Przekształcenia szpitali albo likwidacja

Szpitale będące własnością samorządów mogą być przekształcane w spółki prawa handlowego. Wcześniej przechodzą proces likwidacji a w rzeczywistości restrukturyzację głównie z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej. „ – Wielu starostów woli dokładać do nierentownych placówek niż podejmować trudne decyzje.” - tak wynika z danych zebranych przez Marka Wójcika, eksperta Związku Powiatów Polskich ds. rynku medycznego.

Na przekształcenie szpitala w spółkę lub podjęcie decyzji o likwidacji - wówczas zobowiązania i należności likwidowanego podmiotu stają się własnością podmiotu tworzącego - organy tworzące mają czas do 30 września 2014 roku. Obecne przepisy dają możliwość uzyskania pomocy finansowej (w postaci częściowej spłaty zadłużeń, niejednokrotnie wielomilionowych) dla placówek, które chcą wprowadzać zmiany, polegające na restrukturyzacji oraz przekształceniu w spółki.
http://www.medicalnet.pl/Do-30-IX-czas-na-przeksztalcenia-albo-likwidacje,wiadomosc,2,maj,2012.aspxŚredni czas trwania porodu wydłużył się

http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/15688,%C5%9Aredni,czas,trwania.html

Pół wieku, 50 lat, to okres, w ciągu którego czas trwania porodu wydłużył się. Przyczyną jest m.in. podwyższenie się wieku rodzących kobiet oraz zwiększenie wagi ciała  a także stosowanie znieczulenia.

Autor: Marta Koton-Czarnecka
Artykuł opublikowany w numerze Pulsu Medycyny
Data publikacji: 2012-04-13
Czy polskie dzieci potrzebują suplementacji witamin?

Z badań nad sposobem żywienia dzieci, także tych małych, do lat trzech, wynika, że jedna trzecia otrzymuje dawki witamin oraz mikroelementów przewyższające ich zapotrzebowanie. Dodatkowe podawanie większości witamin nie jest małym dzieciom potrzebne, a przedawkowanie może im poważnie zaszkodzić.
Autor: Iwona Kazimierska
Artykuł opublikowany w numerze: Puls Farmacji 3 (64) "Czy polskie dzieci potrzebują suplementacji witamin?"Data publikacji: 2012-04-04


Jak postępować przy suchym kaszlu

O tym, jakie są najpowszechniejsze przyczyny kaszlu wie prawie każdy: palenie papierosów, wirusowe lub bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych, refluks żołądkowo-przełykowy i stosowanie niektórych leków. To, że kaszel może występować jako suchy lub mokry, również dla większości nie jest tajemnicą. Właśnie charakter kaszlu jest podstawą do podjęcia zasadniczego
leczenia.

http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/15613/1.html

rtykuł "Jak postępować przy suchym kaszlu"
Autor: Marta Koton-Czarnecka
Artykuł opublikowany w numerze: Pulsu Medycyny 5 (244)
Data publikacji: 2012-03-22


Nowość! GROŹNA nowość!

Potencjał patologiczny Streptococcus tigurinus uważany jest za wysoki. Bakteria znaleziona została w jamie ustnej, skąd może przedostawać się do krwiobiegu. Czy więc pocałunki staną się bardzo niebezpieczne? Nowa, odkryta przez naukowców z Zurychu bakteria, wywołuje prawdopodobnie groźne choroby. Badania w toku. 

http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/15507,nowa,gro%C5%BAna,bakteria.html

Autor: Iwona Kazimierska
Artykuł opublikowany w Pulsie Medycyny
Data publikacji: 2012-02-27
Radośnie i dramatycznie ale po męsku: testosteron

Testosteron jest hormonem męskim, odpowiada za bojowość mężczyzn i ich płodność, i dlatego potrzebny jest obu płciom. Niejeden mężczyzna szczyci się wysokim poziomem testosteronu, no bo przecież to białko zapewnia mu sprawność fizyczną a bywa, że i pożądaną w pewnych okolicznościach agresję, co otoczeniu zdarza się widzieć, słyszeć i czuć. Ale! Ale! Ale ci wymachujący sztandarem androgenicznym nieświadomi są swej słabości. Oto bowiem wysoki poziom testosteronu we krwi obniża ogólną odporność męskiego organizmu. A co to oznacza dla agresywnych osobników męskich? Pokona ich silniejszy przeciwnik - kobieta albo choroba. Obie rodzaju żeńskiego.    
 
"(...) Andropauza to potoczne określenie zmian zachodzących w organizmie męskim związanych ze starzeniem się. Termin jest z założenia błędny, ponieważ mężczyzna nawet w bardzo podeszłym wieku często zachowuje płodność i czynność hormonalną gonad. Nie ma w jego życiu zjawiska pauzy w produkcji testosteronu. Oficjalny termin medyczny to zespół niedoboru testosteronu (testosterone deficiency syndrome, TDS) lub późno ujawniający się hipogonadyzm (late onset hypogonadism, LOH)
(...)"
 http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/15465/1.html
Autor: Iwona Kazimierska
Artykuł pt. "Jak uzupełnić niedobory testosteronu" opublikowany w numerze: PM 2 (241)

Data publikacji: 2012-02-07Najlepszy wiek dla chirurga to 35-50 lat

"(...) Wyniki wskazują, że wydajność chirurgów zmienia się wraz z wiekiem i przebiegiem kariery. Badacze odkryli, że u pacjentów operowanych przez niedoświadczonych chirurgów oraz tych, którzy praktykowali 20 lat i dłużej, ryzyko trwałych powikłań po operacji tarczycy znacznie rośnie. Natomiast lekarze z praktyką 5-20 lat i w wieku 35-50 lat mieli zdecydowanie lepsze wyniki w porównaniu z młodszymi lub starszymi kolegami."
http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/15343,najlepszy,wiek,chirurga.html

Autor: Iwona Kazimierska
Artykuł opublikowany w Pulsie Medycyny
Data publikacji: 2012-01-12strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |