie da się!" A jednak się da! I co? Poprawią się czy pozostaną przy swoim i parkingów na Gwarki nie przygotują? Jak obstawiamy?
Totalna klęska czy marny sukces?

1. Totalna porażka!
Podobno podczas warsztatów 23 maja pod hasłem Tarnowskie Góry – miastem IDEI nt systemu parkowania i poprawy jakości transportu miejskiego młodzież szkolna wysunęła postulat: więcej miejsc parkingowych dla samochodów osobowych bezpośrednio przy budynkach szkół oraz … dodatkowe przystanki autobusowe tamże!
No i kto powinien się spalić ze wstydu, tak jak spaliła się do cna kwestia edukacji ekologicznej i zdrowego trybu życia prowadzonej w szkołach tychże uczniów?

................................................

2. Niewypał, a jakże!
Udział władz miejskich w budowaniu strategii planowania i realizacji związanych ze zwiększeniem liczby miejsc parkingowych w obrębie starówki i równocześnie wyprowadzenie pojazdów poza ścisłe centrum okazał się pustym przebiegiem. Kosztowne i „smartfonowe” miejsca 90 minutowego postoju pozornie tylko polepszyły a możliwe, że nie polepszyły wcale możliwości parkowania. Do tego oficjalnie podano sposób na pozostawienie pojazdu na więcej niż 90 minut na tym samym miejscu.

Przeleciała też szumnie jakiś czas temu idea zamienienia ulicy Sobieskiego w jednokierunkową i w parking „pod okienkiem”. Tu powiem od siebie, na szczęście przeleciała, choć koszty z budżetu miasta ze sobą wyniosła! Od początku ten pomysł nie był trafiony ale szum medialny był, o to przecież chodziło niektórym.

..............................................

3. Porażka i już!
Postanowiono i odstępstwa nie będzie: trzeba budować centrum handlowo-usługowo-kulturalne przy rynku, trzeba budować model maszyny parowej tamże, bo przecież nigdy tu nie stała – niech więc postoi i pohałasuje, jeśli rozruch jej nastąpi (inne miasto już ma z podobną doświadczenia). Trzeba więc budować parkingi wielopoziomowe w ścisłym centrum, bo … potrzeba tam ruchu i już! Więc ja przekornie: pracownicy magistratu z burgmajstrami i rajcami, pracownicy starówkowych instytucji, firm, przedsiębiorstw jako przykład dla rodzin, nauczycieli i przyszłych rządzących pokoleń na rowerkach lub per pedes pognają! Niech ruch będzie z wami! I z nami!
Szczęście wiosną

Spacery w wiosenne poranki w powietrzu zmieszanym z zapachami roślin i nie wyschniętej wilgoci, napełniają mnie błogością. Gdy nasz miejski park czeka dopiero na odwiedzających go spacerowiczów, chwile w cieniu gęstego już listowia na konarach drzew wprawiają w błogi nastrój. Widok jaśniejącej słońcem polany, wirujący płatek, który opadnie na włosy, szelest kroku po uginającej się trawie, pozwalają wchłonąć z każdym oddechem fluidy szczęśliwości. Niezależnej i trwałej.

 I wtedy, w takim otoczeniu nie niepokoi pojawienie się pojedynczej osoby w perspektywie parkowej alejki, a napotkanie znajomych buduje wewnętrzną wrażliwość. Ktoś miły, ktoś spokojny, ktoś … szczęśliwy.
    

Zdjęcie - kiedyś, nie tak dawno, przed kilkoma miesiącami, w szarej rzeczywistości zapatrzony w swego syna mistrz rzekł: - Jestem szczęśliwy!
 

Zdjęcie - Parkowa alejka majowym rankiem, Marcysia i Ignaś i znowu usłyszałam od zapatrzonego w dzieci  pana Krzysztofa: - Jestem szczęśliwy! Życzę więc dużo szczęścia! Tylko szczęści!
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |