Radośnie i dramatycznie ale po męsku: testosteron

Testosteron jest hormonem męskim, odpowiada za bojowość mężczyzn i ich płodność, i dlatego potrzebny jest obu płciom. Niejeden mężczyzna szczyci się wysokim poziomem testosteronu, no bo przecież to białko zapewnia mu sprawność fizyczną a bywa, że i pożądaną w pewnych okolicznościach agresję, co otoczeniu zdarza się widzieć, słyszeć i czuć. Ale! Ale! Ale ci wymachujący sztandarem androgenicznym nieświadomi są swej słabości. Oto bowiem wysoki poziom testosteronu we krwi obniża ogólną odporność męskiego organizmu. A co to oznacza dla agresywnych osobników męskich? Pokona ich silniejszy przeciwnik - kobieta albo choroba. Obie rodzaju żeńskiego.    
 
"(...) Andropauza to potoczne określenie zmian zachodzących w organizmie męskim związanych ze starzeniem się. Termin jest z założenia błędny, ponieważ mężczyzna nawet w bardzo podeszłym wieku często zachowuje płodność i czynność hormonalną gonad. Nie ma w jego życiu zjawiska pauzy w produkcji testosteronu. Oficjalny termin medyczny to zespół niedoboru testosteronu (testosterone deficiency syndrome, TDS) lub późno ujawniający się hipogonadyzm (late onset hypogonadism, LOH)
(...)"
 http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/15465/1.html
Autor: Iwona Kazimierska
Artykuł pt. "Jak uzupełnić niedobory testosteronu" opublikowany w numerze: PM 2 (241)

Data publikacji: 2012-02-07Poziom naziemny dla dorosłych.

Powrót z oświetlonego, przysypanego śniegiem miasta, albo z ciemniejących zmrokiem warpii zwykle daje mi do myślenia, stanowi podłoże całkiem romantycznych przemyśliwań, co zdarza się nie tylko dorastającym młodzieńcom i dziewczynom ale i dorosłym.

        

Zdjęcie - na poziomie "zero" nawierzchnia ulicy miejskiej, bez śniegu, pod burzowymi chmurami.

"Dla dorosłych" - to zestawienie dwu słów przyciąga uwagę niejednego. I niejeden dorosły czy też jeszcze nie, zagląda pod ten adres na PPT szukając emocji według własnego uznania i oczekiwań:  http://www.tg.net.pl/temat/ekologia.php  I co widzą? Czego się dowiadują? Jest tu coś ekologicznego i finansowego, na przykład, jak otrzymać dotację na cele związane z ochrona środowiska naturalnego ale i jak zaoszczędzić w swoim budżecie trochę grosza, oszczędzając energię elektryczną. Całkiem darmowe porady dla prowadzących indywidualne gospodarstwa domowe.

Po wtorku, po czwartku

"Chcemy wysłuchać opinii, komentarzy, a także odpowiedzieć na nurtujące Państwa pytania". To fragment z informacji o spotkaniu w dniu 10 bm. w ratuszu. Temat: nowa wersja Strategii Rozwoju Miasta. Jakoś nieskładnie mi było jednak tam pójść, no bo jak tu zabrać głos, przedstawić swoją opinię "w temacie" lub chociażby słuchać wypowiedzi urzędników ze zrozumieniem, jeśli nie zapoznałam się z treścią rzeczonego dokumentu. Państwo zapraszający wiedzą, co papier zawiera. Ja nie. Szukałam na stronie internetowej urzędu miasta, nie znalazłam. Zjawiać się nieprzygotowaną przed oblicza obeznanych ze sprawą urzędników? Niezręcznie. Bo temat ważny. Nie do zlekceważenia. Dotyczy pieniędzy, przyszłości, ludzi.  

Jak się okazało, a "Gwarek" w ostatnim wydaniu doniósł, 4 tarnogórzan uczestniczyło w spotkaniu. Ależ ze mnie fajtłapa! Oczywistego aktu prawa lokalnego nie znalazłam na urzędowej stronie! No, ale wiary w solidność i rzetelność działań władzy nie straciłam, nawet po przeczytaniu prasowej relacji ze spotkania.   
........................................................................

Jednego nie widziałam, za to drugie tak, co nie oznacza, że się zrehabilitowałam w czyichkolwiek oczach. 
Po walentynkach została fotka - parka: chłopczyk i dziewczynka. Chyba. Kto jeszcze ich spotkał? 
       

 A dzisiaj pączki brzemienne, tłuszczyk skapuje, lukier oblewa, puder oprószył. Brzuszek takiego paczusia wypełnia niespodzianka albo pewnik: budyń, śmietana, marmolada. Ta z różanym smaczkiem i zapachem, to moje delicje corocznie oczekiwane. Tłusty czwartek! Echhh! Ależ by się posmakowało! Pokusa cielesna! Serce idzie za zapachem, duszyczka podąża za smakiem, a umysł mówi: NIE GRZESZ!!!
Temat na bieżący tydzień- walentynki.

Zaczyna się tydzień, w którym głośno będzie o zakochanych, ich patronie, dniu świątecznym, miłości, kwiatkach, motylkach, całusach itd. Nie odżegnuję się od uczestniczenia w całokształcie rozanielenia, nie jestem przeciw  ale raczej za sympatyzowaniem ze świętym Walentym, jednak wycofam się z posypania cukrem przygotowanych już ( przez mieszkańców, media, instytucje) landrynek oblanych lukrem. Dla uzupełnienia (albo rozszerzenia zagadnienia) wspomnę tylko o zbliżającym się koncercie muzycznym w Kopule na Rynku : Walentynkowy jazz , na który, żałuję, nie przyjdę. Zamiast  tego przypomnę już historyczny koncert zespołu „Golden Gators” oraz wystawę prac plastycznych uczniów tarnogórskiej szkoły artystycznej, które to imprezy miały miejsce w grudniu ubiegłego roku, też w Kopule.

Przypomniałam. A teraz inny temat: akcja "ubibloteczniania" rynku:
 
http://www.tg.net.pl/temat/post/biblioteka/113/Idea
LUBIĘ TO! Wzorem pani Kamy przygotowuję (moja koleżanka również) książki do przekazania do sztabu bibliotecznego w Kopule. 

 


Para młodych ludzi. Ona - pani Ania Osadnik, on - pan Dariusz Kosiński. Zdjęcie - archiwalne, sytuacyjne: przed koncertem zespołu "Golden Gators". Wszystkim wspomnianym przyświecał wazki cel (widoczny w formie zmaterializowanej gwiazdy za sylwetkami Państwa obojga płci) - grali dla Weroniki. Jeden na stu.

Co roku, mniej więcej o tej porze, czytuję od kilku lat wykaz nazwisk, listę nazwisk osób związanych z medycyną. Śledzę ją z tym większym zainteresowaniem od momentu, gdy pojawiło się na niej, na odległej, odległej od pierwszej, pozycji nazwisko "tutejszego". Przeczytałam je, uśmiechnęłam się do siebie i pomyślałam: "Jest z Tarnowskich Gór! Fajnie!".
Gdy to znane mieszkańcom miasta nazwisko znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce, zajęło 25 miejsce, później chyba 15  i dalej 5... zaczęłam odczuwać dziwne uczucie, coś na kształt dumy. Ugruntowało się ono przed rokiem, w marcu, gdy profesor Marian Zembala zajął 3 miejsce na Liście 100 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Ochronie Zdrowia w Polsce w 2010 roku  http://www.tg.net.pl/blog/calendar/kosiba-lesiak/23,03,2011

Obecnego zimowego miesiąca na łamach papierowych prasy medycznej, dzienników i czasopism nieresortowych oraz w ich wersjach elektronicznych pisze się o nim przez ostatnie dwa dni tak często, jak nigdy przedtem. Na szczycie Listy Stu, na pierwszym miejscu, jako najbardziej wpływowy człowiek ochrony zdrowia znalazł się w roku 2011      profesor Marian Zembala.

Lekarz po raz pierwszy zajął najwyższe miejsce listy, to które we wcześniejszych edycjach dorocznego konkursu medycznego (obecna jest dziesiątą) okupowali politycy. Profesor lideruje dziesiątce równie wspaniałych, praktykujących lekarzy, którzy skutecznie wyparli niemedyków. Wiedza praktyczna zatriumfowała nad polityką. 

Marian Zembala to wprawdzie nie z urodzenia, ale z wyboru tarnogórzanin, wielki obywatel naszego małego miasta. Szczerze, po tarnogórsku gratulujemy, Profesorze!
Polubić strategię.

Na stronie urzędu miasta informuje się o organizowanych konkursach. Lubię to! Sama cykam zdjęcia, więc "Lubię" te fotograficzne.
Jest też info o ankiecie badającej poziom satysfakcji klientów UM. Popieram ambitne dążenia do osiągania wysokiego poziomu czegokolwiek: Lubię to! 
W tym miejscu kopiuję i cytuję istotną informację, bo lepiej niczego nie przekręcić: "Decydujmy razem Wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz podejmowaniu decyzji publicznych". Jeszcze nie wiem, czy lubię. Przeczytam jeszcze raz, i może wówczas ...
Informuje się o zawodach, konkursach, turniejach sportowych. Fajne! Lubię to! Aktywność fizyczna jest OK.
Informacje o spotkaniach, zebraniach szkoleniach (też mi się podobają. Dobrze jest się szkolić i szkolić innych też. I like it!

No, no! Forumowicze piszą, że zniknęła ze strony urzędu informacja o Strategii Rozwoju Miasta do 2020r. Faktycznie! Może przeniesiono dokument w inne, zacniejsze miejsce. W to samo, w którym znajduje się nowa, poprawiona wersja Strategii, ta, która zostanie przedstawiona mieszkańcom w najbliższy piątek. Szukałam, nie znalazłam. Za to jest nadal inny dokument. Lokalny Plan Rewitalizacji. Można się zapoznać:

TUTAJ

A na stronie sąsiedniego powiatu jest to: http://www.lubliniec.pl/dok_strategiczne/Strategia.pdf
Informacje, informacje, informacje. LUBIĘ TO!!!
I jeszcze coś. Nie żebym miała cokolwiek przeciw walentynkom ale legutko zastanawia mnie, dlaczego konkurs z okazji jednodniowego święta zakochanych zajmuje poczesne, eksponowane miejsce, a dokument dotyczący miasta przez... 18 lat gdzieś na boczku.
Ale są klimaty i klimaty. Czy w piątek, 10 lutego, będzie się mówiło o "urzędowym dniu zakochanych" No, nieeee. Więc o Strategii bez Strategii?
Alicja tu i tam

"Może powodem była powłoka ekranu całkiem nowej generacji, może Alicja była zmęczona już siedzeniem przed komputerem, a może po prostu niepotrzebnie uruchomiła systemowego pasjansa. Tak czy inaczej – nagle ni z tego, ni z owego znalazła się wewnątrz monitora."
W Portalowym "Rękopisie" znalazło się imię, którego i ja jestem posiadaczką , a kiedy przeczytałam cały tekst, uznałam, że nie tylko imię mam wspólne z jego bohaterką. Obie przecież, a właściwie "obie trzy", włączając Alicję Caroll, niejednokrotnie nie potrafimy rozróżnić, w jakim świecie się znajdujemy; wirtualnym czy realnym. Ale jak widać wokoło nie tylko my, trzy Alicje, to mamy.

        

Zdjęcie: Graficiarzom trudno jest się zdecydować: zdobić czy szpecić? Tak, wżyciu niejednokrotnie trudno przyjmować jednoznaczne postawy. Czy tarnogórzanie chcą być sportowcami czy kulturalnikami, czy może handlowcami albo hotelarzami, metalurgami czy bibliotekarzami? Odpowiedź na strategiczne dla Tarnowskich Gór pytania wymagają wykazania się odwagą. Mieszkańców czy władzy? 
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |