Czwartek w Tarnowskich Górach - pracowity i bezrobotny

Oj, dzieje się, dzieje co niemiara w naszym mieście! Odbieram newslettery, zaproszenia, informacje. I tak przykładowo: TCK - rocznice 15-lecia i 10-lecia, Makaty, Olbrzym itd. SMZT - wykład o średniowiecznym Śląsku. "Kałamarz" - wernisaż Jerzego Schlegera. W jednym czwartku, w jednym tygodniu (w "Kopule" koncert charytatywny), w jednym miesiącu... Pracowite dni!

        

Zdjęcie - to drobna próbka prac pana Schlegera. Doniczki zostały ozdobione motywami tarnogórskimi. Czy znajdą sie chętni, mieszkancy TG, którzy zechcą umieścić takie i inne przedmioty wykonane z gliny przez tarnogórskiego artystę  w swoich ogrodach?

Po krótkim spacerku przez okoliczne blogi, według wskazówek pani Bogusi Rostkowskiej, zatrzymałam się w Pszczynie. Na urzędowej stronie gminy i powiatu, których lektura przeciągneła się w czasie i wywołała refleksje. I nieopanowane westchnienia. Kilkakrotnie w przeszłości przebywałam/odwiedziłam/zwiedzałam tamte t tyskie okolice, wymieniłam kilka listów z tamtejszymi urzędnikami i to wystarczyło, żeby wywołać u mnie sympatię dla pszczynian i tego regionu. I powiązać Pszczynę z TG Mówi się sporo w naszym mieście o bezrobociu; mówi się pozytywnie, bo jest mniejsze (11,3%) niż średnia w Polsce (12,4%). Brawo! Cieszmy się!.I tylko niewiele większe w TG niż w województwie śląskim (10,4%). Cieszmy się! Brawo! Sąsiedni Bytom porównawczo - 19,5% aktywnych zawodowo pozostawało bez zatrudnienia wg. danych na koniec września br. Jesteśmy lepsi od innych w działaniach na rzecz zmniejszenia liczby bezrobotnych - tak twierdzą lokalne instytucje, władze i media. 
I jeszcze jedna liczba, dotycząca powiatu pszczyńskiego: stopa bezrobocia wynosi tam 6,5%. To mało czy dużo? I dlaczego?
      Bez odbioru.

       

Zdjęcie sprzed dwóch lat. 2010 r., Pszczyna w październiku, październik w Pszczynie. 2012 r, bezrobocie w Pszczynie - 6,5%, bezrobocie w TG - 11,3%.

Po święcie, na spokojnie.

Podczas wieczornych obchodów Święta Niepodległości w Rybnej większym zainteresowaniem niż część oficjalna (wręczanie wyróżnień zasłużonym dla naszego miasta), cieszył się koncert Elżbiety Adamiak, podczas którego widzowie wypełnili szczelnie salę koncertową (nie zostali zawiedzenia przez artystkę). Oprócz potknięć w etykiecie przy przedstawianiu gości i gospodarzy oraz kilku innych drobniutkich gaf, wszystko poszło bez zarzutu. Świetnie wręcz, co w znacznej mierze było niewątpliwie  zasługą dyrektora, Adama Morawca czuwającego wraz z fachowym personelem nad przebiegiem imprezy.

A kuluary? Niektórzy dociekali, czy radny Krzysztof Łoziński z Przymierza Społecznego przymierza się do współpracy z PiS-em, gdyż kilkuminutowego jego "zbliżenia" z/do posłem Polaczkiem nie można było nie zauważyć.

       
Zdjęcie - dżentelmeni z partyjną przynależnością: posłowie Tomasz Głogowski (PO) i Jerzy Polaczek (PiS) oraz bezpartyjni: Igusia - młoda dama, Andrzej Fiała, przewodniczący Rady Powiatu.

Z innej, nieoficjalnej beczki: oczekiwania organizatorów co do strojów przybyłych osób nie zostały określone w zaproszeniach indywidualnych ani w zaproszeniu ogólnym skierowanym do mieszkańców, dlatego jedni panowie pojawili się taktownie ubrani w odświętne garnitury i krawaty, wyczyszczone obuwie (prym wiódł pan wicestarosta, Andrzej Pilot) a inni zaryzykowali styl piknikowy. Panie zaś pojawiły się w tzw. "małych czarnych" lub urzędniczych kostiumikach, inne w błyskach, połyskach i wielkopowierzchniowych dekoltach ale również w ulubionych sweterkach.

To wieczór. A przed południem zwyczajowo w kościele p.w. Piotra i Pawła msza, kwiaty, przymówienia. Zaś w Starych Tarnowicach odpustowe stragany, baloniki, msza; wszak odpust.
Niech żyje wolność! Wolność i swoboda!
 Dwie strony wizytówki

Czy ktoś spotkał dyrektora, który przyjmuje interesanta z tak zwanego "biegu"? Nie wyznacza mu terminu spotkania za, powiedzmy, dwa tygodnie, miesiąc? Ja takiego dzisiaj spotkałam i wyglądał nie z tej ziemi a jak z bajki: blond włosy, uśmiech jasny, błyszczące oczy, sylwetka kształtna, ruchy energiczne, słowa uprzejme i rzeczowe a na dodatek emanował wdziękiem i równocześnie zdecydowaniem. To opis jednego/ jednej z dyrektorów (zastępców dyrektora) Szpitala Urazowego w Piekarach - Szarleju, tak! To dopiero figura!

I jeszcze doktor Michał Mielnik. Cóż, nie zauważyć go w tłumie nie można, bowiem sylwetką swoją iście magnacką (a'la Mariusz Dmochowski) przyciąga wzrok kobiet i uroczy je błękitem oczu. Mężczyzn zaś zniewala posturą  herosa. Drżą więc przed nim obie płcie: żeńska i męska a gdy wyobrazić go sobie z ostrym narzędziem w sprawnych dłoniach... klękajcie pacjenci! Oboje wymienieni państwo (i jeszcze sekretarki w administracji szpitalnej) to świetna wizytówka tej placówki medycznej. A na dziedzińcu szpitalnym pracownik ochrony tzw. porządkowy albo tak jakoś. W czapce z daszkiem, nadąsaną miną i otyłością zarządza twardą ręką czyli zezwala na wjazd samochodów według własnego "widzimisia". To druga strona wizytówki placówki służby zdrowia. Życie i już.    

        

Zdjęcie - to budynek - fragment - jednego ze szpitali tarnogórskich, nie piekarskiego. Tak wygląda dzisiaj. A jak będzie wyglądał jutro? W dniu podwójnego święta? Niedzieli i narodowego? Pierwsze flagi widziałam już wczoraj na starych, skromnych kamienicach, na familokach, ... Jak co roku, właśnie ich mieszkańcy pierwsi dekorują fasady swych domów w barwy narodowe. Zaś najmniej tych zamieszkujących domiszcza, dwory, rezydencje identyfikuje się barwami chociaż z krajem, w którym zamożność ich, pozycja społeczna, w czasach spokoju, bez wojen zbudowane zostały.
Ach, ci mężczyźni!

Prasa medyczna podaje:

1. Stres doświadczany przez mężczyzn ma wpływ na postrzeganie przez nich kobiet. Zestresowani w przeciwieństwie do zrelaksowanych za atrakcyjniejsze uważają kobiety grubsze a nawet ze znaczną nadwagą niż te z wagą i sylwetką w normie. Wniosek, zdaniem brytyjskich naukowców, którzy przeprowadzili badania, jest następujący: mężczyźni idealizują dojrzałe cechy wyglądu w sytuacjach stresowych. A może damska "puszystość" uspokaja? 

2. Testosteron u młodych chłopców wytwarzany jest w mniejszych ilościach, gdy są oni otyli. Amerykańscy badacze w wyniku badań przeprowadzonych na grupie chłopców i młodych mężczyzn w wieku 14-20 lat stwierdzili, że nadwaga lub otyłość w młodym wieku mężczyzn mają wpływ na rozwój jader, prostaty i obniżaja nawet o 60% poziom produkowanego testosteronu. Co w efekcie ma ogromny wpływ na dalsze etapy życia mężczyzn. Także życia seksualnego.  
Niedziela dla Oberschlesien

Pana Michała Stawińskiego poznałam przy okazji  "współpracy" z jego firmą (Lunch Service). To było jakieś 5 może 6 lat temu (<img src=" src="file:///C:\DOCUME~1\Alicja\USTAWI~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif" />. Zwracał na siebie uwagę ciepłym uśmiechem, niskim głosem, czarnymi, sięgającymi ramion włosami, ciemnym zarostem na twarzy i jeszcze ciemniejszymi okularami założonymi wysoko nad czołem i (ależ tych detali sporo) ... "wytwornymi, białymi palcami obutymi w pierścienie". Cytat z "Na ustach grzechu" Magdaleny Samozwaniec.

I kiedy kolejny raz zobaczyłam go w "Must be the music" jako solistę zespołu "Oberschlesien" odpowiadającego na pytanie któregoś z jurorów: "Skąd jesteście?" zrównoważonym tonem, coś jak "My som z Górnego Ślonska, z Piekor i łokolic", pomyślałam: "Bratnia dusza".    

Poruszył mnie "Oberschlesien" bezpośredniością, pewnością i wręcz dumą brzmiącą w twardych głoskach wypowiadanych, i wyśpiewywanych przez młodych mężczyzn słów. I zadziwiła ta kanciasta gwara/niegwara, która świetnie pasowała się do mrocznych, metalicznych dźwięków instrumentów
zespołu. Połączenie ciężkiej muzyki metalowej, "industrialnej", z twardą wymową, "z godkom", tutejszych, ludzi ciężko fizycznie pracujących, górników, hutników, to strzał w dziesiątkę.Trafili! Ku chwale Śląska!  

 
Carpe diem

             
Na początek słonecznego dnia po świetlistej nocy fraszka Jana Sztaudyngera

Carpe diem

Cóż bardziej nam życie umili
Niż zdolność chwytania chwili?
Przedświąteczne ruchy

W przededniu świąt listopadowych, przed 01 i 02 listopada, nasunął mi się temat ruchu. Oto populacja ludzka miast i wsi naszego kraju przemieszczać się już zaczęła w sposób zdeterminowany i wielokierunkowy jednakże preferując użytkowanie prywatnych samochodów osobowych nad grupowy transport kolejowy oraz autobusowy i busikowy. Uwielbiamy przemieszczać się indywidualnie, w pojedynkę, ewentualnie samowtór, no samotrzeć też albo samoczwart a ostatecznie samopiąt, ale już nie samoszóst czy samosiódm, bo gdzieś przecież w pojeździe trzeba zmieścić jeszcze znicze, wieńce, donice z kwiatami, świece, wiązanki, kwiaty, znicze, stroiki, zapałki i znowu znicze. I jeszcze świece, no i kwiaty w ilościach "ponad rozsądkowych", czyli bardzo tutejszych, nieeuropejskich..

        

Wróć! Samochody z wąskich uliczek starego miasta, z otoczenia ratusza, spod śródmiejskich instytucji różnorakich przemieszczą się pod bramy cmentarne. I jakkolwiek to zabrzmiało, mówię serio. W sposób zdyscyplinowany tym działaniem udowodnione zostanie twierdzenie co niektórych osób prywatnych i urzędowych, że miejsc do parkowania samochodów ci u nas dostatek. I "parcia" na rozwiązanie problemu parkingowego w TG od wielu lat nie ma i nie będzie może przez następne parę. 

       

Zdjęcie - o tej porze roku, chłodniejszej od minionego lata, w Kopule jest (przeciwnie do ulic) pustawo. Lokal zaopatrzony został w nowe meble, estetyczniejsze i wygodniejsze od poprzednich, na stolikach pojawiły sie pijedyncze jesienne kwiaty - świeże tulipany (!). To zmiany. Stała natomiast jest panorama tarnogórskiej starówki widoczna przez przejrzyste ściany,  jak ekspozycja muzealna, jednakże żywa i zmieniająca się. Odmiennie niż tutaj, w transparentnej "bańce", będzie lada dzień na miejskich cmentarzach, gdzie pustkę i spokój wypełnią tłumy ludzi i wielkie ilości kwiatów.   
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |