Udarom można zapobiegać; udarom trzeba zapobiegać

Jeśli znasz podstawowe objawy udaru niedokrwiennego mózgu, możesz pomóc bliskiej ci osobie lub każdemu, kto znajdzie się w twoim otoczeniu i właśnie udaru dozna. W ciągu 4 i pół godziny od wystąpienia objawów można zastosować skuteczne leczenie.
Jakie są wiec najczęstsze objawy, które zaobserwowane powinny zmotywować nas do wezwania pomocy lekarskiej? Oto najważniejsze cztery:

  1. Jednostronny niedowład ręki lub nogi

  2. Osłabienie mięśni twarzy po tej samej stronie co niedowład kończyny; objawia się np. opadnięciem kącika ust

  3. Trudności z mówieniem lub całkowite zaniemówienie (afazja)

  4. Zaburzenie koordynacji ruchowej, widzenia a nawet utrata przytomności

Jakie są główne czynniki ryzyka udaru?

  1. Nadciśnienie tętnicze

  2.  Zmiany miażdżycowe tętnic

  3. Migotanie przedsionków serca

  4. Cukrzyca

  5. Palenie papierosów

To te same, które wywołują choroby serca, a więc profilaktyka udarów i chorób serca jest taka sama.

..............................................................................................


PS. Cóż za przeoczenie z mojej strony! Podaję adres, pod którym można przeczytać interesujący artykuł: http://pulsmedycyny.pl/2828971,77927,znajomosc-objawow-udaru-to-podstawa
Kto zapłaci?

Przed tarnogórskim szpitalem im. Hagera otwierają się nowe (mroczne?) perspektywy. Zresztą nie tylko przed nim a przed wieloma innymi w Polsce. Otóż, w wskutek realizacji nowego projektu rozporządzenia Ministerstwa zdrowia nastąpić może znaczący wzrost kosztów i dalsze zadłużenia niektórych szpitali. Po wejściu w życie rozporządzenia, które ma wprowadzić nowe minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek, nastąpi dwu–, trzykrotny wzrost poziomu zatrudnienia co, jak szacują przedstawiciele Pracodawców RP, obciąży dodatkowymi kosztami np. średnie szpitale powiatowe (jak nasz) dodatkowo około 1,2 mln rocznie (ok. 10 %) a szpitale kliniczne nawet powyżej 5 mln rocznie.

Wzrost kosztów utrzymania publicznych podmiotów leczniczych pokryć będą musiały organy założycielskie, czyli samorząd terytorialny lub budżet państwa.
Listopad miesiącem walki z cukrzycą.

Niewiele osób wie, że cukrzyca powoduje upośledzenie wzroku i że doprowadzić może do całkowitej ślepoty, co dla ludzi aktywnych zawodowo w efekcie wiąże się z ograniczeniem wykonywania pracy a nawet koniecznością jej porzucenia.  

"Listopad miesiącem walki z cukrzycą" to nazwa kampanii edukacyjnej ogłoszonej przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą. Na stronie www.nie-cukrzycy.pl można uzyskać informacje o chorobie i jej powikłaniach, w tym okulistycznych.
Ach, ci mężczyźni!

Prasa medyczna podaje:

1. Stres doświadczany przez mężczyzn ma wpływ na postrzeganie przez nich kobiet. Zestresowani w przeciwieństwie do zrelaksowanych za atrakcyjniejsze uważają kobiety grubsze a nawet ze znaczną nadwagą niż te z wagą i sylwetką w normie. Wniosek, zdaniem brytyjskich naukowców, którzy przeprowadzili badania, jest następujący: mężczyźni idealizują dojrzałe cechy wyglądu w sytuacjach stresowych. A może damska "puszystość" uspokaja? 

2. Testosteron u młodych chłopców wytwarzany jest w mniejszych ilościach, gdy są oni otyli. Amerykańscy badacze w wyniku badań przeprowadzonych na grupie chłopców i młodych mężczyzn w wieku 14-20 lat stwierdzili, że nadwaga lub otyłość w młodym wieku mężczyzn mają wpływ na rozwój jader, prostaty i obniżaja nawet o 60% poziom produkowanego testosteronu. Co w efekcie ma ogromny wpływ na dalsze etapy życia mężczyzn. Także życia seksualnego.  
Przez żołądek do serca :)

Żołądek od serca oddzielony jest super barierą; przepona w napięciu czuwa w dzień i w nocy oddzielając od siebie tę parę. Ale związek fizyczny i ... uczuciowy tych organów jest mocny i bliski nie tylko przez ich lokalizację w anatomicznym sąsiedztwie. A przysłowie: "przez żołądek do serca" ten związek dodatkowo potwierdza. Przykład literacko-kulinarny podany poniżej jest tego "życiowym" dowodem.

Amatorzy ryb a także wszyscy rozsądnie i racjonalnie odżywiający się, znajdą tu przepis na gotowanego na parze dorsza z dodatkiem fasolki szparagowej (zielonej) i sosu jogurtowo-ziołowego - składniki dania układają się malowniczo i smakowicie na talerzu wyobraźni. 
Przepis na danie alternatywne lub równoległe wyprowadza z pieca perliczkę z gruszkami w miodzie, rozmarynem i pieprzem (czarnym).
Proponowany deser to smażone truskawki  i pomarańcze z dodatkiem rozmarynu.

Te i inne (prawie 200) przepisy poleca Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w związku z ukazaniem się polskiej edycji "Europejskiej Książki Kucharskiej", której to edycji PTK patronuje.
Na zdrowie! Niech nasze serduszka zdrowo biją!

       

Zdjęcie - "Owocowy portal". Dary natury/architektury specjalistycznie garnirowane.
Męska rzecz

Według danych statystycznych z 2011 roku Polki żyją średnio 82 lata, a Polacy dożywają tylko 72 lat, który to wiek przeciętny Europejczyk osiągnął już 21 lat temu.

Jak wykazują analizy tego stanu rzeczy, nasi panowie chętniej niż mieszkańcy innych krajów oceniają swoje zdrowie pozytywnie i rzadziej przyznają się do dolegliwości zdrowotnych. Czyli krajowi przedstawiciele płci męskiej to nie jakieś śródziemnomorskie mięczaki, nie francuskie pieski, tylko prawdziwi twardziele: cierpią ale milczą. I chociaż boją się chorób (co wynika z raportów badań), nie pozwalają sobie na dbanie o zdrowie ani na chorowanie.

http://pulsmedycyny.pl/2666433,63580,polski-mezczyzna-nie-dba-o-zdrowie


Zaburzenia wzroku u dzieci.

Kończą się niedługo wakacje a ja wracam do minionego roku szkolnego, gdy to w 42 szkołach powiatu  bielskiego przebadano 1181 uczniów klas pierwszych pod względem prawidłowości widzenia. Wyniki są alarmujące i nasuwają wniosek, że należy badać dzieci młodsze niż siedmiolatkowie. Zaburzenia wzroku wcześnie rozpoznane i leczone umożliwiają uczniom prawidłową naukę oraz  rozwój a następnie właściwe funkcjonowanie w dorosłym życiu. Należy zapamiętać, ze po 8 roku życia niektórych zaburzeń wzroku nie da się wyleczyć. 

http://pulsmedycyny.pl/2632441,19084,prawie-30-proc-pierwszoklasistow-ma-zaburzenia-widzenia

 


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |